Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

p+1 la dascalu

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#73
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Salutare

ieri am montat poarta si am incheiat lucrarile majore pe anul asta. O sa mai fac cateva amenajari in curte dar nimic deosebit.
Pana la urma m-am hotarat sa tencuiesc, inca nu sunt hotarat cum pentru ca am doar o recomandare pentru un tencuiala manuala dar nu prea sunt sigur de ea.
Planul este sa-i dau drumul din nou in martie si sa ma mut prin august anul viitor, sa vedem daca iese. Daca are cineva recomandari la instalatii i-as fi profund recunoscator.

Multumesc inca o data celor care si-au facut jurnale inainte mea si celor care au dat sfaturi, mi-au fost de mare ajutor. In mare, am stiut cum sa cand sa pun piciorul in prag si cand sa nu ma consum.

Ca si un mic rezumat al colaboratorilor:

Geotehnician- luat de pe internet, cred ca e bipolar, n-as mai lucra cu el
Arhitect - luat de pe forum, foarte ok, recomand
Constructor- luat de pe forum, ok, recomand
Diriginte - luat de pe internet, e ok, l-as recomanda
Am*set - am vrut sa iau fierul de la ei, neseriosi, NU recomand
Ro*steel - au livrat fierul pana la urma, ok, ii recomand dar stau prost la capitolul vanzari (am luat de la ei printr-un intermediar)
Beta*design - au livrat betonul, a iesit ok (probe de laborator facute, unele elemente testate si la cub si la sclerometru + betonoscop), foarte neseriosi la ultimile livrari (luat prin acelasi intermediar ca si fierul) - NU recomand
Dumi*serv- luat caramida de la ei, pret bun, prost la capitolul relatii cu clientul (cred ca e vina angajatilor, patronul a incercat sa ma ajute cand am ajuns la el)
Pais*construct- luat cherestea de la ei, pret bun, m-au incurcat foarte tare la acoperis - NU recomand
Konkret*line - gard si porti, pret bun, comunicare ok, seriosi - recomand
Racordare curent - inca nu am curent(acum cred ca stau dupa ENEL, lucrarea s-a facut saptamana trecuta), trageti voi concluziile

Si bineinteles, POZE

Attached File  casa1.jpg   339.62K   271 downloadsAttached File  casa2.jpg   342.65K   258 downloads

Edited by Bodanel, 01 November 2017 - 09:12.


#74
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007

View PostBodanel, on 01 noiembrie 2017 - 09:11, said:

Ca si un mic rezumat al colaboratorilor:

Geotehnician- luat de pe internet, cred ca e bipolar, n-as mai lucra cu el
Arhitect - luat de pe forum, foarte ok, recomand
Constructor- luat de pe forum, ok, recomand
Diriginte - luat de pe internet, e ok, l-as recomanda
Am*set - am vrut sa iau fierul de la ei, neseriosi, NU recomand
Ro*steel - au livrat fierul pana la urma, ok, ii recomand dar stau prost la capitolul vanzari (am luat de la ei printr-un intermediar)
Beta*design - au livrat betonul, a iesit ok (probe de laborator facute, unele elemente testate si la cub si la sclerometru + betonoscop), foarte neseriosi la ultimile livrari (luat prin acelasi intermediar ca si fierul) - NU recomand
Dumi*serv- luat caramida de la ei, pret bun, prost la capitolul relatii cu clientul (cred ca e vina angajatilor, patronul a incercat sa ma ajute cand am ajuns la el)
Pais*construct- luat cherestea de la ei, pret bun, m-au incurcat foarte tare la acoperis - NU recomand
Konkret*line - gard si porti, pret bun, comunicare ok, seriosi - recomand
Racordare curent - inca nu am curent(acum cred ca stau dupa ENEL, lucrarea s-a facut saptamana trecuta), trageti voi concluziile

Am uitat de astia cu tabla

BDM*acoperis. - tabla ok, comunicare ok in mare parte, doreii au lasat dezastru in urma lor cand au plecat. I-as recomanda

Edited by Bodanel, 01 November 2017 - 13:22.


#75
rachim23

rachim23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.03.2009
Salut,
Ai un calcul estimativ pentru tot ce ai facut pana acum la casa?

#76
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Cu proiect, cu tot vreo 60k

#77
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Update la situatia de la curent. Firma a facut lucrarea acum 3 luni dar n-a depus dosarul la ENEL asa ca aia nu pot sa vina sa-mi puna contoarul. Am sunat la firma mi s-a promis ca saptamana asta se depune dosarul. Nu mai pun botul ca tot asta mi se spune de 3 saptamani.

L-am sunat pe colegul nostru anaki sa sune la firma pe care mi-a recomandat-o avand in vedere colaborarea lor indelungata dar nu  mi-a raspuns la telefon. I-am dat mesaj insa in martie se face anul de cand am discutat prima data cu el si o lucrare la care eu nu stiu sa fi fost mari piedici nu este inca gata iar eu nu am curent.

Intrebare: cat de mult ma incurca lipsa curentului cand fac instalatia electrica ?

#78
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Nu te incurca, doar ca nu poti verifica daca e totul in regula.

#79
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Multumesc.
Mor de nervi. Ma asteptam sa am piedici de la ENEL dar spre surprinderea mea s-au miscat foarte repede cu avizul de amplasament, cu ATR-ul, cu tot. Sotia mea a facut spume cand a a auzit ca astia inca n-au depus dosarul. Pe jos daca mergeam si tot ajungeam in 3 luni. A zis ca daca nu depun astia dosarul cat de curand ma pune sa fac reclamatie la ANRE ca astia nu sunt seriosi.

Edited by Bodanel, 08 January 2018 - 11:55.


#80
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Dosarul se depune dupa ce se face receptia,iar enelul B...,au tot lungit-o cu receptia si semnarea unor acte aditionale,degeaba dosarul era intocmit de 3 luni ca nu putea fi luat in seama doar dupa etapele de mai sus.Saptamana asta o sa fie depus sa-i vedem pe aia cum se misca ca de dat vina pe firme o fac usor ,de parca firma nu ar avea interesul sa-si incaseze banii rapid.

#81
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Ok, dar mie nu mi-a spus nimeni asta, eu ce sa cred ???.
Puteti spune ca n-am dat eu dovada de intelegere ?

#82
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostBodanel, on 08 ianuarie 2018 - 11:43, said:

Intrebare: cat de mult ma incurca lipsa curentului cand fac instalatia electrica ?
Relax Posted Image Nu te mai supara asa pe treburi din astea, chiar nu merita. Poti continua listit cu lucrarile, nu te incurca la nimic. Eu am casa aproape gata as zice (mai trebuie sa pun, prize&intrerupatoare, parchetul si usile) si inca tot nu am curent. Si stiu sigur ca o voi termina cu totul si abia apoi voi avea curent. Prin aprilie-mai sper eu. Deci se poate mult mai rau decat la tine, crede-ma Posted Image Fara nicio legatura cu @anaki, care pe mine m-a ajutat foarte mult.

Edited by dana84, 08 January 2018 - 12:22.


#83
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@Dana84

Pune-te si tu in locul meu. Vii faci lucrarea si nu te deranjez 2 luni. Te sun inainte de sarbatori (ca sa nu te sun de sarbatori ca marlanii) si tu imi spui doar saptamana viitoare.Eu o iau de buna si te sun dupa sarbatori si tu iar imi spui ca saptamana asta. Pai ce eu sa cred ?

Avand in vedere ca nu te-am deranjat 2 luni puteai sa stai 2 minute cu mine la telefon sa-mi spui "domle uite berbecii astia de la Enel s-au kkt pe ei si au facut asa si pe dincolo". Eu cred ca nu exista om in tara asta care sa nu inteleaga, cu toti stim ca astia de la monopoale fac doar ce vor muschii lor, mai ales ca stim cu toti ce oameni exceptionali avem la stat (imi cer scuze de la eventualii profesionisti care lucreaza la stat si care citesc asta). Dar daca nu imi spui eu n-am de unde sa stiu si eu dau vina pe tine. Ca eu ti-am cerut lamuriri inainte sa-mi ies din pepeni. Iar daca te uiti eu n-am contestat nicaieri ca anaki nu stie meserie.

Asta este, mergem inainte.

Edited by Bodanel, 08 January 2018 - 13:13.


#84
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Trebuia sa-i deranjati,ca la comunicare stau prost,si-o sa le iasa pe nas cand va afla patronul companiei.
Ii vedem saptamana asta.

Edited by anaki, 08 January 2018 - 13:16.


#85
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postlapcat, on 08 ianuarie 2018 - 11:49, said:

Nu te incurca, doar ca nu poti verifica daca e totul in regula.


Se poate verifica orice..... nu trebuie curent... sunt aparate de măsura...

Edited by BodCasa, 08 January 2018 - 13:31.


#86
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nici nu trebuie sa ma pun in locul tau, ca sunt patita si eu si multi altii cu bransamentele si extinderile - oridecare ar fi ele. Inca nu cred ca am gasit vreun jurnal in care sa scrie ca totul a mers struna pe partea asta. De-asta iti ziceam ca nu merita sa te superi asa. Mai dai cateva telefoane, mai mergi sa verifici daca/ce s-a depus si mergi inainte cu lucrarile.
Dupa cum iti ziceam, eu curent inca nu am (desi am inceput colaborarea cu o firma care sa faca extinderea in urma cu mai bine de un an)
La gaz nu mai zic. A durat tot mai bine de un an sa am un amart de bransament in teava care trece prin fata casei.
Tu zici ca ai sunat, ti s-a promis saptamana viitoare si nu s-a intamplat.
Eu la gaz am sunat timp de vreo 3 luni in fiecare saptamana si de fiecare data mi se spunea "saptamana viitoare luni-marti va sun sa facem lucrarea". Asta dupa ce le-am dat pace vreun an de zile din momentul contractarii (ii sunam doar cam o data pe luna sa vad daca au mai facut ceva pe partea de hartii) Stii cand au venit ? Pe la jumatatea lui noiembrie anul trecut cand deja era frig bine.
Evident ca puteam sa ma supar, sa le fac reclamatie, sa gasesc alta firma care sa imi faca lucrarea. Solutii sunt intotdeauna. Dar sunt solutii care mie nu imi prea plac si cu care de obicei se pierd bani.
Drept e ca eu sunt ardelean din acela pur, pe care cu greu il scoti din pepeni :D
E incput de an, ia-o usor, cate o chestie pe rand. Sunt sigura ca o sa se rezolve, fie ca te enervezi mai tare fie ca te enervezi mai putin. Inca mai ai timp cu toate, mai ai si destul de lucru la casa.
Spor! :)

#87
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Luni ma vad cu cineva pentru tencuiala mecanizata. Cica au scule profesionale, laser etc. Sa vedem. Desi am cerut vreo 20 oferte pentru tencuiala mecanizata n-am primit foarte multe raspunsuri.
Am primit mai multe oferte pentru IPAT, o sa studiez ofertele in weekend. Aici unii mi-au cerut planurile casei dar n-am mai auzit de ei.
In goana dupa oferte am dat peste cineva care mi-a spus ca nu este interesat de lucrare deoarece este departe dar mi-a dat sfaturi cum sa verific daca instalatiile sunt facute ok. Om deosebit, chiar imi pare rau ca n-am lucrat cu el.

#88
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

View PostBodanel, on 12 ianuarie 2018 - 16:29, said:

Luni ma vad cu cineva pentru tencuiala mecanizata. Cica au scule profesionale, laser etc. Sa vedem. Desi am cerut vreo 20 oferte pentru tencuiala mecanizata n-am primit foarte multe raspunsuri.
Am primit mai multe oferte pentru IPAT, o sa studiez ofertele in weekend. Aici unii mi-au cerut planurile casei dar n-am mai auzit de ei.
In goana dupa oferte am dat peste cineva care mi-a spus ca nu este interesat de lucrare deoarece este departe dar mi-a dat sfaturi cum sa verific daca instalatiile sunt facute ok. Om deosebit, chiar imi pare rau ca n-am lucrat cu el.
Nu ne impartasesti si noua ce sfaturi ti-a dat.

#89
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@vivaconsult

Impamantare , raport PRAM, diferentiale cu explicatii la ce foloseste fiecare. Le stiam deja de pe forum dar poate altii nu, de asta am apreciat.

Luni au venit baietii astia cu tencuiala mecanizata, au masurat cu un laser conectat la mobil, au terminat 2 baterii pana la sfarsit. A iesit 470m2 fara sa scada ferestrele pe care le vor finisa tot ei. O singura problema, 2 pereti la bucatarie nu sunt paraleli, am o diferenta de 2 cm. In rest peretii sunt drepti, ma incadrez la 2 cm de tencuiala.
Ei au zis ca au o tencuiala care se aplica pana la -5 grade, ma gandesc sa tencuiesc la sfarsti de februarie, ce ziceti ? N-am ferestre, nu stiu daca ajung pana atunci.


In alta ordine de idei astazi am depus actele la Premier Energy pentru racordul de gaz, n-am primit nici macar numar de inregistrare, cica o sa-l primeasc de la colegul care face releveul in teren.
Are cineva experienta cu astia, pareri?

La Enel s-a depus dosarul saptamana trecuta, asteptam sa vina astia sa puna contoarul, sunt curios daca se misca cu talent. La ce bulan am eu cred ca o sa vina fix dupa ce termin instalatia electrica.

#90
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View PostBodanel, on 18 ianuarie 2018 - 11:10, said:

In alta ordine de idei astazi am depus actele la Premier Energy pentru racordul de gaz, n-am primit nici macar numar de inregistrare, cica o sa-l primeasc de la colegul care face releveul in teren.
Are cineva experienta cu astia, pareri?

Da, am experienta cu ei. Parerea mea despre ei, exact asa cum e ea, nu poate fi scrisa aici, ca nu e voie sa folosesti cuvinte din alea.
Ce ai de facut cu ei, numai bransamentul la teava care e deja pe strada, sau Doamne fereste, trebuie sa faci si alta lucrare, gen extindere de retea?

Este un grup cu management comun. format din Gaz Sud, GDR si Premier Energy. Unde ai depus actele? Noi de exemplu lucram cu biroul din Bolintin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate