Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Xiaomi Mi5s

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#19
StevenZA

StevenZA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 12.03.2015
Xiaomi Mi 5S Plus
http://www.xiaomidev...e-4gb-64gb.html

#20
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

View Postdevlin2427, on 24 septembrie 2016 - 15:51, said:

Ieftin, bun și "de firma" nu exista.
Ba exista, se numeste OnePlus 3! Am avut Xiaomi Mi5 si nu mi-as mai lua vreodata ceva produs de ei.

Edited by Papillon_, 28 September 2016 - 13:18.


#21
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
La 400 eur nu prea poti spune ca e ieftin...doar in comparatie cu altele :)

#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Eu compar cu HTC 10 sau S7 care sunt 700 de euro, 400 de euro nu mi se pare mult avand in vedere ce ofera OP3.

Edited by Papillon_, 28 September 2016 - 13:58.


#23
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
One plus e tot o firma 100% chinezeasca cu o cota de piata infima. In afara comunitatiilor de geeks trebuie sa explici minute bune cuiva ce e si cu ce se mananca Oneplus. Singurele firme chinezesti care au penetrat la nivel global si au oarece "brand recognition" sunt Huawei si Lenovo.

Probabil cea mai "de firma" marca chinezeasca e OPPO dar din pacate telefoanele sunt cam scumpe, hardware-ul nu e tocmai high end iar suportul software nu e chiar la zi. Ca exemplu R9 plus, un telefon foarte similar cu Mi Max, e de doua ori mai scump. Dar cu toate astea OPPO a vandut mai mult decat Xiaomi anul asta fiindca lumea vede OPPO ca o marca premium - care are, printre altele, in portofoliu niste casti audiofile foarte bune - iar Xiaomi ca un brand low cost.

#24
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Stiu ca OnePlus e o firma din China cu o cotia de piata mica dar nu ma deranjeaza. Pentru ca OP3 imi ofera tot ce imi doream eu, constructie de calitate, hardware performant si soft stabil, curat! la un pret bun. Ca si experienta pentru un utilizator nou Xioami e oribil...nu am avut cu nici un telefon cu atatea probleme...produsul nu se rezuma numai la niste specificatii, conteaza foarte mult si softul, garnatia, constructia.

Din cate stiu OnePlus e un startup infiintat acum 3 ani care e detinut de Oppo. Mi se pare foarte buna idee asta de a scoate un telefon maxim doua pe an, la fel cum face Apple.

Edited by Papillon_, 28 September 2016 - 14:43.


#25
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
Am tot avut telefoane Xiaomi de pe vremea lui Hongmi, cel cu MTK si Mi2 dar în ultima vreme văd că o iau pe urma Samsung (exact ceea ce nu suportam). Sute de modele, suport tot mai slab, frigidere, mașini de spălat, televizoare, biciclete, becuri, etc... La Samsung încă mai merge această politică însă nu cred că mai ține mult la Xiaomi.
Pentru mine Xiaomi 5s e un fail. Copie perfectă Iphone.
După ce am încercat Redmi 3, Redmi Note 3 Pro si Mi5 am revenit la MiNote de câteva luni deoarece Mi5 mi se pare prea scump pt ceea ce oferă(chiar dacă s-a ieftinit) iar seria Redmi este mult sub Mi.

#26
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

View PostPapillon_, on 28 septembrie 2016 - 13:58, said:

Eu compar cu HTC 10 sau S7 care sunt 700 de euro, 400 de euro nu mi se pare mult avand in vedere ce ofera OP3.
tu compari cu ce-ți convine... ok, am înțeles, op3 e cel mai tare tlf.
sper însă, sa nu ai ghinionul sa ți se strice ceva la el, că parcă te văd cum o să te întorci după cum bate vântul și o să zici, la fel cum ai făcut cu Xiaomi, că ce panaramă de tlf e op3...

#27
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostPapillon_, on 28 septembrie 2016 - 14:39, said:

Stiu ca OnePlus e o firma din China cu o cotia de piata mica dar nu ma deranjeaza. Pentru ca OP3 imi ofera tot ce imi doream eu, constructie de calitate, hardware performant si soft stabil, curat! la un pret bun. Ca si experienta pentru un utilizator nou Xioami e oribil...nu am avut cu nici un telefon cu atatea probleme...produsul nu se rezuma numai la niste specificatii, conteaza foarte mult si softul, garnatia, constructia.

Din cate stiu OnePlus e un startup infiintat acum 3 ani care e detinut de Oppo. Mi se pare foarte buna idee asta de a scoate un telefon maxim doua pe an, la fel cum face Apple.
Și eu sunt la al doilea xiaomi fără probleme. Ma vezi ca generalizez?

Dacă softul curat e foarte important e clar ca nu iei xiaomi. Dacă știi asta și alegi xiaomi atunci nu e decât vina ta.

#28
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Am stiut ca nu e android stock dar de aici pana la a ma trezi cu o panarama de soft care se blocheaza dupa 3 secunde si apoi se restarteaza e cale lunga. Sunt constienti ca se vand telefoane cu mizeriile alea de romuri si mai blocheaza si bootloaderul. Sa puna mana atunci sa fac un ROM calumea pentru Europa si America si sa il vinda oficial... De asemnea ar fi indicat sa faca o rama de calitate nu gluma aia care s-a zgariat in 2 zile de tinut in husa si in buzunar.

View Postgigi_4476, on 28 septembrie 2016 - 15:53, said:

tu compari cu ce-ți convine... ok, am înțeles, op3 e cel mai tare tlf.
sper însă, sa nu ai ghinionul sa ți se strice ceva la el, că parcă te văd cum o să te întorci după cum bate vântul și o să zici, la fel cum ai făcut cu Xiaomi, că ce panaramă de tlf e op3...
Compar cu ce voriam initial sa imi cumpar apoi am zis sa incerc Xiaomi Mi5, ceea ce s-a dovedit o mare greseala.  Nu am zis nimic de faptul ca mi s-a stricat ecranul, lucrul asta il poti pati la orice telefon, eu m-am plans de experienta "out of the box". Cand dau 2000 de lei pe un telefon ma astept sa mearga nu sa ma chinui eu sa il flashuiesc, nu am nici timp nici chef de asa ceva.

Am facut bine ca l-am luat din RO ca daca il luam din China imi luam cea mai mare teapa.

Edited by Papillon_, 28 September 2016 - 18:32.


#29
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostPapillon_, on 28 septembrie 2016 - 18:29, said:

Am stiut ca nu e android stock dar de aici pana la a ma trezi cu o panarama de soft care se blocheaza dupa 3 secunde si apoi se restarteaza e cale lunga. Sunt constienti ca se vand telefoane cu mizeriile alea de romuri si mai blocheaza si bootloaderul. Sa puna mana atunci sa fac un ROM calumea pentru Europa si America si sa il vinda oficial... De asemnea ar fi indicat sa faca o rama de calitate nu gluma aia care s-a zgariat in 2 zile de tinut in husa si in buzunar.


Compar cu ce voriam initial sa imi cumpar apoi am zis sa incerc Xiaomi Mi5, ceea ce s-a dovedit o mare greseala.  Nu am zis nimic de faptul ca mi s-a stricat ecranul, lucrul asta il poti pati la orice telefon, eu m-am plans de experienta "out of the box". Cand dau 2000 de lei pe un telefon ma astept sa mearga nu sa ma chinui eu sa il flashuiesc, nu am nici timp nici chef de asa ceva.


Tu ai luat un telefon chinezesc vandut in romanica pe cai foarte neoficiale. Poti sa te certi cu chinezul care vinde telefonul la qm sau cu qm fiindca cumpara telefoane de la chinezi dubiosi dar in niciun caz nu e vina xiaomi. Softul oficial chinezesc merge fara probleme si singurele probleme apar cand se baga unii sau altii.

Inca o data iti zic: nu casti ochii belesti....  E ca la tribunal: Nemo legem ignorare censetur.

#30
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Mi5s mi se pare un mic fail. Daca puneau o baterie de 4000, daca schimbau si ei cate ceva in afara de carcasa si procesor.. mai ziceam.

@devlin2427
Huawei ... pai tata.. astia au inventat 3G-ul... produc tehnica pentru GSM de cand lumea si pamantul... acum de cativa ani au intrat si ei pe piata de smartphonuri. Zici ca e marca chinezeasca.. eu zic ca e marca internationala. Platesc patente, vand in SUA, EUROPA, ASIA. Daca nu au auzit romanii, nu inseamna ca nu exista. :)


@papillon_
One plus 3 e ok ca telefon.. dar din pacate este phablet la 5.5". Foarte putine telefoane de top se mai incadreaza in 5" sau mai putin. Si este tot chinezarie.
Xioami cu softul din fabrica.. merge de rupe. 2 zile bateria cu 4 ore de ecran si 1 ora vorbita... nu e de colea!
Da, aluminiul e mai friabil. Daca vrei iti arat telefoane mult mai scumpe care nu ofera nimic pentru banii dati. Plastic la camera... care se matuieste sau zgarie in primele luni de viata. Sticla GG 4 care se zgarie mai repede decat GG3, etc...

Important este sa fim multumiti cu alegerea facuta, si intr-un final sa ne gasim device-ul potrivit.


Eu n-as da banii pe mi5s .....

#31
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
De lansarea redmi 4 (nu note 4) ati mai auzit ceva?
Stau cu un redmi 3s in cos pe aliexpress de 2 săptămâni si nu ma pot hotărî sa apăs butonul... :)

#32
StevenZA

StevenZA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 12.03.2015
Xiaomi Mi 5s VS Xiaomi Mi 5s Plus VS Xiaomi Mi5
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Es3FmMlvtRQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Link?

#34
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007

View Postsorin83, on 29 septembrie 2016 - 09:37, said:

De lansarea redmi 4 (nu note 4) ati mai auzit ceva?
Stau cu un redmi 3s in cos pe aliexpress de 2 săptămâni si nu ma pot hotărî sa apăs butonul... Posted Image

A aparut pe diverse site-uri...

Scuze offtopicul!!

#35
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postgtiu, on 29 septembrie 2016 - 08:28, said:

Mi5s mi se pare un mic fail. Daca puneau o baterie de 4000, daca schimbau si ei cate ceva in afara de carcasa si procesor.. mai ziceam.

Eu n-as da banii pe mi5s .....

Singurul fail mi se pare la design fiindca in rest e destul de solid:

http://en.miui.com/t...370874-1-1.html

[ http://en.miui.com/data/attachment/forum/201609/29/171651fz0af4rupfzg0pri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://en.miui.com/data/attachment/forum/201609/29/171640nseqsawcqj73a7hx.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://en.miui.com/data/attachment/forum/201609/29/171640kgc5ugnmnkzgu1gz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca la prima vedere mi se parea Mi5s Plus mai ok acum parca nu mai e chiar asa.

#36
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Camera 12 vs 16
Sticla de la camera: sticla normala vs safir (crede-ma, e mare lucru safirul ala)

N'are 3d touch.. ala e doar pe PLUS. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate