Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Proces cu Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Buna ziua,
As vrea sa cer sfatul dumneavastra in legatura cu problema mea cu Vodafone.
Am fost abordat in primavara acestui an cu o oferta promotionala de internet mobil avand posibilitatea sa renunt in termen de 14 zile dupa incheierea contractului. Din diferite motive nu am reusit sa ajung in cele 14 zile la Vodafone si am ajuns in a 16 zi, ei refuzand categoric incheierea contractului iar eu nu am vrut sa platesc pentru un serviciu pe care nu il folosesc.
Acum mi-a venit in posta o insiintare ca voi fi dat in judecata daca nu voi plati suma datorata 195 ron + taxa de justa despagubire 1000 ron plus 86 ron penalizari si ca voi fi nevoit sa platesc si onorariile avocatilor in cazul in care voi fi dat in judecata.
Cum ma sfatuiti sa procedez ? Pot face asa ceva ?

#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Trebuia sa vii in 14 zile, acum nu mai ai ce face.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pana la urma ai fost de acord cu un contract, ca nu ai renuntat la eol in 14 zile si ai vrut in 16, nu e problema lor. in situatii de genul, cand te cauta ei si nu tu pe ei, cel mai bine este sa le inchizi si gata. daca ai facut telefonic acel contract, e cea mai mare teapa. in fine, nu continui ideea pt ca nu este topicul, dar in afara de a respecta termenii de reziliere si a plati ce ai de platit, nu prea ai ce face.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPsYcloNe, on 25 septembrie 2016 - 02:22, said:


Cum ma sfatuiti sa procedez ? Pot face asa ceva ?
Plateste-ti facturile. D'ooh!

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Unde ai ajuns in 16 zile?
Trebuia sa suni sau sa trimiti o instiintare in 14 zile.

Cam mare suma de plata. Dar.... asta e.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai atat o fi reducerile pe 2 ani sau cat a facut el abonamentul, ca el asta plateste, reducerea sau/si echipamentele date in custodie.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi  nu am inteles faza cu "onorariile avocatilor". Ai cui avocati?

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdorin_2k, on 25 septembrie 2016 - 06:38, said:

Totusi  nu am inteles faza cu "onorariile avocatilor". Ai cui avocati?

A aluia care te da in judecata si/daca cistiga.

#9
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Daca ai luat vreun terminal ( router/telefon ect ) inapoiaza-l, vor considera ca ai facut abonamentul doar pt asta.
Iti vor scadea suma din datorii, si ramai sa datorezi suma neplatita + majorari.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai semnat contractul respectiv?

#11
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
1.Daca contractul a fost incheiat la distanta, adica ti s-a comunicat oferta, ai acceptat-o si ti s-a trimis pe mail contractul cu noua oferta si conditiile contractuale, puteai renunta foarte usor trimitand un mail persoanei de contact prin care solicitati denuntarea contractului conform art 1 !
2.Daca contractul l-ai incheiat la magazin, cele 14 zile curgeau din acel moment.Nu era obligatoriu sa te duci la shop
Mi-e greu sa cred ca in 14 zile nu ti-ai putut aloca 2min sa scrii un mail cu 2 fraze.Nu ai nicio scuza !

#12
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View PostPsYcloNe, on 25 septembrie 2016 - 02:22, said:

Am fost abordat in primavara acestui an cu o oferta promotionala de internet mobil avand posibilitatea sa renunt in termen de 14 zile dupa incheierea contractului. Din diferite motive nu am reusit sa ajung in cele 14 zile la Vodafone si am ajuns in a 16 zi, ei refuzand categoric incheierea contractului iar eu nu am vrut sa platesc pentru un serviciu pe care nu il folosesc.

Ai putea sa spui ca ai calculat numarul de zile conform Codului de procedura civila, iar in calcul nu intra nici ziua de la care incepe sa curga termenul, nici ziua cand acesta se implineste.

Edited by Krystina, 26 September 2016 - 06:22.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- poate asa a si calculat si i-au iesit 16, deci oricum prost
- la cum pune problema ma indoiesc ca are vreo metoda de a arata ca si-a comunicat decizia de incheiere a contractului. Probabil a fost vreo conversatie in shop de genul:
"il inchid"
"nu se poate"
"lasa ca nu va mai platesc"

#14
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Aș avea disponibilitatea să mă uit pe contractul semnat de dumneavoastră. Ștergeți cu un marker datele dumneavoastră personale, scanați-l si trimiteț-l pe adresa dorumihalacheATyahoo.com

Cine sunt ? Un justițiabil autodidact care a fost nevoit să se reprezinte singur în justiție.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate