Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Camin sau chirie?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postdiahim, on 28 septembrie 2016 - 20:52, said:

Eu as alege totusi caminul, e o experienta si te invata sa te descurci singur si sa gestionezi mai bine banii.
Exact! Cand joi seara cheltui toti banii si vineri mai ai fix un leu. Iei o punga de pufuleti, ce sa faci? :lol:

#20
alin156

alin156

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2016
Trebuia sa faci o cerere sau sa ii trimiti pe mail prodecanului care se ocupa cu cazarile...totusi mai poti sa faci schimb cu altcineva daca insisti

#21
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postdiahim, on 28 septembrie 2016 - 20:52, said:

Depinde si de ce colegi dai. Din cate stiu, se supracazeaza, posibil sa fiti 3 in camera. Mai e si baia la comun si conditiile de cazare..mizerie, lipsuri multe, samd. Pe de alta parte, 3 in garsoniera, cam multi. Partea de socializare poti sa o faci si la facultate si pe dirata sesiunii, poti sa mergi cu colegii sa inveti. Eu as alege totusi caminul, e o experienta si te invata sa te descurci singur si sa gestionezi mai bine banii.
Deja ma descurc singur, locuiesc de la 16 ani fara parinti, dar nu putem compara experienta dintre Bucuresti si un mic oras.

#22
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postbumpocbum, on 28 septembrie 2016 - 20:54, said:

NU gasesti ...am scris de persoana....
Daca stii undeva sunt si eu interesat la 1200....3 persoane. Multam.
Ia vezi daca gasesti.
http://www.imobiliar...esti?id=4375948

#23
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postbumpocbum, on 28 septembrie 2016 - 20:54, said:

NU gasesti ...am scris de persoana....
Daca stii undva sunt si eu interesat la 1200....
Pai deja au vorbit prietenii mei, daca nu ma hotarasc sa ma duc cu ei, vor sta singuri pana vor gasi pe altcineva.

#24
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
stai in camin ..parerea mea ..bine eu sunt la universitatea valahia din targoviste si caminele sunt super...construite de cativa ani,baie proprie,bucatarie pe palier,spatiu de socializare pe fiecare palier(canapele,mese),net,tv ...poate d asta mi se pare o varianta mai buna caminul..ca-s conditii..dar iti zic ca nu ai cum sa nu te imprietenesti in camin..toti sunt prieteni cu toti...anul trecut am stat cu inca 2 baieti(stam cate 3 in camera) ,,unul master ,primul an si celalalt anul 4 licenta...daca sunt genul sociabili o sa te includa in grupul lor si o sa va imprieteniti ..daca sunt la fel ca tine..o sa va lege izolarea asta...stand majoritatea timpului impreuna o sa gasiti voi subiecte comune ....parerea mea : CAMINN (eu sunt anul 2 si am ales din nou sa stau la camin)

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostsNarkkk, on 28 septembrie 2016 - 20:56, said:

Pai deja au vorbit prietenii mei, daca nu ma hotarasc sa ma duc cu ei, vor sta singuri pana vor gasi pe altcineva.

Merci. Caut.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Camin.
De ce? Pentru ca in primul rand va fi o experienta de viata cu care probabil ca nu te vei mai intalni.
Alte motive: iesi mai ieftin, vei cunoaste lume noua, iti faci prieteni/prietene, tot timpul iti vei gasi cate o activitate.
Cine a spus ca in camin nu se poate invata. Sunt camere de lectura unde gasesti liniste cat cuprinde.

Singura chestie nasoala in camin este ca nu stii peste ce fel de oameni dai, ce colegi o sa ai.

Pe de alta parte are si chiria avantaje, iar daca nu te integrezi in camin te muti in chirie.

#27
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postalin156, on 28 septembrie 2016 - 20:55, said:

Trebuia sa faci o cerere sau sa ii trimiti pe mail prodecanului care se ocupa cu cazarile...totusi mai poti sa faci schimb cu altcineva daca insisti
Sa inteleg ca sunt sanse foarte mici sa fiu repartizat in P26.

#28
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Salut acum 9 ani cand am venit in Bucuresti ca si student am stat intr-o garsoniera impreuna cu un coleg in Crangasi de 12mp .. parintii ma sprijineau putin.. chirie si mancare si atat. Asta m-a stimulat pe langa invatat sa muncesc si sa vreau mai mult, acum am propriul apartament de 3 camere achitat integral intr-o zona generoasa si o familie super. Nu te "plafona" la camin, forteaza putin limitele

#29
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View PostMembruAnonim, on 28 septembrie 2016 - 21:02, said:

Cine a spus ca in camin nu se poate invata. Sunt camere de lectura unde gasesti liniste cat cuprinde.
Unde anume sunt situate, tot in Regie?

View Postmotanu_mic, on 28 septembrie 2016 - 21:06, said:

Salut acum 9 ani cand am venit in Bucuresti ca si student am stat intr-o garsoniera impreuna cu un coleg in Crangasi de 12mp .. parintii ma sprijineau putin.. chirie si mancare si atat. Asta m-a stimulat pe langa invatat sa muncesc si sa vreau mai mult, acum am propriul apartament de 3 camere achitat integral intr-o zona generoasa si o familie super. Nu te "plafona" la camin, forteaza putin limitele
S-a schimbat mult situatia, acum 9 ani era totul foarte diferit, poate caminele erau in stare mai buna, poate chiria era mai ieftina, poate ai avut parte de un coleg silitor.

#30
alin156

alin156

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2016
Pai trebuia sa se afiseze pe site in ce camine stau cei din anul 1. Vezi ca maine trebuie sa iti iei camera

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostsNarkkk, on 28 septembrie 2016 - 21:10, said:

Unde anume sunt situate, tot in Regie?
Sali de lectura au fost amenajate in toate caminele. De obicei 1, 2 sali pe etaj.

#32
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

View Postalin156, on 28 septembrie 2016 - 21:13, said:

Pai trebuia sa se afiseze pe site in ce camine stau cei din anul 1. Vezi ca maine trebuie sa iti iei camera
Stiu, de aceea am pus intrebarea. M-am logat pe site, pe data de 20, cu user si pasword, acolo scria ca pe data de 25.09.2016 se va afisa unde anume voi fi repartizat, iar pe 26.09.2016, s-a schimbat statusul in "Cererea este înregistrată.
Vă rugăm să aşteptaţi repartizarea - căminul şi camera vor fi afişate aici începând cu 30 Septembrie.
Consultaţi şi site-ul facultăţii." Maine suntem in 29, trebuie sa ma duc sa ma inscriu, daca vreau la camin. Pe site-ul facultatii scrie ca sunt doua sali: "P26 – EC 001
P17 – EC 003". Banuiesc ca ma pot duce la care vreau eu.

#33
alin156

alin156

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2016
Nu stiu despre sali de lectura dar biblioteca e o solutie buna. Si in sesiune e deschisa si noaptea

Si eu sunt nedumerit in privinta repartizarii. Nici eu nu stiu in ce camin o sa stau

#34
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Astia care recomandati camin, sunteti poate paraleli cu realitatea... Ati vazut, sau stiti ce conditii sunt in camin? Si vorbesc in primul rand de mizerie (baia proprie sau tv deja sunt fite).
Dati o tura printr-un camin de asta de stat si sa vedem daca voi ati sta acolo.
PS.: M am referit mai sus la caminele din grozavesti si leu, de restul am auzit doar.

#35
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
3 baieti intr-o garsoniera nu e cam mult? Decat asa, mai bine la cămin. Confortul e acelasi. Daca stateai singur in garsoniera era alta treaba, dar asa, care mai e diferenta de confort. Eu zic ca merita sa încerci si experienta căminului, cel putin in primii ani de facultate. Eu am stat primii 2 ani in cămin. Eram 7 in camera, cu paturi suspendate de metal, 1000 de gandaci si o singura baie la 20 de camere. Am plecat cu chirie in anul 3 când aveam deja o prietena stabila si ne-am mutat împreună.

#36
alin156

alin156

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2016

View Postdanutz96, on 28 septembrie 2016 - 21:23, said:

Astia care recomandati camin, sunteti poate paraleli cu realitatea... Ati vazut, sau stiti ce conditii sunt in camin? Si vorbesc in primul rand de mizerie (baia proprie sau tv deja sunt fite).
Dati o tura printr-un camin de asta de stat si sa vedem daca voi ati sta acolo.
PS.: M am referit mai sus la caminele din grozavesti si leu, de restul am auzit doar.
La 150 lei ce vrei? In camera daca te ocupi putin arata ok

Edited by alin156, 28 September 2016 - 21:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate