Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Casa Suceava P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Daca te intelegi cu constructorul sa mai rascheteze din pamantul deja batatorit ai putea sa pui si polistiren. Daca nu, atunci nu ai suficienta inaltime pt un strat de 10cm de piatra plus polistiren...chiar si de 5.

Daca insa te intelegi cu constructorul sa mai scoata din pamant, pune-l sa scoata 10cm. In loc de XPS (adica extrudat) pune EPS80 (expandat) de 10cm...si te va costa si mai putin decat extrudatul si ai si strat dublu (deci o mai buna izolare). EPS80 gasesti la cca 40-45 lei/bax de 2.5mp...tu acolo ai in jur de 84mp de asternut in casete deci cca 34 baxuri. Iei 36-37 de baxuri ca vor fi si pierderi, deci te va costa cca 1500 lei.

Pune si o sectiune din proiect sa se vada cum a gandit priectantul straturile de peste placa de beton. Daca ai mai putea sa pui 5cm de extrudat sub sapa ai ajunge la o izolare decenta.

Edited by the_lion, 20 July 2017 - 16:09.


#92
tolo_cosmina

tolo_cosmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2016
Azi am pus extrudat de 5 si maine turnam placa.
Multumesc de sfaturi!
Azi m-am ales si cu un paznic. A venit/a fost lasat si un puiut de catelus. Faceti cunostinta cu Ostropel.

Attached Files



#93
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016
Spuma la imbinarea placilor?

#94
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Presupun ca a jonglat totul din stratul de piatra...fara sa mai scoata pamant, nu?


#95
tolo_cosmina

tolo_cosmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2016
Nu mi-au cerut nici un fel de spuma baietii. Au imbinat cu cuie in oblic.
Si da, din stratul de piatra au jonglat. Au intrat undeva la 7-10 cm de piatra

#96
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,214
  • Înscris: 11.03.2006
Sa va traiasca Ostropelul, e tare dragut.Posted Image

Edited by cumparator, 25 July 2017 - 08:51.


#97
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016

 tolo_cosmina, on 25 iulie 2017 - 06:54, said:

Nu mi-au cerut nici un fel de spuma baietii. Au imbinat cu cuie in oblic.
Nu trebuie sa ceară ei, trebuie sa le spuneți dumneavoastră cum se face corect.. Asa sta treaba in construcții in România.. Din păcate..
Daca tot se dau niste bani, e si forum in care se dau niste sfaturi, e pacat sa nu fie facut ca la carte. :)

#98
tolo_cosmina

tolo_cosmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2016
Cam la nivelul asta am ajuns.
Si urmeaza o alta dilema. Punem polistiren extrudat de 3 sau 5 sub placa de la etaj inainte de turnare sau nu? Inginerul nu ne recomanda, echipa da...

Attached Files



#99
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Am intalnit si eu echipe care recomanda polistiren SUB placa etaj...e mai usor pentru ei sa tencuiasca ulterior plafonul...Daca pui rigips atunci nu are sens, oricum si cu tencuiala sunt solutii gen amorsa betoncontact. Eu nu as pune polistiren acolo, nu ajuta ii vad rostul. Daca vrei izolatie pui peste placa desi..in afara de un eventual IPAT nici acolo nu are asa mare rost. Oricum pe casa scarii parterul "comunica" cu etajul si are loc schimb de temperatura...
Daca citeste un meserias pe aici poate recomanda o solutie de tencuire ( pe langa ce am spus eu anterior) a unui plafon sub o placa turnata pe panouri si care nu are sub ea polistiren.

#100
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nici eu nu vad un beneficiu real al acestei operatiuni. In cazul in care ai IPAT la etaj il pui pe placa, si asa limitezi mult mai bine transferul in jos, directionand caldura in sus, unde ai nevoie. Vrei tu sa tencuiesti neaparat, nu te "coafeaza" tavanele finisate cu rigips?

#101
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
....

#102
tolo_cosmina

tolo_cosmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2016
Vineri am turnat placa la etaj cu B250 si scarile interioare. De 2 zile udam la greu. Partea urata e ca echipa a inteles ca la intrarea pe casa scarilor ar fi o grinda si cam dam cu capul. Inginerul spune ca nu ar trebui sa existe. Vom vedea luni. Sper sa se poata scoate. Si au si aparut destule fisuri, dar eu nu le vad ca fiind mari.
Atasez si planurile pt acoperis. Acum suntem la etapa la care cautam tabla cu aspect de sindrila, dar convenabila la pret.

Attached Files



#103
tolo_cosmina

tolo_cosmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2016
Dupa atata amar de vreme, vom incepe saptamana asta cu mansarda, cel putin teoretic (deh, a prins echipa intre timp o alta lucrare si a cam plouat in ultima perioada). Am luat si lemnul, 9750 lei.
Am primit oferta pt tabla Metigla si ne-ar ajunge la aprox. 3700e cu tot cu manopera, 10 ani garantie si pt Regle (Viking) ar fi 4600e cu tot cu manopera, 30ani garantie. Metigla nu are aspectul de sindrila, dar nici nu e foarte ondulata. Nu stim ce decizie sa luam. Despre ambele tipuri am gasit informatii bune. Mai asteptam de la Rufster oferta.

#104
tolo_cosmina

tolo_cosmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2016
Si anunt finalul etapei pe care ne-am propus-o pentru anul asta. Am acoperit casa cu Metigla star. 3970 euro (670 euro manopera) 266 mp.
Concluzia e ca iti trebuie nervi tari, rabdare si timp. Ceea ce sigur stie toata lumea, dar vroiam sa confirm si eu :)
Pentru la anul ne propunem sa punem tamplaria si poooate si instalatiile sanitare si electrice.
Va multumesc pentru sfaturi si incurajari.
Ne auzim la anul pentru urmatoarele pareri.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate