Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Statie emisie receptie baofeng 888s

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Daca bat doar 100m atunci chiar e o problema cu acele statii, vezi sql daca se poate seta.
Reglementarea pentru PMR o gasesti aici , in principiu putere efectiva radiata maxima 0.5W si atentie: echipamentul trebuie să utilizeze numai antena integrată.
Sunt si statii pentru CB in 27MHz portabile, spre exemplu Midland 42 , dar cu acumulatori mai grei(functioneaza la 12V), mai mari si sunt mai ineficiente antenele lor cu care vin.

#38
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 TheWizzard, on 12 ianuarie 2021 - 12:12, said:

Salut,
Multumesc pentru raspuns, nu stiam aceste detalii.
Unde poti gasi aceste statii legale? Trebuie sa ai certificatul respectiv pentru a le putea opera?
Intrebam de baofengurile respective ca toata lumea spunea ce semnal bun au, dar dupa cum ziceam, direct din cutie merg cam maxim 100m printre blocuri.
Exista si cb-uri portabile? Cb-urile stiam ca sunt cele de pe camioane/taxi-uri, sau?
Mersi

Pentru statiile de emisie receptie PMR446 nu ai nevoie de nici un fel de certificat. La fel nici pentru statiile CB.
Doar pentru cele programabile dintre care si Baofeng face parte, ai nevoie de o licenta de radioamator. Nici cu licenta de radiomamator nu ai avea voie sa "emiti" cu ele pe frecventele PMR.  Radioamatorii au voie sa opereze doar pe frecventele lor dedicate. Pentru frecventele libere insa (CB, PMR446, LPD, freenet (doar Germania) nu ai nevoie de nici un certificat, atata timp cat nu modifici aparatele si le folosesti in parametri legali.

Apropos, cu Baofengurile acoperi si frecventa aeriana (partial) si cea navala, CFR, etc..Politia, Pompierii si Salvarea, Gazul, etc..au trecut pe digital. Insa, acea gama de frecventa analogica ramane rezervata autoritatilor, ca rezerva. Pe scurt,  nu e indicat sa te complici cu asemenea aparate.

PS - referitor la achizitii, informatii etc, verifica emag.ro, de ex.  Am vazut ca au asa ceva. Orienteaza-te dupa recenziile clientilor. Pentru ca si la PMR exista aparate bune si mai putin bune.

 TheWizzard, on 12 ianuarie 2021 - 12:12, said:


Intrebam de baofengurile respective ca toata lumea spunea ce semnal bun au, dar dupa cum ziceam, direct din cutie merg cam maxim 100m printre blocuri.
Exista si cb-uri portabile? Cb-urile stiam ca sunt cele de pe camioane/taxi-uri, sau?
Mersi

Bat mai mult de 100m, garantat. Chiar si pe "Low". Afecteaza structurile de beton, asta e adevarat. Dar nu vreau sa te incurajez acum spre alte idei Posted Image

Da normal ca exista CB-uri portabile. Sunt putin mai scumpe, e adevarat si putin mai maricele dar na..sunt statii, nu telefoane mobile Posted Image . Cauta pe net si vei gasi. Da, le folosesc camionagii dar si "colegii". Este chiar un avantaj acest lucru. Macar nu te plictisesti in masina sau acasa..mai o gluma, mai o injuratura, mai o informatie utila...Posted Image

Edited by chris_dvb, 12 January 2021 - 13:45.


#39
TheWizzard

TheWizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.08.2008
Imi aduceam aminte de la fizica (si na logic) ca cu cat sunt mai multe betoane cu atat scade raza de actiune. Insa ma asteptam un pic la mai mult. Nu le folosesc nici acum, cred ca le am de 1 an si am facut 2/3 teste. Idea era sa le pot folosi in principal voice-activated, daca ies iarna la un ski, sau pe undeva cu copilul. Vazusem prin toate magazinele statii de genul asta, dar le-am luat din china din cauza pretului (nu ma refer la baofeng, ci cobra etc, d-astea mici cu voice activation), nu mi-am pus problema legalitatii, presupuneam ca daca sunt in magazin sunt legale sa le iei si sa le folosesti.
Revenind la baofeng, nu au multe butoane, doar unul pt canale, unul de volum, cel pe care apesi sa vb si squelch. Presupun ca ce vorbeati voi de nivele de putere e din programare.
Cat am testat nu am scanat nici macar de curiozitate, nu asta era scopul achizitiei. Nu mai am 16 ani sa intru pe frecventa politiei (intrasem cu niste statii motorola prin anii 96), acum am inteles de la voi ca nici macar nu e posibil :)
Na oricum, am inteles idea. :D


#40
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 TheWizzard, on 13 ianuarie 2021 - 15:16, said:

Imi aduceam aminte de la fizica (si na logic) ca cu cat sunt mai multe betoane cu atat scade raza de actiune. Insa ma asteptam un pic la mai mult. Nu le folosesc nici acum, cred ca le am de 1 an si am facut 2/3 teste. Idea era sa le pot folosi in principal voice-activated, daca ies iarna la un ski, sau pe undeva cu copilul. Vazusem prin toate magazinele statii de genul asta, dar le-am luat din china din cauza pretului (nu ma refer la baofeng, ci cobra etc, d-astea mici cu voice activation), nu mi-am pus problema legalitatii, presupuneam ca daca sunt in magazin sunt legale sa le iei si sa le folosesti.
Revenind la baofeng, nu au multe butoane, doar unul pt canale, unul de volum, cel pe care apesi sa vb si squelch. Presupun ca ce vorbeati voi de nivele de putere e din programare.
Cat am testat nu am scanat nici macar de curiozitate, nu asta era scopul achizitiei. Nu mai am 16 ani sa intru pe frecventa politiei (intrasem cu niste statii motorola prin anii 96), acum am inteles de la voi ca nici macar nu e posibil Posted Image
Na oricum, am inteles idea. Posted Image

Daca te intereseaza functia VOX in special, atunci chiar ca nu prea faci nimic cu Baofengul. Cel putin cele testate de mine (UV 9R Plus) se comportau jalnic la acest capitol. Am doua, dar nu le folosesc. Le-am luat mai mult ca sa receptionez cosmonautii de pe ISS. I-am si auzit de cateva ori. Si pe cateva statii de radioamatori/repeatere de aici din zona. Dar atat.

Mult mai bune sunt statiile PMR aici. Cele legale. Vorbesc "hands free" cu ele fara probleme. Se activeaza automat la voce sau la orice zgomot. Eu am o pereche de la Lidl, SilverCrest cu 12 canale. Dar merg..de rup. Si le pot folosi si cu baterii/acumulatori AAA. Sunt foarte multumit de ele.

#41
TheWizzard

TheWizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.08.2008

 chris_dvb, on 13 ianuarie 2021 - 15:32, said:



Daca te intereseaza functia VOX in special, atunci chiar ca nu prea faci nimic cu Baofengul. Cel putin cele testate de mine (UV 9R Plus) se comportau jalnic la acest capitol. Am doua, dar nu le folosesc. Le-am luat mai mult ca sa receptionez cosmonautii de pe ISS. I-am si auzit de cateva ori. Si pe cateva statii de radioamatori/repeatere de aici din zona. Dar atat.

Mult mai bune sunt statiile PMR aici. Cele legale. Vorbesc "hands free" cu ele fara probleme. Se activeaza automat la voce sau la orice zgomot. Eu am o pereche de la Lidl, SilverCrest cu 12 canale. Dar merg..de rup. Si le pot folosi si cu baterii/acumulatori AAA. Sunt foarte multumit de ele.

Multumesc pt pont. Le voi urmari la lidl sa vad cand apar!

#42
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Da, mai intereseaza-te, compara, etc. Ca orientare, astea de la LIDL (SFG 8000 B1 sau B2) arata asa:

Attached File  s-l1600.jpg   18.71K   20 downloads

Diferenta intre varianta "B1" si "B2" este doar 8 canale la B1 si extensia la 16 canale la B2.


Mai exista si altele, mai cu renume, gen Motorola TLKR T80, de 3-4 ori mai scumpe. Nu zic ca nu-si merita pretul, dar din experienta mea modesta, sunt foarte multumit de astea de la LIDL.  N-as face schimb.  

Succes!

Apropos, am uitat sa precizez un lucru. Acumulatorii sunt inclusi (foto).

Edited by chris_dvb, 14 January 2021 - 11:04.


#43
franchetti

franchetti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.03.2011

 pufarin, on 04 aprilie 2020 - 12:01, said:

Conecteaza statia, da-i Download From Radio,  apoi import la fisierul pus de mine dupa ce il dezarhivezi si Upload To Radio.

 TheWizzard, on 12 ianuarie 2021 - 12:12, said:

Salut,
Multumesc pentru raspuns, nu stiam aceste detalii.
Unde poti gasi aceste statii legale? Trebuie sa ai certificatul respectiv pentru a le putea opera?
Intrebam de baofengurile respective ca toata lumea spunea ce semnal bun au, dar dupa cum ziceam, direct din cutie merg cam maxim 100m printre blocuri.
Exista si cb-uri portabile? Cb-urile stiam ca sunt cele de pe camioane/taxi-uri, sau?
Mersi

 pufarin, on 04 aprilie 2020 - 12:01, said:

Conecteaza statia, da-i Download From Radio,  apoi import la fisierul pus de mine dupa ce il dezarhivezi si Upload To Radio.

 pufarin, on 04 aprilie 2020 - 12:01, said:

Conecteaza statia, da-i Download From Radio,  apoi import la fisierul pus de mine dupa ce il dezarhivezi si Upload To Radio.


Salut, spune-mi te rog, initial nu am salvat fisierul din fabrica cu frecventele,la o statie baofeng 888,dar am luat frecventele PMR din chirp din stock config,a mers o perioada,dupa care am pus alte frecvente din banda statiei(baofeng 888) si nu s-au mai sincronizat frecventele.Am incarcat fisierul tau de aici dar statiile nu se mai aud intre ele.Am inteles ca pasul de frecventa este de 6,25 in PMR,eu nu gasesc nicio rubrica de reglat (tune step) in chirp.Mai am o nelamurire,de ce fisierele CSV nu pot fi incarcate(upload to radio).

#44
franchetti

franchetti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.03.2011
Salut, am doua statii baofeng BF 888,le-am programat initial cu chirp in PMR,au functionat perfect.Dupa un timp le-am programat pe alte frecvente(intre 400-470 mhz) dar cu alt soft BF 480 de pe cd-ul cablului de programare. Ei bine din momentul acela statiile nu mai comunica intre ele.Nu am salvat initial softul din fabrica.Le-am programat din nou cu chirp in PMR la fel ca la inceput dar niciun rezultat.Nu am coduri ctcs si alte ciudatenii programate.Ar putea fi din pasul de frecventa ? Dar pasul de frecventa nu apare in tabelul de programare ptr.a fi setat ? Am unele fisiere CSV cu acces la pasul de frecventa,dar acestea nu pot fi incarcate in radio,chirp-ul nu da upload to radio la fisiere CSV.Presupun ca pasul de frecventa care ar trebui sa fie 6,25 ar fi problema.Actualmente incarcate cu canalele PMR,se comporta astfel:transmiti pe una cealalta nu simte nimic,daca-i deschid squech-ul simte purtatoarea dar nu simte nicio modulatie din microfon,practic nu se aude voce dar zgomotul benzii dispare.Va rog sa-mi oferiti ceva solutii.Multumesc pentru intelegere.

#45
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Salutare.
In Chirp, incearca sa citesti memoriile salvate, dai un read radio. Apoi pe ele faci editare si pui frecventele PMR ce le poti importa direct din aplicatie, si apoi dai cu write radio, vezi si prin optiuni, daca mai e ceva schimbat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate