Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

p+1 la dascalu

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#145
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Adevarul este ca si noua ne place cum a iesit balconul ala. Dar locul nostru preferat este terasa, n-am pus poza cu ea ca este plina de cutii de carton de la gresie/faianta, sambata incep curatenia prin curte. In iunie se fac 2 ani de cand am dat drumul la treaba, mi-am propus ca la momentul respectiv sa fac un rezumat mai lung cu recomandari pentru toti cei care vor sa se apuce de asa ceva, pe mine m-a ajutat foarte mult ca am citit jurnalele celor care s-au apucat inaintea mea, m-a ferit de multe probleme.

#146
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Update: tocmai am vorbit la gaz si am confirmat pentru saptamana viitoare. Partea proasta este ca n-am senzorii de gaz montati, mi-a scapat asta, sa vad cum o rezolv.

#147
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
O mica actualizare. N-am reusit sa ma mut, n-a mers mai nimic dupa cum am planuit eu.

Gaz inca n-am, nu mai raspunde tanti de la premierul masii la telefon, luni le fac o vizita.

Din 5 prize de internet la etaj am reusit sa sunam doar 1 , la prima strigare s-ar parea ca nu au fost mufate bine. Astept sa fie remufate, daca s-o putea. AFDD-urile tot nu le am montate insa le-am primit intr-un final.
Partea proasta este ca am niste fire lasate prea scurte si trebuie sa le inadesc. Asta ma da rau de tot peste cap ca am camere POE si daca nu merge POE din cauza  asta am aruncat o caruta de bani pe ferereastra pe echipamente POE ca eu asa am gandit reteaua. Am si un rack pe care nu l-am putut monta tot din cauza asta. Maine o sa vad si cum fac pe hol pentru ca nu pot repara pana nu pun rack-ul.
Intrerupatoarele si prizele sunt functionale toate doar ca un releu si un intrerupator care nu merg cu ar trebui. La intrerupator s-ar putea sa fie murdarie dar la releu nu stiu ce ar putea fi ca mecanismul este inauntru.

Au venit baietii si au terminat instalatia de apa. Am apa la robinet. Trebuia sa bagam azi apa in IPAT dar n-au mai ajuns baietii, am inteles ca li s-a stricat distributia la masina. Mai jos o poza sa vedeti cum arata camera tehnica cu toate cele montate.
Attached File  camera_tehnica.jpg   192.54K   150 downloads

Ieri au venit baietii cu plasele pentru tantari si au reglat ferestrele. Merg brici.

Am terminat de izolat podul- am uitat sa fac poze, bona juniorului a facut curatenie la etaj. Maine ar trebui sa vina prima transa de mobila. De luni incolo restul de mobila, treptele de lemn si balustrada.
Sambata o sa incerc sa aranjez putin curtea cu buldozerul, daca il gasesc disponibil.
Electrocasnicele o sa le luam dupa ce ne mutam efectiv ca n-a iesit nimic cum am vrut eu in ultimile 2 saptamani.

#148
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Foarte inteligenti daca au facut instalatia pe peretele cu geamul . Behaie !

#149
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@86-APP argumenteaza, te rog.
A fost alegerea mea sa le pun acolo ca sa imi ramana loc de un raft pe peretele celalalt. In afara de asta teava de apa vine prin peretele ala.

Edited by Bodanel, 30 May 2019 - 20:09.


#150
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ce sa mai argumentez . Este aberant sa blochezi accesul la geam pt doua tevi care se puteau face mai " strins " si in alta parte .

#151
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Pai nu e blocat accesul geam. Tevile sunt pe un 20 cm latime, eu nu vad o problema asta. Daca asta e singurul motiv nu am de ce sa-mi fac griji.

Edited by Bodanel, 31 May 2019 - 06:19.


#152
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Lasa-l ca e suparat ...

#153
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Ce fel de filtre folosesti la apa?

#154
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Este vorba de 4 filtre mecanice. Unul Y, celelate cartus: sita, bumbac si carbune.

#155
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Duminica i-am facut petrecerea de 1 an juniorului. Un gratar si niste bere, nimic deosebit. Din pacate desi ne-am dorit foarte mult sa fim mutati de ziua lui nu ne-a iesit.
Maine vin baietii sa termine instalatia de apa si scurgerea. Tot de maine dau drumul si la trotuare. A inceput sa vina mobila inca de vineri, joi vine restul de mobila (inclusiv bucataria).

AM GAZ! Tocmai au plecat cei de la gaz, sunt bransat. A durat 1 an si jumatate.

Daca programul ne permite o sa ne mutam in weekend.

Attached File  party.jpg   287.08K   164 downloadsAttached File  dulap.jpg   61.53K   156 downloadsAttached File  gaz.jpg   233.31K   128 downloads

Edited by Bodanel, 11 June 2019 - 13:26.


#156
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Ma bucur pentru tine! Felicitari si sa fie intr-un ceas bun! Dar repet, nu imi dau seama de unde ai putut beneficia de atata rabdare. Un exemplu si acum: 'AM GAZ! Tocmai au plecat cei de la gaz, sunt bransat. A durat 1 an si jumatate.' WTF!?

#157
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Nu stiu ce rabdare am avut. Am pus mereu problemele pe hartie si le-am ordonat dupa prioritati. M-am simtit coplesit cateodata dar am trecut de varsta la care renunt usor. Iar cand mi se pune pata sunt mai rau ca un pitbull care a prins prada. In momentul in care mi-a fript buza am stat calare pe ei. Dar trebuie sa recunosc ca s-au tinut de programare cand m-au trecut pe hartie. Si aici revine in actualitate un mare adevar: trece frate pe hartie, vorbele se uita sau se fac ca se uita. Desi am avut oameni care mi-au lucrat fara hartii trebuie sa recunosc ca fara hartii cateodata esti fript.

Edited by Bodanel, 11 June 2019 - 14:14.


#158
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
La noi a durat 2 ani.

#159
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pt ce ai sters seria contorului ?
In cazul că cineva ar fi interesat , a rămas seria de sigiliu !😀

#160
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
M-am gandit ca ar fi bine.

#161
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Cu ce vei placa terasa?

#162
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Am gresie de exterior pe terasa dar este murdara ca tot am depozitat diverse chestii pe ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate