Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Elon Musk si Colonizarea Planetei Marte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#109
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

 loock, on 12 octombrie 2016 - 13:45, said:

Mai mult, pe langa radiatia secundara instantanee, care si ea poate sa fie in cascada, multiplu generata, materia radiata tinde sa devina radioactiva chiar si dupa inlaturarea sursei initiale de radiatie, deoarece in urma iradierii apar transmutatii nucleare, respectiv se formeaza izotopi radioactivi dopati in materialele radiate.

Nu pot sa apara izotopi radioactivi prin iradierea atomilor cu nuclee stabile (aceastea fiind in majoritate materialelor care ne inconjoara).
Izotopii hidrogenului din apa, s-au format stele prin fuziune termonucleara.
Substantele non-radioactive, normale (oxigen, azot, fier, etc) s-au format in supernove. Nucleele lor sunt foarte stabile. Ca sa faci izotopi din ele trebuie sa extragi nucleoni iar asta nu se poate prin iradiere, fortele nucleare sunt prea strong. Cel mult ai sanse sa le spargi in aceleratoare de particule.
Dar oricum izotopii acestia nu sunt radioactivi. Doar cei nu nucleele mari (uraniu, plutoniu, toriu), fiind instabile, se divid singuri (au perioada de injumatatire) si atunci emit energia de legatura sub forma de fotoni dar emit si nucleoni.

#110
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

 loock, on 12 octombrie 2016 - 17:04, said:

2. Atmosfera care pe langa gaze contine si apa si particule, si chiar daca nu este f. densa, are grosime mare.

Ai 1kg de aer pe fiecare cmp. Tot atata materie ai si intr-un zid de regolit gros de 2m.
Imi vine greu sa cred ca Luna, toti asteroizii si meteoritii, etc., sunt radioactivi in toata masa lor.

Edited by XORIAN_L, 13 October 2016 - 09:04.


#111
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 XORIAN_L, on 13 octombrie 2016 - 08:55, said:

Ai 1kg de aer pe fiecare cmp. Tot atata materie ai si intr-un zid de regolit gros de 2m.
Imi vine greu sa cred ca Luna, toti asteroizii si meteoritii, etc., sunt radioactivi in toata masa lor.

Nici eu nu am auzit că rocile de pe Lună, Marte, ... sa fi fost radioactive.

E tare ciudata situația și nici nu cunosc referințe în acest sens.

Marshall T Savage în Colonizarea galaxiei în trei pași ușor de făcut

Proiect milenium, arată conform unor cercetări elaborate că hainele normale sunt suficiente ca scut antiradiatii în spațiu.

La Cernobîl animalele s-au înmulțit puternic si trăiesc mult si bine perfect sănătoase deși sunt radioactive după standardele noastre.

#112
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

La Cernobîl animalele s-au înmulțit puternic si trăiesc mult si bine perfect sănătoase deși sunt radioactive după standardele noastre.
esti sub influenta substantelor?

#113
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Nero-d, on 13 octombrie 2016 - 12:26, said:

esti sub influenta substantelor?

Am eu față de bean?!Posted Image

PS: hai mai bine sa vedem cum naiba explicam treaba asta cu radiatia si faptul ca nicio planeta nu este radioactiva?!

Ce ne protejeaza planeta si ce protejeaza Luna, Titan, Marte, ...

Edited by Infinitty, 14 October 2016 - 09:10.


#114
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 Nero-d, on 13 octombrie 2016 - 12:26, said:

esti sub influenta substantelor?

Acolo chiar traiesc animale si pare ca s-au adaptat la radiatii. Nu stiu insa cat de sanatoase sunt.

#115
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Poi primul efect al radiatilor este sterilitatea, căderea părului, ...

Ceea ce înseamnă indirect că animalele sunt sănătoase.

#116
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Se pare ca incepe sa se accentueze serios lupta pt cine va trimite primii oameni pe Marte... Astfel NASA are si ea planurile ei ca pana in 2030 sa avem astronauti cu steagul American in mana pe planeta rosie. Declaratia facuta de actualul Presedinte al USA:

http://www.space.com...gn=20161012-sdc

Si pt treaba cu radiatiile avem un articol interesant despre ce si cum ar trebui protejati astronautii in drum spre Marte, dar se stie de problema si se lucreaza la ea:
Cosmic Radiation May Damage Astronauts' Brains

Edited by Engineer_xxl, 14 October 2016 - 12:33.


#117
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Mda țin minte, era vorba despre anumite flare solare ce ar putea lovi nava, în rest nu ar fi probleme, decât ca nu se știe ce poate face o radiație mică pe termen de ani de zile.

#118
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In general radiatia cosmica nu trece nici prin haine sau piele, dar cu privire la voiajul spre Marte exista ingrijorarea cu privire la faptul ca timpul lung petrecut in spatiu si departe de Pamant, cresc sansele ca fascicule gama de mare energie sa intalneasca nava astronautilor si sa-i termine.

In general sansele ar fi de 90 /100, ca aceasta sa nu se produca.

Cu privire la furtunile solare, spaima este ca acestea sa nu arda circuitele navei sau sa surprinda astronautii prea mult timp afara din habitaclu, faptul ca ar afla despre acestea doar dupa cca. 10 minute.

#119
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Nu au ce sa caute astronautii in afara habitaclului, este o prostie, mai ales ca acele costume costa milioane de dolari bucata.

Prima etapa ar trebui sa fie aducerea unui asteroid pe orbita, din care sa fie fabricata o nava cu pereti grosi. Si asteroidul acela (nu prea mare) adus de roboti autonomi.

#120
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Ai dreptate, de fapt Marshall T Savage arata ca un asteroid troian este la fel de rapid precum o astronava, in plus poate cara oricat de mult, plus un garaj subteran pentru navete.

Ofera si resurse materiale, 2-3 ani astro-calatorii ar putea lucra inauntrul lui.

#121
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu zic sa va opriti din comentariile ironice si aberatiile care se posteaza. suntem pe aria de stiinta, nu de fun.

#122
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 XORIAN_L, on 17 octombrie 2016 - 10:16, said:

Nu au ce sa caute astronautii in afara habitaclului, este o prostie, mai ales ca acele costume costa milioane de dolari bucata.

Prima etapa ar trebui sa fie aducerea unui asteroid pe orbita, din care sa fie fabricata o nava cu pereti grosi. Si asteroidul acela (nu prea mare) adus de roboti autonomi.
"Prima etapa" si baza ar fi asta: Dispozitiv antigravitational
Deoarece altfel se pare ca inca se intampla asta: SpaceX Falcon 9 sa răsturnat şi a explodat la aterizare: Video

#123
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 poadol, on 17 octombrie 2016 - 16:16, said:

"Prima etapa" si baza ar fi asta: Dispozitiv antigravitational
Deoarece altfel se pare ca inca se intampla asta: SpaceX Falcon 9 sa răsturnat și a explodat la aterizare: Video

Antigravitationale la propriu cred ca niciodata, insa metode surogat simulative da.

Ma gandesc aici la zepeline rigide racheta, chiar baloane rigide tip gogoasa, sfera, farfurie, propulsate prin socuri de plasma dirijate laser, sau maser, sau sonic in etajele atmosferice, sau magnetic.

... Sau calare pe raze, este vorba despre un efect ce utilizeaza eficient cinetic razele asemenea Radiometrului asupra unui material care absoarbe complet razele transferand energia cinetica doar in energie cinetica.

#124
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Infinitty, on 18 octombrie 2016 - 13:24, said:

1. Antigravitationale la propriu cred ca niciodata, insa metode surogat simulative da.

Ma gandesc aici la zepeline rigide racheta, chiar baloane rigide tip gogoasa, sfera, farfurie, propulsate prin socuri de plasma dirijate laser, sau maser, sau sonic in etajele atmosferice, sau magnetic.

2. ... Sau calare pe raze, este vorba despre un efect ce utilizeaza eficient cinetic razele asemenea Radiometrului asupra unui material care absoarbe complet razele transferand energia cinetica doar in energie cinetica.
1. Ar trebui sa ne desprindem de acest niciodata in ceea ce priveste dispozitive de tip nou revolutionar (dispozitiv antigravitational), trebuie sa ne amintim mereu ce se credea despre zborul aparatelor mai grele decat aerul: "În 1906, profesorul Constantin Nedelcu părăsea Parisul pentru a se întoarce în Banat, luându-şi rămas bun de la prietenul său Vuia. El relatează mesajul pe care l-a primit din partea acestuia: "Povesteşte prietenilor de acasă tot ce ai văzut aici. Am dovedit că se poate zbura cu un aparat mai greu decât aerul. Acum, după ce s-au convins de posibilitatea zborului mecanic, numărul experimentărilor va creşte rapid, specialiştii vor realiza motoare speciale, aviaţia va avea o industrie înfloritoare, pe temeiul experienţei mele, devenită bun comun. Ai putut vedea! Nu m-am ascuns, am experimentat în văzul tuturor. Vor continua alţii, tot mai mulţi. Aşa se realizează progresul...".
La sugestia unor apropiaţi de a-şi revendica în faţa lumii dreptul de a fi primul om care a reuşit performanţa zborului mecanic, Vuia răspunde simplu: "Ce importanţă are cine a făcut acest lucru, important e că el există. Eu nu am căutat niciodată gloria, fiindcă ştiu că gloria pierde adesea omul. Eu nu lucrez pentru gloria mea personală, ci pentru gloria geniului uman."

2. Pentru deplasare ("calare pe raze"), da, cine stie, posibilitatile sunt nelimitate sau limitate doar de gandirea proprie a fiecaruia dintre noi.

#125
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 poadol, on 18 octombrie 2016 - 15:14, said:

"Ce importanţă are cine a făcut acest lucru, important e că el există. Eu nu am căutat niciodată gloria, fiindcă ştiu că gloria pierde adesea omul. Eu nu lucrez pentru gloria mea personală, ci pentru gloria geniului uman."

Off: Hai sa terminam cu povestea asta ca Romanii au fost primii zburatori... Fratii Wright s-au inaltat pt prima data in 1903, iar Vuia al nostru in 1906.

On: Metode de propulsie revolutionare in mod sigur vor mai aparea in urmatorii ani, din ce am inteles americanii ar fi pe cale sa desecretizeze reactorul cu impuls folosit in proiectul Aurora... dar pana nu iesim din sfera combustibililor fosili cam greu sa ne gandim prea departe.
Daca se va reusi sa se foloseasca de antimaterie, ce se zice ca se poate obtine... atunci: space, the final frontier!!!

#126
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Totusi omul a inovat ceea ce este deja in natura si cam deloc ceva extra natural.

Nu doresc sa fiu malitios ci chiar va inteleg profund, dar si lumea stiintifica este o mafie precum lumea politica, ideea este de a cauta sistemul cel mai uman.

Antimateria impreuna cu majoritatea programelor NASA si ESA, cat si CERN, ... sunt proiecte lipitoare ce nu duc nicaieri.

In medicina si genetica sau farmacologie aceeasi lipitoare.

Eu cred ca umanitatea se poate sprijinii pe cateva proiecte practice ce produc efecte imediate:

1.) Intelegerea si vindecarea, controlul cancerului ca factor de regenerare periodica a organismului uman dand la iveala nemurirea biologica a individului ce salasluia in fiecare persoana.

Deci nu descoperirea nemuririi ci activarea sa printr-un cancer controlabil si benefic, o REJUVENARE.

2.) Reactivarea genei ce conduce la staza metabolica si suspensia criogenica, proceduri bune in supravietuirea extrema, imclusiv in spatiu si in cazul voiajelor interstelare de secole intregi.

3.) Fuziunea nucleara a Litiului.
4.) Case gonflabile dirijabil din aerogel, grafen, plastic diamantin, ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate