Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Despre nimic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
182 replies to this topic

#37
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postcirus6, on 01 octombrie 2016 - 11:47, said:

FERICÍRE, fericiri, s. f. Stare de mulțumire sufletească intensă și deplină
SATISFÁCȚIE, satisfacții, s. f. 1. Sentiment de mulțumire, de plăcere. ♦ Ceea ce produce mulțumire; motiv, prilej de a fi satisfăcut
cred ca da, acum observ ca-s antonime.

cred ca vorbesti din proprie eperienta de esti asa sigura pe tine. hai spune-ne ce-ai folosit de ti-a anulat personalitatea si vointa?
Vezi tu ca difera.Una e starea de multumire produsa de placere si alta cea produsa de suflet.Cand ai sa realizezi asta poate nu ai sa te mai droghezi cu iluzii ratacite.Cat despre ce droguri folosesc eu? Singurul meu drog e credinta in Dumneze chiar daca pe tine nu o sa te satisfaca acest raspuns si in mod sigur nu mi-a anulat nici personalitatea ,nici vointa si asta cred ca se vede ,asta daca ai fi corect si ai recunoaste:).Cat despre ce folosesti tu... banuiesc:).

#38
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcirus6, on 01 octombrie 2016 - 10:11, said:

pe mine nu ma intereseaza altii, pe mine ma intereseaza je, iar pentru je e o tragedie ca trebuie sa moara.
io n-am de gind sa ajung un mos sclerozat, sincer prefer o conditie fizica chiar mai buna decit acum( nu-s mos sclerozat), nu vad motivul sau ideea cu mosii sclerozati.
cred ca fara moarte ar fi foarte misto, am trai intr-o societate sanatoasa.

Dar viata nu te intreaba pe tine ce preferi sau crezi ca la 80 de ani vei face flotari intr-o mana?

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 01 octombrie 2016 - 10:33, said:

bag sama ca si tu ai citit osho si krishnamurti.
Osho e un impostor, nu-l pune în aceeași oală cu Krishnamurti.

#40
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Posta3e6u9, on 01 octombrie 2016 - 10:30, said:

Depinde despre ce religie orientală vorbești. Din câte știu, în hinduism se crede că universul e visul unui zeu (Vishnu). Buddha a evitat să vorbească despre asemenea lucruri, spunând că sunt irelevante pentru iluminare.
Cred ca si unii oameni de stiinta au afirmat ca acel Big Bang initial care a generat universul se va finaliza intr-o implozie cam de aceleasi dimensiuni. Dar s-ar putea sa ma insel. Daca ma insel da Delete.

View Postmario_bril, on 01 octombrie 2016 - 14:46, said:

Osho e un impostor, nu-l pune în aceeași oală cu Krishnamurti.

Pentru afirmatia asta meriti 100 de like-uri dar nu pot sa-ti dau decat unul.

View Posta3e6u9, on 01 octombrie 2016 - 10:30, said:


Dar Plutarh a avut dreptate:
Mort este omul de ieri, căci el a trecut în omul de azi; iar omul de azi moare în timp ce trece în omul de mâine. Nimeni nu rămâne un individ, nici nu este un individ... Simţurile noastre, ignorând realitatea, ne mint spunându-ne că ceea ce pare să fie, este.

A spus Plutarh chestia asta? Dar asta-i GENIAL.

View Postisisceanoua, on 01 octombrie 2016 - 10:41, said:

Daca pe ei ii consideri suferinzi,tu te consideri perfect sanatos?Posted Image

Foarte tare asta. Tuturor ne place sa ne credem destepti, intelepti si te miri cum si sa ne uitam de sus la ceilalti care chipurile nu ajung la nasul nostru....

View Postcirus6, on 01 octombrie 2016 - 10:47, said:

dar ei nu sint suferinzi, retardatii si bolnavii psihic in general sint fericiti.
uite, de ex. pe voi nu va deranjeaza moartea, pe mine da. oare cine-i mai fericit ?

Daca tii neaparat sa te nefericesti singur NIMENI nu te poate opri....

#41
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 14:57, said:


Cred ca si unii oameni de stiinta au afirmat ca acel Big Bang initial care a generat universul se va finaliza intr-o implozie cam de aceleasi dimensiuni. Dar s-ar putea sa ma insel. Daca ma insel da Delete.



Nu te inseli. Finalul va fi o implozie.

#42
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 14:57, said:

Cred ca si unii oameni de stiinta au afirmat ca acel Big Bang initial care a generat universul se va finaliza intr-o implozie cam de aceleasi dimensiuni.
Da, ideea asta se cheamă Big Crunch, dar a fost abandonată din cauza dovezilor pentru accelerația expansiunii.

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 14:57, said:

A spus Plutarh chestia asta? Dar asta-i GENIAL.
Da, sunt de acord.

#43
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Posta3e6u9, on 01 octombrie 2016 - 10:48, said:

Dar crezi că știința va înlătura suferința...
Crezi că soluția e să li se dea pastile care să-i facă fericiți?

Dar asa cred toti practic. Uite unde s-a ajuns.

#44
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcirus6, on 01 octombrie 2016 - 11:16, said:

atunci de ce mai traiesti?

atasarea tine de natura noastra, nu putem renunta la ea.
stiu, dar daca n-ar fi ceva natural si normal, nu m-ar deranja.
cind n-am existat nu m-a deranjat nefiinta, acum ma deranjeaza. starea de constienta se pare ca nu poate accepta nefiinta.

Ei nu poate. Vorbesti din punctul tau de vedere si pe urma aplici asta la toata lumea. Dar nu-I asa pt ca toata lumea nu este persoana ta.

View Postcirus6, on 01 octombrie 2016 - 11:16, said:


apropo, presupunind ca doar eu sint cel deranjat de moarte, de ce crezi ca sint atitea miliarde de crediciosi ce cred in religii ce le promit nemurirea sufletului?
Din acelasi motiv idiot ca se tem de moarte ca dracu de tamaie...

View Postisisceanoua, on 01 octombrie 2016 - 12:08, said:

Cat despre ce droguri folosesc eu? Singurul meu drog e credinta in Dumnezeu chiar daca pe tine nu o sa te satisfaca acest raspuns si in mod sigur nu mi-a anulat nici personalitatea ,nici vointa si asta cred ca se vede ,asta daca ai fi corect si ai recunoaste:).Cat despre ce folosesti tu... banuiesc:).
Bine ca recunosti ca si asta e un drog poate chiar mai toxic decat drogurile clasice. Bravo Ti-am mai zis ca esti pe drumul cel bun....

#45
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 14:57, said:







Foarte tare asta. Tuturor ne place sa ne credem destepti, intelepti si te miri cum si sa ne uitam de sus la ceilalti care chipurile nu ajung la nasul nostru....



Eu zic sa te opresti cu afirmatia doar la persoana ta,asa ca nu generaliza .

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 16:10, said:



Bine ca recunosti ca si asta e un drog poate chiar mai toxic decat drogurile clasice. Bravo Ti-am mai zis ca esti pe drumul cel bun....
E singurul drog in care am incredere deplina pt ca mi a dovedit ca nu ma lasa la greu niciodata ,chiar daca poate eu uneori L-am dezamagit  .

#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postisisceanoua, on 01 octombrie 2016 - 16:29, said:

Eu zic sa te opresti cu afirmatia doar la persoana ta,asa ca nu generaliza .


E singurul drog in care am incredere deplina pt ca mi a dovedit ca nu ma lasa la greu niciodata ,chiar daca poate eu uneori L-am dezamagit  .

E valabil si pentru persoana mea..
Drogul e drog te lasa cand nu te astepti. Dar daca tu ai incredere in el foloseste-l  si ia doze cat mai mari ca-I gratis, sau poate nu-I gratis nici asta?

Edited by Testosteron, 01 October 2016 - 16:33.


#47
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 16:33, said:


Drogul e drog te lasa cand nu te astepti. Dar daca tu ai incredere in el foloseste-l  si ia doze cat mai mari ca-I gratis, sau poate nu-I gratis nici asta?
Nu te lasa niciodata daca stii sa-l dozezi corespunzator. Partea grea e ca necesita multa daruire ceea ce e cam greu pt unii ,asa ca e mai simplu sa  zici nu merita:)

#48
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postisisceanoua, on 01 octombrie 2016 - 16:36, said:

Nu te lasa niciodata daca stii sa-l dozezi corespunzator. Partea grea e ca necesita multa daruire ceea ce e cam greu pt unii ,asa ca e mai simplu sa  zici nu merita:)
Dar poate ca chiar nu merita, la asta te-ai gandit? Nu te-ai gandit.

#49
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 16:50, said:

Dar poate ca chiar nu merita, la asta te-ai gandit? Nu te-ai gandit.
Asa sunt eu mai fara ganduri:) si ma tem ca sa raman :)

#50
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postisisceanoua, on 01 octombrie 2016 - 16:29, said:

E singurul drog in care am incredere deplina pt ca mi a dovedit ca nu ma lasa la greu niciodata ,chiar daca poate eu uneori L-am dezamagit  .
Pe tine poate nu te-a lăsat la greu până acum, dar nenumărați oameni au fost lăsați la greu. Nu înțeleg egoismul creștin, toți se roagă să ia notă mare la examen în timp ce unii mor de foame sau suferă de boli groaznice. Dacă ăsta e zeul vostru, eu nu aș vrea să am de-a face cu el nici dacă ar exista.

#51
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Posta3e6u9, on 01 octombrie 2016 - 16:56, said:

Pe tine poate nu te-a lăsat la greu până acum, dar nenumărați oameni au fost lăsați la greu. Nu înțeleg egoismul creștin, toți se roagă să ia notă mare la examen în timp ce unii mor de foame sau suferă de boli groaznice. Dacă ăsta e zeul vostru, eu nu aș vrea să am de-a face cu el nici dacă ar exista.
Te rog sa nu spui lucruri pe care nu le stii.Poate ca  asa e cum spui tu ca sunt multi oameni care sufera si care trec prin situatii cumplite ,dar siacestea sunt consecintele activitatii omului si a ceea ce face el acestui pamant.Vezi tu,eu cred ca in viata asta toti platim pentru greseli mai devreme sau mai tarziu,intr-o forma sau alta cu scopul de a intelege si a ne indrepta,insa omul mege din greseala in greseala,din rautate in rautate,din violenta in violenta,din distyrugere in distrugere care are drept consecinta aparitia atator boli,fara a invata nimic decat  satisfactia pe care i-o da puterea obtinuta,fara a tine cont de ceilalti si de ce-i in jur.Nu Dumnezeu face asta,ci omul cu propriile actiuni.

#52
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 14:45, said:

Dar viata nu te intreaba pe tine ce preferi sau crezi ca la 80 de ani vei face flotari intr-o mana?
daca ma ambitionez umpic..de ce nu?

View PostTestosteron, on 01 octombrie 2016 - 14:57, said:

Cred ca si unii oameni de stiinta au afirmat ca acel Big Bang initial care a generat universul se va finaliza intr-o implozie cam de aceleasi dimensiuni. Dar s-ar putea sa ma insel. Daca ma insel da Delete.
in mod natural si conform algoritmului probabil asta-i destinul universului, dar universul ne-a creat pe noi, masterpieceul creatiei. nu te intrebi oare de ce?

#53
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postcirus6, on 01 octombrie 2016 - 17:11, said:

universul ne-a creat pe noi, masterpieceul creatiei. nu te intrebi oare de ce?
Noi suntem capodopera universului? :lol:

View Postisisceanoua, on 01 octombrie 2016 - 17:02, said:

Nu Dumnezeu face asta,ci omul cu propriile actiuni.
D-zeu nu are cum să facă asta, fiindcă nu există. Omul face diverse tâmpenii, dar nu putem da vina pe oameni pentru toate bolile și dezastrele, oricât de mult ai vrea. Natura e indiferentă cu privire la suferința noastră sau a oricărei creaturi, de asta există atâta suferință.

#54
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Posta3e6u9, on 01 octombrie 2016 - 17:17, said:




D-zeu nu are cum să facă asta, fiindcă nu există. Omul face diverse tâmpenii, dar nu putem da vina pe oameni pentru toate bolile și dezastrele, oricât de mult ai vrea. Natura e indiferentă cu privire la suferința noastră sau a oricărei creaturi, de asta există atâta suferință.
Consider ca asta e un punct de vedere superficial.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate