Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Adolescentă în Noua Zeelandă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
se aseamana oarecum cu norvegia, numai ca diversitatea este mai mca iar transportul in comun mult redus, si mai scump desigur.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ai cum sa te transferi in mijlocul anului.

Plus ca nu stiu, dar sunt tari in care anul scolar incepe fix pe dos (in aprilie de ex in JP).

Intereseaza-te de treburile astea. Nu ar fi insa o surpriza daca stai un an si la inscriere esti "avansata".

#21
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View Posttonyvn, on 30 septembrie 2016 - 21:17, said:

te compatimesc ,in new zeeland e interzisa masturbarea
Glume atât de proaste. Mă scuzi, dar eu nu sunt obsedată sexual ca tine. Posted Image

Edited by adelaida5692, 30 September 2016 - 21:22.


#22
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostDitian, on 30 septembrie 2016 - 21:19, said:

Sau la cineva care face asta an de an la scoala.
Esti profesor de geografie? :lol:

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
e misto acolo, atat ca trebuie sa fii atenta, cele mai periculoase 10 specii de serpi traiesc acolo, si te mai trezesti si cu ei prin casa.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostVillefort, on 30 septembrie 2016 - 20:57, said:


Cu siguranta mult mai bun decat la noi! Asa ca da-i bataie, fetito! Viitorul tau va fi mai bun acolo decat in colonia Romania.

De cand ai devenit asa pesimist in legatura cu viitorul tarii noastre ? Posted Image

#25
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View Postslai, on 30 septembrie 2016 - 21:25, said:

e misto acolo, atat ca trebuie sa fii atenta, cele mai periculoase 10 specii de serpi traiesc acolo, si te mai trezesti si cu ei prin casa.
Aici țin să te contrazic:
"New Zealand has no harmful animals like venomous snakes, scorpions or venomous insects, so its sole venomous native spider – the rare katipō – has almost mythical status. Since the late 19th century there have been accidental introductions of the venomous redback and white-tailed spiders from Australia."

#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postadelaida5692, on 30 septembrie 2016 - 20:55, said:

Nu este decizia mea, ci a părinților. Posted Image
Multumeste-le parintilor in fiecare zi pentru decizia luata Posted Image

#27
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View PostOctavian_SK, on 30 septembrie 2016 - 21:38, said:

Multumeste-le parintilor in fiecare zi pentru decizia luata Posted Image
Adevărul este că sunt foarte recunoscătoare pentru decizia pe care au luat-o.Posted Image

#28
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View Posttonyvn, on 30 septembrie 2016 - 21:17, said:

te compatimesc ,in new zeeland e interzisa masturbarea

Si in New York e interzis sa mergi duminica pe strada cu o ingheta in buzunarul de la spate
Totusi ce relevanta are?

Edited by Nytro84, 30 September 2016 - 21:53.


#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

View PostVillefort, on 30 septembrie 2016 - 20:57, said:


Cu siguranta mult mai bun decat la noi! Asa ca da-i bataie, fetito! Viitorul tau va fi mai bun acolo decat in colonia Romania.


Depinde.
Un liceu bun in Romania e mult mai bun ca o scoala publica din NZ. Nu am date concrete dar sint aproape sigur. Un liceu privat nu e la indemina unor proaspat imigranti, de obicei. Chiar un liceu public mai breaz nu e foarte accesibil ca trebuie sa stai intr-o zona scumpa.
Din Romania ai acces la un sistem de invatamint cel putin decent si o economie de 500 de milioane de oameni. Habar nu am de ce te-ai duce in NZ (in afara de cazul in care ai cine stie ce oferta) .

View Postadelaida5692, on 30 septembrie 2016 - 20:57, said:

Nu fumez Posted Image)


Nici sa nu te apuci, asta ziceam.

View Postadelaida5692, on 30 septembrie 2016 - 21:18, said:

De acel an știu. Posted Image Acomodare cu noul sistem de învățământ, cu limba ș.a.m.d. din câte știu.


Stai putin, d ece ai pierde un an? Sistemele de invatamint in vest sint mult mai flxibile, poti sa o iei de unde te simti confortabil. Daca ai invatat in Romania o sa iei cursuri avasate, peste cei de virsta ta.

#30
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 30 septembrie 2016 - 22:07, said:



Depinde.
Un liceu bun in Romania e mult mai bun ca o scoala publica din NZ. Nu am date concrete dar sint aproape sigur. Un liceu privat nu e la indemina unor proaspat imigranti, de obicei. Chiar un liceu public mai breaz nu e foarte accesibil ca trebuie sa stai intr-o zona scumpa.
Din Romania ai acces la un sistem de invatamint cel putin decent si o economie de 500 de milioane de oameni. Habar nu am de ce te-ai duce in NZ (in afara de cazul in care ai cine stie ce oferta) .




Nici sa nu te apuci, asta ziceam.




Stai putin, d ece ai pierde un an? Sistemele de invatamint in vest sint mult mai flxibile, poti sa o iei de unde te simti confortabil. Daca ai invatat in Romania o sa iei cursuri avasate, peste cei de virsta ta.
E vorba că se repetă un an pentru acomodarea cu limba și probabil ei acum sunt în mijlocul anului școlar deoarece decembrie, ianuarie și februarie sunt lunile de vară.

#31
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postadelaida5692, on 30 septembrie 2016 - 21:49, said:

Adevărul este că sunt foarte recunoscătoare pentru decizia pe care au luat-o.Posted Image
Ti-au deschis drumul care o societate normala, poate sa o iti fie greu uneori dar merita; ca un sfat, nici nu indraznii sa te uiti inapoi

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

View Postadelaida5692, on 30 septembrie 2016 - 22:18, said:

E vorba că se repetă un an pentru acomodarea cu limba și probabil ei acum sunt în mijlocul anului școlar deoarece decembrie, ianuarie și februarie sunt lunile de vară.


Nu exista "repetat" ani pentru ca nu exista ani .. exista credite si cursuri de luat.
Eu am citiva cunoscuti care au terminat liceul la 14-16 ani.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 September 2016 - 22:40.


#33
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View PostOctavian_SK, on 30 septembrie 2016 - 22:32, said:

Ti-au deschis drumul care o societate normala, poate sa o iti fie greu uneori dar merita; ca un sfat, nici nu indraznii sa te uiti inapoi
Asta așa e. Oricum nu îndrăzveam să mă mai uit înapoi. Și eu și ei ne sătureasem de România de ceva timp, din motive evidente dar motivul principal fiind că lumea este prea "close minded" aici.Posted Image

View Postvrajitoruldinoz, on 30 septembrie 2016 - 22:39, said:

Nu exista "repetat" ani pentru ca nu exista ani .. exista credite si cursuri de luat.
Eu am citiva cunoscuti care au terminat liceul la 14-16 ani.
Acum rămâne de văzut. Cel mai probabil voi dau un "placement test" și după acel punctaj se vor stabili toate celelalte.

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

View Postadelaida5692, on 30 septembrie 2016 - 22:40, said:

Asta așa e. Oricum nu îndrăzveam să mă mai uit înapoi. Și eu și ei ne sătureasem de România de ceva timp, din motive evidente dar motivul principal fiind că lumea este prea "close minded" aici.Posted Image


E drept, nu ia droguri, nu ramine insarcinata la 14 ani, nu face betii cu borala de la 15 ani, nu-s 25% cu boli sexuale, sexul oral nu e asa popular in gimnaziu etc.
N-am eu nimic cu sexul dar lasat pe mina copiilor de 15 ani devine o problema.

#35
adelaida5692

adelaida5692

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 30 septembrie 2016 - 22:44, said:



E drept, nu ia droguri, nu ramine insarcinata la 14 ani, nu face betii cu borala de la 15 ani, nu-s 25% cu boli sexuale, sexul oral nu e asa popular in gimnaziu etc.
N-am eu nimic cu sexul dar lasat pe mina copiilor de 15 ani devine o problema.
Eu nu fac așa ceva și nici nu voi face. :))

#36
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Asteptam vesti de acolo. E o tara ok, daca voi emigra vreodata voi veni si eu acolo!
Momentan totul merge bine aici pentru noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate