Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Estimare cost program interogare - baza de date

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Pentru inceput, nu stiu daca aici e locul cel mai potrivit, intrucat domeniul imi este mult prea strain. Daca se impune mutarea topicului, rog moderatorii sa o facă.

As dori cat ar costa dezvoltarea urmatorului soft (sau baza de date - nu stiu exact ce anume):

Compania X desfasoara relatii comerciale cu un numar de n alte companii, cu fiecare in baza unui contract inregistrat sub un anumit nr., incepand cu 1 si continuand in mod crescator. La incheierea fiecarui contract, acesta este atribuit (dat spre lucru) unui functionar din cadrul companiei.

Ulterior, in baza contractelor incheiate cu compania X, cele n companii fac comenzi periodice. De fiecare data cand se face o comanda, un functionar verifica nr. de contract in baza caruia este facuta comanda in baza de date constituita pentru a vedea carui coleg o trimite pentru a o rezolva.
De asemenea, se mai intampla ca functionarul care are in lucru un anumit contract sa lipseasca de la munca și sa nu poata rezolva o comanda, asa ca aceasta se repartizeaza unui alt functionar.

Cam ce ar trebui sa faca acest soft:
- la primirea comenzii, pe baza nr. de contract sa poata fi identificat functionarul care are in lucru acel contract
- sa identifice functionarii care au rezolvat comenzi in lipsa titularului.
- sa listeze la nevoie toate comenzile procesate in baza unui anumit contract si functionarii care au solutionat fiecare comanda in parte.

Nu stiu daca am fost suficient de clar. Daca nu m-am facut inteles, pot detalia ori explica mai amanuntit.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu se introduc detaliile contractului (produse/servicii, cantitati, pret, clauze, scadente) ?

#3
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Ceea ce doresti tu poate fi implementat in 2 moduri:
1. Aplicatie desktop care se instaleaza pe pc-ul fiecarui functionar iar baza de date sa fie comuna tuturor iar identificarea functionarului sa se faca pe baza contului de windows/linux
2. Aplicatie web care ruleaza pe un server si fiecare functionar se poate autentifica pe baza unui username si parola sau automata, tot pe baza contului de sistem.

Din ce ai explicat, aplicatia pare destul de simpla. Poti gasi chiar si 1 student la info(in an terminal, ca sa ii propui aplicatia ca lucrare de licenta/disertatie) care sa cunoasca cat de cat baze de date si un limbaj de programare in functie de tipul ales. Pentru desktop cele mai cunoscute ar fi Java si .NET iar pentru web ar fi PHP/ .NET/ etc. Ii dai si o suma de bani (modica), asta ca sa nu zica ca esti chitros.

Edited by rareshhhh, 27 September 2016 - 12:51.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Gasesti si pe net gratis aplicatii din gama "bug tracking" care-ti rezolva cerinta.

#5
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postrareshhhh, on 27 septembrie 2016 - 12:50, said:

Ceea ce doresti tu poate fi implementat in 2 moduri:
1. Aplicatie desktop care se instaleaza pe pc-ul fiecarui functionar iar baza de date sa fie comuna tuturor iar identificarea functionarului sa se faca pe baza contului de windows/linux
2. Aplicatie web care ruleaza pe un server si fiecare functionar se poate autentifica pe baza unui username si parola sau automata, tot pe baza contului de sistem.


Nu, baza de date nu va fi comuna. Va fi accesibila doar de catre functionarul care primeste comanda efectiv si o trimite celui in masura sa o proceseze.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred  s-a inteles nivelul tehnic, baza va fi comuna dar prin drepturile de acces, functionarul nu va vizualiza una-alta.

#7
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Nu prea e clar ce inseamna "dat in lucru", ce trebuie sa faca aplicatia in cazul asta. Daca aplicatia e folosita de o singura persoana - un dispecer, care sa zicem ca trimite un mail celorlalti angajati, atunci cel mai simplu si ieftin e s-o faci in excel. Din specificatiile ambigue deduc ca ai o vaga idee despre ce vrei, dar nu iti e totul foarte clar. De aia chiar iti recomand sa faci chestia asta in excel, multe lucruri ti se vor clarifica cand te vei lovi de ele. Pe urma daca totusi vrei sa implementezi o aplicatie "adevarata", o sa stii exact ce sa ceri programatorilor. Altfel exista riscul sa le ceri ceva, ei sa iti dea un pret, dupa implementare sa iti dai seama ca ei au implementat ce ai cerut, dar ca nu e tocmai ceea ce iti trebuie, o sa ceri modificari, asta inseamna alte costuri, si uite-asa ajungi sa te coste toata treaba de 2-3-5 ori mai mult decat s-a estimat initial.

Edited by andrei_0, 27 September 2016 - 14:24.


#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Se poate face intr-un excel ceea ce vrei tu. Daca totusi vrei ceva automatizat, iti pot recomanda ceva aplicatii opensource prin PM.

Edited by baliosss, 27 September 2016 - 14:37.


#9
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"incepand cu 1 si continuand in mod crescator" - cerinta asta de exemplu e ambigua.
Legal din cate stiu eu nu prea poti sa sari peste numere fara niste acte prin care sa dovedesti ce s-a intamplat cu contractul ala care nu exista defapt.
Si tehnic cam oricine nu stie regula asta o sa-ti faca un sistem care are sanse mari sa sara peste numere.
No, daca te duci la cineva sa-ti faca softul asta si acel cineva nu stie chestia asta e posibil sa te trezesti peste cateva luni cu probleme mari in contabilitate.
Si asta pentru ca n-ai stiut sa specifici clar cerintele.
Si sfatul meu e acelasi: vezi cum te descurci cu un tabel in excel. Pe masura ce te lovesti de cerinte si probleme noteaza-le pe hartie.
Altfel cineva care face si consultanta sa-ti scrie tie cerintele astea o sa te uste la buzunar.

Edited by sergiu_spooky, 27 September 2016 - 16:07.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dacă doriți o estimare precisă, trebuie să aveți o documentație cât mai precisă a tuturor cerințelor.

În funcție de cerințe, se stabilește un cost în termeni de ore de muncă (manhours).

Costul acesta e aproximativ, deoarece mh reale vor depinde și de experiența programatorilor.

La această aproximare se adaugă inexactitățile în cerințe și în comunicare care vor exista indiferent de cât de buni sunt toți și toate (încredere, specificații, etc).

Din aceste motive un +10% - +15% mai multe mh este o aproximare realistă.

Costul în bani e altă discuție ce ține de cât de bun e programatorul, cerere, ofertă.

Un programator slab va face proiectul pe mai puțini bani, dar codul va fi mai greu de mentenat și extins. Acest aspect se numește tehnical debt.

Un programator bun va face două programe, programul efectiv și un program care testează și documentează acel program. Acest al doilea program te protejează într-o măsură mai mare de tehnical debt ridicată.

După cum vezi, estimarea asta e mai complexă și necesită implicarea ta într-o discuție care cu greu se poate face pe un forum anonim.

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Daca ar fi sa-l fac io as zice in jur de 1000 de euro, bazat pe aceste cerinte foarte vaporoase :)

#12
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
din cate am inteles situatia ar sta cam asa. o firma distribuie guma de mestecat. incheie contracte cu mai multe buticuri pt guma. tu vrei o aplicatie care sa gestioneze primirea de comenzi de la buticurile cu care firma are contract.
la introducerea unui contract in aplicatie se asociaza si un angajat al companiei care se ocupa de contractul respectiv. daca ala e in concediu, indisponibil comanda se da altcuiva.

o aplicatie pt web de genul asta nu ar trebui sa te coste mai mult de 500 euro (asta sa includa si o interfata frumoasa, creare personalizata de rapoarte).

cum a zis si rareshhhh poti gasi un student la informatica in an terminal care sa o faca. asta daca nu iti trebuie factura.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdexter_lab, on 30 septembrie 2016 - 09:19, said:

nu ar trebui sa te coste mai mult de
E oferta ta? Altfel e poveste.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Interfață frumoasă auzi, de parcă programatorii buni ar face interfețe frumoase.

500 euro costă o soluție cu technical debt mai ridicată.

#15
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postneagu_laurentiu, on 30 septembrie 2016 - 09:31, said:

E oferta ta? Altfel e poveste.
daca ce am inteles eu ca vrea e adevarat eu atat as cere. nu am timp ca sa ma bag cu o oferta. binenteles ca oferta e valabila pt o oferta facuta clar, care sa contina toate cerintele. daca vine cu modificari dupa ce am stabilit pretul, atunci discutam de pretul pt modificarile respective.

#16
4Ever

4Ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.05.2007
Salut,
Daca nu ai rezolvat si doresti sa vorbim, trimite-mi un mesaj.

#17
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Ca idee eu am lucrat pe 400 EUR/luna.
Dezvoltarea unei aplicatii din ce am experimentat eu dureaza intre 2 si 3 luni pentru programare si testare completa.
Daca nu ar exista mari pretentii cred ca aceasta aplicatia se poate face intr-o luna.
Din experienta mea dupa ce bati palma cu un client el incepe sa ceara din ce in ce mai mult in banii in care te-ai inteles, depasind intelegerea.
Dar cum au spus si colegii mai sus platesti putin o sa ai putin, platesti mai mult o sa stai fara dureri de cap.
Ca idee te poti uita pe www.acterapide.ro sa vezi o aplicatie de-a mea.

Edited by giv, 14 February 2017 - 16:41.


#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgiv, on 14 februarie 2017 - 16:40, said:

Ca idee eu am lucrat pe 400 EUR/luna.
Dezvoltarea unei aplicatii din ce am experimentat eu dureaza intre 2 si 3 luni pentru programare si testare completa.
Daca nu ar exista mari pretentii cred ca aceasta aplicatia se poate face intr-o luna.
Din experienta mea dupa ce bati palma cu un client el incepe sa ceara din ce in ce mai mult in banii in care te-ai inteles, depasind intelegerea.
Dar cum au spus si colegii mai sus platesti putin o sa ai putin, platesti mai mult o sa stai fara dureri de cap.
Ca idee te poti uita pe www.acterapide.ro sa vezi o aplicatie de-a mea.

În contract trebuie să specifici că orice schimbare în cerințe duce la renegocierea timpului și banilor.

Atunci se va gândi de două ori până să zică"vreau și d-aia, și d-aia", și de trei ori până să vină cu cerințele inițiale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate