Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Becuri e27 Led - de unde sa cumpar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
N-a zis nimeni mai sus ca e buna la 2700 K.

Eu am recomandat 3300 K pt calda placuta si 4000 K pt alba neutra (care deja arata artificial si dur ).

De la 2700 la 3300 sunt 600 K diferenta.
Si 200 K este o diferenta f. vizibila, dar de 3 X atat.

Si de la 2700 la 2800 K este o diferenta mare - atata timp cat temperatura specificata este reala si nu umflata, si reda un spectru apropiat de natural.

Halogenele au 2800 K (sunt si de mai mult de atat), si deja se vede ca dau lumina mai alba.

Hepol specificate la 3000 K au insa lumina mai orange decat era cazul pt. 3000 K real.

Explicatii cu tolerante accetabile si target de larg consum nu tin la mine.
De acum iau in jur de 3300K cu o toleranta mica, sub 1%.
Le iau de unde gasesc si de la cine gasesc, si fiabile si performante, si de design, si cu pret bun - insa nu am pretentii absurde la pret.
Cele specificate la inceputul acestui thred cred ca sunt exagerate, atat la pret cat si la performanta.

Edited by loock, 25 September 2016 - 13:52.


#20
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Foarte bine !,dacă nu îți place lumina rece de 4000K care ți se pare citez ”artificial și dur” ,trebuie să te avertizez că nu poți schimba și spectrul luminii soarelui neutru de 5.500K cu lumină gălbejită de 3300K !!!.Eu mi-am pus 16 becuri cu led de 12W-5000K în apartament și am probat vreo două becuri cu lumină caldă,pe care le-am schimbat după două zile pentru că lumina îmi dădea o senzație de funeralii de înmormântare !Posted Image

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostViorelsolar, on 25 septembrie 2016 - 18:44, said:

Foarte bine !,dacă nu îți place lumina rece de 4000K care ți se pare citez ”artificial și dur” ,trebuie să te avertizez că nu poți schimba și spectrul luminii soarelui neutru de 5.500K cu lumină gălbejită de 3300K !!!.Eu mi-am pus 16 becuri cu led de 12W-5000K în apartament și am probat vreo două becuri cu lumină caldă,pe care le-am schimbat după două zile pentru că lumina îmi dădea o senzație de funeralii de înmormântare !Posted Image

Lumina soarelui imi place chiar si la 5700 K ( desigur si la 5000-5500).
Pana la 5700K e lumina de golden hour, si temperatura de culoare la care sunt calibrate filmele americane, tehnica evident diferita fata de ce se face in Europa.

Dar lumina soarelui reda un spectru complet si natural, chestie foarte diferita de lumina data de becurile CFL sau LED, cu atat mai mult de niste becuri cat mai ieftine...
La becuri cat mai ieftine se pun substante fluorescente cat mai ieftine, si cat mai putin calibrate.
Am vazut niste becuri Philips CFL pe care scrie 2700 K si care in realitate dadeau peste 3100 K, dar cu spectru varzuit, cu verde in plus, deci se vede naspa cu ele.

Este o problema mare sa gasesti becuri de 3300 K in RO.
Ba chiar si de 3500 K este o problema destul de mare sa gasesti in RO, chit ca sunt comune in state.
Dar in state sunt pt 110 V 60 Hz, deci e complicat sa le pui la 230 V 50 Hz.
In RO am vazut doar pe socket Osram de 3500 K.

Ideea e ca este extrem de putin probabil sa fi vazut multi cum arata becurile de 3300 K si cu CRI 95-99 nu 70-85 cum sunt majoritatea, deci este ridicola si stupida aprecierea vis-a-vis de ele ca ar fi galbejite sau altfel atata timp cat nu le-ai vazut Posted Image

Dincolo de asta, asa cum am zis si eu 4000-6000 e lumina relativ de alb neutru, deci poate fi acceptata ca si plaja de alegere subiectiva.
Si am mai scris odata asta !

Dar la 6500 K deja nu mai este alb neutru nici macar lumina cu spectru natural, si cu atat mai putin cea artificiala din surse ieftine, care seamana mai degraba cu 8000-9000K natural...

LED-urile au tot lumina fluorescenta - peste un LED UV sau albastru inaintat este aplicata o pastila fluorescenta de reconversie, care se excita cu fotoni de energie mai mare si radiaza apoi in spectru mai larg fotoni cu energie mai mica. Atata timp cat e o productie de masa ieftina, e greu sa redea un spectru suficient de apropiat de natural, iar producatorii de becuri specifica si aiureli cu tolerante prea mari.
De ex. exista becuri de 3000 K care arata ca de 2700 K, 2700 K care arata ca de 3100 cu filtru verde, 4000 K care arata ca de 5800 K, 6500 K care arata ca de 8000-9000 K, etc.

Edited by loock, 25 September 2016 - 23:19.


#22
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pe la aplice pe unde am avut prilejul să scot bulbul ăla de plastic fluorescent,le-am lăsat ledurile la vedere cum sunt montate pe cablaj,iar la vreo două becuri de lumină caldă le-am scos mantaua cauciucată de silicon galben cu rolul de filtru pentru a produce lumină caldă,pur și simplu nu suport lumina aia gălbejită precum a unor becuri cu filament alimentate sub tensiunea minimăPosted Image .Pe viitor vreau să-mi construiesc becurile cu leduri de clasă Cree,Nichia,Osram etc. și sursele vor fi modificate astfel ca aceste leduri să reziste în timp,pentru că au apărut deja becuri pe piață care nu rezistă nici măcar 5% din viața diodelor luminoase și acesta este interesul producătorilor care nu doresc să ne vândă becuri long life cu 50 mii ore de funcționare,apoi să închidă fabrica și atunci băieții subdimensionează sursele și montează componente de duzină printre care condensatorii electrolitici,care sunt concepuți doar pentru un anumit nr. de ore de funcționare,atât cât să depășească garanția !!!

Edited by Viorelsolar, 26 September 2016 - 09:00.


#23
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostViorelsolar, on 25 septembrie 2016 - 18:44, said:

Foarte bine !,dacă nu îți place lumina rece de 4000K care ți se pare citez ”artificial și dur” ,trebuie să te avertizez că nu poți schimba și spectrul luminii soarelui neutru de 5.500K cu lumină gălbejită de 3300K !!!.Eu mi-am pus 16 becuri cu led de 12W-5000K în apartament și am probat vreo două becuri cu lumină caldă,pe care le-am schimbat după două zile pentru că lumina îmi dădea o senzație de funeralii de înmormântare !Posted Image
faci niste mari confuzii, oricum, tot la lumina calda o sa ajungi dupa ce incepi sa intelegi lucrurile.
E greu de crezut ca nu remarci ca ai avut numai lumina calda toata viata, de la nastere pana acum, de la becurile cu halogen...
LEDurile au aparut de curand... daca nu ai 5 ani, putin probabil sa nu fi avut halogene in casa. Si nu cred ca ti s-au parut de funeralii...

#24
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
n-au parut funeralii pana  cand nu au aparut cfl-urile day light, adica acu 10-15 ani.

dar si pana atunci, cand puneai un bec de 40w si veneai dintr-o camera cu 100w+, tot un fel de senzatie tamaioasa aveai.

Edited by 41ex, 27 September 2016 - 11:44.


#25
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Am achizitionat Bec LED Hoff A60 15W E27 WW - 20.99 ron .

Am inlocuit 3 becuri economice torsionat Daylight Polar E27 55W Lohuis cu acestea Hoff ---- lumineaza la fel de puternic 100% ,  sa nu spun mai puternic .

Multumesc tuturor .

#26
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Pentru preturi, va recomand sa cautati sa cumparati din magazinele online.

Si eu sunt in cautare de becuri led, vreau sa le schimb in toata casa, am doar incandescente.

Am gasit Philips 13,5w 21,6 lei parca. si cele de 9w 9 lei si ceva.

Aveti vreo recomandare mai buna de atat?

Ca si temperatura ma gandesc sa iau unul de 2700 de incercare. Voi avea cate 2 becuri de 13,5w in fiecare camera mai mare, si cate unul in sectoarele holului.

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Lumina rece este potrivită în baie și bucătărie, lumina caldă în rest. Dacă puneți rece în dormitor, o să vă doară ochii.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdark, on 13 octombrie 2016 - 17:47, said:

Lumina rece este potrivită în baie și bucătărie, lumina caldă în rest. Dacă puneți rece în dormitor, o să vă doară ochii.

Nu ma dor ochii daca are refresh mare sau este o sursa constanta.
Pe de alta parte nu vad de ce ar fi potrivita undeva in casa lumina rece, cu exceptia cazului in care ai tu o pasarica mare cu lumina albastra. Poate altu' vrea lumina verde, altu orange, altu roz-lila...

Exista subiectivism pt ca oamenii sunt diferiti, insa logic ar fi ca in primul rand sa fie satisfacuta normalitatea, si apoi exceptiile si pasaricile.

In primul rand ca atat datorita specificatiilor mincinoase cat si datorita redarii artificiale, rupte, a spectrului cromatic, in practica apar diferente extrem de mari intre valorile K specificate pe becuri, si valorile naturale reale.

Lumina de pe becurile specificate 4000 K, in general arata mai aproape de 6000 K naturala.
Cele specificate 6500 K arata mai aproape de 8000-9000 natural.
Exista si specificate 6000 K si arata si ele prea reci.

Lumina naturala este neutra la 6000 K.
La becuri e neutra la 4000 K.
La monitoare in general e neutra la 6500 K...( sunt si exceptii si depinde si de calibrare dar mai putin decat ar crede cineva la niste modele de top)

Dincolo de asta, si datorita obisnuintei de mii de ani, si datorita nevoii unei lumini mai blande, mai calde, evident diferite de cea de zi, in general oamenii prefera lumina calda seara si nu numai seara, si in interior si in exterior.

Pt ca becurile de 2500-2700 si chiar 3000 K dau lumina prea orange, si invechita dar si in sine prea filtranta pt culorile naturale ale obiectelor, eu consider ca becurile comune ar fi preferabil sa fie standardizate pe la 3300 K.
La 3500 K deja lumina este f decis alba - cel putin dupa specificatiile de pe becuri.
La 3000 inca e prea orange.

Cine vrea sa poata aprinde o lumina mai alba, eventual calibrata, atunci cand are nevoie sa observe niste culori exact - si ma includ si eu aici !, poate sa ia becuri de 3500-4000-5500-5700-6000-6500 K eventual chiar calibrate, tehnice, cu CRI 99+, etc.
Insa pt utilizare generala, indiferent in ce camera de locuit, consider ca 3300 K dupa scara artificiala care este acum, ar fi prima varianta pt majoritatea oamenilor.

O alta solutie ar fi sa se revizuiasca corespondenta dintre specificatii si realitate.

La 5500 K lumina naturala e muuuuuuuuuult mai calda fata de becurile specificate 4000 K...
Ca sa fiu sigur ca nu bat campii, dupa ce am aprins noaptea doar becuri de 4000-4100 K, am deschis fereastra ca sa nu filtreze substractiv spre verde, si am iesit afara sa vad cum se vede din exterior.
Se vedea neutra. ( in practica spectrul e varzuit dar la o privire sumara pare alba neutra, nici calda, nici rece.

La 5500 K lumina naturala este foarte calda, aurie.
Puteti observa asta si dupa rasaritul si inainte de apusul soarelui.
5700 K inca se considera lumina de golden hour pt fotografie.

La monitor profesional, fie el CRT fie el LCD cu backlight CCFL sau LED, in general daca scazi sub 6500K inca de la 6400 vezi ca se duce spre orange imaginea.
PT DTP se calibreaza la 5700 K in general, pt. hartie, dar asta e altceva...
Inclin sa cred ca iar este o aberatie specificatia, in sens invers fata de becuri, deoarece lumina naturala e neutra pe la 6000 K si nu la 6500. Pur si simplu a fost adoptat un standard si numerele nu corespund cu realitatea, dar macar sunt cat de cat respectate cu decalajul respectiv.
La unele monitoare Sony am vazut ca valorile sunt mai aproape de real, respectiv am calibrat la 5700 K, chestie care oricum trebuia facuta pt printare, si imaginea arata inca foarte alba, in timp ce pe alte monitoare ar fi fost deja roscata puternic.

Edited by loock, 14 October 2016 - 14:17.


#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Am becuri la 3000 K și sunt ok.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdark, on 14 octombrie 2016 - 14:17, said:

Am becuri la 3000 K și sunt ok.

Pai si alea sunt diferite, in f de becuri, de ce a avut chef prodcatorul sa scrie, de cum au avut chinezii chef sa faca amestecul de substante fluorescente pt CFL si LED ( la LED e o pastila de reconversie fluorescenta aplicata peste un LED albastru inaintat spre UV).

Am un bec Philips CFL de 23 W specificat 2700 K care in practica da o lumina mult peste 3000 K, insa spectrul e varzuit, probabil are ceva verde in plus si gama cromatica rupta, si se vede artificial, motiv pt care nu prea imi place lumina lui, chiar daca zona de temperatura de culoare ar fi OK.
Am un LED HEPOL ( cald de Lohuis) de 14 W specificat 3000 K, care da insa o lumina foarte orange.
Daca compar Hepolul cu standardele de specificae ale altor producatori, e prea orange fata de cat a scris, dar daca il compar cu lumina naturala, atunci ar putea sa fie destul de aproape de realitate, deci nu pot sa ma supar, ba chiar trebuie sa aprecizez.

Am combinat un CFL de 23W specificat 4000 K Silvania, cu LED-ul de 14W Hepol specificat 3000 K, si lumina e destul de aproape de idealul dorit de mine, cu exceptia faptului ca nu este imprastiata uniform in camera, pt ca LED-ul nu e omnidirectional ca CFL-ul, si o jumate din camera e ceva mai orange si cealalta jumatate e ceva mai alba, insa in mare e acceptabil; mai enervant e cand ma uit la lustra si vad HEPOL-ul orange si CFL-ul alb...
Ideal era sa fie ambele de 3300 K in notatia contemporana ( sau 5500-5700 real...).

Philipsul specificat 2700K care da lumina de peste 3000 dar cu spectru aiurit, il am in bucatarie.
E de tipul cu spirala ( si Silvania la fel).
E suprator la el si faptul ca la aprindere lumineaza semnificativ mai slab fata de puterea lui maxima, si trebuie sa ai rebadre 1 min cel putin ca sa ajunga la o intensitate cat de cat decenta.
Ma gandesc sa mai pun un bec langa el.
Ideal ar fi un LED, insa am un stoc de OSRAM PRO 20W 2700 K 1300 lumeni, 10 K ore, 30 K cicluri, pe care le-am luat cu 6 lei din Auchan ( am luat si cu 8 lei...)
Dau si ele o lumina ceva mai alba fata de alte becuri de 2700K ( desigur tot orange este...).

Edited by loock, 14 October 2016 - 14:44.


#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Eu din astea am

http://altex.ro/bec-...27-lumina-calda

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu folosesc asa de slabe, pt ca as avea nevoie de prea multe.

La CFL in mod normal am de 23 W 1540-1600 lumeni, insa am luat si de 20 pt ca oferta era de nerefuzat la acele Osram PRO 10 K ore si 30K cicluri.

La LED nu iau sub 14 W, si sunt slabe si la 14W pt ca randamentul e la fel cu al CFL-urilor doar ca nu dau lumina omnidirectionala.
Normal si la astea ar fi minim tot 23-24 W, si puse minim 2 becuri in camera, preferabil chiar 3-4.

Edited by loock, 14 October 2016 - 17:17.


#33
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004

View Postloock, on 14 octombrie 2016 - 17:17, said:

Nu folosesc asa de slabe, pt ca as avea nevoie de prea multe.

La CFL in mod normal am de 23 W 1540-1600 lumeni, insa am luat si de 20 pt ca oferta era de nerefuzat la acele Osram PRO 10 K ore si 30K cicluri.

La LED nu iau sub 14 W, si sunt slabe si la 14W pt ca randamentul e la fel cu al CFL-urilor doar ca nu dau lumina omnidirectionala.
Normal si la astea ar fi minim tot 23-24 W, si puse minim 2 becuri in camera, preferabil chiar 3-4.
Salut.

Tu spui ca un bec CFL are acelasi randament cu unul LED?

Eu nu am gasit CFL care sa ajunga pana acolo.

#34
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Bineinteles ca nu pot edita postul meu anterior.

Ce parere aveti de specificatiile bacurilor cu led de la ikea?
In special acesta: ikea.com/ro/ro/catalog/products/art/70305979/

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
De Ikea nu stiu si nu prea ma intereseaza, pt ca au produse de rahat si nu vreau sa sustin un magazin care vinde produse de acest fel, nici macar in cazul putin probabil in care ar avea si produse OK.
Am primit niste CFL-uri IKEA si erau infect de proaste, lumina groaznica, si oricum se si ardeau f repede.
Poate ca acum au LED-uri bune sau acceptabile pt cineva mai putin pretentios ( eu sunt f. pretentios), habar nu am si sincer nu ma intereseaza, nu as lua de la ei decat daca ar avea CRI 99+ la ce temperatura de culoare vreau eu, si cu garantie totala fara intrebari minim 15 ani. Altfel nu as da nici 5 bani, dar e doar parerea mea, nu o recomandare...
Pana la magazin nu cred ca m-as duce oricum, iar online exclus sa iau de la un magazin care vinde produse in care nu am incredere deloc.

Legat de randament, CFL-urile de ultima generatie au randament 25% ( 20 cele imediat anterioare), iar LED-urile comerciale au tot 25%.
Insa CFL-urile dau lumina omnidirectionala, pe care oricum o prefer, iar LED-urile dau in general lumina concentrata pe un camp vizual limitat in grade la unghiul de acoperie, motiv pt care pot sa para mai bright si sa pacaleasca fraierii.
De altfel eu iau oricum CFL-uri care arata similar de bright cu LED-urile, nu te poti uita la ele lejer, asa ca nici macar asta nu ar fi o smecherie...
Pe CFL-urile de 23 W 4000K Silvania sunt specificati 1520 Lumeni, iar pe Osram 2700K  1600 lumeni ( tot 23W), si pe Philips cam la fel -de fapt Philips par chiar mai bright, si la specificare de 2700K arata ca de peste 3200 K, insa spectrul e varzuit rau la Philips  si arata artificial din cauza asta - spectru rupt si verde in plus.
Pe LED Hepol de 14 W sunt specificati 1300 lumeni, ca pe CFL Osram PRO de 20W, insa nu stiu daca e adevarat, insa lumina nu e omnidirectionala si e greu sa le compari din cauza asta.
Daca masori cu  un luxmetru in lumina incidenta te pacalesti pt ca CFL-ul lumineaza si in spate.
Daca masori in lumina reflectata la fel te pacalesti pt ca LED-ul da lumina focalizata.
Daca fac o medie LED-ul iese mai rau...

Edited by loock, 16 October 2016 - 00:20.


#36
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Pai si daca iei un led philips de 13.5w si il montezi cu bula in jos nu e mai eficient decat un cfl? Asta are 1500 lumeni. Am pus unu il aplica de sticla si pare mult mai lumibos ca 2 cfluri ieftine de 20w.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate