Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Statie emisie receptie baofeng 888s

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
gutii

gutii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 05.05.2006
Partea de citire a canalelor functioneaza corect. Apare si port COM 3 in interfata.
Ma gandesc ca driverul pentru cablul de programare este instalat corect, cand il introduc in PC se aude un sunet.
Setez toate frecventele si cand dau sa scrie noile frecvente nu ma lasa.

#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Conecteaza statia, da-i Download From Radio,  apoi import la fisierul pus de mine dupa ce il dezarhivezi si Upload To Radio.

Attached Files



#21
gutii

gutii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 05.05.2006
Multumesc.
Am reusit.

#22
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postpufarin, on 04 aprilie 2020 - 12:01, said:

Conecteaza statia, da-i Download From Radio,  apoi import la fisierul pus de mine dupa ce il dezarhivezi si Upload To Radio.
Cu ce soft? Merge si cu 888s PC software sau musai cu Chirp? Multumesc.

#23
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Chirp

#24
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postpufarin, on 29 aprilie 2020 - 21:14, said:

Chirp
Multumesc!

#25
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postpufarin, on 04 aprilie 2020 - 12:01, said:

Conecteaza statia, da-i Download From Radio,  apoi import la fisierul pus de mine dupa ce il dezarhivezi si Upload To Radio.

Ce frecvente contine arhiva, daca am voie sa intreb? E ceva interesant acolo? Sau numa clasicele PMR-uri...
Nu de alta, dar sa stiu daca merita sa-l incarc si eu pe al meu UV-9R Plus. Eu l-am programat cu ce am gasit pe net. PMR-urile, cateva frecvente de aeroport, ceva repeatere de prin tara...si cam atat.

Merci!

#26
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
E cu "legale".

#27
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Am uitat de frecventa ISS...cateodata mai vorbesc cu "pamantenii" Posted Image . Interesant.

View Postpufarin, on 05 mai 2020 - 10:29, said:

E cu "legale".

ok. Mersi

#28
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postchris_dvb, on 05 mai 2020 - 10:26, said:


Ce frecvente contine arhiva, daca am voie sa intreb? E ceva interesant acolo? Sau numa clasicele PMR-uri...
Nu de alta, dar sa stiu daca merita sa-l incarc si eu pe al meu UV-9R Plus. Eu l-am programat cu ce am gasit pe net. PMR-urile, cateva frecvente de aeroport, ceva repeatere de prin tara...si cam atat.

Merci!
Pui un fisier cu ce ai adunat? :-)

Ce antena este optima pt receptia optima a frecventelor PMR pt aceasta statie? Ce antena si ce zona de frecvente este optima pt cea mai mare distanta de comunicare? Multumesc.

#29
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Nu vreau sa poluez topicul colegului, dar am sa-ti raspund scurt.

Folosesc antena originala in combinatie cu o antena Diamond SRJ-77CA. Ultima fiind mai buna in banda de 70 cm si aparent mai slabuta in banda de 2 m. Insa face diferenta mare la PMR, in sensul ca, e mai stabila si mai buna modulatia. Atat la receptie cat si la transmisie. Indiferent de antena "partenerului" de discutie.

Edited by chris_dvb, 06 May 2020 - 07:07.


#30
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Apropos de distanta....
Depinde de statii, calitate, antene, putere de emisie. Conteaza foarte mult terenul si vizibilitatea directa.
Iar din experienta mea personala, puterea de emisie* nu conteaza atat de mult cat si antena folosita, bineinteles calitativ vorbind. Se zice ca, antena este cel mai bun amplificator. In rest, fiecare cum gandeste.


* aici tin sa amintesc faptul ca, la statia mea UV-9R, se pot selecta trei moduri diferite de putere si anume:

   Low: ~1,5 W, Medium: ~3 W, High: ~6 W (2 m), ~7 W (70 cm).

#31
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postchris_dvb, on 06 mai 2020 - 08:01, said:

Apropos de distanta....
Depinde de statii, calitate, antene, putere de emisie. Conteaza foarte mult terenul si vizibilitatea directa.
Iar din experienta mea personala, puterea de emisie* nu conteaza atat de mult cat si antena folosita, bineinteles calitativ vorbind. Se zice ca, antena este cel mai bun amplificator. In rest, fiecare cum gandeste.


* aici tin sa amintesc faptul ca, la statia mea UV-9R, se pot selecta trei moduri diferite de putere si anume:

   Low: ~1,5 W, Medium: ~3 W, High: ~6 W (2 m), ~7 W (70 cm).
Iti multumesc mult pentru ambele raspunsuri. Cum si unde ti-as putea adresa mai multe intrebari,evident daca ai timp pentru asta? Multumesc.

#32
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Cu placere.  Ti-am raspuns dupa cunostiintele mele. Nu sunt expert in domeniu. Daca mai ai intrebari, le poti adresa aici pe forum. Sigur sunt destui colegi capabili sa-ti raspunda la intrebari. Sau foloseste mesajele private.

#33
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WJbjImfBPvw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
TheWizzard

TheWizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.08.2008
Salut,
Am luat si eu 2 bucati de Baofeng BF-V9, care am inteles ca sunt cam la fel cu 888s. au venit si cu cate o antena in plus, e mai lunga decat antena originala, pe ea scrie NAGOYA NA-771 (144-430Mhz).
Din capul locului vreau sa spun ca sunt pe langa subiect cu radiourile, transmisiile, chiar si fizica (unde etc). Vreau sa folosesc statiile pentru chestii simpliste, nu "ilegalitati" etc. Intrebarea mea este ce pot sa fac sa am un semnal mai mare in oras, nu gen 10-20m. ar trebui programete canalele dupa metoda colegului pufarin, cu lista respectiva? care antena sa o folosc, ce canale sunt mai ok in oras?
Stiu ca sunt intrebari simple dar cu raspunsuri multe. Eventual puteti sa ma trimiteti catre un link mai pe intelesul tuturor? :)
Si da, ce sa fac cu statiile ca sa pot sa iau una cu mine pana la colt la magazi sis a intreb sotia daca vrea ciocolata x sau y, ca z cum vroia nu mai este? :) (glumim, bineinteles!

Multumesc mult pt orice sfat!

#35
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Vrei sa le folosesti legal? Fa certificatul de radioamator. Posted Image Altceva "legal" nu se poate face cu aceste statii.
Chiar si programate si folosite pe frecventele PMR446 este ilegal, puterea de emisie (pe Low) fiind undeva la 1,5W. O statie PMR446 legala si certificata emite legal cu 0,5W. Aici iti dai seama si singur unde e problema cu Baofeng-urile.
De "marit" semnalul nici nu se mai pune problema. Din moment ce, cu puterea cea mai mica a statiei (are trei moduri: Low, Medium, High) deja depasesti puterea legala de emisie. Mai ales ca dupa cum zici, nu le ai cu statiile, eu zic ca nu-ti trebuie tie Baofenguri, programari, frecvente, chestii..doar pentru a purta o conversatie cu ai tai. Te poti distra fain si cu PMR-urile. Stai mai pe langa geam, dar merge ok. Posted Image Si dormi linistit.


Fara sa te influentez in nici un fel, nici pro nici contra, inteleg intentia ta, dar te-as sfatui, in cazul in care nu vrei sa ai probleme cu Ancom-ul, sa te orientezi catre o statie PMR legala sau una CB. Cu CB-ul ai sansa sa folosesti chiar si antene exterioare, avand astfel o raza mult mai mare de acoperire. Si asta legal (4W)! Decizia este a ta.

#36
TheWizzard

TheWizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.08.2008
Salut,
Multumesc pentru raspuns, nu stiam aceste detalii.
Unde poti gasi aceste statii legale? Trebuie sa ai certificatul respectiv pentru a le putea opera?
Intrebam de baofengurile respective ca toata lumea spunea ce semnal bun au, dar dupa cum ziceam, direct din cutie merg cam maxim 100m printre blocuri.
Exista si cb-uri portabile? Cb-urile stiam ca sunt cele de pe camioane/taxi-uri, sau?
Mersi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate