Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Camin sau chirie?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostsNarkkk, on 29 septembrie 2016 - 13:27, said:

Ideea e ca intr-un an, cheltuiesc destul de multi bani.

daca inveti bine, poate iei bursa...sau gasesti un job part-time...
de ce zici ca faci meditatii la fizica ? pentru ce anume ai nevoie, inca din primul an de facultate ? faci tu pentru altii (le predai, adica) sau te duci tu la meditatii ?

#56
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015
Nu sunt bun la fizica, ma voi duce o daya la 2 saptamani

#57
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostsNarkkk, on 29 septembrie 2016 - 14:07, said:

Nu sunt bun la fizica, ma voi duce o daya la 2 saptamani

mai bine astepti sa vezi daca te descurci cu materia predata in facultate...

#58
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postcorinadaniela, on 29 septembrie 2016 - 14:10, said:



mai bine astepti sa vezi daca te descurci cu materia predata in facultate...
Ideea e ca, pot salva 3000 de lei intr-un an daca stau la camin, dar mie frica cu invatatul si somnul

#59
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostsNarkkk, on 29 septembrie 2016 - 14:12, said:

Ideea e ca, pot salva 3000 de lei intr-un an daca stau la camin, dar mie frica cu invatatul si somnul

eu spun ca linistea si confortul sunt mai importante decat banii.
daca nu o sa poti sa inveti bine, sa tii pasul cu facultatea,  si iti mai dai peste cap si somnul, nu te poti odihni, crede-ma ca o sa-ti doresti sa dai de 10 ori mai multi bani pentru a avea din nou conditii normale de trai...
intrebare : pana la varsta asta ai fost in vreo tabara ? daca da, cati ani aveai si unde anume ai fost ?
si in general, ai avut perioade (scurte sau lungi) cand ai locuit in alta parte decat acasa, alaturi de persoane necunoscute, in conditii nu tocmai confortabile ? daca nu, e posibil ca traiul la camin sa nu-ti pice bine deloc
sfatuieste-te si tu cu parintii, vezi ce parere au si ei, daca te pot ajuta cu o suma suplimentara pentru plata caminului particular, samd.

#60
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postcorinadaniela, on 29 septembrie 2016 - 14:22, said:

eu spun ca linistea si confortul sunt mai importante decat banii.
daca nu o sa poti sa inveti bine, sa tii pasul cu facultatea,  si iti mai dai peste cap si somnul, nu te poti odihni, crede-ma ca o sa-ti doresti sa dai de 10 ori mai multi bani pentru a avea din nou conditii normale de trai...
intrebare : pana la varsta asta ai fost in vreo tabara ? daca da, cati ani aveai si unde anume ai fost ?
si in general, ai avut perioade (scurte sau lungi) cand ai locuit in alta parte decat acasa, alaturi de persoane necunoscute, in conditii nu tocmai confortabile ? daca nu, e posibil ca traiul la camin sa nu-ti pice bine deloc
sfatuieste-te si tu cu parintii, vezi ce parere au si ei, daca te pot ajuta cu o suma suplimentara pentru plata caminului particular, samd.

View Postcorinadaniela, on 29 septembrie 2016 - 14:22, said:



eu spun ca linistea si confortul sunt mai importante decat banii.
daca nu o sa poti sa inveti bine, sa tii pasul cu facultatea,  si iti mai dai peste cap si somnul, nu te poti odihni, crede-ma ca o sa-ti doresti sa dai de 10 ori mai multi bani pentru a avea din nou conditii normale de trai...
intrebare : pana la varsta asta ai fost in vreo tabara ? daca da, cati ani aveai si unde anume ai fost ?
si in general, ai avut perioade (scurte sau lungi) cand ai locuit in alta parte decat acasa, alaturi de persoane necunoscute, in conditii nu tocmai confortabile ? daca nu, e posibil ca traiul la camin sa nu-ti pice bine deloc
sfatuieste-te si tu cu parintii, vezi ce parere au si ei, daca te pot ajuta cu o suma suplimentara pentru plata caminului particular, samd.
Eu locuiesc singur, parintii lucreaza in Italia, ei au spus sa fac ce vreau, dar ma gandesc totusi la bani, 3000 de lei inseamna ceva.

#61
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
daca pentru tine totul se reduce la bani, crede-ma ca gresesti. anumite chestii din viata sunt nepretuite...
nu-ti doresc sa ajungi sa vezi cum este cand nu te poti odihni nopti la rand, cand ai baia si toaleta la comun cu locatarii din alte 20 de camere, cand iti umbla gandacii in dulap si pe masa, samd.
pana la urma procedezi cum crezi de cuviinta.
chiar te rog sa ne tii la curent cu situatia, dupa inceperea anului universitar, sa ne spui unde te-ai cazat, cati colegi ai, ce conditii ai, samd.

#62
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
@initiator - eu nu te inteleg, sincer. Iti e teama ca vei avea confort redus (sau inexistent) la camin, ai ocazia si posibilitatea sa stai in chirie dar tragi inspre camin din motive financiare.

Am avut colegi care stateau la camin prost din lipsa de fonduri si "indurau" - asa am fost eu in primul an; alti colegi care stateau dar erau super adaptabili si cativa, foarte putini, plini de bani dar care stateau in camine mizerabile si mancau de la reducere din supermarket tinand banii la saltea. Complet constienti ca nu se simt bine si ca ar putea usor sa se mute. Hagi Tudose.  Nici pe aia nu i-am inteles. Nu stiu daca si ei au inteles ca sanatatea si nervii NU echivaleaza cu un laptop sau un calculator cumparat dupa multe luni de economie. Sau cu un cont la banca pentru viitor - ai timp cand esti salariat de asta. Nu zic sa fim risipitori, dar sa fie o limita.

E foarte posibil, daca stai la camin, sa fie conditii omenesti si colegi OK iar tu sa-ti amintesti razand de intrebarile existentiale pe care ti le-ai pus acum. Caminul in care am stat eu era groaznic, cred ca 5% din caminele romanesti sunt ca el. Dar macar atat te rog, daca se va intampla sa ai probleme de somn/galagie constanta/conditii mizerabile/oameni idioti cu care sa nu te intelegi, ceea ce evident nu iti doresc si dupa o luna o sa faci naveta in fiecare weekend pentru ca ti-e scarba de camin, muta-te. Nu spune ca un an trece repede, ca te calesti, ca e bine ca economisesti 3000 de lei.

#63
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Este bine ca vrei sa inveti. De la mine din grupa doar colegii care invatau bine au ajuns ingineri, cei  mai multi din camin.
Cel mai bine este sa alegi caminul in prima faza. Astfel iti vei face multi prieteni in camin, chiar daca mai apoi o sa stai la garsoniera.
Poti sa-ti alegi colegii de camera.
O faza din camin: intr-o zi vin in vizita la un coleg in camera . Unul din paturi aveau un fel de cort (baldachin ) . I-am intrebat pe baieti ce este acolo , dar nu au raspuns . Crezand ca este gol , deschid sa vad ...ce sa vezi ... Posted Image un alt coleg de-al lor era cu o tipa si  faceau sex fara nici o jena . Dupa vreo 5 min iese ala dezbracat de acolo.
Deci sunt tot multe specii de oameni prin camine... Dar sunt si persoane de la care ai ce invata !

Edited by laur_radu, 29 September 2016 - 15:04.


#64
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
hm. pentru accesul intr-un camin bun sau camera buna dpdv aspect/dotari/amplasare (zic de caminele studentesti normale, nu cele particulare) spaga la administrator e...substantiala.
plus ca se face "trafic" cu camerele de camin, in fiecare toamna apar stiri la tv : studenti care au dreptul sa se cazeze in camin isi "vand" locul in camera pe bani frumosi si se descurca in alt fel (locuiesc la rude, fac naveta, stau cu chirie)

View Postambr0zie, on 29 septembrie 2016 - 15:02, said:

@initiator - eu nu te inteleg, sincer. Iti e teama ca vei avea confort redus (sau inexistent) la camin, ai ocazia si posibilitatea sa stai in chirie dar tragi inspre camin din motive financiare.

Am avut colegi care stateau la camin prost din lipsa de fonduri si "indurau" - asa am fost eu in primul an; alti colegi care stateau dar erau super adaptabili si cativa, foarte putini, plini de bani dar care stateau in camine mizerabile si mancau de la reducere din supermarket tinand banii la saltea. Complet constienti ca nu se simt bine si ca ar putea usor sa se mute. Hagi Tudose.  Nici pe aia nu i-am inteles. Nu stiu daca si ei au inteles ca sanatatea si nervii NU echivaleaza cu un laptop sau un calculator cumparat dupa multe luni de economie. Sau cu un cont la banca pentru viitor - ai timp cand esti salariat de asta. Nu zic sa fim risipitori, dar sa fie o limita.

E foarte posibil, daca stai la camin, sa fie conditii omenesti si colegi OK iar tu sa-ti amintesti razand de intrebarile existentiale pe care ti le-ai pus acum. Caminul in care am stat eu era groaznic, cred ca 5% din caminele romanesti sunt ca el. Dar macar atat te rog, daca se va intampla sa ai probleme de somn/galagie constanta/conditii mizerabile/oameni idioti cu care sa nu te intelegi, ceea ce evident nu iti doresc si dupa o luna o sa faci naveta in fiecare weekend pentru ca ti-e scarba de camin, muta-te. Nu spune ca un an trece repede, ca te calesti, ca e bine ca economisesti 3000 de lei.

ceva de genul asta am patit eu in primul an de facultate. camera la ultimul etaj (vara cald), colege de camera necunoscute, una extrem de nespalata (atentie, se spala o data pe saptamana, acasa. in restul timpului nici dus nu facea, bleah). alte doua colege, dupa cateva saptamani, isi adusesera si iubitii pe post de locatari aproape permanenti, eram 6 in camera de 4, desi caminul era doar de fete (teoretic, ca practic...:-)
cele 2 cu iubitii - galagioase, dezordonate, veneau noaptea tarziu in camera si ne deranjau somnul, ailalta nespalata ne teroriza psihic si olfactiv, de stateam si iarna cu geamul larg deschis, desi era frig...
singurul avantaj, in P10 unde am stat eu, fiecare camera avea baie proprie, deci era un mare avantaj si confort psihic. si camera mult mai mare decat in P17, aproape dubla ca suprafata.

#65
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015
Am ales sa stau in chirie, am fost la facultate, am stat sa ma gandesc pana la ora 16, asta e... voi incerca sa gasesc persoane pe care sa le meditez la matematica, asa mai reduc din cheltuieli, macar 200 de lei pe luna si tot ar fi bine. Ma voi informa la secretariat daca mi se deconteaza abonamentul, poate mai scutesc ceva... la fel si cu mancarea, aici imi voi face de unul singur mancare. Important este sa invat pentru facultate, asta e target-ul principal. Va multumesc tuturor pentru sfaturi, daca mai aveti si altele, le primesc cu drag, mai ales cele legate de facultate. Apropo, pentru cei care nu stiti, sunt la Energetica.

#66
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pai...succes cu facultatea si bafta !

#67
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postcorinadaniela, on 29 septembrie 2016 - 16:24, said:

pai...succes cu facultatea si bafta !
Multumesc!

#68
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
La cum te "cunosc" (din cele cateva postari de pe acest topic) cred ca ai luat decizia buna.
Nu e asa mare filosofie sa gatesti, important e sa ai bucatarie, aragaz si ingrediente :D si iti va folosi mai incolo.
Succes la facultate, la acomodarea cu un oras nou si un mediu nou si intelegere cu colegii de apartament!

#69
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View Postbumpocbum, on 28 septembrie 2016 - 20:50, said:

Eu sunt curios unde gasesti  tu garsoniera cu 400 lei/luna cu tot cu utilitati.....

Eu ofer 450+ pe luna de persoana cu tot cu utilitati si tot nu gasesc....garsoniera....

Scuze, dar 100 euro/persoana e putin rau de tot !

Pai numai chiria la o garsoniera semi-decomandata renovata acu' cativa ani, mobilata cat de cat okay, dar situata langa metrou (ex: Veteranilor/Bucuresti) este mimim 200 euro/luna. Se mai adauga vreo 25 euro / luna intretinerea  si vreo 40 euro pentru toate utilitatile (lumina, internet, TV). Vorbesc de valori medii.

Ah, si proprietarul nu accepta mai mult de 2 adulti + 1 copil mic intr-o astfel de garsoniera. Nu-ti da nimeni voie sa faci hostel acolo.... Deci ar reveni minim 130 euro/adult pe luna.

La camin e mult mai ieftin, insa si confortul e pe masura :) De fapt bugetul este criteriul principal, nu socializarea cu alti studenti.

#70
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postambr0zie, on 29 septembrie 2016 - 16:55, said:

La cum te "cunosc" (din cele cateva postari de pe acest topic) cred ca ai luat decizia buna.
Nu e asa mare filosofie sa gatesti, important e sa ai bucatarie, aragaz si ingrediente :D si iti va folosi mai incolo.
Succes la facultate, la acomodarea cu un oras nou si un mediu nou si intelegere cu colegii de apartament!
Multumesc, gatesc destul de des, nu voi avea probleme.

View Postnelu1086, on 29 septembrie 2016 - 17:08, said:



Scuze, dar 100 euro/persoana e putin rau de tot !

Pai numai chiria la o garsoniera semi-decomandata renovata acu' cativa ani, mobilata cat de cat okay, dar situata langa metrou (ex: Veteranilor/Bucuresti) este mimim 200 euro/luna. Se mai adauga vreo 25 euro / luna intretinerea  si vreo 40 euro pentru toate utilitatile (lumina, internet, TV). Vorbesc de valori medii.

Ah, si proprietarul nu accepta mai mult de 2 adulti + 1 copil mic intr-o astfel de garsoniera. Nu-ti da nimeni voie sa faci hostel acolo.... Deci ar reveni minim 130 euro/adult pe luna.

La camin e mult mai ieftin, insa si confortul e pe masura :) De fapt bugetul este criteriul principal, nu socializarea cu alti studenti.
Este 200 euro chiria, impartita la 3 vine in jur de 300 de lei. Sa zicem ca inca 150 de lei de persoana pentru facturi.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnelu1086, on 29 septembrie 2016 - 17:08, said:

Scuze, dar 100 euro/persoana e putin rau de tot !

Pai numai chiria la o garsoniera semi-decomandata renovata acu' cativa ani, mobilata cat de cat okay, dar situata langa metrou (ex: Veteranilor/Bucuresti) este mimim 200 euro/luna. Se mai adauga vreo 25 euro / luna intretinerea  si vreo 40 euro pentru toate utilitatile (lumina, internet, TV). Vorbesc de valori medii.

Ah, si proprietarul nu accepta mai mult de 2 adulti + 1 copil mic intr-o astfel de garsoniera. Nu-ti da nimeni voie sa faci hostel acolo.... Deci ar reveni minim 130 euro/adult pe luna.

La camin e mult mai ieftin, insa si confortul e pe masura Posted Image De fapt bugetul este criteriul principal, nu socializarea cu alti studenti.

In Westgate chiria e 100 euro loc in camera cu 2 persoane.  Plus utilitati. Si ai confort maxim. In anul 2  80 euro/persoana loc in camera de 2 persoane.
La camin chiria e 150 lei/luna cu utilitati cu tot loc in camera de 2 persoane via P22. Dar conditii jalnice....

@sNarkkk bafta multa in noul an.

Edited by bumpocbum, 29 September 2016 - 19:36.


#72
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postbumpocbum, on 29 septembrie 2016 - 19:26, said:



In Westgate chiria e 100 euro in camera cu 2 persoane.  Plus utilitati. Si ai confort maxim. In anul 2  80 euro/persoana loc in camera de 2 persoane.
La camin chiria e 150 lei/luna cu utilitati cu tot loc in camera de 2 persoane via P22. Dar conditii jalnice....

@sNarkkk bafta multa in noul an.
Multumesc! Cu utilitati, la cat se ajunge, de persoana?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate