Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Medicamente "recomandate" de farmacisti

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
"Nenumarati medici recomanda in timpul racelii" .... nenumarati medici au cota-parte ( sau mai bine zis spaga !! ) din partea companiilor producatoare de medicamente. Pentru a recomanda tocmai aceste asa-zis medicamente care NU TRATEAZA CI ASCUND BOALA !

#20
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Atunci in cine sa am incredere , in internet?

#21
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Tratamentul simptomatic este cel care duce la nenumarate decese in randul populatiei. Cumperi...ibuprofen... il iei... asta iti ascunde simptomele unei raceli severe. Ascunde febra, frisoanele ..etc.., nu trateaza. Tu crezi ca ti-a trecut si esti bun de munca dar... mergi la lucru si faci accident vascular. Cine-i vinovat?

Eu atat spun. Medicamente sunt acele care vindeca boala nu ascund simptomele ei.
Deci singurele medicamente sunt antibioticele si antiviralele.
Cele care ascund simptomele sunt inventia marilor companii farmaceutice care vor sa vanda multe medicamente pe termen lung la niste idioti. Medicamente care de fapt te fac sa crezi ca esti sanatos atat cat le iei. Daca nu mai ei esti bolnav din nou.

View Postexydos, on 29 septembrie 2016 - 19:15, said:

Atunci in cine sa am incredere , in internet?
Nu. Pe net sunt destui imbecili. Trebuie sa ai incredere in medici carora sa le ceri tratament pentru boala nu pentru simptome.

#22
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am mai auzit aceste vorbe , sunt de acord cam , chiar cazuri practice: cand iei spray nazal , nasul ti l desfunda pentru cateva ore , apoi iar e infundat :)) sau cu pastile de gat aceeasi poveste , le sugi si te simti bine ,dupa cateva ore iar te doare gatu , nu e de mirare la ce pret se vand acuma septolete sau cele de genu. Medici buni in Chisinau nu am vazut :)) o sa recomande si pastile de la firme dubioase prin paduri din Ucraina:))

#23
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Uite de la mine un remediu "naturist" pe care-l foloseam când eram mic și mă durea-n gât:
Bei o cană de ceai fierbinte(un pic mai puțin fierbinte decât poți tolera).
Dar o bei exact înainte de a adormi.
Ai băut ceaiul și apoi te culci.
Nu mai pui absolut nimic în gură după ce ai băut ceaiul,doar te bagi în pat și dormi.
Eu când făceam așa,a doua zi nu mă mai durea-n gât.
Dar,dacă are efect,nu înseamnă să mănânci înghețată a doua zi,sau orice rece.
Altă chestie:
Nu mănânci acru când iei antibiotice.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Augmentin este un antibiotic tare... Daca tot ai inceput in fortza, ai grija sa te alimentezi bine si sa stai in repaus la pat, sub o patura, sa treaca.  Antibioticul trebuie luat pana la capat (program complet) chiar daca febra dispare, Daca te-ai apucat de el, trebuie sa urmezi tratamentul cat scrie in prospect sau cat ti-a spus farmacistul.

#25
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Oricum ma duc la scoala , nu am timp de relax sub plapuma, inca nu am inceput , stau la dubii cu el.

@Ascended ,  pai o sa ma friga limba daca e ceaiul fierbinte :))) mersi de pont

Edited by exydos, 29 September 2016 - 19:59.


#26
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nici chiar atât de fierbine.
Fierbinte aproape cât poți tolera maxim.
Ceaiul nu trebuie să te frigă-n gât că face rău,mai ales acum.
Dacă te frige la limbă,sufli și apoi sorbi și înghiți.

P.S.:
La mine a "funcționat".Nu garantez că va funcționa și la tine,dar nici nu e sigur că nu va funcționa.
Încearcă.Este doar un ceai.
De preferat să fie de mușețel.

Edited by ASCENDED, 29 September 2016 - 20:07.


#27
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
1.In primul rand, ai primit recomandari de la 1 farmacist(?), poate asistent. Nu farmacisti
2.Recomandari dublate si de un medic. Sau invers(?)
3.Medicamentele ce se adreseaza simptomelor nu trateaza, intr-adevar, dar fac mult mai suportabila perioada de raceala, viroza etc.
Eu NU recomand antivirale daca vorbim de o viroza. Medicamentele recomandate sunt chiar cele hulite mai sus. La fel, in cazul unei raceli usoare, de origine bacteriana, nu m-as arunca din prima cu antibioticul.
Tocmai cu cele simptomatice as incepe.
Iar daca dupa o perioada rezonabila nu se intampla mare lucru, as consulta un medic si mi-as face o antibiograma in prealabil (unde e posibil). Atentie, paracetamolul (e in multe produse) nu se administreaza mai mult de 5 zile consecutiv.

Pana la urma, alegerea e personala.
P.S.Nu recomand ceai 'atat' de fierbinte pe un gat deja inflamat.

View PostPekiasan, on 29 septembrie 2016 - 19:25, said:

Tratamentul simptomatic este cel care duce la nenumarate decese in randul populatiei. Cumperi...ibuprofen... il iei... asta iti ascunde simptomele unei raceli severe. Ascunde febra, frisoanele ..etc.., nu trateaza. Tu crezi ca ti-a trecut si esti bun de munca dar... mergi la lucru si faci accident vascular. Cine-i vinovat?


Accident vascular de la o raceala netratata?

#28
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
astia cu medicamente cred ca aberati pe termen lung, devi tot mai sensibil si racit si te conduc spre obstescul sfarsit!

#29
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
pai citi mai stiu de ce mama ne turna in ureche ulei incalzit cand ne durea urechea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate