Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ofertă de muncă în Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
hakaj2069

hakaj2069

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2016
Salut! Am primit de curând o oferă de muncă foarte atractivă în Japonia (Tokyo, mai exact), $139k/an, ca Software Engineer, contractul fiind pe 2 ani și cu opțiunea de prelungire după. Acum problema este că avem o fată de 13 ani care nu știm cum s-ar adapta cu limba (limba japoneză părând una foarte complicată) și chiar nu știm cum ne-am adapta și noi (există cursuri pe care le putea lua în Tokyo de japoneză?) și am mai vrea să știm cam, cum este viață pe acolo, despre sistemul educațional, dacă ne înscriem fată într-o școală de acolo va repeta clasa? de la viza de muncă poți trece la viza de rezidență permanentă? și desigur cât mai multe detalii!

Deci în concluzie, ar fi o idee bună să acceptăm această ofertă? Posted Image

Edited by hakaj2069, 27 September 2016 - 18:55.


#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
varsta copilului imi pare problematica pentru acest pas.
clasa a VI-a, ...

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ce-i mai greu de dus:
Să regreți că ai făcut-o, ori că n-ai făcut-o?
Vezi că Domnul dă, da' nu bagă-n sac...

Eu aș face-o, chiar dacă mă simt confortabil și aici.

Edited by scaiba, 27 September 2016 - 19:14.


#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Accepta .
Pleaca numai tu pt inceput si dupa 2-3 luni si familia

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Vezi si ce fel de viata poti sa-ti asiguri acolo din acel salar, care este cost of living...

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cel mai bine e sa incerci . Daca nu te descurci , va intoarceti si gata .

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Avand in vedere ca Tokio e in top 5 cele mai scumpe orase din lume, s-ar putea sa nu ti se mai para atat de atractivi aia $139k/an dupa ce ajungi acolo.

Limba o inveti, chiar daca mai greu. Principalele probleme pe care le intrevad eu sunt 1. rasismul, 2. modul de viata. Vei munci pentru banii aia pana iti ies ochii din cap, o sa te consideri norocos ca ai contract doar pe 2 ani.

Dar eu zic sa mergi, cu toate dificultatile pe care le intrevad.

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Japoneza se invata greu, dupa un an intensiv probabil ca o sa intelegeti cate ceva, dar n-o sa puteti vorbi. Nu e tragic, am niste prieteni care au petrecut 2 ani in Japonia si s-au descurcat de minune cu engleza (nu prea i-au inghitit pe japonezi, dar asta e alta poveste). Iar pentru pustoaica trebuie sa cautati o scoala cu predare in limba engleza (trebuie sa existe, pentru copiii imigrantilor), ca altfel cam sta pe bara pana invata japoneza.

Avand in vedere ca pustoaica e la o varsta sensibila, adolescenta, eu zic sa luati in considerare si socul cultural. Poate doar daca e fana hentai, manga (ceea ce nu e exlus) se va simti ca pestele-n apa acolo, altfel o sa fie destul de ciudat pentru ea.

Edited by Michidoo, 27 September 2016 - 19:16.


#9
hakaj2069

hakaj2069

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2016

View PostMichidoo, on 27 septembrie 2016 - 19:15, said:

Japoneza se invata greu, dupa un an intensiv probabil ca o sa intelegeti cate ceva, dar n-o sa puteti vorbi. Nu e tragic, am niste prieteni care au petrecut 2 ani in Japonia si s-au descurcat de minune cu engleza (nu prea i-au inghitit pe japonezi, dar asta e alta poveste). Iar pentru pustoaica trebuie sa cautati o scoala cu predare in limba engleza (trebuie sa existe, pentru copiii imigrantilor), ca altfel cam sta pe bara pana invata japoneza.

Avand in vedere ca pustoaica e la o varsta sensibila, adolescenta, eu zic sa luati in considerare si socul cultural. Poate doar daca e fana hentai, manga (ceea ce nu e exlus) se va simti ca pestele-n apa acolo, altfel o sa fie destul de ciudat pentru ea.
Probabil că așa vom face cu fata. Dacă nu predare totală în engleză măcar bilingv engleză-japoneză.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
139K nu mi se par chiar atractivi pentru Tokyo, dar ca experienta de viata e misto.
Dar, depinzind de personalitate, o a vina la un cost. Adica nu e usor sa te muti intr-o cultura, limba etc complet diferita.

#11
lesfleursdumal

lesfleursdumal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.09.2016
daca esti obisnuit cu cutremurele si frigul, da. majoritatea locuintelor din japonia n-au niciun fel de incalzire... o sa muncesti 10+ ore pe zi... iar pentru fata o sa fie un soc... o sa ii fie greu sa se acomodeze cu limba&cultura japoneza.


god, era sa uit - nu, ne e ceata
[ http://assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/icAgEuaVP98k/v1/-1x-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lesfleursdumal, 27 September 2016 - 19:29.


#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Se merge mult pe engleza in Japo , nu ar fi problema limbii chiar si la scoala ar fi grupe de engleza  . Problema mare ar fi mediul diferit si poate acomodarea dificila ca mai apoi dupa ce te obisnuiesti sa trebuiasca sa vi fortat acasa ..
Citeste contractul ala cap coada cu un avocat sa nu te trezesti ca trebuie sa duci bani de acasa ..

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-s chiar asa multi si buni vorbitori de engleza in Japonia precum ai crede.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hRUOmZdIUfM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 27 September 2016 - 19:55.


#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu as accepta mai nimic in afara de Europa, eventual SUA, Canada.
Chiar daca Australia e super misto, e al naibii de departe.

Japonia, niciodata nu as accepta sa lucrez acolo. Alta cultura. Alt cult al muncii. Locuinte de cacat, mici si de slaba calitate. Munca zi lumina.

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Eu m-as duce cu ochii inchisi in Hong Kong. E foarte misto. As prefer HK multor locuri vestice din lumea asta.
Cred ca si Singapore e ok. Cunosc citiva est europeni care au trait acolo cu anii.
In Tokyo insa, in conditiile copoil mare, salariu modic.. . nu stiu, depinde de unde pleci, depinide de om.

#16
hakaj2069

hakaj2069

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2016
Reacția fetei mele când i-am spus că cel mai probabil ne vom muta în Japonia a fost "NU POT SĂ CRED! Ne mutăm în Japonia?! Adică voi studia într-o școală ca cele din anime și peste tot se va vorbi limba japoneză?! Și mai ales voi întâlni băieți japonezi! Sper să nu fie o glumă proastă, da?". Deci cred că ea este mult mai incântată decât noi.Posted Image

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Copilul nu constientizeaza si restul componentelor.

#18
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ar fi mare păcat să dezamăgești un copil așa fain și sincer.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate