Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Oneplus 3 vs Nexus 6P

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogdanalexandru23

bogdanalexandru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.08.2014
Salut, as dori un nou smartphone, pana in 2200 de lei. Cele doua mi se par cele mai ok in bugetul acesta.

Telefonul o sa il folosesc pentru Youtube, browsing, retele de socializare, apeluri, mesaje, jocuri nu ma joc. Imi doresc o camera buna, atat pe fata cat si pe spate. Marimea nu este o problema pentru mine, am tinut Nexus 6P in mana si mi se pare ok.

La design ambele imi plac, inclin mai mult catre Oneplus 3, dar si Nexus 6P arata foarte bine.

Telefonul as vrea sa il tin cel putin un an, maxim 2.

Singurul lucru care nu imi place la Oneplus 3 este garantia. Nu stiu ce garantie ofera si daca se strica, trebuie trimis in strainatate, mi se pare cam complicat.

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

Quote

Youtube, browsing, retele de socializare, apeluri, mesaje

Ia-ti frate un telefon putin mai vechi, S5 sau Z1, Z2 daca se mai gaseste nou cu garantie prin vreun magazin, nu trebuie sa dai atata pentru ce vrei sa faci tu.
Serios, nu folosesti decat 15-20% din potentialul lui. Pana si un Nexus 6 isi face treaba.
Te rog, reconsidera-ti alegerea si mai sapa pe net, nu ai nevoie de atata putere de procesare care se pierde numai ca sa zici ca ai ultimul racnet (Ifone 7) dar doar bagi un apel, un Watsupp, sau uneori o poza doua.

Ce s-a intamplat cu lumea? Eu folosesc un S3 4G care isi face treaba, telefonul fiind din 2013. Scutiti-ma de chestii din-astea. Va rog mult.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca poate sa-si cumpere ceva ok, de ce nu ar face-o?

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
OnePlus3 pret aproximativ 1800 lei. Mai bun la pretul asta nu gasesti. oneplus.net.
Service-ul e la fel de complicat ca si cu orice alt telefon. Sunt mult mai OK ca si QuickMobile, de ex.

Edited by easy90rider, 26 September 2016 - 21:04.


#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postjegmihai, on 26 septembrie 2016 - 20:39, said:

Daca poate sa-si cumpere ceva ok, de ce nu ar face-o?
Nu ma intelege gresit te rog, dar irosesti puterea de procesare a telefonului ca sa poti sa zici ca ai racheta. Nu asa se face. Potential pierdut. Ifone in a nutshell. Eu doar dau cu parerea, dar un Xiaomi Redmi Note 3, Xiaomi Mi5 sau echivalentele. LeEco sau ZUK. sunt bune spre flagship.

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Al3xandru35 nu dai cu parerea, esti hater. Nu e treaba ta ca omul vrea un telefon pe care il va tine 2-3 poate 4 ani. Si eu mi-as lua OnePlus3 chiar daca nu folosesc multe aplicatii, bine sunt limitat de memoria si capacitatiile telefonului actual (LG G3s). De ce si-ar lua un telefon depasit, care probabil nu va primi Android N, poate nici chiar M, cand are bani de unul care poate va primi si Android O...

Edited by easy90rider, 26 September 2016 - 21:17.


#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostAl3xandru35, on 26 septembrie 2016 - 20:37, said:

Ia-ti frate un telefon putin mai vechi, S5 sau Z1, Z2 daca se mai gaseste nou cu garantie prin vreun magazin, nu trebuie sa dai atata pentru ce vrei sa faci tu.
Serios, nu folosesti decat 15-20% din potentialul lui. Pana si un Nexus 6 isi face treaba.
Te rog, reconsidera-ti alegerea si mai sapa pe net, nu ai nevoie de atata putere de procesare care se pierde numai ca sa zici ca ai ultimul racnet (Ifone 7) dar doar bagi un apel, un Watsupp, sau uneori o poza doua.

Ce s-a intamplat cu lumea? Eu folosesc un S3 4G care isi face treaba, telefonul fiind din 2013. Scutiti-ma de chestii din-astea. Va rog mult.
Doar fiindca tu n-ai pretentii in materie de putere de procesare si software nu inseamna ca si noi ar trebuie sa fim inapoiati. Daca toti oamenii ar fi avut genul asta de gandire, inca ne-am fi chinuit sa inventam focul.
Probabil n-ai butonat un flagship nou, sau pur si simplu nu folosesti smartphoneul la adevarata lui valoare, astfel incat nu simti nevoia de ceva mai bun.

@bogdanalexandru23: Nexus 6P din partea mea, doar sa ai grija ca e un pic cam mare (screen-to-body ratio e destul de slab, datorita boxelor stereo frontale), iar softul e minimalist. In rest...calitatea materialelor este excelenta, camera este demna de flagship, sunetul este superb, si functioneaza ireprosabil.
Suportul software este aproape instant (am avut Android N a doua zi dupa lansare), deci n-o sa stai dupa updateuri cate jumatate de an ca la restu.

Edited by luci_flash, 26 September 2016 - 21:23.


#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
1 la mana: I'm no hater. Doar imi exprim opinia proprie si personala. OP poate sa ia sau nu in considerare dupa cum ii place lui. Din partea mea, din ce a enuntat el, 6P pentru ca Gugal si Andoid N

2 la mana: Nu folopsesc telefonul la potentialul lui complet? Nice joke. Request si scriu tot ce i-am facut de cand il am, toate setarile de kernel pe care le-am acum, toate mod-urile de sunet pe care le am instalate, toate optimizarile facute vs stock Temasek CM13. Plus toata experienta pe care o am cu Samsung, LG, Sony, etc. Sunt un power user.

3 la mana: verzisori. Banii nu cad din copaci, am de invatat pentru BAC, etc. Momentan i9305 este destul pentru ce folosesc: muzica la greu, Tapatalk, 9GAG, Whatsapp, YouTube, Pixel Car Racer, mai modez din cand in cand daca apare ceva nou. Mai schimbam setari ca sa economisim bateria. Mai injur telefonul ca are wakelock mdm_hsic_pm0 cand ies din receptia Gigi si imi cade procentajul la baterie mai rau ca 9/11 (no offense pls) si se incalzeste de poti sa faci un ou ochi pe el.

View Posteasy90rider, on 26 septembrie 2016 - 21:16, said:

@Al3xandru35 nu dai cu parerea, esti hater. Nu e treaba ta ca omul vrea un telefon pe care il va tine 2-3 poate 4 ani. Si eu mi-as lua OnePlus3 chiar daca nu folosesc multe aplicatii, bine sunt limitat de memoria si capacitatiile telefonului actual (LG G3s). De ce si-ar lua un telefon depasit, care probabil nu va primi Android N, poate nici chiar M, cand are bani de unul care poate va primi si Android O...

"Probabil" Nici S3 nu a fost proiectat sau chiar imaginat cu M. Trust me. Si e decent. FOARTE.

Edited by Al3xandru35, 26 September 2016 - 21:34.


#9
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ce faci cu telefonul mai exact, ca acea customizare o faci ca sa-ti mearga mai bine pentru ceva anume. Ce e acel ceva? La ce il folosesti in viata de zi cu zi ca sa te numesti power user?

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
Oneplus 3 are un hardware mult mai bun, S820 vs S810 care a fost un fail pentru Qualcomm. Oneplus 3 este de generatie mai noua sa zic asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate