Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Suplimente[pareri/intrebari]

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

View PostAndyAndr3i, on 28 septembrie 2016 - 12:48, said:

Va multumesc inca odata pentru raspunsuri!

De saptamana viitoare ma apuc si va tin la curent(banuiesc ca vin si suplimentele pana atunci). Sper sa mai discutam pe-aici.
Posted Image

De ce nu te apuci de azi sau maine? De ce sa astepti?

#20
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013

View Postbusiness11, on 28 septembrie 2016 - 13:57, said:

Weight Gainer-ul de la MyProtein are 5kg si costa 50€, deci ar intra in bugetul tau si cu siguranta iti ajunge cateva luni.

Luna viitoare, ca sa intre si banii, il i-au.

View Postvinciun, on 28 septembrie 2016 - 16:41, said:

De ce nu te apuci de azi sau maine? De ce sa astepti?

Nu stiu, pur si simplu asa stabilisem.
Zilele astea am cam fost plecat de acasa + ca astazi am o nunta si am zis sa ma pun putin la punct pana incep. Oricum, nu maine, deoarece cel mai probabil voi fi obosit, poi-maine ma apuc. Fie ca vin suplimentele sau nu, dar din spusele lor ar trebui sa ajunga maine dimineata.


    *Are ceva daca amestec suplimentul proteic cu creatina in aceiasi cantitate de apa sau suplimentul proteic cu gainer-ul? Trebuie luate separat? :D

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Gainer-ul deja are proteina.

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Cate % de proteine are gainerul? Daca mai putin de 20 chiar iti recomand sa adaugi proteina in el.

#23
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013

View Postoverseas, on 29 septembrie 2016 - 13:28, said:

Gainer-ul deja are proteina.

View Postvinciun, on 29 septembrie 2016 - 22:08, said:

Cate % de proteine are gainerul? Daca mai putin de 20 chiar iti recomand sa adaugi proteina in el.

M-am gandit ca nu are de ajuns. Trebuie sa i-au 2 portii/zi ca sa-mi ajunga 25 zile, iar gainer-ul contine "27 g de proteine per servire de 100 g". Asta ar insemna 54g proteine, sa zicem ca am 70Kg [nu pot sa cred ca am uitat de cantar, inca trebuie sa-i i-au bateriePosted Image ] la 2g per kg [asa am auzit] ar veni 140g proteine, iar asta insemnand ca trebuie sa i-au din alimente inca 86g proteine, si nu cred ca as putea reusi. Nici nu am tinut cont vreodata pana acum de ce anume mananc si cat mananc, si nici nu stiu cat vine 100g de aia, 100g de aialalta, etc...   Banuiesc ca trebuie sa incep, sa vad cum e, si abea apoi sa "prind" unele chestii.
Oricum, m-am gandit ca daca nu i-au destule proteine din alimente, atunci intervine acel supliment proteic. [cred ca asta urma sa-mi spuneti]

#24
bogdy340

bogdy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.02.2010

View PostAndyAndr3i, on 30 septembrie 2016 - 14:00, said:

M-am gandit ca nu are de ajuns. Trebuie sa i-au 2 portii/zi ca sa-mi ajunga 25 zile, iar gainer-ul contine "27 g de proteine per servire de 100 g". Asta ar insemna 54g proteine, sa zicem ca am 70Kg [nu pot sa cred ca am uitat de cantar, inca trebuie sa-i i-au bateriePosted Image ] la 2g per kg [asa am auzit] ar veni 140g proteine, iar asta insemnand ca trebuie sa i-au din alimente inca 86g proteine, si nu cred ca as putea reusi. Nici nu am tinut cont vreodata pana acum de ce anume mananc si cat mananc, si nici nu stiu cat vine 100g de aia, 100g de aialalta, etc...   Banuiesc ca trebuie sa incep, sa vad cum e, si abea apoi sa "prind" unele chestii.
Oricum, m-am gandit ca daca nu i-au destule proteine din alimente, atunci intervine acel supliment proteic. [cred ca asta urma sa-mi spuneti]
86g proteine = 400g piept de pui este greu sa-l imparti in 2 mese, dimineata mai mananci 2-3 oua niste branza si ai facut undeva la 110g de proteina foarte simplu. Nu sti cat vine 100g de aia exista google (ex: piept de pui valori nutritive, orez valori nutritive si o sa gasesti per 100g) nu este greu deloc dar tre sa vrei si sa-ti placa :)

#25
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013
Ma uitasem deja la mai multe tabele cu valori nutritive ale alimentelor, dar m-am exprimat gresit cred. Ma refeream ca nu stiu cat vine in farfurie, nu ca nu stiu cate proteine vin per 100g de x si y ...  Sa nu mai zic ca mananc in mare parte mancare gatita de mama(care mai gateste si pentru toata familia), nu prea voi sti exact cat si ce mananc fara un cantar de bucatarie.. Trebuie sa stau pe langa ea de acum incolo, sa vad ingredient cu ingredient. Posted Image

   Edit: Si crede-ma ca imi doresc schimbarea asta mai mult ca orice. De aceea sunt si foarte recunoscator celor care mi-au tot raspuns pe-aici. Apreciez mult gestul lor de a ajuta un copil pana la urma in a realiza ceea ce-si doreste, care insa ii este greu din cauza lipsei de informatie.
Consider ca una este sa citesti ceva ca din carti si alta este cand vorbesti direct cu un om care mai are si experienta.

Edited by AndyAndr3i, 30 September 2016 - 15:51.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvinciun, on 29 septembrie 2016 - 22:08, said:

Cate % de proteine are gainerul? Daca mai putin de 20 chiar iti recomand sa adaugi proteina in el.

Așa fac eu acum, amestec gainer cu zer, sa am proteina mai multa.
Cresc mai lent, dar pun grăsime mai putina, pe burta :peacefingers:

View PostAndyAndr3i, on 30 septembrie 2016 - 15:36, said:

Consider ca una este sa citesti ceva ca din carti si alta este cand vorbesti direct cu un om care mai are si experienta.

Eu am învățat din ,,cărți ", după ce am observat ca sfaturile empirice ajuta pina la un moment, daca vrei un salt calitativ, trebuie sa treci informația citita prin filtrul tau rațional, altfel, nu o sa discerni din ce spun alții, ce este bun si ce este eronat, o sa stagnezi din aceasta cauza ani de zile.
La un moment dat, trebuie sa ajungi stapînul tau, chiar si la gătit, eu gătesc de mult, dar cînd am ajuns pasionat de acest sport, a trebuit sa readaptez totul la noile cerințe ale organismului, de la un moment, nu mai poți sa amesteci tocănița cu ciorba, la o singura masa.

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Ai dreptate cu gatitul. Eu tot îmi gătesc singur de cativa ani. Când is foarte ocupat îmi gateste prietena, dar am invatat-o si pe ea, stie deja ce-mi trebuie.

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
AM o oala din asta, toc niste legume, adaug un rasol de vita, ceva ulei de masline si fierbe mocnit 5-6 ore pana cade carnea de pe os:
http://www.crockpot-romania.ro/

#29
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013

View Postoverseas, on 03 octombrie 2016 - 08:48, said:

AM o oala din asta, toc niste legume, adaug un rasol de vita, ceva ulei de masline si fierbe mocnit 5-6 ore pana cade carnea de pe os:
http://www.crockpot-romania.ro/
Un cuvant: WoW!     [asa mi-as gati si eu, dar nu are mama asa oala, dar eu..] Posted Image


Au venit suplimentele!
Poza      --> Cele 3 mostre din dreapta au fost cadou..

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
:showoff:  Spor la sala, grija mare cum maninci si cum te antrenezi.

#31
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013

View Postcrisstonne, on 03 octombrie 2016 - 13:58, said:

Posted Image  Spor la sala, grija mare cum maninci si cum te antrenezi.

Multumesc!
Cu mancatul ar trebui sa fie mai usor pentru mine tinand cont ca sunt si la inceut, si slab. Problema este ca si eu ma gandeam tot la antrenament. M-am mai uitat pe niste programe de antrenament si sincer m-au ametit de tot. Unii spun ceva, altii altceva, si tot asa..
Probabil ca nu-i potrivit sa aduc vorba despre asta in acest topic, dar am zis ca o sa continui cu acest topic si aici o sa vorbesc mereu despre tot ce fac de acum incolo. Deci... :D
Unii spun ca tu, fiind incepator, trebuie la inceput sa lucrezi toate grupele intr-o zi, cu o zi pauza intre antrenamente. (adica una da, una nu) Eu nu prea as vrea sa-i cred. Majoritatea, spun Luni x cu y; Miercuri x si y; Vineri x,y poate si z , dar si sambata, si duminica pauza... Nu prea vad rostul. Mai gasisem un program care spunea spre exemplu: Luni avem maini (biceps, triceps si antrebrat) Miercuri avem piept, spate si umeri); Vineri avem picioare, inclusiv gambe
Recunosc ca la momentul de fata chiar nu stiu cum sa o i-au si ce sa aleg.
M-am gandit doar la ceva de genul pana acum:
Luni --> Piept + Triceps
-
Miercuri --> Spate + Biceps
-
Vineri --> Picioare + Umeri + Abdomen
-
Duminica --> Se reia ciclul (sau sa fie Umeri + Abdomen, iar Vineri sa ramana doar Picioare + Abdomen) {Mie asa mi-ar place.}
Si cu toate astea, tot mi se pare putin o grupa pe saptamana lucrata. Vorbesc in lipsa de cunostinta, recunosc.   Ma gandesc ca Luni fac piept da? Ii trebuie chiar o saptamana de recuperare?

Niste sugestii, ceva? Ca nu stiu nici eu ce sa mai cred...

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Toate grupele intr-o zi este spus la mișto, a încercat cineva să își bată joc de tine.

#33
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Le încerci pe toate și vezi care îți priește. Cam asa ar fi bine sa procedezi. Pentru ca un tip de antrenament la unu poate sa funcționeze bine, la altul mai puțin bine.

#34
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013
As face cum am spus eu mai sus, inclusiv Duminica. Acuma doar nu fac supraantrenament ca fac si vineri, si duminica Abdomen... Singura problema ar mai fi ca la piept am un exercitiu unde simt si triceps-ul, iar dupa, cand trec la triceps, deja e cam obosit. Azi am cam fortat tricepsul, ma simteam foarte obosit dupa antrenament, mainile le miscam cu greu. Asta acum cateva ore, vad ca acum abea daca mai simt ceva, doar ca oboseala a ramas. Ma duc direct in pat.
Fac 4 seturi, a cate 12 repetari. Un set, contine 3 exercitii.

#35
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

View Postcrisstonne, on 03 octombrie 2016 - 17:40, said:

Toate grupele intr-o zi este spus la mișto, a Ă®ncercat cineva să Ă®și bată joc de tine.

Ba nu e misto. Eu m-am antrenat asa ani de zile. Pur si simplu trebuie sa ai un sistem full body bine gândit. Normal ca nu o sa faci la un antrenament tot corpul in acelasi mod ca intr-un program impartit pe grupe. O sa ai nevoie de cel putin trei ore si lesini pana la urma, sau lucrezi cu greutati infime.

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Cum adică un set contine trei exercitii? Lucrezi in triset deja??

Fiind începător, intr-adevăr poti creste mai rapid făcând full body de trei ori pe săptămâna. La inceput e foarte simplu sa stimulezi muschii, nu ai nevoie de 3-4 exercitii pentru o grupa si nici sa astepti o saptamana ca sa o poti lucra din nou. In primul an cred ca scopul principal ar trebui sa fie cresterea greutatilor la câteva exercitii de baza.

Poti sa te antrenezi in split sau full body. Cum doresti. Pe grupe se antrenează majoritatea. Full body nu e inteles cum trebuie si nici prea cunoscut. Multi cred ca faci pur si simplu toate exercitiile pentru tot corpul de fiecare data. Daca vrei sa afli mai multe despre acest tip de antrenament cauta Stuart McRobert sau Chad Waterbury. Este chiar si un site romanesc tot pe baza acestora.

Cel mai simplu program full body si cel mai recomandat pentru începători ar fi acesta:

Împins din culcat - 5x5
Ramat cu gantera - 5x5
Genuflexiuni - 5x5
Flexii biceps - 3x5


Ramat vertical - 3x12
Flotări la paralele - 3x12
Fandari - 3x12
Gambe 3x12

Îndreptări - 4x8
Tractiuni priza supinatie - 4x8
Împins deasupra capului - 4x8
Abdomene - 4x...

Desigur ca se fac mai întâi câteva săptămâni exercitii cu greutati usoare si repetari mai multe pentru a invata miscarile. Nici un set nu-l duci pana la epuizare totala. Când observi ca nu mai poti face o repetare corecta, perfecta te opresti.

Acesta a fost doar un exemplu, tu poti alege varianta pe grupe musculare, asa cum fac majoritatea in sali.


View Postdanutz96, on 03 octombrie 2016 - 19:40, said:

Le încerci pe toate și vezi care îți priește. Cam asa ar fi bine sa procedezi. Pentru ca un tip de antrenament la unu poate sa funcționeze bine, la altul mai puțin bine.

Un sfat de bun simt dar cum iti dai seama care iti prieste? Ai nevoie de foarte mult timp. Dupa doua săptămâni, de exemplu, o sa zici ca nu ti-a priit deloc ce ai facut pana acum pentru o sa faci febra groaznica si nu o sa reusesti sa vezi ceva rezultate. E greu sa faci experimente la inceput. Pur si simplu te apuci de treaba. Cauti o metoda, de dorit un plan pe câteva luni sau chiar un an. Daca te tii de el la sigur o sa ai rezultate, indiferent ca-i full body, split, half body sau ce-o mai existând. Dupa ani in care te-ai antrenat pentru perioade mai lungi de timp, in diferite moduri, o sa poti sa-ti dai părerea despre ce CREZI tu ca ca-ti prieste.

De multe ori practicantii judeca un program de antrenament dupa senzatiile de moment. Cică " azi am obtinut o pompare ca-mi crapa pielea, am avut un antrenament super!" Sau "acest program e prost gândit ca îmi lucrez iar pieptul dar el inca nu s-a refacut complet, mai am febra la el".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate