Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Am 16 ani jumate si caut loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Asa e.. sa zica mersi ca l-au facut. Greu,da au reusit pana la urma. Nu-i de ici de colo.
Aia care-i lasa pe la orfelinate is alte forme de viata...nu intra in categoria parinti.
Ok.. Majoritatea care-s parinti p-aici sunt de parere ca ajung 3 mese pe zi sa te numesti tata si mama.. M-as duce sa desfund fose daca copilului meu iar trebui ochelari.

Facultate...cu ce sa se duca la facultate. Nu vezi ca ma-sa il trimite la munca deja..
Nu scriu nici eu perfect romaneste,da nu te dor ochii cand citesti.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mariovrs, on 25 septembrie 2016 - 17:16, said:

Ok.. Majoritatea care-s parinti p-aici sunt de parere ca ajung 3 mese pe zi sa te numesti tata si mama..
Habar n-am de unde ai tras concluzia asta  jignitoare. Eu, de exemplu, îl apreciez pentru că vrea să facă bănuți muncind.  
Și îi jignești și pe ai lui cu mesajele tale... e aiurea să faci presupuneri când de fapt habar n-ai ce-i în casa oamenilor!

#39
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Posted Image

 mariovrs, on 25 septembrie 2016 - 17:16, said:

Asa e.. sa zica mersi ca l-au facut. Greu,da au reusit pana la urma. Nu-i de ici de colo.
Aia care-i lasa pe la orfelinate is alte forme de viata...nu intra in categoria parinti.
Ok.. Majoritatea care-s parinti p-aici sunt de parere ca ajung 3 mese pe zi sa te numesti tata si mama.. M-as duce sa desfund fose daca copilului meu iar trebui ochelari.

Facultate...cu ce sa se duca la facultate. Nu vezi ca ma-sa il trimite la munca deja..
Nu scriu nici eu perfect romaneste,da nu te dor ochii cand citesti.
iar? :-)

Edited by alexpet, 25 September 2016 - 17:42.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mariovrs, on 25 septembrie 2016 - 17:16, said:

M-as duce sa desfund fose daca copilului meu iar trebui ochelari.
Facultate...cu ce sa se duca la facultate. Nu vezi ca ma-sa il trimite la munca deja..
Nu scriu nici eu perfect romaneste,da nu te dor ochii cand citesti.

Vezi ca iti pica rangu daca muncesti. Spor la desfundat fose virtuale ca la gramatica ta e exact ce ti se potriveste.

 Lightsmare, on 25 septembrie 2016 - 13:34, said:

Buna ziua! Ma numesc Sabin si am 16 ani ai jumate si imi trebuie bani pentru diverse necesitati medicale si caut lucru de munca potrivit pentru mine.

Foarte bine, si fiul meu de 16 ani munceste pentru un ban in plus. Deocamdata nu are un job stabil, mai ajuta pe unul pe altul pe perioada verii. Incepand de cules de prune pe la cunoscuti, pana la marcat trasee montane, ghidaj, etc.

Multa bafta dar ai grija de sanatatea ta, ca e mai importanta decat toate.

#41
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 mariovrs, on 25 septembrie 2016 - 17:16, said:

Asa e.. sa zica mersi ca l-au facut. Greu,da au reusit pana la urma. Nu-i de ici de colo.
Aia care-i lasa pe la orfelinate is alte forme de viata...nu intra in categoria parinti.
Ok.. Majoritatea care-s parinti p-aici sunt de parere ca ajung 3 mese pe zi sa te numesti tata si mama.. M-as duce sa desfund fose daca copilului meu iar trebui ochelari.

Facultate...cu ce sa se duca la facultate. Nu vezi ca ma-sa il trimite la munca deja..
Nu scriu nici eu perfect romaneste,da nu te dor ochii cand citesti.

Nici n-am zis ca ma dor ochii, capul ma doare...

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mariovrs, on 25 septembrie 2016 - 14:18, said:

...  Daca ai parinti,ar trebui decazuti din drepturi..

Sa mori tu!

 mariovrs, on 25 septembrie 2016 - 17:16, said:

Asa e.. sa zica mersi ca l-au facut. Greu,da au reusit pana la urma. Nu-i de ici de colo.

Ma intreb care-i problema ta? Sa fie psihiatrica?Posted Image

#43
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Doamneee, ce-au sarit nazi-grammar pe saracul copil ! In loc sa-i dea un sfat util, o recomandare, au tras aer in piept, si-au inceput a sublinia micile greseli de scriere ale initiatorului.Niciunul nu si-a pus problema ca pot fi facute din graba sau neatentie...nuuuu, au sarit pe el ca hienele.
Intre timp subiectul a deviat, esenta s-a diluat si copilul n-a inteles mai nimic.
PS: Stiu, n-am scris cu diacritice ca nu mai am.S-au terminat!

Edited by primuministru, 25 September 2016 - 18:35.


#44
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Daca te descurci sau daca esti dispus sa inveti - poti castiga banuti (chiar bani seriosi) din foto/video stock(dar iti drebuie ceva scule.....) sau chiar pe siturile de freelancing.
Pe freelancing licitezi pentru diverse proiecte, de la grafica, logo-uri, grafica pentru obiecte decorative, ceramica....si pana la traduceri sau alcatuire de documentatii pentru  clienti.
E mai dificil de obtinut proiecte la inceput, insa daca esti serios si-ti respecti termenele...sky is the limit.
Am 2 prieteni (sot si sotie) care doar asta fac, castiga pe la 4000 $/luna impreuna.

#45
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007

 mariovrs, on 25 septembrie 2016 - 17:16, said:

....M-as duce sa desfund fose daca copilului meu iar trebui ochelari.
Ai copii sau.. teoretizezi asa.. la rece?
Copilului tau nu-i trebuie nimic?

Ai tai au avut de toate? Nu ti-a trebuit nimic?
Si "iar" ala al tau suna al dracului de rau, asa cum au observat si colegii de forum. Asta mai ales ca te legi de gramatica initiatorului (cu mult mai buna ca a ta).

Sa stii ca si eu cautam disperat de munca pe la 17-20 de ani. Am incercat salahor(in liceu), mecdonalds(facultate), vanzator la chiosc(facultate)
In liceu am incercas si sapatul de gropi in cimitir, era o munca foarte grea cel putin pentru mine ca eram firav.
Castigam ceva banuti cu reparatii electronice (amplificatoare, bobinat boxe si reparatii televizoare), dar nu eram asa de bun.

Cu greu m-am angajat pe la 22 de ani la un internet cafe cu un salariu absolut mizerabil. Gaseam greu un loc de munca cu program flexibil.
Asa erau vremurile acum 25-20 de ani. Nimeni nu te angaja cu un program flexibil.
Cu exceptia...
Erau tot felul de hoti (si) atunci. Ca amway, dar si alti piramidali din astia. Era cat pe ce sa pun botul de disperat ce eram.

Edited by maccip, 25 September 2016 - 19:00.


#46
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 primuministru, on 25 septembrie 2016 - 18:33, said:

Doamneee, ce-au sarit nazi-grammar pe saracul copil ! In loc sa-i dea un sfat util, o recomandare, au tras aer in piept, si-au inceput a sublinia micile greseli de scriere ale initiatorului.Niciunul nu si-a pus problema ca pot fi facute din graba sau neatentie...nuuuu, au sarit pe el ca hienele.
Intre timp subiectul a deviat, esenta s-a diluat si copilul n-a inteles mai nimic.
PS: Stiu, n-am scris cu diacritice ca nu mai am.S-au terminat!
grammar-nazis ai vrut sa zici cred :)

#47
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Draga Sabin, sa-ti spun o istorioara...

Acum 10 ani (doh, ce repede au trecut) eram si eu un tanar pusti liceean cu 2 lei in buzunar (cand aveam noroc). Am inceput incet-incet sa invat programare in 2004, dar pana in 2006 nu am profesat. Au fost ani grei, cu nopti nedormite, absente la scoala (am fost aproape de exmatriculare de 3 ori in clasa a 12-a), etc. Eram in aceeasi situatie cu tine, parinti cu venituri modeste, nevoi mari, etc. In 2006 cineva (cineva = mai multe persoane in acest caz) de pe SP mi-a spus sa ma las de meserie ca nu "le am", si sa plec in spania la cules de capsuni.
La inceput luam proiecte de pe freelancer.com, greu, cand ai 1000 de indieni ce liciteaza 50 dolari la un proiect de o saptamana, a trebuit sa ma lupt cu ei, licitam 60-70 dolari un proiect ce real ar fi costat 1000+, dar asa mi-am facut un portofoliu cu ajutorul caruia m-am angajat la prima firma, apoi la adoua, apoi la a 3-a, si la a 4-a m-am oprit si lurez si in ziua de azi (o multinationala in domeniul real estate). Intre timp descoperit themeforest si totul a luat o intorsatura neasteptata, la ora actuala detin si o companie cu 2 angajati full time din care am ajuns sa traiesc decent.

Tot ce am scris mai sus este ca sa vezi ca se poate, nu sa ma laud, dar drumul pana sus e pavat cu maracini. Daca ascultam de gurile rele acum probabil munceam ca ei, casieri la metro sau prin spania la cules de capsuni (probabil asta era visul lor).
Poti incepe prin a te angaja undeva part-time, si pe parcurs sa inveti programare. C# este un limbaj foarte apreciat in zilele noastre, o alta directie buna este programarea web (PHP, Javascript, NodeJS, Angular). Domeniul IT duce mare lipsa de profesionisti, dar si de incepatori, asa ca fii unul dintre ei (mai intai incepator, apoi profesionist) si nu are cum sa-ti fie rau pe viitor!!

#48
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015
On topic: pentru nevoi imediate - ochelari , lentile - incearca sa te angajezi la un MCD, KFC sau call center; pentru orase mici cred ca cel mai bine ar fi sa cauti sa te angajezi la un magazin ( in provincie nu e aglomeratie in magazine si chiar putea sa inveti mai si inveti  in timpul programului). In timp, daca iti place si te pricepi, poti incerca varianta propusa de DarkAngelBv.

Off topic: "academicienii" SP  ar trebui sa mearga sa predea dc tot simt nevoia sa ii corecteze si invete pe altii! Iar cei care isi inchipuie ca un parinte trebuie sa te intretina pana la 50 de ani ar trebui sa isi ia si ei un job!

#49
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 bumpocbum, on 25 septembrie 2016 - 17:43, said:

Vezi ca iti pica rangu daca muncesti. Spor la desfundat fose virtuale ca la gramatica ta e exact ce ti se potriveste.



Foarte bine, si fiul meu de 16 ani munceste pentru un ban in plus. Deocamdata nu are un job stabil, mai ajuta pe unul pe altul pe perioada verii. Incepand de cules de prune pe la cunoscuti, pana la marcat trasee montane, ghidaj, etc.

Multa bafta dar ai grija de sanatatea ta, ca e mai importanta decat toate.

Job stabil la 16 ani... Mai ajuta pe unul pe altul...
Sigur nu eu am probleme. O sa fii probabil surprins dar e inca un copil.
Voi trimite-ti copii la munca. La al meu ii dau eu un ban in plus. Asta nu inseamna ca-i mai prost sau mai destept. Are timp sa vada ce-i munca.

Clar am alte pareri despre ce inseamna sa fii tata. Cum voi credeti ca-i bine cum ziceti ,asa eu cred altfel.

Edited by mariovrs, 26 September 2016 - 10:58.


#50
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Tu ai venit pe topic aici doar sa te lauzi ca esti norocos si ai prins un salariu mai degraba mediu decat minim?
Esti capabil sa pricepi ca jumatate din populatia din Romania are salariul minim sau putin peste minim? Si ca abia reusesti sa supravietuiesti cu asta...

Eu am vazut tineri la 16 ani care sigur iti sunt superior intelectual, iar majoritatea proveneau din familii in care parintii munceau de tineri pe salariul minim sau aproape minim...
Sa stii ca statistic e adevarat ca daca ii oferi copilului prea mult de mic copil, va fi format ca un idiot... cei mai multi idioti provin din familii mai instarite.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mariovrs, on 26 septembrie 2016 - 10:57, said:

Sigur nu eu am probleme. O sa fii probabil surprins dar e inca un copil.
Voi trimite-ti copii la munca. La al meu ii dau eu un ban in plus. Asta nu inseamna ca-i mai prost sau mai destept. Are timp sa vada ce-i munca.
Clar am alte pareri despre ce inseamna sa fii tata. Cum voi credeti ca-i bine cum ziceti ,asa eu cred altfel.

Ai ramas in urma....In ziua de azi la 16 ani deja NU mai sunt copii. In afara de asta nu stiu de unde ai ajuns la concluzia ca l-am trimis la munca. El a dorit sa faca ceva pe perioada vacantei.
Si chiar sunt incantat de realizarile lui. In timp ce multi o freaca cu etnobotanice pe maidan, ca de sunt sponzorizati din greu de parinti, fiul meu isi castiga un ban muncit de el. Ca sa nu mai zic de faptul ca este responsabil si sigur de actiunile lui. Asa a ajuns apreciat in diferite comunitati de ghizi montani, alpinism, etc. Si nu numai.

Apropo sa stii ca uneori "un ban in plus" dauneaza grav....sanatatii !!

Si ca sa nu las loc la interpretari aiurea printr-un job stabil inteleg un 4 ore pe zi la McDonalds de ex. pe perioada vacantei.

Edited by bumpocbum, 26 September 2016 - 12:08.


#52
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 mariovrs, on 26 septembrie 2016 - 10:57, said:

Voi trimite-ti copii la munca.

Ma doare "gramatica".

@OP, te rog frumos sa nu mai treci "umpic" in loc de "un pic" ca-mi vine sa sparg monitorul. In rest, ce ti-au spus si colegii, incearca la lanturile de fast-food-uri sau la impartit pliante.

#53
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Afrikaner76, on 25 septembrie 2016 - 17:03, said:

Baiatul asta vrea sa munceasca, nu sa scrie romane.

Da, ma, inteleg ce vrea baiatu' asta si e de admirat ca vrea sa munceasca.

Ziceam ca invatatoru' trebuia sa-i dea peste deshte (figurat vorbind) la timp.

Nu pot sa nu remarc eterna rupere de p**a a romanilor fata de diverse. Merge s-asa, nu, bajetii?

Edited by Steetch, 26 September 2016 - 20:00.


#54
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Asa... ce?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate