Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Neurochirurgie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postbrokedheart, on 25 septembrie 2016 - 21:48, said:

Ce motive as avea sa imi iau rezidentiatul in neurochirurgie tinand cont de fapul ca dupa ce termin (6 ani) o sa primesc un salariu de 2600 ron ?

Poate ar fi mai potrivit sa-l intrebi pe Leon Dănăilă. Sigur o sa-ti dea un raspuns mai potrivit decat ce ai putea primi pe forum.

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Post-Diana-, on 26 septembrie 2016 - 07:03, said:

Daca pui problema asa, nu da niciun rezidentiat pe NCH si nici pe alta ramura medicala. De fapt, nu ai nici ce cauta in spital, sunt destui pomanagii si fara tine.
Sparge bancomate, e mai oportun pentru tine.

Nu ai niciun motiv, deci.

Te rog sa ma scuzi, cu tot respectul aferent functiei de moderator, dar esti cam dura cu initiatorul. Nu vad de ce trebuie blamat un medic ca se gandeste (si) la bani. Din ce sa traiasca?  De ce e pomanagiu, pentru ca se gandeste sa traiasca din salariu? Poate intrebarea initiatorului e pusa prea brutal, dar poate sunt nopti nedormite in spate, fie cu garzi, fie cu intrebarea "incotro s-o apuc?".
In fine, prapastia din societatea asta romaneasca o s-o umple doar vreun cataclism, ca de la oameni am (din ce in ce mai) slabe sperante.


View Postadisz, on 26 septembrie 2016 - 07:47, said:



As fi foarte fericit daca ti-ai da numele real ca sa te trec pe lista celor care nu sunt eligibili pentru mine,indiferent ca vei fi faiantar,veselar,cofetar,notar sau portar.
Apropo,dupa cum scrii, eu cred ca tu nici macar n-ai intrat la facultate,ai intrebat doar asa, la vrajeala.

Cei ca tine,majoritatea,nu merita sa primeasca nici aia 2600 de lei.

Sa stii ca nu e mare diferenta intre postul tau si al colegului de mai sus cu toporul in mana, care stie multe "de la una care a terminat o scoala de asistente".


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
pai dupa revolutie a fost un soi de complicitate intre guvernanti si corpul medical. primii i-au platit prost stiind ca ei nu traiesc din salar, cei din urma au tacut din gura fiind constienti ca daca sar de fund in sus ca vor salarii si organele statului se pun pe ei sa nu mai ia spagi. si uite asa s-au nascut marile feude din sanatatea romaneasca unde pacientul joaca doar rolul serbului cu caciula in mana. eu sunt perfect de acord de altfel ca medicii merita bunastare, dar bunastarea asta sa nu o astepte in plic ci sa iasa in strada sa-si ceara drepturile. si faptul ca un debutant are salar cat are si trebuie sa pupe in ... baronul local e o consecinta a ce am scris mai sus.

Edited by Fane, 10 October 2016 - 08:14.


#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Postbrokedheart, on 25 septembrie 2016 - 21:48, said:

Ce motive as avea sa imi iau rezidentiatul in neurochirurgie tinand cont de fapul ca dupa ce termin (6 ani) o sa primesc un salariu de 2600 ron ?

Haha, auzi, orice analfabet are de ales daca sa-si ia rezidentiatul in neurochirurgie Posted Image
Oricum motivul e ca de obicei pleci.in alta tara ,... sau ca faci 100,000E tax free cind mor toti dinaintea ta si ajungi un nume in orasul tau.

View Postdenky, on 10 octombrie 2016 - 06:48, said:

Te rog sa ma scuzi, cu tot respectul aferent functiei de moderator, dar esti cam dura cu initiatorul. Nu vad de ce trebuie blamat un medic ca se gandeste (si) la bani. Din ce sa traiasca?

Eu zic ca esti mult prea moale.
La altii medicii sint intre cele mai bine platite profesiii pentru ca spre deosebire de romanii nostri, ipocriti ... aaa..  idealisti pe pielea altora (tot ii indeamna pe altii sa nu se gindeasca la bani ca si cum ei tocmai au refuzat ultima marire) aia au inteles ca oamenii incet incet se cern in functie de salariu.
Adica in 10 ani nu o sa se mai faca nimeni cu ceva in cap doctor in Romania ca in alte joburi face mai muli bani. Contrar credintei polulare cine poate sa faca medicina poate sa faca multe altele si dorinta de a ajunta oameni nu ii mistuieste pe toti pina la a trece la calugarie.
Si o sa ramina cu doctorii pe care ii merita, aia care nu intra la alte facultati si care o sa fie destul de nesimtiti sa nu-i deranjeze sa ceara sapaga. Selecte (ne)naturala.


________

Ca s afie clar si sa intre unora aici bine in cap, banii sint SINGURUL criteriu. Doctori buni insemna bani multi, bani putini inseman doctori prosti sau deloc. Bani iliciti automaat genereaza doctori nesimtiti, imorali, neetici. Daca voi asta vreti in spitale, asta aveti.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 October 2016 - 10:12.


#23
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2016 - 10:08, said:



Haha, auzi, orice analfabet are de ales daca sa-si ia rezidentiatul in neurochirurgie Posted Image
Oricum motivul e ca de obicei pleci.in alta tara ,... sau ca faci 100,000E tax free cind mor toti dinaintea ta si ajungi un nume in orasul tau.



Eu zic ca esti mult prea moale.
La altii medicii sint intre cele mai bine platite profesiii pentru ca spre deosebire de romanii nostri, ipocriti ... aaa..  idealisti pe pielea altora (tot ii indeamna pe altii sa nu se gindeasca la bani ca si cum ei tocmai au refuzat ultima marire) aia au inteles ca oamenii incet incet se cern in functie de salariu.
Adica in 10 ani nu o sa se mai faca nimeni cu ceva in cap doctor in Romania ca in alte joburi face mai muli bani. Contrar credintei polulare cine poate sa faca medicina poate sa faca multe altele si dorinta de a ajunta oameni nu ii mistuieste pe toti pina la a trece la calugarie.
Si o sa ramina cu doctorii pe care ii merita, aia care nu intra la alte facultati si care o sa fie destul de nesimtiti sa nu-i deranjeze sa ceara sapaga. Selecte (ne)naturala.


________

Ca s afie clar si sa intre unora aici bine in cap, banii sint SINGURUL criteriu. Doctori buni insemna bani multi, bani putini inseman doctori prosti sau deloc. Bani iliciti automaat genereaza doctori nesimtiti, imorali, neetici. Daca voi asta vreti in spitale, asta aveti.

N-aveam pofta sa incep saptamana mai taios de atat. Ai exprimat exact ceea ce cred si eu, anume ca societatea noastra are un grad nemasurat de ipocrizie, suntem extrem de moralisti cand vine vorba de altul, cand trebuie noi sa dam dovezi de moralitate, merge si alaturea de drum...
Adica medicul sa faca totul din pasiune si devotament (deh, a depus un juramant in fata grecului aluia), noi astialalti platim taxe, avem drepturi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate