Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

p+1 la dascalu

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#127
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Salut

Am terminat cu lucrarile pentru moment. Am cam terminat pe afara, au mai ramas maruntisuri (chituit gresia, chituit klinkerul si finisat polistirenul pe parapetii balcoanelor). Daca avem o iarna blanda poate reusesc sa le rezolv si pe astea dar nu-mi fac iluzii.

Din pacate, desi m-am apucat la sfarsitul lui mai sa refac instalatia electrica inca nu am terminat. Traseele sunt trase, intrerupatoare, prize montate dar inca mai avem de lucru. Priza de pamant a iesit 2 omi, masurata.
Mai am de pus AFDD-uri in tablou (astea le-am platit prin iunie dar se pare ca distribuitorul daca esti de bun simt te ia de prost, am cerut si la alt distribuitor sa vad un pret si termen de livrare - in functie de ce imi raspunde cer banii inapoi si le cumpar de la asta chiar daca dau 10 lei in plus), de testat cablurile de net si de verificat de ce nu functioneaza lumina in sufragerie. Tablourile sunt cam gata dar am uitat sa le fac poze.
Era frumos sa termin cu instalatia electrica, l-am anuntat pe cel care o face imediat ce am aflat ca plec ca sa aiba timp sa termine dar nu s-a putut. Asta este, ii astept pe englezii pentru care lucrez sa aterizeze si sa facem planul de bataie. Restul lucrarilor in functie de ceea ce se decide zilele astea referitor la plecarea mea din tara.

Gaz inca n-am, n-am reusit sa rezolv nimic. Astia de la Premier Energy sunt niste dobitoci, imi venea sa o dau cu capul de masa pe vaca aia de la contracte. Cu actele depuse in ianuarie imi spune ca n-a putut sa faca dosarul pentru ca eu am depus actele in Bucuresti. Dar actele erau pe birou la ea. Un nonsens. Incredibil ce dobitoci.

Poze mai jos, inclusiv cu biroul meu din bucatariePosted Image

Attached File  birou.jpg   317.7K   183 downloads
Attached File  interior (1).jpg   266.75K   176 downloadsAttached File  interior (2).jpg   301.12K   157 downloadsAttached File  interior (3).jpg   278.72K   153 downloadsAttached File  interior (4).jpg   378.46K   157 downloadsAttached File  interior (5).jpg   247.32K   182 downloads
Attached File  exterior (1).jpg   553.8K   233 downloadsAttached File  exterior (2).jpg   384.23K   244 downloadsAttached File  exterior (3).jpg   398.06K   311 downloadsAttached File  exterior (4).jpg   473.4K   325 downloads

Un sfat pentru cei care acum se apuca. Indiferent cat de grosi de obraz vi s-au parut unii oameni pana acum veti vedea ca in constructii sunt unii care bat toate recordurile. Pana acum la mine il ocupa cei care mi-au livrat lemnul pentru sarpanta. Va urez multa rabdare si sa aveti mana buna cand ii alegeti pe cei care sa va faca lucrarile.

#128
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Anunt bomba. Soc si groaza. Aseara m-au sunat astia de la gaz ca vin azi cu lucrarea, acum sunt la mine si lucreaza de zor. S-a dus sotia cu ala micu' acolo ca eu n-am cum sa ajung. Update-uri mai tarziu

#129
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
ti-ai tras steag pe fatada? :D

#130
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Unde vezi tu steag ca eu ma tot uit la poze si nu ma prind.

#131
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
ai un catarg pe fatada in ultima poza :D

#132
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Ala e paratrasnetul. Dar cred ca o sa pun si steag pe el. Steagul meu.

#133
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
O, doamne, da' urat mai e . Așa tare "bat" trăsnetele pe-acolo.

#134
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Spor. Sa te vedem in ea.

#135
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Hai ca din Balotesti imediat ajung in DascaluPosted Image .
Spor cu finalizarea.

#136
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
M-am intors si am cateva saptamani la dispozitie (o sa plec iarasi). Merg si plin de forta bag bajetii sa repare pe unde e cazul si sa dau drumul la tavanele false. Ajung acolo plin de elan si, surpriza. Nu merge curentul. Verific eu sa nu fie vreun fir in scurt, curat pe acolo sa nu fie vreo problema, nu se rezolva nimic. Il sun pe cel care mi-a refacut instalatia, vorbim putin, misc ceva- acelasi rezultat. Vine el a doua zi, verificam, rezolvam si luminile de la sufragerie (mai am vreo 2 leduri de inlocuit la intrerupatoare pe care le-au stricat baietii si de montat niste chestii aditionale in tablou) dar surpriza.... Buba este de la Enel, vezi poza de mai jos. Asta este curentul pe care ni-l ofera ENEL pe banii nostri

Attached File  tensiune.jpg   309.96K   160 downloads

Fac sesizare vineri ieri dupa amiaza ma suna cineva ca este langa contoar. Cica masoara, face/drege dar n-am mai auzit de la ei. Insa omul nu parea foarte surprins de sesizarea mea, probabil stie el ce stie. Asteptam sa vedem cu remediaza situatia, n-am mai auzit nimic de la el dupa ce a masurat.

Gaz inca nu am, asta care trebuie sa puna contoarul si sa dea drumul la gaz nu mai raspunde la telefon.

Intrebare: merge sa fac finisaje(glet, lababila etc) in ianuarie daca am casa izolata si inchisa?

#137
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBodanel, on 27 noiembrie 2018 - 10:22, said:

Intrebare: merge sa fac finisaje(glet, lababila etc) in ianuarie daca am casa izolata si inchisa?
merge..daca ai vreo 10 grade in casa,,,ventilatie..si control al umiditatii (dezumudificare)..

#138
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Felicitari pentru constructie. Nefiind un topic mare, l-am citit foarte repede si am retinut ca in prima pagina avei buget de 80 000 si sperai sa scapi cu vreo 70 000. Cum s-a moficiat bugetul pe parcursul lucrarilor? Nu stiu daca are rost sa te intreb daca te-ai incadrat ci mai degraba cu cat ai suplimentat? :D  La balcon ai procedat la imbracarea lui in polistiren? Daca nu (ca asa lasa impresia din poze) nu se creeaza punte termica? Iar legat de instalatia electrica, nu ma pricep eu foarte bine , dar nu era mai ok daca se facea prin sapa si se urca spre fiecare aparat? In ideea sa nu existe pe viitor posibilitatea sa impusti vreun fir din greseala

#139
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Cred ca pana la final o sa ma incadrez in 100K. Legat de instalatia electrica n-am ales eu solutia, a ales dorelul care a dat buleala. Desi sunt de formatie inginer nu am pretentia ca stiu toate fineturile asa ca l-am lasat pe el sa aleaga. Am facut poze la toate traseele, am incredere in mine ca da nimeni gauri in trasee dupa ce ma mut acolo.
Legat de imbracarea balconului am facut dupa planurile arhitectului. De cate ori am mers pe mana lui n-am dat gres. Daca nu modificam incalzirea (initial aveam incalzirea in pardoseala doar la parter), nu dadeam buleala cu electrica si alte cateva nimicuri cred ca ieseam pe la 80-85K.

#140
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Salutare. Am dat si eu drumul la finisaje la inceputul lui februarie insa am fost plecat din tara si n-am putut sa mai scriu. La etaj mai am de data o mana de lavabila si parchetul, la parter s-a dat prima mana de glet. In mare am ales gresia si faianta, urmeaza sa dam comanda.
Ce a ramas de facut:
- parchet  - de ales si dat comanda - daca aveti recomandari ....
- usi - de ales si dat comanda - daca aveti recomandari ....
- cateva chestii de bibilit la instalatia electrica (niste leduri de inlocuit, priza langa rack, montat rack, terminat priza de pamant)
- de inlocuit un geam pe care mi l-au adus crapat cei cu termopanele
- de rezolvat cu gazul si dat drumul la IPAT
- alimentarea cu apa (automatizare pompa, hidrofor, filtre)

Cam asta e statusul acum, sper sa fiu gata de Paste sa  un mananc cozonac in casa noua.

Attached File  Finisaje (1).jpg   133.59K   93 downloadsAttached File  Finisaje (2).jpg   93.75K   89 downloadsAttached File  Finisaje (3).jpg   125.03K   89 downloadsAttached File  Finisaje (4).jpg   151.17K   97 downloads
Attached File  Finisaje (5).jpg   160.96K   89 downloadsAttached File  Finisaje (6).jpg   180.55K   88 downloadsAttached File  Finisaje (7).jpg   125.14K   99 downloadsAttached File  Finisaje (8).jpg   188.43K   103 downloads

#141
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ce e cu țeava portocalie din ultima poza ?

De la exteriorul casei

#142
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@roman_roman
Este scurgerea de la bucatarie.

Saptamana asta am dat inainte. Marti am pus parchetul asa ca etajul este gata de mutare. Mai am niste intrerupatoare de rezolvat pe acolo dar in rest suntem gata. In timp ce montau baietii parchetul a venit unul dintre cei care dadeau cu lavabila la parter sa-mi spuna ca au venit cei cu gazul.  Cand sa-i zic de dulce apare un nene chelios cu salopeta de gaz sud pe el. Au venit, au facut bransamenul si erau plecati in 2 ore. Asteptam contoarul acum dar am inteles ca asta nu mai dureaza mult.
Parterul este si el aproape gata - am dat lavabila, de maine se apuca baietii de gresie si faianta. Eu zic ca sunt gata in 2 saptamani.
Attached File  parchet1.jpg   46.76K   103 downloadsAttached File  parchet2.jpg   49.62K   113 downloads
Attached File  balcon1.jpg   283.31K   132 downloadsAttached File  balcon2.jpg   360.15K   123 downloads
Attached File  bransament_gaz.jpg   895.62K   121 downloads


Daca are cineva recomandare pentru o echipa sa-mi toarne trotuare de beton ( cu cifa sau facut la betoniera)......

Edited by Bodanel, 31 March 2019 - 14:23.


#143
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Am mers inainte dar mai usor. In mare suntem gata, daca toata lumea se tine de cuvant pe 25 mai vor fi duse acolo primele haine si dam drumul la mutare. Urmatoarele 2 saptamani astept diverse materiale in fiecare zi, probabil o sa fiu zombi.
Tot alergand dupa diverse n-am putut sa nu observ ca romanii nu mai stiu sa vanda nimic. Lipsa de seriozitate, habarnism maxim. Daca stie cineva sa-mi recomande o firma de curatenie care sa rezolve intr-o zi, maxim 2 tot interiorul i-as fi recunoscator.
Cateva poze mai jos.

Attached File  baie_etaj.jpg   157.56K   85 downloadsAttached File  baie_parter.jpg   183.55K   89 downloadsAttached File  camera_tehnica.jpg   266.36K   82 downloads
Attached File  dormitor1.jpg   145.48K   82 downloadsAttached File  dormitor2.jpg   123.16K   77 downloadsAttached File  dormitor3.jpg   137.27K   71 downloads

Edited by Bodanel, 14 May 2019 - 13:00.


#144
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Te felicit pentru casa, efort si mai ales rabdare. Eu unul nu as putea sa trec prin asa ceva. Probabil la sfarsit e un sentiment placut, de implinire, insa consider ca acel an sau acei ani de constructie te imbatranesc cat 10 ani. Imi place mult balconul acela care vine pe colt. Cu siguranta ar fi locul meu preferat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate