Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ofertă de muncă în Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Ea nu e capabilă să înțeleagă situația în totalitatea ei. Se va lovi de bariera de comunicare, și atunci lucrurile se vor schimba.
Copii sunt ușor de mulțumit pe termen scurt (aparent ei îi va plăcea), dar se plictisesc repede indiferent despre ce e vorba (haine, jucării, locuri.. etc.). E foarte problematic. Eu unul aș pleca, și aș încerca să îi ofer acolo o școlarizare în limba engleză până se va acomoda cât de cât (dacă se va întâmpla).

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postserginho74, on 27 septembrie 2016 - 20:31, said:

Copilul nu constientizeaza si restul componentelor.
Cu adevărat, restul avantajelor care compensează greul de început nu le pot vedea uneori nici cei maturi.

#21
hakaj2069

hakaj2069

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2016

View PostSky_Way, on 27 septembrie 2016 - 20:32, said:

Ea nu e capabilă să înțeleagă situația în totalitatea ei. Se va lovi de bariera de comunicare, și atunci lucrurile se vor schimba.
Copii sunt ușor de mulțumit pe termen scurt (aparent ei îi va plăcea), dar se plictisesc repede indiferent despre ce e vorba (haine, jucării, locuri.. etc.). E foarte problematic. Eu unul aș pleca, și aș încerca să îi ofer acolo o școlarizare în limba engleză până se va acomoda cât de cât (dacă se va întâmpla).
Cel mai probabil știm asta vom face și noi.

#22
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posthakaj2069, on 27 septembrie 2016 - 18:53, said:

Salut! Am primit de curând o oferă de muncă foarte atractivă în Japonia (Tokyo, mai exact), $139k/an, ca Software Engineer, contractul fiind pe 2 ani și cu opțiunea de prelungire după. Acum problema este că avem o fată de 13 ani care nu știm cum s-ar adapta cu limba (limba japoneză părând una foarte complicată) și chiar nu știm cum ne-am adapta și noi (există cursuri pe care le putea lua în Tokyo de japoneză?) și am mai vrea să știm cam, cum este viață pe acolo, despre sistemul educațional, dacă ne înscriem fată într-o școală de acolo va repeta clasa? de la viza de muncă poți trece la viza de rezidență permanentă? și desigur cât mai multe detalii!

Deci în concluzie, ar fi o idee bună să acceptăm această ofertă? Posted Image

1. Felicitari2. Eu cu Familia am lucrat in 9 tari in 25 de ani. Cand am plecat din Romania copilul avea 12 ani. Dar au fost tari emisfera vest.3. Asta-i brutul, cat e netul conteaza. 4. Vrei sa strangi bani sau sa Vezi lumea? 5. Daca esti permanent te ard tare impozitele si alte taxe decat pe contract. Adica poti sa lucrezi pe un PFA romanesc? 6. Cu munca multa am auzit, parca esti sclavul sefului7. Pentru contracte mai scurte ne-am duce si noiBafta.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

View Postscaiba, on 27 septembrie 2016 - 20:31, said:

Ar fi mare păcat să dezamăgești un copil așa fain și sincer.


Un copil nu are decit d ecistigat din vazutul lumii si expunerea la cvilizatii diferite.
Cui ii pasa de dezamagiri temporare?

#24
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Iti garantez ca fata ta va invata mult mai repede japoneza decat voi. E ceva normal,copii asimileaza o limba straina mult mai repede decat parintii.
Ai face o mare prostie sa dai cu piciorul la o asa oferta.

#25
hakaj2069

hakaj2069

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2016
Ne-am decis că acceptăm oferta dar mai întâi vrem să mai citim contractul de câteva ori cu un avocat. Oricum trebuie să dăm răspunsul final până pe 10 Octombrie și să fim acolo până în Decembrie.

#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posthakaj2069, on 28 septembrie 2016 - 08:42, said:

Ne-am decis că acceptăm oferta dar mai întâi vrem să mai citim contractul de câteva ori cu un avocat. Oricum trebuie să dăm răspunsul final până pe 10 Octombrie și să fim acolo până în Decembrie.

Bafta multa.

destule firme ofera ceva gen relocation assistance. ai asa ceva in contract?
de obicei firmele ofera un compensation package care are mai multe chestii decat salariul (asigurare de viata, acoperire medicala de calitate, relocation assistance, pensie tip DB, concedii, bonusuri, educatie/training, transport la/"de la" locul de munca, etc). citeste sa stii ce compensatie primesti daca ei taie contractul mai devreme si alte conditii.
eu am lucrat numai pe contract individual dar astea le-am aflat de la colegi prin diverse tari.

Edited by avenirv, 28 September 2016 - 09:52.


#27
hakaj2069

hakaj2069

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2016

View Postavenirv, on 28 septembrie 2016 - 09:47, said:

Bafta multa.

destule firme ofera ceva gen relocation assistance. ai asa ceva in contract?
de obicei firmele ofera un compensation package care are mai multe chestii decat salariul (asigurare de viata, acoperire medicala de calitate, relocation assistance, pensie tip DB, concedii, bonusuri, educatie/training, transport la/"de la" locul de munca, etc). citeste sa stii ce compensatie primesti daca ei taie contractul mai devreme si alte conditii.
eu am lucrat numai pe contract individual dar astea le-am aflat de la colegi prin diverse tari.
Da, contractul include și compensation package. Posted Image

Edited by hakaj2069, 28 September 2016 - 10:13.


#28
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
https://lupuldacicbl...el-asa-de-bine/

#29
hakaj2069

hakaj2069

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2016

View PostCami1981, on 28 septembrie 2016 - 11:32, said:

Interesant articolul! :)

#30
hakaj2069

hakaj2069

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2016
Ne-am apucat și de studiul limbii japoneze (deocamdată internetul este singura resursă). Scopul este să știm măcar să citim în Hiragana și Katakana, să cunoștem câteva fraze, să putem formula o propoziția simplă corect și câteva Kanji uzuale.Posted Image Până acum am observat că limba în sine nu este una foarte complicată (dacă nu ar fi acele Kanji nesuferite probabil ai fi capabil să citești un text cap coadă doar cu Hiragana și Katakana), dar și particulele sunt destul de complicate și devin din ce în ce mai complexe... dar problema majoră pentru majoritatea oamenilor este că japoneza este o limbă  SOV (Subject, Object, Verb) pe când majoritatea celorlalte limbi sunt SVO (Subject, Verb, Object).

Deci da, japoneza este o limbă destul de complexă dar cu siguranță nu una imposibilă!Posted Image

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă nu ar fi kanji ar fi una din cele mai ușoare limbi.

Cu SOV te obișnuiești foarte repede. Kana se învață repede. Particulele le prinzi în uz.

Iti recomand să citești manga imediat ce stăpânești puțin kana.
În manga ai Furigana. Asta înseamnă Kanji cu fonetic kana deasupra. Si poze.

Se învață în uz. O dată ce ajungeți acolo veți avea o "aclimatizare" lingvistică de câteva săptămâni după care o să vă fie foarte simplu.


#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Mai bine spune-le parerea ta despre Japonia Posted Image. Nu ca e universala dar trebuie sa vada toate punctele de vedere.Imaginea Japoniei din Romania e foarte distorsionata.

Edited by vrajitoruldinoz, 09 October 2016 - 05:08.


#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Cred c-am spus-o de foarte multe ori.
Si părerea mea poate contează mai puțin.

Da, mie mi s-a acrit de ei și nu-i mai sufăr.

Nu același lucru îl poate spune o persoană introvertită, fan manga si anime, etc. Care evident n-ar avea nicio problema acolo :)

Depinde foarte mult de stilul de viață social.

#34
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Stiri, ceva? Have you joined us in the Borg Collective?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate