Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Gandaci de bucatarie & caine de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Am in bucatarie "gandaci de bucatarie". Circula doar noaptea: cand aprind lumina noaptea in bucatarie misuna pe pereti, chiuveta, etc - au o viteza foarte mare de deplasare si abia apuc sa omor cativa.

Poate o sa ziceti ca "asta are gandaci de bucatarie fiindca nu face curat".
Facem curat periodic dar ne-au napadit: gandacii vin prin tubulatura de la tevile de chiuveta (acoperite de  noi cu chit si banda izolatoare).
Asociatia de locatari face dezinsectie periodica de mai multi ani cu unul care vine cu un vermorel in spate si da cu o zeama pe scari. Nu stiu cat de buna este zeama data pe scari - am vazut gandaci de bucatarie in lift si pe peretii de la intrarea in bloc.
====

Nevasta este stresata (ca si mine) de gandacii din bucatarie dar noi avem un caine de apartament- tekela de vreo 10kg, batrana (16+ani).

Ce otravuri/spray pot sa folosesc impotriva gandacilor de bucatarie astfel incat sa nu-mi otravesc/stresez cainele tekel?

Tekela mea este batrana si nu vede prea bine. Isi foloseste nasul pentru a se deplasa prin casa si are obiceiul sa miroasa/adulmece fiecare centimetru din apartament pe care urmeaza sa se deplaseze. Nu cred ca trebuie sa o stresez, in plus, cu mirosuri de spray anrromdaci.

P.S.: presupun ca nu sunt singurul posesor de caine/pisica de apartament care are probleme cu gandacii de bucatarie.

Edited by gabicen, 28 September 2016 - 01:47.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015
NU LASI MANCARE EXPUSA afara, sau in dulap
GUNOIUL INCHIS IN CONTEINER ermetic
NU LASI RESTURI in chiuveta
NU LASI FARFURII MURDARE peste noapte
Dupa masa aspirator sub masa si frimiturile de pe masa
Astupi TOATE GAURILE
CURATENIE GENERALA si or sa dispara

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie luni de zile până să dispară pentru că și-au făcut cuiburi în mobilier și electrocasnice. Noi am avut în urmă cu mulți ani și soluția a fost, pe lângă astuparea tuturor spațiilor pe unde ar fi putut intra, amestec de regent și fendonă. În fiecare vineri stropeam tot apartamentul și plecam la țară. Duminica, aspirat temeinic. A durat mai bine de o lună până s-au rărit și aproape trei luni până am început să găsim doar pui morți.
Nu știu cum va suporta câinele substanțele astea.

Edited by MembruAnonim, 28 September 2016 - 04:36.


#4
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Probabil ca trebuia inceput cu subsolul blocului.
Daca nu ma insel exista si spray care nu afecteaza restul animalelor,dar cred ca au randament scazut.
Cum s-a scris si mai sus,curatenie exemplara,fara resturi alimentare pe timpul noptii si rabdare.
Eu personal am obsevat ca apar mai ales cand se executa lucrari de renovare in bloc.
Cred ca sunt sensibili la vibratiile produse de bormasini,ma rog poate este doar o coincidenta,poate ma insel eu.
Si noi avem motan,iar sotia a gasit atunci un spray,ceva de culoare rosu/visiniu,care elibera o spuma alba.
Oricum,nu riscam si inchideam motanul in balcon cam doua ore.

#5
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Degeaba e curat la tine... desigur esti din Bucuresti, toata lumea are problema asta si eu am avut... vezi ca e un aparat pe care il bagi in priza care face minuni, nu mizerie d'aia de la teleshopping, gasesti la emag si nu numai.
Eu il las in priza in permanenta si nu mai am probleme. Am incercat cu spray si altele dar nu are nici o treaba ca vin pe coloana blocului pe unde trec conductele de apa.

Edited by motanu_mic, 28 September 2016 - 06:31.


#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Se gaseste pe la magazinele cu hrana pt animale un lichid cu aspect laptos, se numeste regent, royal sau ceva asemanator, depinde probabil de producator. costul este cam 6-7 lei/flacon.  Eu am scapat de multi ani de gandaci folosind lichidul respectiv. Se dilueaza cu apa in proportia data de producator si se pulverizeaza. Stiam ca nu e nociv pentru animalele din casa sau oameni (nu sunt sigur, eu nu aveam motan pe vremea aia dar pulverizam si lipseam de acasa macar cateva ore). La mine in casa a avut efect.
L.E. Cred ca si la mine veneau tot de la vecini, nevasta-mea este o maniaca a curateniei, va dati seama ce discutii erau in casa. La un moment dat am avut si molii, ne-am dat seama ca sursa era paltonul unui batran profesor care faceam lectii de germana cu copilul. Ca sa nu se simta jignit, i-am spus ca noi avem molii in casa si e in pericol sa le ia cu el. I-am facut si lui cadou un flacon de regent.

Edited by altuser09, 28 September 2016 - 06:44.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Curatenie generala
Astupi toate gaurile
Si cand ajung la munca ( maine sau poimaine ca sunt varza de racit) iti fac o poza cu ce sa dai
Vei da azi o data si peste 7 zile iar

Ideal ar fi sa si pleci de acasa peste noapte cand dai, ca sa poti folosi solutia mai concentrat
Motivul pt care trebui sa dai peste 7 zile e ca solutia nu omoara larvele

#8
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
In Carrefour gasesti Regent Foarte bun Dai in pragul usilor si pe unde ii mai vezi Chiar si pe pervazul geamurilor Eu am vazut intr-o sambata dimineata pe la 2 cum intra ditamai gandacul pe geam

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Foloseste SUPER KILLER 25 diluat si stropeste peste tot! Face minuni ! Are o toxicitate redusă pentru om și animale.

#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Din fericire nu am gandaci, dar mai apar din cand in cand furnici. Stie cineva sa-mi spuna daca vreunul dintre produsele enumerate in mesajele de mai sus are efect si impotriva furnicilor.
Precizez ca, asemeni celui care a deschis subiectul, am si eu o catelusa in casa.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTsunnnami, on 28 septembrie 2016 - 03:31, said:

NU LASI MANCARE EXPUSA afara, sau in dulap
GUNOIUL INCHIS IN CONTEINER ermetic
NU LASI RESTURI in chiuveta
NU LASI FARFURII MURDARE peste noapte
Dupa masa aspirator sub masa si frimiturile de pe masa
Astupi TOATE GAURILE
CURATENIE GENERALA si or sa dispara

La astea mai adaugi Sano K300, dai pe unde vin, la îmbinarea perete podea, sub mobila de bucatarie, iei spray mare, insiști la citeva zile, o săptămână, daca nu dispar cu asta, detonează o nucleara, altceva mai bun nu găsești.

Repet si eu, primul pas si cel mai important, blochezi căile de acces din exterior, spre casa, găurele pe linga țevi, etc.

#12
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postmotanu_mic, on 28 septembrie 2016 - 06:31, said:

Degeaba e curat la tine... desigur esti din Bucuresti, toata lumea are problema asta si eu am avut... vezi ca e un aparat pe care il bagi in priza care face minuni, nu mizerie d'aia de la teleshopping, gasesti la emag si nu numai.
Eu il las in priza in permanenta si nu mai am probleme. Am incercat cu spray si altele dar nu are nici o treaba ca vin pe coloana blocului pe unde trec conductele de apa.
Ce aparat minune? Pune si tu un link
Si de ce ar fi mai bun ca cele de la teleshopping? Nu are cum sa fie alt principiu de functionare decat tot ultrasunete

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@crisstonne vezi ca astia nu sigur ca mor de la radiatiile unei bombe nucleare! :P

#14
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postsceptic_schizo, on 28 septembrie 2016 - 07:35, said:

In Carrefour gasesti Regent Foarte bun Dai in pragul usilor si pe unde ii mai vezi Chiar si pe pervazul geamurilor Eu am vazut intr-o sambata dimineata pe la 2 cum intra ditamai gandacul pe geam
Atentie, ala nu era gandac de bucatarie si e inofensiv.

#15
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 03.02.2010
Cred ca sursa necazurilor e cel din avatar...Posted Image

#16
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Mai exista si capcane pt gandaci, probabil mai sigure ca sprayul.

http://www.emag.ro/s...1/pd/DLN01BBBM/

Hmmm totusi vad ca scrie sa nu le folosesti in zone cu animale...

#17
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postflomelomanul, on 28 septembrie 2016 - 08:02, said:

Din fericire nu am gandaci, dar mai apar din cand in cand furnici. Stie cineva sa-mi spuna daca vreunul dintre produsele enumerate in mesajele de mai sus are efect si impotriva furnicilor.
Precizez ca, asemeni celui care a deschis subiectul, am si eu o catelusa in casa.

Vezi postul meu de mai sus !

Si o precizare apropo de Regent !

"Insecticidul Regent, nu mai este avizat din anul 2010! Insecticidul Regent nu se mai poate comercializeaza in Romania.
Motivul pentru care si-a pierdut avizul este concentratia foarte mare de fipronil, mai exact 39.4% (200 g / litru), aceasta avand un grad de periculozitate si toxicitate foarte ridicat (mai ales in cantitatea respectiva).
Fipronil este foarte toxic pentru peşti şi nevertebrate acvatice. Tendinţa sa de a lega de sedimente şi solubilitatea scăzută în apă poate reduce riscul potenţial de a faunei acvatice.
Fipronil este toxic pentru albine şi nu ar trebui să se aplice atunci când albinele sunt vegetaţie culegătoare.
Substanta activa a Regentului a fost dovedit a fi extrem de toxica pentru pasarile montane, păsările acvatice şi nu numai. Unul dintre metaboliţii de fipronil are o toxicitate mai mare pentru păsări decât compusul insusi."

Edited by primuministru, 28 September 2016 - 08:12.


#18
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Nu mai este avizat dar se vinde/produce?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate