Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

p+1 la dascalu

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#37
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Am batut palma cu mesterii inca de prin februarie, avansul la inceperea lucrarilor. Pretul in media pietei, poate putin mai sus. Mers pe recomandari, sper sa iasa bine.
Putul saptamana asta, curent inca mai sper sa am pana incep lucrarile. Daca nu iau de la vecinu' curent.
Am angajat si diriginte de santier.

Edited by Bodanel, 29 May 2017 - 19:40.


#38
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
cu curentul te-ai inteles la pausal sau puneti contor intre voi?
daca vrei contor, ca sa n-aveti discutii la proces, iti pot imprumuta eu unul.
free of charge.

Edited by casuta_papusilor, 30 May 2017 - 06:00.


#39
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Am discutat doar de principiu, nu ma asteptam sa nu faca astia bransamentul daca aveam trimise actele cu 2 luni inainte. Merg maine si discut cu el sa stabilesc toate detaliile. Poate vin dupa contorul ala.

#40
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
vino.
io-l iau de la ţărănoaia, ca sa-ti fie mai usor sa-l iei din bucuresti.
ca eu cred ca-i mai cuser sa fiti impacati cu consumul, stiind exact cat ai consumat.

#41
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Casuta incepe sa-mi placa de tine. Rau de gura, dar bun la suflet cand e vorba de dat ceva.

#42
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mda.
i-am dat toate datele in privat, dar n-a dat niciun semn pana acum.
putea sa-l ia oricand, ca a stat peste vacanta intr-un loc de unde putea sa-l ia la orice ora, chiar daca am lipsit si eu cateva zile din bucuresti.
nu-i problema.
n-a vazut si n-a citit mesajul inca.
daca il vrea, bine, daca nu, face cum crede. Posted Image

daca nu-l vrea el si imi zice asta, il imprumut altuia, ca si-asa sta degeaba de 8 ani.
e ok, e sigilat si usor de montat.
i-l dau si c-o siguranta legrand de 20 de amperi.

Edited by casuta_papusilor, 05 June 2017 - 19:04.


#43
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Salut

Saptamana trecuta am fost acolo ca s-a executat putul si n-am mai intrat pe internet. Poze din timpul executiei, daca gasesc timp poate incarc si vreun filmulet. Am pus o poza cu apa dupa ce a fost gata putul si una de ieri dupa ce a mers pompa putin. Pana acum au fost ok cei cu putul desi mi se pare ca au masurat debitul cam din burta.

Am fost si eu plecat, s-a terminat putul vineri seara pe la 9 si am fost sambata sa o vad si eu pe maica mea ca-i vine greu de cand a ramas singura.
Multumesc pentru oferta Casuto dar da-l altuia care are mai multa nevoie, eu am rezolvat cu vecinul. Ba chiar am avut oferte de la inca 2 vecini. Nu toata lumea are vecini asa saritori. Oricum o sa-ti dau o bere chiar daca nu am luat contorul de la tine doar ca o sa o bem pe capota masinii ca deocamdata n-am nimic acolo

O alta dilema: constructorul zice ca n-am nevoie de RTE, dirigintele zice ca am. Sa-mi bag picioarele in legislatia din Romania. I-am dat constructorului numarul de telefon al dirigintelui, sper sa se lamureasca ei maine.
Sambata merg sa-l ajut pe vecinu' sa taie 2 pomi care sunt in gard si saptamana viitoare se curata terenul.

Attached Files


Edited by Bodanel, 06 June 2017 - 19:43.


#44
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBodanel, on 06 iunie 2017 - 19:40, said:

O alta dilema: constructorul zice ca n-am nevoie de RTE, dirigintele zice ca am. Sa-mi bag picioarele in legislatia din Romania. I-am dat constructorului numarul de telefon al dirigintelui, sper sa se lamureasca ei maine.
De ce ar vrea constructorul un RTE? Sau de ce l-ar vrea din afara firmei lui?..Sa-i puna bete in roate? In mod normal, RTE e din partea constructorului..ala semneaza pe procesele verbale..impreuna cu dirigintele..si cu beneficiarul..

PS: bineinteles..are grija si de executie (tehnic) conform proiect (sau poate supune discutiei anumite aspecte..daca nu-s conforme)..

Edited by manghels, 07 June 2017 - 07:42.


#45
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postmanghels, on 07 iunie 2017 - 07:33, said:

De ce ar vrea constructorul un RTE? Sau de ce l-ar vrea din afara firmei lui?..Sa-i puna bete in roate? In mod normal, RTE e din partea constructorului..ala semneaza pe procesele verbale..impreuna cu dirigintele..si cu beneficiarul..
Asta, daca, constructorul este firma. Daca este regie proprie nu cred ca mai este valabil.

#46
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Pai...depinde cat de experimentat e dirigu' nu? Si cat de implicat e...si cat de priceput e beneficiarul..si cei cu care lucreaza in regie proprie .Ideea e sa iasa treaba buna..S-a mai discutat parca pe aici pe forum..despre RTE/RTQ la regie proprie..si parca mentionase cineva un paragraf din normative..in care RTE si dirigentia is obligatorii..

Cel mai bine e de intrebat pe la ISC..sau primarie..(pt ca aia mai pot face vizite inopinate si te pot intreba de orice chichita)..

Edited by manghels, 07 June 2017 - 08:21.


#47
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007

View Postmanghels, on 07 iunie 2017 - 08:19, said:

Ideea e sa iasa treaba buna.

Asta este singura chestie care conteaza. N-am ales cea mai ieftina echipa, cel mai ieftin arhitect, cel mai ieftin diriginte tocmai ca sa nu ma doara capul si sa mearga treaba. Eu zic ca am ales bine, sper sa nu constat la sfarsit ca n-am stiut sa aleg oamenii.

#48
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
De multe ori e o loterie...cu algerile astea..Tre sa stai calare pe situatie..daca vrei sa iasa treaba decenta..

#49
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
O sa fiu. De saptamana viitoare incep sa ma eliberez la birou si o sa am mai mult timp. O sa pot sa ma invart mai usor cu santierul

#50
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Ma gandesc sa torn cu CarpatCement, pareri?
Astia de la Holcim nu mi-au raspuns la mail, General beton sunt mai scumpi, Ivonco desi  am avut recomandare pentru ei am vazut mai multe patanii nefericite pe aici si nici constructorul meu nu era foarte sigur de ei. Daca are cineva o recomandare, ascult.

Edited by Bodanel, 12 June 2017 - 21:31.


#51
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Sambata am decopertat, maine vin primele materiale, vin mesterii, se face trasarea. Se pare ca nenea cu buldo s-a miscat cam greu, pana si eu m-am prins iar constructorul mi-a confirmat.
Poze mai jos.

Am avut probleme cu fierul. Le-am dat unora extrasele de armare, au zis "da domle, facem". Dupa 3 zile cand am vazut ca nu primesc proforma, ci doar promisiuni i-am luat mai tare. CIca sa ma apuc eu sa le zic care-i etrier si de cat. Pai voi pentru ce plm luati banii, pe bune acum ? Pana la urma am luat de la altii care mi-au zis ceva la telefon dar dupa ce au incasat avansul au mutat termenul de livrare 2 zile mai tarziu. Azi au zis ca incearca sa mi-l trimita o zi mai devreme dar nu promit.

Curent propriu inca nu am, sper sa se rezolve zilele astea.

Caut pe cineva sa faca impamantarea in fundatie, astept recomandari ca aia pe care am avut-o nu pare interesata.

Attached Files



#52
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Revin cu update.
Am avut probleme cu terenul de fundare datorita unor infiltratii si a trebuit sa mai sap.Pana la urma s-a rezolvat cu schimbarea solutiei de fundare si multe telefoane la structurist, la geo, la arhitect, la diriginte. Am turnat acum 2 zile betonul mort doar ca a intrat mai mult si o sa trebuiasca sa-i platesc constructorului si manopera aditionala care nu fusese prevazuta.

2 puncte bonus pentru constructor:
1. Mi-a gasit el pe cineva sa-mi faca impamantarea dupa ce m-a incurcat altul.
2. A fost dirigintele la santier inainte sa turnam betonul mort si a zis ca totul este ok si ca baietii stiu ce fac. Sper sa o tina tot asa Posted Image

Am verificat ieri betonul mort si am gasit 2 fisuri in el. Poze mai jos. Nu cred ca sunt mare branza.
Attached File  fisura1.jpg   462.15K   165 downloadsAttached File  fisura2.jpg   489.14K   183 downloads
S-au miscat bine aia cu betonul. Le-am cerut certificate de conformitate si calitate. As vrea sa torn tot cu ei.

Ieri au inceput baietii sa lucreze la armatura. Am vazut si eu live cum se leaga fierul. Munca migaloasa, sa-mi bag picioarele. Pun o poza de ieri dupa amiaza dar erau inca la inceput.
Attached File  armatura1.jpg   514.62K   192 downloads

#53
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostBodanel, on 29 iunie 2017 - 07:35, said:

Revin cu update.
Am avut probleme cu terenul de fundare datorita unor infiltratii si a trebuit sa mai sap.Pana la urma s-a rezolvat cu schimbarea solutiei de fundare si multe telefoane la structurist, la geo, la arhitect, la diriginte. Am turnat acum 2 zile betonul mort doar ca a intrat mai mult si o sa trebuiasca sa-i platesc constructorului si manopera aditionala care nu fusese prevazuta.

2 puncte bonus pentru constructor:
..........

Despre ce solutie vorbesti?
Aveai fundatii continuie si au adoptat fundatii izolate? sau invers?

#54
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Geotehnistul nu a fost multumit de faptul ca intr-un colt al casei se intra prea putin in terenul bun de fundare. S-a executat acelasi proiect  doar ca s-au sapat inca 25cm si s-a pus pietris 16-32 in santuri ca sa combata infiltratiile. Solutia a fost data de geotehnist si validata de structurist.

Zilele astea s-a lucrat la armarea elevatiei

Attached File  IMG_20170630_173306.jpg   846.23K   106 downloadsAttached File  IMG_20170630_162350.jpg   302.28K   105 downloadsAttached File  IMG_20170630_172143.jpg   411.53K   105 downloadsAttached File  IMG_20170630_173034.jpg   643.68K   98 downloadsAttached File  IMG_20170630_162440.jpg   432.95K   91 downloadsAttached File  IMG_20170630_173149.jpg   418.35K   84 downloads

Dirigintele a fost vineri, i-a verificat, au remediat diverse chestii, per total a fost din nou multumit.
Ce mi-a placut vineri a fost ca seful de echipa are mandria lucrului bine facut, lucru care devine tot mai rar pe aici pe la noi. N-a luat-o in nume de rau cand i-a spus dirigintele de una sau alta ci au ajuns la un numitor comun.
Partea proasta este ca s-a schimbat prognoza pentru maine cand am in plan sa torn elevatia. Sper sa ne ajute Cel de sus.
Usor, usor mergem inainte.
Doamne ajuta!

Edited by Bodanel, 02 July 2017 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate