Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Adolescentă în Noua Zeelandă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#55
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Tinind cont ca toti aia din NZ sint VENITI din alta parte, inclusiv/in primul rind din UK si Irlanda, au ramas destui.
3 ani mai... fata are 15 ani, la 18 ani poate sa se duca oriunde.

View PostMrReason, on 01 octombrie 2016 - 14:23, said:



Oamenii in general emigreaza pentru BANI. Cu care iti CUMPERI LUCRURI. De aia ai emigrat si tu asa ca lasa ipocrizia la o parte.

De natura te plictisesti repede. Sporturi nautice.. lol...

Alte cateva "bunataturi" neo zeelandeze:
- transport in comun slab chiar si in auckland, intre extrem de prost si inexistent in afara auckland si wellington
- internet slab (chiar si ala "bun" e slab in practica, caci cele mai interesante site-uri sunt la celalalt capat de planeta)
- cam lipsa ahitectura clasica, cladiri istorice, muzee interesante (e o tara noua, de pe la 1900 incoace)
- oarece xenofobie comparativ cu tarile vest europene
- vreme foarte schimbatoare(cu potential pericolos), multe locuri cu vant puternic
- pericole naturale: cutreme puternice, tsunamiuri, vulcani activi si inactivi


1. Oamenii emigreaza si pentru bani, dar sint motive multiple. Cultura locala, profesia si aventura de exemplu. Eu presonal am plecat din Romania pentru ultimele 2 in principal, celelate doua (banii si romanii) au fost secundare. Mai ales ca nu am ajuns la bani multi, ci la apartamente impartite si bani de supravietuit dintr-o bursa.
2. Banii sint ca sa cumperi timp si viata, nu gioarse. Daca iti cheltui banii pe gioarse esti un sclav perpetuu, indiferent in ce tara traiesti.
2. Natura si viata activa (=sporturi) sint cea mai perena pasiune si stil de viata pe care o/il poate avea un om. Pentru aia care o au, evident.

Restul problemelor sint mai mult sau mai putin adevarate, dar vorbim de suma componenentelor nu fiecare in parte.
Nici eu nu cred ca NZ e o destinatie de emigrare optima pentru un om matur, dar pentru un adolescent, fiind vorba de un timp scurt poate fi absolut ok (cu singura exceptie a sistemului de invatamint care ar putea fi nasol).

Edited by vrajitoruldinoz, 01 October 2016 - 19:12.


#56
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 01 octombrie 2016 - 19:06, said:

nu am ajuns la bani multi, ci la apartamente impartite si bani de supravietuit dintr-o bursa.
...si asta nu te retine sa dai in continuare sfaturi de parca ai fi un maestru al deciziilor si un fin cunoscator al multor aspecte ale vietii Posted Image ...mi-a placut aia cu banii care cumpara timp si viata, ai gasit-o intr-un almanah?

#57
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Un maestru nu sint ... dar sint om trecut prin viata :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate