Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Becuri e27 Led - de unde sa cumpar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
Recomand becuri 4.000 k - lumină albă plăcută pentru bucătărie, baie, beci, iar în rest, 2700 k - lumină caldă.
Puteți să uitați de lumina rece 6500 k, nu-și are sensul.

#74
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
Nu cumpărați becuri Philips LED, acest tip -

[ http://tairis.com.br/wp-content/uploads/2014/06/Bulbo-LED-Philips-9W.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dau efect de umbrire, toată lumina se duce în podea, luminează parchetul perfect, dar în rest nimic.

Orientați-vă spre un model așa -

[ http://elda.ro/wp-content/uploads/2015/09/surse-cu-led-bec-led-filament-a60-6we27830-z74220-emosz74220.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004

View Postdark, on 28 octombrie 2016 - 09:29, said:

Nu cumpărați becuri Philips LED, acest tip -

[ http://tairis.com.br/wp-content/uploads/2014/06/Bulbo-LED-Philips-9W.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dau efect de umbrire, toată lumina se duce în podea, luminează parchetul perfect, dar în rest nimic.

Orientați-vă spre un model așa -

[ http://elda.ro/wp-content/uploads/2015/09/surse-cu-led-bec-led-filament-a60-6we27830-z74220-emosz74220.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Al doilea model nu am gasit de putere mare.

Eu am luat primul model si am pus in toata casa, in aplici de sticla mata si nu fac nici o umbra.

#76
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Ce părere aveți de becul ăsta?

#77
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004

View Postnonyhaha, on 28 octombrie 2016 - 13:47, said:

Al doilea model nu am gasit de putere mare.

Adevărat, însă dacă se pot monta mai multe atunci e perfect, acest model are dispersia luminii cea mai bună.

View PostAnnoying, on 28 octombrie 2016 - 14:29, said:

Ce părere aveți de becul ăsta?
Pare bun.
Dar pentru mine este prea luminos.

#78
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Becul din a doua poza pare sa fie ceea ce acum se numeste "bec LED vintage"... pt ca imita filamentul clasic.
Sint si preferatele mele.

Cel mai usor e sa le testezi inainte sa le cumperi, uite astia de exemplu au magazin fizic, pe undeva pe langa parc Bazilescu, asa ca am putut sa le vad la lucru: http://www.europity....ed-vintage-st64

Am fost si la IKEA de mai multe ori, dar mi s-a parut mult mai greu sa le vad functionand, decat intr-un magazin specializat.

Edited by maxtron_69, 07 November 2016 - 16:32.


#79
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
Becurile cu filament sunt cele mai bune fiindcă emit lumină uniform.
Din păcate, nu găsim decât maxim 8w, cu putere echivalentă 60w, dar cu siguranță în viitor vor scoate și becuri mai puternice.

#80
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmaxtron_69, on 07 noiembrie 2016 - 16:31, said:

Becul din a doua poza pare sa fie ceea ce acum se numeste "bec LED vintage"... pt ca imita filamentul clasic.
Sint si preferatele mele.

Cel mai usor e sa le testezi inainte sa le cumperi, uite astia de exemplu au magazin fizic, pe undeva pe langa parc Bazilescu, asa ca am putut sa le vad la lucru: http://www.europity....ed-vintage-st64

Am fost si la IKEA de mai multe ori, dar mi s-a parut mult mai greu sa le vad functionand, decat intr-un magazin specializat.

Ce ai vrut sa spui ref Ikea? Toate becurile lor pot fi vazute la lucru, sunt montate pe panouri, la raftul pe care sunt depozitate. Trebuie doar sa actionezi comutatorul, pentru a le aprinde. Insa nu e relevanta verificarea, deoarece de jur-imprejur e multa lumina ambientala...mai degraba te uiti la camerele amenajate, unde sunt montate si diverse corpuri de iluminat (majoritatea cu tehnologie led).

#81
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postcorinadaniela, on 08 noiembrie 2016 - 09:03, said:

Ce ai vrut sa spui ref Ikea? Toate becurile lor pot fi vazute la lucru, sunt montate pe panouri, la raftul pe care sunt depozitate. Trebuie doar sa actionezi comutatorul, pentru a le aprinde. Insa nu e relevanta verificarea, deoarece de jur-imprejur e multa lumina ambientala...mai degraba te uiti la camerele amenajate, unde sunt montate si diverse corpuri de iluminat (majoritatea cu tehnologie led).
Pai exact ce ai zis si tu, e f greu sa verfici un bec.
Nu toate sint montate, multe becuri sint la vanzare prin diferite cosuri/cosulete, si gama nu e completa. Sa nu mai zic de aglomeratia din jur.
Magazinul mai e si amplasat unde e... pt mine IKEA nu merita pt becuri LED cel putin.

Cand am fost la magazinasul de mai sus, am vazut si becuri LED pt frigider, si adaptoare E14 la E27, chestii care in IKEA nu le vazusem in 10 vizite.
Plus ca fiind mai putina aglomeratie poti discuta, testa etc.

E ca si cu TVurile la Altex si alte magazine mari... in teorie le poti testa, in practica... nu prea. Ajungi mai bine sa citesti reviewuri pe net cu teste facute de site-uri specializate.
In magazine TVurile sint oricum reglate pt showroom (la setarile initiale e acea setare generala Showroom/Home). E imposibil sa apreciezi calitatea imaginii in magazin.
Exact senzatia asta am avut-o in IKEA cu becurile...

#82
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
oricum becurile led de la ikea (cele normale, sa zicem, pe care le poti folosi la corpurile de iluminat dintr-o casa) mi se par cam "lesinate". ma refer la intensitatea fluxului luminos.
apropos, a cumparat cineva de pe iluminat-ieftin.ro ? sunt ok produsele ? imi fac cu ochiul niste becusoare pentru corpul de iluminat din sufragerie. am inteles c-ar avea si show-room in bucuresti, in HD Mall.
http://www.iluminat-...c-LED-G4-12V-2W

#83
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am citit cateva pareri si curios ce becuri cu led cautati in general, ce producatori agreati.
Sunteti convins ca doar Philips,Osram sunt branduri caitative ?
Sunteti discpusi aceeptati si altii de calitate medie gen Comtec, Odosun, sau chiar becuri noname din Doraly sau producatori necunoscuti (gasiti foarte usor cu apelativul ieftin in fata)?


Si numarul 2 in sensul de dulie normala, E27 dulie mica E14, spot cu pini GU10 sau MR16(atasez poza) [ http://lightman.ro/image/cache/data/tipuri%20fasunguri-910x204.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca sunteti interesati va putem oferi sfaturi sugestii , avand in vedere experienta cu aproape toti producatorii de becuri din piata pe care ii distribuim pe teren(mai putin online).
Piata becurilor cu led e asezata deja de cativa ani buni , si dupa sute de mii de becuri vandute, se pot face statistici si probe.Sunt evidente cu retururile de defecte,inevitabile pentru orice producator.
Nu mai vorbim de becurile economice, pentru care interesul e in cadere libera,si a caror preturi a luat-o in jos intr-un ritm ametitor.

Bineinteles, unele sunt cerintele pentru mediul industrial si altul pentru end-user la care se estimeaza produsul functioneaza in conditii de 3ore/zi.

#84
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcorinadaniela, on 08 noiembrie 2016 - 13:17, said:

oricum becurile led de la ikea (cele normale, sa zicem, pe care le poti folosi la corpurile de iluminat dintr-o casa) mi se par cam "lesinate". ma refer la intensitatea fluxului luminos.
apropos, a cumparat cineva de pe iluminat-ieftin.ro ? sunt ok produsele ? imi fac cu ochiul niste becusoare pentru corpul de iluminat din sufragerie. am inteles c-ar avea si show-room in bucuresti, in HD Mall.
http://www.iluminat-...c-LED-G4-12V-2W
Calitate chinezeasca de lucru manual pe vapor cu caracteristici mediocre , asta ofera " iluminatieftin " . Nu mai iau nimic de la aia .
Am luat odosun de la emag si sunt peste cele de la iluminatieftin de 100 de ori ...

Edited by Baxon, 14 March 2017 - 00:01.


#85
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Producatorul Odosun si Gelux sunt din aceeasi mama, provenind din aceeasi firma. Becurile Gelux Powerled si cele de la Odo din sticla si corp ceramic sunt acelasi bec.

In schimb varianta din plastic a acelorlasi producatori(Ecoled), este de o calitate inferioara. Loturile de becuri s-ua tot ieftinit in ultimii ani ajungand in finele 2016 la un minim istoric dpdv al preturlui, care se pastreaza pana in acest moment.
Aceste schimbari bineinteles au afectat calitatea transformatoarelor,care rezista cu greu micilor variatii de curent.
De asemenea eficienta lumen per watt,la nivel real si nu declarativ, este un lucru de luat in seama.

Sunt curios daca aveti luxmetru sau daca verificati in comparatie acest aspect la sursele led achizitionate

#86
1qaz2wsx

1qaz2wsx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2007
odosun foarte proaste; homelight foarte proaste; uitati de odosun am luat led de 15w 4100k e27. s-au ars in mai putin de 1 aN TOATE 4 becurile. 30 lei un bec. in schimb, la cele de la dedeman s-a ars unul din 5 intr-un an si l-au schimbat in garantie, tot 15W led; ganditi-va intai la o garantie si la magazinul de la care cumparati. eu la odosun, n-am mai gasit magazinul in galeriile titan :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate