Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Suzuki S cross 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
[ http://s3.caradvice.com.au/thumb/960/477/wp-content/uploads/2016/07/2017_suzuki_s-cross_04.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.motorbox.com/image/suzuki-s-cross-2017-prova-prezzi-dotazioni/5/4/1/541676/541676-16x9-lg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://indianautosblog.com/wp-content/uploads/2016/07/2017-Maruti-Suzuki-S-Cross-facelift-dashboard-unveiled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-i rau deloc ! Si tinand cont de preturile bune de la Suzuki cred ca va fi un succes.

Primul gand care mi-a venit cand am vazut-o din fata, e copiata dupa BMW X1/X3 ? Nu chiar, dar nu-i departe.

Edited by mufasa, 29 September 2016 - 20:20.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am vazut-o si eu pe drum si mi-a placut cum arata fata de generatia precedenta.
E un pas in fata, clar.

#3
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Am facut test drive cu SX4 (noul S cross) si apoi la cateva minute cu Vitara. Este peste Vitara din toate punctele de vedere. Este mai confortabila la drum, nu scutura asa tare ca Vitara, este mai bine insonorizata, are portbagaj mai mare, ampatament mai mare si este mai spatioasa la interior. Motorul 1.4 Booster Jet se comporta bine, are reprize bune si urca frumos in turatii.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai in afara de partea frontala si jante, nu vad mari schimbari.
Poate la multimedia la interior.

Am generatia actuala si sunt foarte multumit de ea. Motorul de 1.6 e cam lenes. Deh, fara turbo.

#5
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 serginho74, on 30 septembrie 2016 - 12:23, said:

Pai in afara de partea frontala si jante, nu vad mari schimbari.
Poate la multimedia la interior.

Am generatia actuala si sunt foarte multumit de ea. Motorul de 1.6 e cam lenes. Deh, fara turbo.
Nu am condus S-Cross pana la varianta care a aparut acum . Cum este la drum lung, nu te zdruncina dupa multe ore de condus?. Se aude zgomotul de rulare in habitaclu dar nu mi s-a parut deranjant. Cred ca este comparabil cu Honda HRV la motorizarea diesel de 1.6 litri dar la benzina 1.4 Turbo Jet este peste motorul 1.5 aspirat de pe HRV.

#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Uite unii care știu să deseneze un bord decent, fără o tabletă aruncată aiurea. :D Deși aș fi pus ecranul deasupra gurilor de ventilație, să fie mai sus.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@codesmm, are o suspensie foarte bine setata. Este confortabila si silentioasa, chiar deloc obositoare la drum lung. Geamuri mari, vizibilitate buna. Foarte buna si ergonomia postului de conducere.
Pentru gustul meu, putin prea asistata directia si frana, dar te obisnuiesti usor. Spre deosebire de masinile pe care le conduc mai des decat pe asta, directia e putin evaziva in jurul punctului de mijloc si cere putin timp de acomodare. Poate si din cauza ca e prea asistata misti destul de usor de volan.

Per total, masina este echilibrata, sigura pe ea. Zgomotul de rulare e mai mic decat la alte modele. Depinde si de pneuri. A mea are Continental nu stiu de care.
Nu-mi place materialul textil de pe scaune si usi. Ca si culori, e negru si atat.
Desi plasticul pe partea superioara a bordului e moale si placut la atingere, doar acolo exista. In rest, plastic tare. Pacat ca nu au mai pus si prin alte parti, era foarte fain.
Interiorul foarte spatios pentru o masina din clasa ei.

#8
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 serginho74, on 30 septembrie 2016 - 16:46, said:

@codesmm, are o suspensie foarte bine setata. Este confortabila si silentioasa, chiar deloc obositoare la drum lung. Geamuri mari, vizibilitate buna. Foarte buna si ergonomia postului de conducere.
Pentru gustul meu, putin prea asistata directia si frana, dar te obisnuiesti usor. Spre deosebire de masinile pe care le conduc mai des decat pe asta, directia e putin evaziva in jurul punctului de mijloc si cere putin timp de acomodare. Poate si din cauza ca e prea asistata misti destul de usor de volan.

Per total, masina este echilibrata, sigura pe ea. Zgomotul de rulare e mai mic decat la alte modele. Depinde si de pneuri. A mea are Continental nu stiu de care.
Nu-mi place materialul textil de pe scaune si usi. Ca si culori, e negru si atat.
Desi plasticul pe partea superioara a bordului e moale si placut la atingere, doar acolo exista. In rest, plastic tare. Pacat ca nu au mai pus si prin alte parti, era foarte fain.
Interiorul foarte spatios pentru o masina din clasa ei.

@serginho74, Multumesc pentru informatiile date. Am observat ca s-au zgarcit si nu au pus un plastic de calitate la interior doar pe bord. Asigura un confort la drum lung la nivelul unei masini din clasa compacta?. Intrun viitor nu prea indepartat voi schimba masina si caut una de dimensiuni compacte, confortabila, fiabila, cu portbagaj decent (sa pot pune bagajele inclusiv a nepotelului cand mergem in concediu) si care se preteaza atat in oras cat si in mediul rural unde nu sunt drumuri asfaltate peste tot (fara sa fie nevoie de 4x4). Rulajul anual va fi de 12000-14000 km. Vazand ce ofera Suzuki SX4 la pret comparativ cu alte masini similare de pe piata, consider ca poate fi o optiune. Piata ofera multe masini in clasa compacta (Octavia, Golf, Astra, Focus, Megane, Mazda3, Corolla, Elantra, etc.) si fiecare are ceva aparte. Este destul de greu de ales cu toate informatiile de pe forumurile monomarca.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Are un ampatament destul de mare si tocmai din cauza asta confortul este chiar mai bun ca la o compacta.
Mie mi-e rusine sa spun cati bani am dat pe ea, noua :) E drept, fusese o campanie serioasa de reduceri la importator, cumulata cu programul rabla si cu directorul de vanzari prietenul meu, am dat undeva la +13000 de euro pe o masina care chiar are de toate pe ea. Climatronic pe doua zone, keyless, inchidere, geamuri actionate electric, incalzire in scaune, blushtutz pentru telefon, comenzi pe volan, jante aliaj, toate airbagurile posibile, esp & shit... si nu in ultimul rand, 4x4. Doar vopseaua nu e metalizata pentru ca asa am vrut, rosie ca focul :)
Ca raport pret/calitate/ce primesti, este peste toate cele exemplificate de tine.

In curand plec intr-o tara cu volanul pe dreapta si ma gandesc serios sa iau una din asta, modelul nou. Daca nu asta, atunci Octavia, dar sa o vad dupa facelift cum arata.

#10
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Cum este dezvoltata in Romania reteaua de service la Suzuki ?. Vopseaua este ecologica ca la alte japoneze (Toyota, Honda, Mazda)?. La asiaticele din clasa compacta, nu-mi place faptul ca nu au geamuri atermice nici macar la dotari optionale. De ce Octavia si nu altceva din clasa compacta ca alternativa la noul SX4?.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai, din multe puncte de vedere, Octavia is the shit :D Cum se exprima unii. E vorba de raport pret/calitate, ce primesti, valoare la revanzare, etc.
Masina (Suzi) e fabricata in Ungaria. Si multe alte japoneze sunt fabricate in Europa.
Vopseaua la asta a mea, nefiind metalizata, nu beneficiaza de acel lac mai rezistent la zgarieturi. Dar pot sa-ti spun ca nici nu se zgaraie usor. Nu s-a zgariat la fel de usor ca la alt Suzuki pe care il am dar care e Made in Japan.
S-Cross, are geamuri fumurii pe spate si luneta.
La mine in zona, e ok reteaua Suzuki. Dar nu stiu de ce ar conta? Nu prea o sa ai motive sa ajungi la service. Revizii si cam atat.

#12
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Ei, nu se stie cu service-ul cand ai nevoie. Adineaori citeam pe http://www.turatii.r...#comment-137248 cum un posesor de Vitara a fost lovit din spate la un semafor si abia dupa doua luni a reusit sa-si rezolve problema, timp in care nu a putut circula cu masina. Apoi, motorul 1.4 Turbo Jet este nou pe SX4, cu tehnologie noua si inca nu se stie cat este de fiabil, doar timpul va confirma fiabilitatea motorului.

#13
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Iar pretul pentru varianta 1.0 Passion 2WD e foarte atractiv iar dotarile arhisuficiente.

http://www.suzuki.ro...-0-passion-2wd/

#14
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 devlin2427, on 03 octombrie 2016 - 08:11, said:

Iar pretul pentru varianta 1.0 Passion 2WD e foarte atractiv iar dotarile arhisuficiente.

http://www.suzuki.ro...-0-passion-2wd/

La modelul anterior au avut un discount promotional la lansare de 2000 Euro. Poate vor aplica acest (bun) obicei si la noul SX4 ceea ce l-ar face foarte atractiv.

#15
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cu siguranță se pot obține discount-uri dacă te duci hotărât sa cumperi.

#16
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
Ieri am semnat contractul ptr un SX4 1.6 luxus allgrip. Discount de 1400 euro. Livrare la jumatatea lunii decembrie.

#17
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 stateadrian, on 27 octombrie 2016 - 09:39, said:

Ieri am semnat contractul ptr un SX4 1.6 luxus allgrip. Discount de 1400 euro. Livrare la jumatatea lunii decembrie.

Felicitari pentru alegere, s-o folosesti sanatos si fara evenimente neplacute cu ea. Frumoasa masina, motor performant si este dotata cu de toate. Daca iti va permite timpul, fa un jurnal de bord dupa ce  vei intra in posesie ei.

#18
Matache1312

Matache1312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.09.2015
Arata amuzant noul SX4. Daca Vitara arata ca Land Roverul saracului, SX4 arata ca BMW X1 al saracului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate