Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Usa glisanta bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@crisstonne
instaleaza-ti o cabina de dus din sticla... aia sigur o va tine ocupata si fericita!
si eventual o chiuveta din compozit neagra!
Posted Image

#56
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
ati dat-o in alte alea...

#57
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
In mare m-am lamurit.
Ma bucur totodata de faptul ca am reusit sa cunosc un pic mai bine anumiti utilizatori ai forumului cu diversele lor probleme legate de estetica,curatenie si utilitate.Posted Image Sunt ironic intr-o foarte mica masura,sa ma scuzati.M-a lasat siderat solutia cu usa actionata pe verticala.
Dar va multumesc tuturor,inca odata.
Disputa dintre un gen constructiv si altul este chiar benefica si mi-a facut placere sa o urmaresc.
Banuiesc ca din punct de vedere al sfaturilor,am primit tot ce se poate primi,asa ca am sa ma retrag in varful degetelor ca sa nu va tulbur pe mai departe.Acum doza de ironie a crescut putin.Posted Image
In fine,va doresc tuturor un sfarsit de saptamana cat mai placut si sa-l folositi la maximum,ca pote-i ultimul asa de insorit si cald al anului.
Multumesc mult.


ps.
Va jur ca voi reveni cu solutia aleasa de mine,cand va fi sa fie.
Posted Image Posted Image Posted Image

#58
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.11.2022
Intrebarea este urmatoarea, doresc sa imi fac o usa glisanta pe pertele din bucatarie insa peretii au probleme. Am dorit sa imi fac cu cadru din aluminiu, sticla mata. Au venit, au vazut peretele si mi-au spus ca se poate face fara probleme insa nu o sa imi placa cum va arata la final din cauza peretelui. Ar fi o varianta sa o incadrez intr-o caseta cumva?

#59
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostAzADumitru, on 12 decembrie 2022 - 17:51, said:

Intrebarea este urmatoarea, doresc sa imi fac o usa glisanta pe pertele din bucatarie insa peretii au probleme. Am dorit sa imi fac cu cadru din aluminiu, sticla mata. Au venit, au vazut peretele si mi-au spus ca se poate face fara probleme insa nu o sa imi placa cum va arata la final din cauza peretelui. Ar fi o varianta sa o incadrez intr-o caseta cumva?

După ce se montează cadrul poți trece la realizarea unor pereți din gipscarton care să înglobeze ansamblul ușii și să mascheze imperfecțiunile pereților existenți. Postează niște fotografii cu locul de amplasare, după montajul cadrului, ca să ne dăm cu părerea despre soluția optimă ce se poate realiza pentru a da satisfacție și esteticului.

#60
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.11.2022

View PostMFU, on 14 decembrie 2022 - 13:07, said:


După ce se montează cadrul poți trece la realizarea unor pereți din gipscarton care să înglobeze ansamblul ușii și să mascheze imperfecțiunile pereților existenți. Postează niște fotografii cu locul de amplasare, după montajul cadrului, ca să ne dăm cu părerea despre soluția optimă ce se poate realiza pentru a da satisfacție și esteticului.

Buna seara,
Aveti mai jos link-urile cu pozele facute acum:

https://postimg.cc/QBc04w1d
https://postimg.cc/sv3KnTgV
https://postimg.cc/k6rvWcHP
https://postimg.cc/pmfFgHG4
https://postimg.cc/Rq2JhF22

#61
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostAzADumitru, on 15 decembrie 2022 - 17:42, said:

Buna seara,
Aveti mai jos link-urile cu pozele ...

Abaterea de la verticalitate nu pare așa gravă. În jur de 1 cm pe 2 m. Dacă nu te-a deranjat prea tare până acum nu văd de ce ar fi o tragedie și după ce se montează un cadru cu ușă glisantă din profile de aluminiu. Construcțiile se fac cu centimetrii iar tâmplăria cu milimetrii. Eu mai repede mi-aș face probleme pentru profilul de jos, cel pe care va rula ușa. Se va călca accidental pe el, adună în interior praf scame și toate cele... Soluția ideală pentru o ușă glisantă ar fi fost varianta în care ușa rulează la partea de sus și doar este ghidată la partea inferioară. Să nu existe pe sol un profil de rulare.

#62
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.11.2022

View PostMFU, on 17 decembrie 2022 - 07:18, said:


Abaterea de la verticalitate nu pare așa gravă. În jur de 1 cm pe 2 m. Dacă nu te-a deranjat prea tare până acum nu văd de ce ar fi o tragedie și după ce se montează un cadru cu ușă glisantă din profile de aluminiu. Construcțiile se fac cu centimetrii iar tâmplăria cu milimetrii. Eu mai repede mi-aș face probleme pentru profilul de jos, cel pe care va rula ușa. Se va călca accidental pe el, adună în interior praf scame și toate cele... Soluția ideală pentru o ușă glisantă ar fi fost varianta în care ușa rulează la partea de sus și doar este ghidată la partea inferioară. Să nu existe pe sol un profil de rulare.

Am gasit la Dedeman usa cu profilul de rulare sus.
https://www.dedeman....6038602-6038599
Poate ar fi o varianta?
Si eventual sa o monteze si apoi sa vb cu cineva si sa imi faca partea de rigips. Eventual sa pun profilul de rigips pana sus la tavan si nu doar pana deasupra profilul de rulare.

#63
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostAzADumitru, on 17 decembrie 2022 - 12:57, said:


Am gasit la Dedeman usa cu profilul de rulare sus.
https://www.dedeman....6038602-6038599
Poate ar fi o varianta?
Si eventual sa o monteze si apoi sa vb cu cineva si sa imi faca partea de rigips. Eventual sa pun profilul de rigips pana sus la tavan si nu doar pana deasupra profilul de rulare.
Ai comandat deja cadrul cu ușa din tâmplărie de aluminiu sau doar ai chemat o firmă să-ți facă o ofertă? Dacă comanda este fermă atunci nu mai are rost să discutăm și alte variante ci doar să ne dăm cu părerea despre ce se poate face după ce se montează ușa. Dacă este vorba doar de ofertă atunci varianta gen Dedeman plus perete fals de gipscarton este o soluție mai bună din punctul meu de vedere.

#64
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.11.2022
Nu am facut nici o comanda. Cautam varianta cea mai buna. Da, cred ca pana la urma finalul este usa de la Dedeman plus perete fals de gipscarton. Inca ma gandesc ca latimea de la perete pana la capatul mobilei : 18cm nu este putin? gandit ca din 18cm trebuie sa scad latimea usii si ce ramane sa fie suficient ca sa pot sa pun profilul si apoi gips cartonul

#65
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostAzADumitru, on 18 decembrie 2022 - 12:33, said:

... cred ca pana la urma finalul este usa de la Dedeman plus perete fals de gipscarton...l

Am zis ușă gen Dedeman. Nu este obligatoriu să cumperi de la ei. Poți foarte bine să cumperi de aici sistemul și profilul de rulare iar ușa o poți confecționa din ce materiale vrei. Cât privește spațiul, 18 centimetri sunt mai mult decât suficienți. Groso modo lățimea peretelui de gipscarton ar fi spațiul necesar ușii plus vreo 63 mm,12,5 mm (gipscarton) 30 mm (lățime profile U30 și CD60) și încă vreo 20 mm zonă tampon de la ușă până la peretele existent.

#66
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.11.2022
Multumesc frumos. poate este o varianta sa cumpar separat sistemul cu role si separat usa, mai trebuie si sina respectiva. Ideea este ca as dori o varianta buna ptr sistemul de role (cred ca este cel mai important). Usa va fi din Pal sau cel mult din MDF (desi cred ca este prea mult).
Cum am masurat din nou, latimea usii va fi : latime minim 90 maxim 95 mm x inaltimea 205 mm

#67
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostAzADumitru, on 19 decembrie 2022 - 09:27, said:

... as dori o varianta buna ptr sistemul de role (cred ca este cel mai important). Usa va fi din Pal sau cel mult din MDF ...

Am folosit sistemul Leader și n-am avut probleme. Tot cu o ușă de PAL și tot cam de aceleași dimensiuni (2,05x0,95x14=27Kg). Am folosit în locul pieselor de prindere (care nu erau pe stoc) niște colțari metalici solidarizați de partea de sus a șinei de rulate cu șuruburi pentru mânere și piulițe M4, iar pentru prinderea pieselor metalice care ajută la agățarea ușii de căruciorul de rulare am folosit holtzșuruburi 4x50 introduse oblic în cantul PAL-ului. Jos, la partea de ghidare, am folosit cele două piese din plastic pe fiecare parte a ușii și am folosit și un profil „u” din aluminiu atașat ușii care intră în contact cu piesele de ghidare. Mă gândisem să realizez și un „toc de etanșare” dar ușa a ieșit bine și am renunțat la idee. Dacă îți este necesar pot să-ți desenez ceea ce am povestit.

#68
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.11.2022

View PostMFU, on 19 decembrie 2022 - 13:28, said:


Am folosit sistemul Leader și n-am avut probleme. Tot cu o ușă de PAL și tot cam de aceleași dimensiuni (2,05x0,95x14=27Kg). Am folosit în locul pieselor de prindere (care nu erau pe stoc) niște colțari metalici solidarizați de partea de sus a șinei de rulate cu șuruburi pentru mânere și piulițe M4, iar pentru prinderea pieselor metalice care ajută la agățarea ușii de căruciorul de rulare am folosit holtzșuruburi 4x50 introduse oblic în cantul PAL-ului. Jos, la partea de ghidare, am folosit cele două piese din plastic pe fiecare parte a ușii și am folosit și un profil „u” din aluminiu atașat ușii care intră în contact cu piesele de ghidare. Mă gândisem să realizez și un „toc de etanșare” dar ușa a ieșit bine și am renunțat la idee. Dacă îți este necesar pot să-ți desenez ceea ce am povestit.

Sigur, astept de la tine desenul. Eventul poti sa faci si niste poze. Ar fi foarte bine. Multumesc

#69
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022
Am găsit două poze. De latura colțarilor de sus ce depășește lățimea profilului de aluminiu am prins și o mască de 10 cm.

https://ibb.co/ZXj0v4t

https://ibb.co/y8J4fS4

Edited by MFU, 20 December 2022 - 19:30.


#70
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.11.2022

View PostMFU, on 20 decembrie 2022 - 19:30, said:

Am găsit două poze. De latura colțarilor de sus ce depășește lățimea profilului de aluminiu am prins și o mască de 10 cm.

https://ibb.co/ZXj0v4t

https://ibb.co/y8J4fS4
Multumesc. Daca poti sa faci o poza mai departe cu toata usa este foarte bine. Intrebari: parte de jos este tot un U de aluminiu? partea de sus puteai sa maschezi sa nu se vada suportii prinse pe perete? la mine usa va intra in suportul de rigips.Ideea este sa pot sa vin cu ea in fata cand doresc asta si daca pun maner la usa atunci nu o sa ajute ptr ca ea defapt va intra inauntru total si nu pot sa o aduc in fata de maner. Eventual sa o aduc in fata din lateralul usii ptr ca nu va fi 'lipita' de rigips carton? ma gandesc ca o sa fie niste cm intre usa si rigips.

#71
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostAzADumitru, on 20 decembrie 2022 - 22:21, said:

Multumesc. Daca poti sa faci o poza mai departe cu toata usa este foarte bine. Intrebari: parte de jos este tot un U de aluminiu? partea de sus puteai sa maschezi sa nu se vada suportii prinse pe perete? la mine usa va intra in suportul de rigips.Ideea este sa pot sa vin cu ea in fata cand doresc asta si daca pun maner la usa atunci nu o sa ajute ptr ca ea defapt va intra inauntru total si nu pot sa o aduc in fata de maner. Eventual sa o aduc in fata din lateralul usii ptr ca nu va fi 'lipita' de rigips carton? ma gandesc ca o sa fie niste cm intre usa si rigips.

Poze suplimentare nu pot să mai fac. Cele prezentate sunt de la un client căruia i-am făcut și bucătăria.

https://ibb.co/0hb6jD0

https://ibb.co/0hb6jD0

Pentru tipul acesta de uși este recomandat să faci un locaș în cantul ușii, cu rol de mâner, pentru situația în care ușa este total ascunsă în locașul realizat din gips-carton.
Astăzi montez o bucătărie într-o mansardă unde clientul a optat pentru uși glisante îngropate. Am să fac niște poze și întreb și de producător. Oricum, arată de nota 10. Cu chedere și perii de etanșare, cu mâner-yală îngropat, cu locaș de tragere în cant, cu sistem de amortizare la închidere.

#72
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
E o solutie foarte reusita,o alternativa buna la usa care se deschide normal sau la cea acordeon.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate