Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Adolescentă în Noua Zeelandă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View PostRixthinna, on 30 septembrie 2016 - 22:47, said:

Asteptam vesti de acolo. E o tara ok, daca voi emigra vreodata voi veni si eu acolo!
Momentan totul merge bine aici pentru noi.
Cum siguranță că voi scrie update-uri de acolo! Posted Image Dacă vreți să emigrați în Noua Zeelandă singurul lucru care s-ar putea să vă enerveze este că sunteți aproximativ jumătate de Glob distanță de rude, prieteni de aici, etc. (cel puțin doar asta ne deranjează pe noi).Posted Image

Dar pe de altă parte este superb când ești la un zbor de câteva ore distanță de atâtea insule exotice (Fiji, Polinezia Franceză, etc.).Posted Image

Edited by adelaida5692, 30 September 2016 - 22:53.


#38
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View Postadelaida5692, on 30 septembrie 2016 - 20:43, said:

Bună, tuturor!Posted Image
Familia mea va emigra în Noua Zeelandă în luna decembrie (pe 12 decembrie avem zborul spre Auckland). Întrebarea mea este: cum mă voi adapta acolo? Am 15 ani și aș vrea să știu dacă la liceu au profile similare cu alea noastre (matematică-informatică, științe ale naturii, filologie, etc.) sau se studiază totul la grămadă ca un fel de V-VIII? Engleza este atât de diferită de engleza standard (pronunție, gramatică, cuvinte, etc.)? Cum este vremea? Cum sunt oamenii? și cât mai multe informații!Posted Image  Și ideea zborului mă sperie (am înțeles că este unul de 30+ ore)Posted Image .

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!Posted Image

Felicitari! este una dintre primele 3 tari pe care le-as alege daca as vrea sa parasesc Europa...Liceu/profile...Posted Image pana la urma trebuie sa inveti ceea ce-ti place... te vei adapta mai rapid decat parintii tai... zborul...ia-ti 3-4 filme pe tableta sau o carte...Posted Image


P..S. (joke)  Vezi ca aia, fiind in emisfera sudica,  stau cu capul in jos....

Edited by Toxic00, 30 September 2016 - 22:56.


#39
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View PostToxic00, on 30 septembrie 2016 - 22:52, said:

Felicitari! este una dintre primele 3 tari pe care le-as alege daca as vrea sa parasesc Europa...Liceu/profile...Posted Image pana la urma trebuie sa inveti ceea ce-ti place... te vei adapta mai rapid decat parintii tai... zborul...ia-ti 3-4 filme pe tableta sau o carte...Posted Image


P..S. (joke)  Vezi ca aia, fiind in emisfera sudica,  stau cu capul in jos....
Am râs la gluma asta :)) Și sunt și în viitor cu 9-10 ore :))

#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostNytro84, on 30 septembrie 2016 - 21:53, said:

Si in New York e interzis sa mergi duminica pe strada cu o ingheta in buzunarul de la spate
In schimb in York e permis sa omori un scotian in interiorul perimetrului delimitat de zidurile orasului, doar daca poarta un arc si sageti asupra lui.
enjoy NZ.
vorba unuia de p-acolo intr-o crasma din Soho: "yes it's true! we f*ck sheep. But after that we export them to Australia". Ma-ntreb ce cauta in Soho si de ce nu era in Cardiff.

#41
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View PostOctavian_SK, on 30 septembrie 2016 - 22:32, said:


Ti-au deschis drumul care o societate normala, poate sa o iti fie greu uneori dar merita; ca un sfat, nici nu indraznii sa te uiti inapoi
Și societatea românească este foarte bună. Este vie, fluidă, spirituală, plină de contraste și interesantă. Eu ca sfat de la copil la copil îi recomand să se întoarcă în țară, în viitor.

#42
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Adica dupa 9-10 ore?

#43
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Proasta destinatie de emigrare... tara micuta, izolare masiva, varietate mica de produse si preturi mari la aproape toate produsele fiindca aproape toate-s importate de la naiba(ca nu au industrie, in afara de oi nu stiu mare lucru), salarii nu prea bune raportat la costuri, oportunitati de cariera nu foarte diversificate, lipsa zboruri low cost(si o australie dus intors costa si dureaza destul, nu mai vorbim de europa), vrei sa cumperi ceva de pe net din alta tara transport scump + tva/taxe vamale...

UK si Irlanda sunt cu mult peste.. dar nah, nu stiu care e situatia acestor oameni si ce oportunitate au prins...

#44
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Cum va fi?! eu te invidiez pentru faptul ca esti foarte norocoasa, scapi de grota asta infecta de tara plina cu oameni de cacat, DU-TE tati, nu te uita inapoi! Va fi mult mai bine, crede-ma, aici nu ai nici adolescenta nici viitor.

#45
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Doar daca parintii au prins ceva job p-acolo cu un salariu cu 4 zerouri.. Altfel ce sa cauti la dracu-n praznic izolat de restul lumii.

Cum zicea colegu mai sus. In afara de oi,n-am auzit mare lucru..  Pentru bani(MULTI) as pleca acolo,insa nu definitiv.

#46
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Vad ca n-a spus nimeni ca acolo se circula pe stanga (masini cu volan pe dreapta)...dar,cum inca nu ai condus in romanica,nu va fi o problema sa te obisnuiesti.
Ce nu-mi place mie in N/Z este clima foarte umeda.Stiu de la prieteni care au plecat acolo de mult si pentru ca am avut si eu aceasta intentie...uneori regret ca n-am facut-o.Acum e prea tarziu.
Si atentie la rechini daca faci baie in ocean.
Nu ne-ai spus in ce zona mergeti,dar banuiesc ca in insula de nord (Auckland?).Succes!

#47
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View Postdanpet, on 01 octombrie 2016 - 07:35, said:

Vad ca n-a spus nimeni ca acolo se circula pe stanga (masini cu volan pe dreapta)...dar,cum inca nu ai condus in romanica,nu va fi o problema sa te obisnuiesti.
Ce nu-mi place mie in N/Z este clima foarte umeda.Stiu de la prieteni care au plecat acolo de mult si pentru ca am avut si eu aceasta intentie...uneori regret ca n-am facut-o.Acum e prea tarziu.
Si atentie la rechini daca faci baie in ocean.
Nu ne-ai spus in ce zona mergeti,dar banuiesc ca in insula de nord (Auckland?).Succes!
Da, în Auckland mergem. De partea cu volanul pe dreaptă știu, dar cum ai spus și tu cum nu am mai condus până acum nu ar trebui să fie o problemă prea mare. Carnetul mi se pare că se ia la 16 ani, nu?

View Postmariovrs, on 01 octombrie 2016 - 06:42, said:

Doar daca parintii au prins ceva job p-acolo cu un salariu cu 4 zerouri.. Altfel ce sa cauti la dracu-n praznic izolat de restul lumii.

Cum zicea colegu mai sus. In afara de oi,n-am auzit mare lucru..  Pentru bani(MULTI) as pleca acolo,insa nu definitiv.
Știu doar că ambii pleacă cu o ofertă de muncă. :)

#48
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Succes, in noua destinatie!
Sa ne trimiti si noua o poza, daca ajungi si pe aici: http://www.mtruapehu...winter/webcams/

#49
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View PostPicoDazore, on 01 octombrie 2016 - 09:06, said:

Succes, in noua destinatie!
Sa ne trimiti si noua o poza, daca ajungi si pe aici: http://www.mtruapehu...winter/webcams/
Dacă ajung sigur o să postez o poză în acest topic!Posted Image

#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Desi sint partial de acord cu aia cu izolarea, mi se pare ridicol motivul ca sint lucrurile scumpe... nu e obsesia tuturor sa cumpere cacaturi non stop.
Cea mai tare chestie in NZ e natura. Poate lor le place natura. Nu mai zic de multitduinea de sporturi nautice si alpine care se pot face.
Marele avantaj e ca nu te tine nimeni acolo mai mult de 3 ani. La 18 ani poti sa te duci in Australia la facultate sau cam oriunde in lume. 3 ani zboara, oricum ar fi.

#51
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 01 octombrie 2016 - 09:43, said:

Desi sint partial de acord cu aia cu izolarea, mi se pare ridicol motivul ca sint lucrurile scumpe... nu e obsesia tuturor sa cumpere cacaturi non stop.
Cea mai tare chestie in NZ e natura. Poate lor le place natura. Nu mai zic de multitduinea de sporturi nautice si alpine care se pot face.
Marele avantaj e ca nu te tine nimeni acolo mai mult de 3 ani. La 18 ani poti sa te duci in Australia la facultate sau cam oriunde in lume. 3 ani zboara, oricum ar fi.
Probabil că facultatea nu o voi face în Noua Zeelandă. Dar acum depinde și cât de mult îmi va plăcea acolo!Posted Image

#52
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postadrian93, on 01 octombrie 2016 - 00:48, said:

Și societatea românească este foarte bună. Este vie, fluidă, spirituală, plină de contraste și interesantă.
de netagaduit, iar ce-i minunat atunci cand emigrezi in New Zealand este ca aceasta minunata societate este departe, iar un om cu cap pretuieste asta Posted Image

#53
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostKevlar111, on 01 octombrie 2016 - 04:25, said:

Cum va fi?! eu te invidiez pentru faptul ca esti foarte norocoasa, scapi de grota asta infecta de tara plina cu oameni de cacat, DU-TE tati, nu te uita inapoi! Va fi mult mai bine, crede-ma, aici nu ai nici adolescenta nici viitor.
Da, da, foarte de cacat, mai ales aia care se plang non-stop si-si reneaga tara... inca n-ai plecat?

View Postvrajitoruldinoz, on 01 octombrie 2016 - 09:43, said:

Desi sint partial de acord cu aia cu izolarea, mi se pare ridicol motivul ca sint lucrurile scumpe... nu e obsesia tuturor sa cumpere cacaturi non stop.
Cea mai tare chestie in NZ e natura. Poate lor le place natura. Nu mai zic de multitduinea de sporturi nautice si alpine care se pot face.
Marele avantaj e ca nu te tine nimeni acolo mai mult de 3 ani. La 18 ani poti sa te duci in Australia la facultate sau cam oriunde in lume. 3 ani zboara, oricum ar fi.
Oamenii in general emigreaza pentru BANI. Cu care iti CUMPERI LUCRURI. De aia ai emigrat si tu asa ca lasa ipocrizia la o parte.

De natura te plictisesti repede. Sporturi nautice.. lol...

Alte cateva "bunataturi" neo zeelandeze:
- transport in comun slab chiar si in auckland, intre extrem de prost si inexistent in afara auckland si wellington
- internet slab (chiar si ala "bun" e slab in practica, caci cele mai interesante site-uri sunt la celalalt capat de planeta)
- cam lipsa ahitectura clasica, cladiri istorice, muzee interesante (e o tara noua, de pe la 1900 incoace)
- oarece xenofobie comparativ cu tarile vest europene
- vreme foarte schimbatoare(cu potential pericolos), multe locuri cu vant puternic
- pericole naturale: cutreme puternice, tsunamiuri, vulcani activi si inactivi

In jur de 1 milion de neo zeelandezi traiesc in afara NZ. Asta ar trebui sa spuna multe. :)

#54
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am avut un coleg NZ pana nu demult.....visá'vis de accent, il puneam sa repete orice zicea.....mi-era si rusine si i-am zis. mi-a zis sa stau linistit...toti i-au zis la fel pe unde a umbalt prin lume.... oricum nu-ti fa probleme. o sa-l prinzi repede odata ce stai printre ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate