Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

hernie de disc!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

View Postsilviur, on 01 octombrie 2016 - 21:12, said:

In functie de simptome, se incepe cu fizioterapie (a.i. sa dezvolti muschii sa preia ei greuatatea, nu coloana
Bravo. Exista un topic lung despre hernie si toata lumea de acolo recomanda operatia, nu prea dau prin el deoarece e deprimant. Apoi se plang ca nu pot ridica decat 10kg.

E adevarat ca unele exercitii pot agrava hernia, dar nu zice nimeni sa faci de capul tau, vorbesti cu un profesionist mai intai.

Un exercitiu simplu pentru intarirea zonei lombare, pe care stiu ca nu-l va incerca nimeni:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/28uujkUfw-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am facut exercitiile dupa operatie.
Altfel, da, exista riscuri in spital. Dar la dracu, mai esti copil sa te operezi la Cucuietii din Vale? Nu poti intr-unul mai mare si mai curat?
Nu spun ca nu vei da spaga. Asta e piesa..Nu spun ca e buna. Ci realitatea. Viata nu e facuta doar din sfinti impotenti si fecioare virgine..
Pe de alta parte, nu risti, nu castigi. Stai si bolesti. Sau mai rau...Si ajungi sa nu iti mai poti ajuta familia .
Eu ma gandeam cu groaza ca o sa ma sterga toata viata sotia la cur.. Una e sa faci dragoste si alta e..
Asa ca baga-i in pe cei cu infectiiile, si actioneaza..

Edited by Prien, 01 October 2016 - 23:05.


#21
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 19:45, said:

Am auzit de unii cum c-ar vindeca herniile de disc cu bioenergie, dar nu te baza pe asta...


Si cum scoate bioenergia asta oasele rupte de pe discurile din coloana care apasa pe nerv? Asta cu bioenergia este inselatorie pe fata si da rezultate la alte chestii, raceli la rinichi care dau dureri asemanatoare cu cele de hernie de disc.
Singura solutie este operatia. In orasele mari centre medicale se face laparoscopic, operatia este miniinvaziva cu anestezie locala sau totala in functie de gravitatea prblemei si de cate oase sfaramate scot din discurile alea. Unchimiu s-a operat de asa ceva la Cluj laparoscopic, in 3 zile era acasa si mergea prin spital a2a zi dupa operatie. Greutati n-are voie sa ridice toata viata decat maxim o sacosa mica cu cumparaturile zilnice undeva la maxim 6-7 kile. Mai este un centru laparoscopic la Brasov, intereseaza-te pe net  http://www.bizbrasov...nute-la-brasov/

Edited by dragomirmarius85, 02 October 2016 - 06:49.


#22
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Este neplacuta durerea la o hernie de disc, iar operatia este necesara atunci cand nu mai poti suporta si nu te mai poti deplasa normal ci doar indoit. Un coleg  a facut operatia si de atunci este ok, dar se fereste sa ridice greutati. Am si eu aceasta neplacere (boala), dar nu este asa de avansata incat sa-mi amorteasca vreun picior sau sa nu-mi revin dupa o perioada de timp. Durerea lombara mai apare si daca faci o miscare gresita sau daca stai la rece cu salele dezvelite (ceea ce poate fi o cauza la meseria de instalator). La mine a revenit intro dimineata dupa ce am facut dus si era mai rece in casa. Sunt de atunci trei saptamani si nu m-a lasat inca, dar mi-am cumparat un brau (legatoare) de neopren si-l port ca sa nu-mi ramana salele (zona lombara) dezvelita. Mai fac si exercitii specifice pentru asemenea situatii, care ajuta un pic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate