Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O reteta pentru prepararea tentaculelor de calamar

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am cumparat niste tentacule de calamar si am gasit o singura reteta pe un site frantuzesc dar e o reteta portugheza, un fel de salata cu cartofi. Stie cineva si alte retete? Trebuie fierte mult? In reteta " tentacule de calamar a la portugaise" scrie ca trebuie tinut o ora pe foc. Mi-e sa nu iasa un fel de cauciuc.

#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
faina alba, un pic de sare, un pic de amidon. tai tentaculele inele de 2-3 cm si de lai prin amestecul ala. imediat le pui pe foc intr'o tigaie cu mult ulei bine incins. le prajesti si le servesti la masa cu tzatzichi si lamaie. nu's cat sa spun sa le prajesti, caci daca sunt nefacute sau preafacute nu's ok. eu le stiu la ureche, isi schimba sunetul uleiul cand sunt gata. in functie de puterea aragazului, cantitate etc, cred ca ar trebui 2.30-3.00min

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 argentum, on 30 septembrie 2016 - 02:37, said:

faina alba, un pic de sare, un pic de amidon. tai tentaculele inele de 2-3 cm si de lai prin amestecul ala. imediat le pui pe foc intr'o tigaie cu mult ulei bine incins. le prajesti si le servesti la masa cu tzatzichi si lamaie. nu's cat sa spun sa le prajesti, caci daca sunt nefacute sau preafacute nu's ok. eu le stiu la ureche, isi schimba sunetul uleiul cand sunt gata. in functie de puterea aragazului, cantitate etc, cred ca ar trebui 2.30-3.00min

Bai cine stie, cunoaste....

Da, cel mai bune sunt cu tzatzichi.

Eu zic ca se fac in max40-50 sec.
Cred ca e mult 3 minute
Ia sa ma verifici

Mandra face salata aia cu cartofi, ceapa, masline, ca un fel de orientala cu tentacule fierte.
Mai sanatoase de ce te invata Argentum aici

#4
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Daca le fierbi mai mult decat trebuie ies camera de tractor. Sustin reteta de mai sus. Testezi la prajit cu un singur inel si vezi cum iti iese. Daca e ok, arunci toata dihania la prajit.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Multumesc pentru retete. Ce am gasit eu e cam ca reteta lui Tsunami, adica un fel de salata
http://www.hellocoto...tugaise-5173957

#6
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Am mai vazut ca se poate face o supa cu usturoi si taitei si tentacule de calamar. Trebuie sa fie buna.

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 SheHateMe, on 30 septembrie 2016 - 09:40, said:

Am mai vazut ca se poate face o supa cu usturoi si taitei si tentacule de calamar. Trebuie sa fie buna.

wow, yeah, cred ca e varianta romaneasca unde burta e inlocuita cu calamarul, ceea ce nu ar trebui sa fie rau deloc.
Singurul lucru, nu poti pune calamarul in ciorba cand o faci.
Il fierbi separat, altfel iti iese cauciuc

#8
drflorian38

drflorian38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.07.2015

 Freddy12, on 30 septembrie 2016 - 00:16, said:

Am cumparat niste tentacule de calamar si am gasit o singura reteta pe un site frantuzesc dar e o reteta portugheza, un fel de salata cu cartofi. Stie cineva si alte retete? Trebuie fierte mult? In reteta " tentacule de calamar a la portugaise" scrie ca trebuie tinut o ora pe foc. Mi-e sa nu iasa un fel de cauciuc.
salut ! uite o reteta care e probata de mine si e foarte buna.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oWjmKhA6NE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by drflorian38, 30 September 2016 - 14:53.


#9
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Aia e caracatita nu calamar.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Azi am cumparat niste tentacule prefierte de calamar de la Selgros. Le-am presarat cu oregano de Tassos, le-am uns cu ulei de masline si le-am lasat o ora-doua la frigider dupa care le-am pus pe gratar. Eram cam cu inima indoita ca va iesi un fel de cauciuc dar spre surprinderea mea, au iesit foarte fragede si gustoase. Asa ca recomand aceasta reteta pentru iubitorii de calamar.

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Tăiate bucăți de 1-2 cm lungime, in funcție de grosime. O nuca de unt aruncată in tigaie, jumătate de ceapa roșie julienne, călită ușor, tentaculele, sos de soia, redus la jumătate, o lingurița de zahar brun, un ardei iute,tocat mărunt, 2 minute la fociute, 3-4 linguri de pasta de roșii....încă 2 minute pe foc. Tadaaaa :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate