Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Dupa un sfert de secol - traim tot dupa legi comuniste

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
orwell2016

orwell2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2016
Se pare ca monumentele create de comunisti, nu doar in Romania ci in toate tarile est europene se darama cam greu, si doar daca ne rugam sa fie cutremur.

Daca pentru a te abona la o firma normala sunt necesare:
- o lege a liberii asocieri semnat de fiecare parte
- o piata libera in care mai multe firme participa, nu un monopol
- un nume al clientului
- o durata de valabilitate a contractului
- factura si chitanta detaliata automat
- date de contact la care vi se raspunde rapid
- o firma raspune in instanta pentru greselile facute
- supravietuieste firma cea mai competitiva, (nu cea care primeste fond de rulment sau subventie)
- o firma  trebuie sa aiba o autorizatie in domeniul financiar pentru a obtine ca profit dobanzi procentuale
- majoritatea nu decide care firma ofera cel mai bun serviciu pentru tine.

Intr-o asociatie de bloc, comitetul feminist e pe invers, isi permite sa emita datorii prin:
- o obligatie la asociere fara semnatura sau contract bazata pe o lege ambigua cu multe interpretari
- o piata in care o asociatie isi imagineaza ca este singura care are dreptul de monopol
- datorii emise pe orice nume de client, de exemplu pune Mitica la ap. 13
- emite chiar si obligatii sa aduci o cerere de scadere de la cheltuieli in fiecare luna, pe viata, in locul contractului cu durata fixa
- pe chitanta sunt trecut niste sume despre care nu stii niciodata ce sunt, iar procesul de a afla e ingreunat intentionat; avizierul e tinut cat mai putin timp posibil si dat jos inainte sa te intorci tu.
- intreruperea oricarui mijloc de conversatie, chiar si inchiderea telefonului
- asociatia nu raspunde pentru greselile facute, daca ai vazut greseala doar esti doar norocos, dar nu ai dreptul la despagubiri asa cum asociatia are de la tine.
- tu la randul tau trebuie sa platesti penalizari procentuale (in plus fata de cele ale furnizorilor) pentru ca acestea sunt cheia imbogatirii acelor presedinti de asociatii prezenti in toate stirile.
- mai trebuie sa platesti si fond de rulment la unele asociatii ca sa asiguri supravietuirea asociatiei, (in caz ca expresia "Desteapta-te romane" a fost inteleasa de cativa locatari care vor falimentul asociatiei)
- majoritatea crede ca are dreptul sa-ti impuna ce cheltuilei sa platesti tu iar tu nu ai avea drept de veto.
- mai sunt anomalitati la tine in bloc care nu sunt in lista aceasta ?

Urmatorul articol vorbeste despre apa, pentru ca este cel mai important serviciu folosit de aproape toate blocurile ramase. Multe din blocuri nu au caldura si apa calda, gaze sau altceva.

Articol: "Interesele care tin in viata asociatiile de proprietari"
http://www.ziarulder...de-proprietari/

Edited by orwell2016, 30 September 2016 - 20:38.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine in bloc administratorul nu vrea sa ne zica numele unui nou locatar care s-a mutat. Am fost la politie si am intrebat si nici ei nu vor sa ne spuna. O sa-l numim Locatarul X.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,344
  • Înscris: 11.08.2003
Tu de unde balarii ai rasarit la ora asta? Au dat doctorii liber la net in weekend?


Care-s problemele tale legate de asociatie? Ai gasit un articol si te regasesti? Ce ti s-a intamplat?



E pe undeva trecut ca vecinii trebuie musai sa afle numele meu? Nu stiu daca se specifica (as zice ca nu) in cartea de imobil ca poate fi data oricui o cere, si nu e institutie publica. Daca noul locatar e trecut acolo, care-i problema celorlalti? Nu stiu cum sa-l strige?

UPDATE: am citit acum, in cartea de imobil se precizeaza ca aceasta se prezinta DOAR organelor de politie, la cerere. Asa ca, alta solutie de a afla numele celui de acolo ar fi sa-l intrebi.

Edited by sorin147, 30 September 2016 - 22:14.


#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Initiator, viata nu este ca la mama si tata acasa, ia viata cu greutatile ei asa cum este, fa-te mare  nu numai la varsta si lupta sa indrepti lucrurile pe idei corecte.
Nu va mai plangeti si luptati sa construiti o lume mai buna si LOGICA.

#5
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

View PostSuno, on 30 septembrie 2016 - 22:40, said:


Nu va mai plangeti si luptati sa construiti o lume mai buna si LOGICA.
Si primul pas ar fi sa emigram
Cu cat falimentam tara asta mai tare si ducem greva fiscala neplatind taxe acestui stat corupt, cu atat mai bine.

Si poate incet-incet, dupa 2050, Romania se va moderniza si va deveni un stat normal.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,992
  • Înscris: 07.11.2006

View Postorwell2016, on 30 septembrie 2016 - 20:32, said:


Urmatorul articol vorbeste despre apa, pentru ca este cel mai important serviciu folosit de aproape toate blocurile ramase. Multe din blocuri nu au caldura si apa calda, gaze sau altceva.

Articol: "Interesele care tin in viata asociatiile de proprietari"
http://www.ziarulder...de-proprietari/

Doua intrebar se cuvin puse:

1) Ce legatura este intre apa,asociatiile de proprietari si aria dezbateri legislative pe care ai postat?
si
2) Ce legatura este intre tine,orwell2016,si acest forum?

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 30 septembrie 2016 - 21:55, said:

La mine in bloc administratorul nu vrea sa ne zica numele unui nou locatar care s-a mutat. Am fost la politie si am intrebat si nici ei nu vor sa ne spuna. O sa-l numim Locatarul X.
Si de ce-ar trebui sa stii / sa-ti spuna cineva numele "meu" ? Ne putem saluta cand ne-ntalnim si fara sa ne stim numele.  Sau, daca asta-i o problema, nu ne salutam... mie mi-e perfect perpendicular.  Nu simt nevoia de socializare cu vecinii doar pt ca-mi sunt vecini.
Daca si cand o voi simti, ma voi prezenta eu.  Si tu, daca la randul tau nu vrei sa socializam, esti liber sa ma ignori... voi supravietui fara probleme.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca vreau sa fac o reclamatie, contra cui o fac ? Locatarul de la 4 ? Nu vad de ce atata secretomanie. Oricum esti obligat sa te inscri in ceva registru al asociatiei. Numele nu ar trebui sa fie secret, multi il au si pus pe usa.

#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 01 octombrie 2016 - 13:00, said:

1. Daca vreau sa fac o reclamatie, contra cui o fac ? Locatarul de la 4 ?

2. Nu vad de ce atata secretomanie.

3. Oricum esti obligat sa te inscri in ceva registru al asociatiei.

4. Numele nu ar trebui sa fie secret, multi il au si pus pe usa.
1. Exact.
Iar daca nu vrei sa reclami nimic (omul ala nederanjandu-te cu nimic), la ce-ti trebuie numele ?

2. Nu e secretomanie, e doar "fiecare sa-si vada de-a ma-sii".  Nu ma interesezi si n-ar trebui sa te interesez.  
Imi sunt familiare cateva figuri de-ale vecinilor, tot intalnindu-ne prin bloc / parcare, ne salutam, da' habar n-am cum ii cheama si unde stau exact.

3. Ma inscriu unde-s obligat, asta e.  Dar in ce calitate ar trebui sa ti se dea tie raportul ?

4. Problema si placerea lor.  
Prietenii stiu unde sa vina, baiatului cu pizza sau curierului le spun eu, organele au bazele lor de date, restu' ura si la gara !

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,344
  • Înscris: 11.08.2003
Registrul cu date al asociatiei e cartea de imobil si la ea are acces doar presedintele si politia. Daca nu esti nici unul din cei doi, nu o vezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate