Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Camera Ip Wanscam hw0041

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Salutare! Am achizitionat camera ip Wanscam hw0041 de la http://1cctv.ro/wans...p-1mp-1013.html
Camera este foarte buna, insa a fost dificil de configurat. Scriu aceste randuri pentru cei ce vor achizitiona aceasta camera si vor intampina aceleasi dificultati de configurare ca si mine.
1. Produsul nu a venit cu niciun soft. Acesta poate fi descarcat de pe net. Eu insa folosind Linux Mint 18, nu am reusit sa utilizez prin Wine, softul special creat pentru Windows. Aplicatia se numeste WanscamTool.exe si se gaseste intr-o arhiva numita Search_Tool.zip. Aceasta aplicatie are rolul de a identifica ip-ul camerei pentru a o accesa in browser. Cei care folosesc Windows, pot folosi usor aceasta aplicatie pentru a afla ip-ul implicit al camerei.
Pe Linux Mint 18 am gasit urmatoarea solutie: am instalat  programul Angry IP Scanner. Am conectat camera la laptop prin fir si am setat pentru conectare la laptop optiunea Manual( 192.168.1.2/255.255.255.0/192.168.1.1). Daca nu se face aceasta setare, nu poate fi accesata camera prin fir.  I-am dat o scanare de la 192.168.1.0 la 192.168.1.255. Programul mi-a evidentiat faptul ca ip camera are asociat ip-ul 192.168.1.88. Am tastat in browserul Chromium acest ip si m-am conectat la camera.
2. Producatorul camerei recomanda Internet Explorer pentru configurarea camerei. Am instalat Internet Explorer prin Wine insa nu m-am putut conecta la camera. Din fericire, exista posibilitatea de a face setarile si in alte browsere.
3. Pentru configurarea totala fara Internet Explorer trebuie folosita si aplicatia pentru android E-View7 de la adresa https://play.google....pp.client&hl=ro Folosind browserul si aceasta aplicatie am reusit sa configurez camera.
4. Am avut dificultati cand am dorit sa fiu notificat pe email daca camera detecteaza o miscare. Am atasat o imagine cu setarile facute. Foarte important: daca pentru contul gmail exista doi pasi de autentificare atunci trebuie creata o parola de 12 caractere pentru accesarea contului de gmail. Altfel veti fi notificati cand testati transmiterea emailului, ca numele de utilizator sau parola sunt gresite. De asemenea, mergeti  in gmail :Setari-Redirecționare și POP/IMAP-activeaza Imap.
5.Recomand ca pe routerul wireless folosit sa faceti rezervare pentru un anume ip asociat camerei. Altfel exista riscul sa apara conflicte. De asemenea, trebuie sa faceti portforward pentru porturile asociate camerei.
In final, voi prezenta pe scurt ce poate face camera daca este setata corect:
-permite sa filmeze permanent sau se pot seta intervale de timp in care camera sa filmeze;
-permite sa filmeze doar la detectia de miscare( eu folosesc aceasta optiune)- fisierele video au rezolutia 1280x720, au o calitate foarte buna si sunt stocate pe microSDul atasat de mine;
-permite transmiterea unui email cu imaginea captata la detectarea miscarii;
-permite transmiterea fisierelor pe un server ftp( nu am folosit aceasta optiune);
-aplicatia E-View7 permite sa accesam imaginea furnizata de camera oriunde am fi, permite ascultarea prin intermediul microfonului incorporat de camera a sunetului din mediul ambiant (calitatea sunetului este foarte buna), tot din aplicatie putem roti camera sus/jos/stanga/dreapta;
-camera filmeaza foarte bine in intuneric, avand 11 leduri pentru infrarosu.
Pentru o camera ip cu un pret de 200 Ron, pot spune ca mi-a intrecut cu mult asteptarile. Ramane de vazut cat de rezistenta este in timp.
Am scris aceste randuri pentru cei ce vor cauta ajutor in configurarea acestei camere.

Attached Files


Edited by daviodan, 29 September 2016 - 11:41.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E oarecum generica/OEM

Pare a fi sora cu cea de aici:
http://forum.softped...mera-ip-cu-ptz/

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Era bun sa fi pus si link-ul oficial :)
http://www.wanscam.c..._IP_Camera.html

#4
marycrys007

marycrys007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.08.2006
Cat dureaza filmarea la detectia de miscare? Ce spatiu ocupa un minut de filmare se miniSD?

#5
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Filmarea la detectia de miscare dureaza 17 secunde, fisierul video avand in medie 2 MB, rezolutie 1280x720.

#6
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Aceasta camera este compatibila cu Samsung MicroSDXC Evo Plus 128 GB Class 10, UHS-I? Voi ce carduri folositi?

#7
V3N0MX

V3N0MX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2017
Salut!

Ma poate ajuta cineva sa setez camera ca sa inregistreze doar atunci cand detecteaza miscare?
Eu am reusit sa o setez sa inregistreze incontinuu video-uri de aprox 10 minute sau poze la intervale regulate.

Tin sa precizez ca am descoperit si un bug si anume: in Internet Explorer apare meniul complet https://ibb.co/fvWoKm iar daca apas unul dintre butoanele meniului din dreapta, acesta se micsoreaza si raman doar butoanele pe care le puteti vedea si in poza lui daviodan: https://ibb.co/hVCHC6

Dupa cum vedeti in meniul Alarm nu este setarea de inregistrare pe timp (decat Relay Out - care nu stiu exact ce face si acest lucru poate genera confuzie), de asemenea nu gasesc setari de reglare a senzitivitatii senzorului de miscare

Va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie cum sa setez camera pentru modul Alarm.
Multumesc!

Edited by V3N0MX, 18 December 2017 - 22:29.


#8
t60m26

t60m26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2008
Buna ziua,
am achizitionat si eu o astfel de camera, dar este greu de configurat inregistrarea si trimiterea de mail!!
Se poate trimite mail si la alte adrese decat intr--un cont gmail??( ex. cont rdslink?) doresc evitarea utilizarii a atator conturi odata ce eu am un cont deja existent.
Multumesc pentru ajutor!!

#9
alibuzz

alibuzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.12.2009
A functionat 6 luni si jumatate cat de cat. Acum ledurile infrarosu se aprind doar cat sa iti dea de veste ca le are, dupa ce o deconectezi de la curent si o conectezi din nou la priza, insa in intuneric ledurile nu se mai aprind deloc, bezna totala. Asa ca m-am gandit sa dezinstalez camera de pe telefon si sa o instalez din nou. Surpriza, nu se mai poate! Error connection log! Mentionez ca inainte a functionat prin cablu internet. Cu toate ca se bloca aplicatia (E-View7) mereu cand nu eram in reteaua de acasa, macar mergea. Acum si fara leduri, si fara instalare...

#10
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004
Salut,

La mine nu a functionat cu e-View7 si am gasit pe http://www.wanscam.com la Download in sectiunea HW 720P HD ca exista Android software(ID prefix ZZZZ device to use). A mea are intr-adevar ZZZZ la inceputul ID-ului.

In alta ordine de idei, stie cineva un server ftp gratuit si setarile aferente pentru a stoca acolo imaginile?
Sau daca functioneaza cu Digi Storage?

 V3N0MX, on 18 decembrie 2017 - 22:27, said:

Salut!

Ma poate ajuta cineva sa setez camera ca sa inregistreze doar atunci cand detecteaza miscare?
Eu am reusit sa o setez sa inregistreze incontinuu video-uri de aprox 10 minute sau poze la intervale regulate.

Tin sa precizez ca am descoperit si un bug si anume: in Internet Explorer apare meniul complet https://ibb.co/fvWoKm iar daca apas unul dintre butoanele meniului din dreapta, acesta se micsoreaza si raman doar butoanele pe care le puteti vedea si in poza lui daviodan: https://ibb.co/hVCHC6

Dupa cum vedeti in meniul Alarm nu este setarea de inregistrare pe timp (decat Relay Out - care nu stiu exact ce face si acest lucru poate genera confuzie), de asemenea nu gasesc setari de reglare a senzitivitatii senzorului de miscare

Va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie cum sa setez camera pentru modul Alarm.
Multumesc!

Timpul de inregistrare se poate seta din setarile camerei la Timing Record in intervalul 15-900 secunde. Dar trebuie activat mai intai Motion Detection de la Alarm Setting ca sa poata inregistra doar la detectare de miscare.

Cu multumiri,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate