Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Asociatie de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
olofamily03

olofamily03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.04.2016
Buna , o rugaminte ..
Am nevoie de ajutor.. un tabel XLS pt asociatie de proprietari cu cheltuieli/penalizari ...un exemplu ..apoi continuu eu ... Nu ma prea pricep , insa invat ..:) Poate este cineva pe aici care are ..si imi ofera acest ajutor..Doar un exemplu

Va multumesc

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu exista un standard anume.
Sunt mai multe programe de administrare a asociatiilor de proprietari si tabelele difera intre ele. Dar poti lua ca model.
Uite, ce zice prietenul tuturor, gogu: https://www.google.r... de proprietari
Si vezi ce gasesti acolo.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ai legea 230, faci o poza la o lista de intretinere si pui formulele conform modului de calcul din legea 230 si cu ce a stabilita asociatia de locatari.

#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Are nevoie de un program conceput in Excel de calcul tabelar , ce poate deduce din cota parte si numar persoane cheltuielile - exista astfel de programe dedicate asociatiilor dar sunt platite , altfel daca te pricepi la Excel il poti concepe sau formula clasica : creion, hartie, calculator . Pe net sunt o gramada de exemple de cum trebuie sa arate si ce contine .

Edited by xilo, 27 September 2016 - 07:52.


#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postarg, on 27 septembrie 2016 - 07:42, said:

Ai legea 230, faci o poza la o lista de intretinere si pui formulele conform modului de calcul din legea 230 si cu ce a stabilita asociatia de locatari.
Hai pe bune :D
Unde ai vazut tu in legea 230/2007 vreun mod de calcul? Acolo spune care sunt tipurile de costuri si cum sunt distribuite ele dar nu este exemplificat niciun mod de calcul :)
Din lista de la intretinere nu poti decat partial sa deduci ce si cum.
Dar, totusi, conform legii 230/2007, poate solicita explicatii din partea conducerii asociatiei cu privire la modul de calcul si la cuantumul sumelor distribuite pana la ultimul banut. Sunt obligati sa raspunda.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Exact modul de distribuire a tipurilor de costuri reprezintă modalitatea de calcul a întreţinerii. Cât despre răspunsul asociaţiei, mie mi se pare că iniţiatorul este chiar asociaţia şi nu-şi poate răspunde oficial că habar nu are de cum se face calculul.

#7
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View Postolofamily03, on 27 septembrie 2016 - 06:15, said:

Buna , o rugaminte ..
Am nevoie de ajutor.. un tabel XLS pt asociatie de proprietari cu cheltuieli/penalizari ...un exemplu ..apoi continuu eu ... Nu ma prea pricep , insa invat ..Posted Image Poate este cineva pe aici care are ..si imi ofera acest ajutor..Doar un exemplu

Va multumesc

Da contabilitate stii? cum se face pasivul si activul?

Edited by leul_tau, 27 September 2016 - 08:53.


#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Administrator peste noapte ???

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postserginho74, on 27 septembrie 2016 - 08:06, said:

Hai pe bune Posted Image
Unde ai vazut tu in legea 230/2007 vreun mod de calcul? Acolo spune care sunt tipurile de costuri si cum sunt distribuite ele dar nu este exemplificat niciun mod de calcul Posted Image
Din lista de la intretinere nu poti decat partial sa deduci ce si cum.
Dar, totusi, conform legii 230/2007, poate solicita explicatii din partea conducerii asociatiei cu privire la modul de calcul si la cuantumul sumelor distribuite pana la ultimul banut. Sunt obligati sa raspunda.

Ai citit legea si nu ai priceput cum se distribuie cheltuielile? I-ti spun eu unele pe numar de persoane si altele pe cota indiviza.
Tu vrei sa-ti spuna in legea 230 formula de excel B15+C16*A1?

Nasol este calculul corect al penalizarilor si redistribuirea pierderilor/furtul de apa.

Edited by arg, 27 September 2016 - 09:19.


#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cauta un administrator cu experienta sa 'furi" meserie , nu este greu dar poti sa cazi foarte usor in abateri iar daca asociatia simte ca e furata are dreptul sa sesizeze primaria , daca vine un cotrol contabil peste tine nici macar nu sti ce sa le dai la verificat sau ce sa le spui .

#11
olofamily03

olofamily03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.04.2016
Va multumesc tuturor pt toate sfaturile !

Sunt doar un cenzor al asociatiei , insa administratorul nostru este o persoana in varsta si care face totul din pix! TOTUL.

Eu am sarit in ajutorul lui ..in ideea sa il ajut ..pt ca atat de mult calculeaza , incat sta cu orele pe tabele... cu registre...cu nn caiete... . In fine , am cautat si pe net inainte de a apela la voi , insa un tabel XLS nu am gasit propriu zis.. doar referitor la el ..sau diferite programe contracost ...

Doresc ceva simplu , pe care chiar si dansul sa il intelegea si sa il invete . Voi incerca singura sa concep unul...mai greu cu ... formulele..insa cum zicea mai sus  cineva , prietenul nostru Gogu ..ne va arata .  

Va multumersc inca o data .

Edited by olofamily03, 27 September 2016 - 10:23.


#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"atat de mult calculeaza , incat sta cu orele pe tabele... cu registre...cu nn caietele... .
ceva simplu , pe care chiar si dansul sa il intelegea si sa il invete "
Numai daca vei schimba administratorul - asa este obisnuit, va invata dar va verifica tot cu metoda lui iar la final timpul va fi dublu .
E foarte greu sa-i schimbi mentalitatea cand el de-o viata a calculat numai asa .
Bucurati-va , astfel de administartori sunt greu de gasit , sunt cei care au invatat ca trebuie sa bata "mapa cu creionul" , la ban scot cheltuielile .
Eventual poti invata de la el si pe viitor sa preiei administratia , sunt mai tari ca profesorii, ei stiu gestiunea aplicata , artificii si corectii din condei iar cel mai important este ca stiu sa explice amanuntit ce au calculat .

Edited by xilo, 27 September 2016 - 10:29.


#13
olofamily03

olofamily03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.04.2016

View Postxilo, on 27 septembrie 2016 - 10:28, said:

"atat de mult calculeaza , incat sta cu orele pe tabele... cu registre...cu nn caietele... .
ceva simplu , pe care chiar si dansul sa il intelegea si sa il invete "
Numai daca vei schimba administratorul - asa este obisnuit, va invata dar va verifica tot cu metoda lui iar la final timpul va fi dublu .
E foarte greu sa-i schimbi mentalitatea cand el de-o viata a calculat numai asa .
Bucurati-va , astfel de administartori sunt greu de gasit , sunt cei care au invatat ca trebuie sa bata "mapa cu creionul" , la ban scot cheltuielile .
Eventual poti invata de la el si pe viitor sa preiei administratia , sunt mai tari ca profesorii, ei stiu gestiunea aplicata , artificii si corectii din condei iar cel mai important este ca stiu sa explice amanuntit ce au calculat .


Aveti mare dreptate , Asa si este , nu greseste ..mai deloc... si atunci cand o face ..e ca saracul vede gresit pe ecranul calculatorului de birou ..in loc de 3..vede 8..:-) Oricum ca si corectitudine ..este ..clar un om corect ..este administratorul nostru din 1995 . Asta spune tot!

Vroiam sa il ajut..dar acum realizez ca degeaba l-as ajuta..pt ca el doar asa stie..si asa face bine.


Multumesc

Edited by olofamily03, 27 September 2016 - 10:34.


#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
OloFamily03! Ai un mp. de la mine!

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
olofamily03 sigur eşti cenzor? Nu de alta, dar printre obligaţiile cenzorului este şi verificarea documentelor financiar-contabile ale asociaţiei iar dacă tu nu ştii cum se împart cheltuielile, ce verifici mai exact acolo? Sau doar semnezi actele şi încasezi leafa.

#16
olofamily03

olofamily03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.04.2016

View PostMembruAnonim, on 27 septembrie 2016 - 10:37, said:

olofamily03 sigur eşti cenzor? Nu de alta, dar printre obligaţiile cenzorului este şi verificarea documentelor financiar-contabile ale asociaţiei iar dacă tu nu ştii cum se împart cheltuielile, ce verifici mai exact acolo? Sau doar semnezi actele şi încasezi leafa.


Cred ca ati inteles gresit ceea ce vreau eu. Eu vroiam o modalitate usoara de calcul..un tabel Xls pt cheltuielii ce vor fi afisate la avizier. Punct ..Stiu prea bine ce am de facut si o fac cu seriozitate.  

Multumesc

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Pai ia tabelul lui si roaga-l frumos sa-ti explice formulele de calcul, le pui in excel si gata.

#18
olofamily03

olofamily03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.04.2016

View PostMircel, on 27 septembrie 2016 - 10:35, said:

OloFamily03! Ai un mp. de la mine!


Ms mult. Sunteti de un real ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate