Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Doresc sa ma mut in USA, alegere viza (logodna/vizitator)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
evazivec

evazivec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016
Salut. Doresc sa ma mut in USA si doresc sa stiu care ar fi cea mai buna varianta pentru mine.

Situatia este astfel: am cunoscut o fata prin internet si vorbim de peste 2 ani, dorim sa avem o viata impreuna.
Fiance visa ar fi calea naturala dar necesita ca sa ne fi intalnit inainte de a aplica pentru ea. Ea nu poate veni aici din motive medicale nu poate calatori cu avionul. Poate fi dovedit cu un act de la doctor acest lucru dar amandoi credem ca ar complica lucrurile necesitand aceasta treaba.
Asadar ne-am gandit sa aplic pentru viza de turist si sa merg acolo o perioada ca sa intocmim criteriul necesar.

Este aceasta calea cea mai buna? O sa fiu nevoit sa trec peste obstacolul de a obtine viza de turist. Situatia mea aici este destul de buna, am un job stabil cu vechime, sunt proprietar de apartament, dar in USA nu cunosc pe nimeni, as fi nevoit sa mint ca am prieteni sau pur si simplu sa spun ca am intalnit o persoana prin internet si doresc sa merg sa vizitez?

Daca sunt respins la obtinerea vizei de turist imi afecteaza sansele de a obtine viza de logodna?
Iar ultima intrebare ar fi, daca sunt pe teritoriul USA ca si turist, se poate aplica imediat pentru aceasta viza si cu putin noroc sa nu fiu nevoit sa mai parasesc teritoriul? Implica anumite costuri o vizita in SUA, as prefera ca o data ce fac pasul sa nu mai fiu nevoit sa ma intorc.

Multumesc pentru atentie.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
daca tu iti inchipui ca cineva pune botul la asa un love prin messenger, chiar esti naiv tare... nu pune botul un pusti de 10 ani, dar nu aia de la ambasada...

ca fapt  divers, esti 100% convins ca nu e asta logodnica ta:
[ https://cdn.meme.am/images/300x/5156535.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

?

Edited by slai, 24 September 2016 - 18:17.


#3
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Dac ea are probleme medicale poate ea sa ceara visa , din SUA ,cu mult mai multe sanse sa obtina ea pentru tine chemarea.

Mi se pare ca tie iti trebuie K1 pentru ce vrei si cu visa de turist nu ai dreptul sa aplici acolo pentru asta.

Dar nu sunt sigur.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Turistica si acolo maritisul

V-ati vunoscut vreodata face to face ?

#5
evazivec

evazivec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016

View Postslai, on 24 septembrie 2016 - 18:16, said:

daca tu iti inchipui ca cineva pune botul la asa un love prin messenger, chiar esti naiv tare... nu pune botul un pusti de 10 ani, dar nu aia de la ambasada...
ca fapt  divers, esti 100% convins ca nu e asta logodnica ta:

?

Din toate cazurile citite am observat ca la ambasada tocmai asta cauta, sa vada daca e si cea mai mica sansa ca tu defapt sa doresti sa te muti in USA, nu s-o vizitezi. Poate mi-ai inteles gresit mesajul, dar eu nu doresc sa le dau de inteles ca merg acolo sa ma insor.

Cu siguranta nu vorbesc cu un puscarias afro american.. Posted Image

View Postpetre69, on 24 septembrie 2016 - 18:25, said:

Turistica si acolo maritisul
V-ati vunoscut vreodata face to face ?

Am explicat situatia in OP, nu ne-am intalnit.

View PostJammalan-the-Prophet, on 24 septembrie 2016 - 18:22, said:

Dac ea are probleme medicale poate ea sa ceara visa , din SUA ,cu mult mai multe sanse sa obtina ea pentru tine chemarea.
Mi se pare ca tie iti trebuie K1 pentru ce vrei si cu visa de turist nu ai dreptul sa aplici acolo pentru asta.
Dar nu sunt sigur.

Asta ar fi fost si planul meu, cautam sa fiu 100% sigur. Iti multumesc pentru raspuns.

Edited by evazivec, 24 September 2016 - 18:28.


#6
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016

View Postpetre69, on 24 septembrie 2016 - 18:25, said:

Turistica si acolo maritisul
Da in Vegas :lol:

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postjack-cuceritorul, on 24 septembrie 2016 - 18:26, said:


Da in Vegas :lol:
E bun si vegas ca e recunoscuta casatoria pe tot teritoriul sua

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
99.9% sanse fail.


Si daca primesti viza B2, si daca prin absurd o primesti pe aia de logodna, si daca te insori.

Ai timp limitat pe teritoriul SUA. Actele dureaza foarte mult si in situatia ta... te trimit acasa.

Tu trebuie sa dovedesti ca acea casatorie e pe bune (timp petrecut mult impreuna, evident, in afara statelor pentru ca tu nu ai viza care sa-ti permita sa stai prea mult).

Si daca mai si minti cu ceva risti si-o interdictie pe viata (life ban- s-au intamplat si la casatorii pe bune...


ps. si gandesti gresit.

"pot sa ma mut in USA" - nu, nu ii neaparat sa poti, nu iti este un drept (mai nou) :D
Ofiterul american gandeste asa: iubirea nu-i conditionata de locatie, right? Uite, te lasam sa vii 6 luni pe an ca sa-ti vizitezi socrii. Dar daca va iubiti puteti sta oriunde altundeva, noi nu va vrem.

Si sunt cazuri cand se da lifetime ban cu tot cu casatorie. Deja li se scoala paru-n cap daca stai prea mult, si daca atentezi la cetatenia americana te fac vant.

Edited by lex404, 24 September 2016 - 18:45.


#9
evazivec

evazivec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016
Pai asta suna dezamagitor.
Nu am vrut sa insinuez ca am un drept de a ma muta in USA, poate n-am inteles exprimarea ta.

Iti multumesc pentru mesaj.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
No, drept in teorie ai.

Problema e ca daca nu le esti de folos, nu ti-l dau. Si conteaza foarte mult ce avocat iti iei si ce le spui.

Adica, trebuie sa poti face ceva acolo, sa fii un om de care au nevoie.

Si sa vedem cine iese presedinte...

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postevazivec, on 24 septembrie 2016 - 18:02, said:


Asadar ne-am gandit sa aplic pentru viza de turist si sa merg acolo o perioada ca sa intocmim criteriul necesar.

Primul pas este obtinerea vizei de turist (vezi ca nu se obtine usor, indiferent de situatia materiala pe care o prezinti), excursie in America si cunoasterea fetei.
Apoi... in America, daca vreti sa va casatoriti, mers la avocat si intrebat ce si cum. Nu e un proces usor si, daca iesi din viza si te gasesc, te expulzeaza definitiv din SUA. Daca te gasesc, ca sunt destui romanasi care au iesit din viza si o ard dubios pe acolo... dar se misca cu grija, sa nu-i opreasca Politia sa le ceara actele, sau sa aiba altfel de interactiuni cu autoritatile americane.  Trebuie insa sa stii ca, daca ai iesit din viza, poti doar pleca din America, nu te mai poti intoarce.

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu nu inteleg cum poti dori sa te casatoresti cu un partener de net !!! E ca si cum imi cumpar un pitbull de 5 ani pentru ca mi-a placut in poza !!!

#13
evazivec

evazivec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016
Multumesc rosix pentru raspuns.

View PostFAP, on 24 septembrie 2016 - 19:14, said:

Eu nu inteleg cum poti dori sa te casatoresti cu un partener de net !!! E ca si cum imi cumpar un pitbull de 5 ani pentru ca mi-a placut in poza !!!

Am fost constient ca or sa fie reply-uri de genul, iti multumesc ca ai intocmit norma! :)

#14
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Mai era acum ceva timp unul de postase un topic asemanator. Nu cumva esti tu?:)))

#15
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Sanse sa primesti viza de turist sunt mari . Mai ales ca esti si proprietar si ai un job aici. Dar ce varsta ai ? Esti sigur ca e de incredere fata ? Cand ti se pun intrebarile trebuie sa raspunzi fara sa eziti. In general daca minti isi dau seama.

#16
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postevazivec, on 24 septembrie 2016 - 18:02, said:

calea naturala

ar complica lucrurile necesitand aceasta treaba.

sa intocmim criteriul necesar.

ai intocmit norma


Tu sigur esti roman? Poate esti altceva si primesti viza mai usor...

Edited by Steetch, 24 September 2016 - 22:06.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postevazivec, on 24 septembrie 2016 - 19:29, said:

Multumesc rosix pentru raspuns

Sa nu cumva sa te apuci la ambasada sa le spui ca ai cunoscut pe cineva pe net. Pleci turist, in excursie, atat...in faza in care te afli.

Apoi, acolo, te indragostesti, te casatoresti si mergi cu aleasa, la avocat sa vedeti ce puteti face. S-ar putea sa te intorci in scurt timp in tara (ca iesi din viza) iar sotia ta, va aplica acolo, in SUA pentru o viza K3 pentru tine, care iti va permite sa re-intri in SUA pentru a continua demersurile de imigrare ca persoana straina casatorita cu cetatean american.  Cam dureaza, vedeti sa nu treaca dragostea intre timp...

Edited by rosix, 24 September 2016 - 23:02.


#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cunosc un caz putin diferit. In sensul ca o fata romanca a cunoscut un american. Insa s-a procedat altfel: americanul a venit in Romania, s-au casatorit aici, iar apoi au plecat in USA. Din cate stiu nu a fost prea dificil. Insa repet, actele le-au facut dupa ce s-au casatorit.Parca s-a dus intai tipul in state, a aranjat nu stiu ce acolo, apoi a luat-o si pe ea. Chestia asta s-a intamplat prin anii 98. Iar acum sunt chiar in Beverly Hills (si nu e gluma). Fata a fost colega de scoala cu mine, daca vrei ii dau un mail sa o intreb cum a procedat (sper sa isi mai aduca aminte).

Edited by roland_s, 24 September 2016 - 22:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate