Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ma dor ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
daca zilnic ai incerca 10 20 min sa impingi ochiul spre directia corecta in timp te poti corecta fara operatie / voi vreti totul moca mai multe nu iti pot zice...

#38
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

 aazz, on 25 septembrie 2016 - 17:09, said:

daca zilnic ai incerca 10 20 min sa impingi ochiul spre directia corecta in timp te poti corecta fara operatie / voi vreti totul moca mai multe nu iti pot zice...

Nu se  poate "impinge" un singur  ochi spre directia corecta. Ochii merg simultan, n-ai cum sa-l controlezi  pe unul singur. Mai ales in cazul ambliopiei.
Nu stiu  pe cine vrei tu sa pacalesti, probabil  la tine toate problemele de sanatate se rezolva asa, in 10 minute pe zi, fara operatie?
Da stiu, e  plin netul de din astia care sustin ca daca le cumperi cartea te vindeci de orice. Asta fiind doar o strategie de a face bani, in cartea  lor f iind de regula doar o compilatie de informatii care se gasesc in primele 3-4 pagini de search pe google, asezonate cu multa pseudo-stiinta si mult diletantism. Deci,  o semi-teapa!

Dar nu te supara, asta cu impingerea ochiului care vindeca strabismul e o tampenie sinistra care jigneste inteligenta.
Nu vrem nimic  moca, strabismul se corecteaza prin operatie, care  costa.
Am  impresia ca tu vrei sa faci bani  "moca" de  pe urma fraierilor.
Te rog eu frumos renunta si alege-ti alte tipuri de tepe, nu astea care pacalesc oamenii in  privinta problemelor de sanatate!

Edited by bondax, 25 September 2016 - 17:56.


#39
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
crezi ce vrei dute opereazate de ce mi-as pierde timpul cu tine, si la revedere

#40
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 bondax, on 25 septembrie 2016 - 17:43, said:

Nu se  poate "impinge" un singur  ochi spre directia corecta. Ochii merg simultan, n-ai cum sa-l controlezi  pe unul singur. Mai ales in cazul ambliopiei.
Nu stiu  pe cine vrei tu sa pacalesti, probabil  la tine toate problemele de sanatate se rezolva asa, in 10 minute pe zi, fara operatie?
Da stiu, e  plin netul de din astia care sustin ca daca le cumperi cartea te vindeci de orice. Asta fiind doar o strategie de a face bani, in cartea  lor f iind de regula doar o compilatie de informatii care se gasesc in primele 3-4 pagini de search pe google, asezonate cu multa pseudo-stiinta si mult diletantism. Deci,  o semi-teapa!

Sunt de acord cu nu poti sa te vindeci singur de strabism si ai nevoie de un tratament, care la adulti este intotdeauna chirugical totusi nu sunt de acord cu afirmatia ca nu poti controla ochii.

Eu am avut doua operatii de strabism, una in timpul copilariei si una la varsta adulta. Inainte de operatia de la varsta adulta aveam un strabism alternant ceea ce inseamna ca vedeam cand cand un ochi cand cu celalalt. Nu sufar de ambliopie ceea ce inseamna ca separat fiecare ochi avea acuitate 1. Daca insa faceam un efort reuseam sa fac ca amandoi ochii sa vada simultan, lucru ce a fost demonstrat chiar in timpul unui control oftalmologic. Daca tin bine minte asa a scris si doctorita fuzioneaza greu cu efort mare, sau ceva de genul. Ideea e ca daca as fi facut exercitii si mi-as fi antrenat ochii cel mai probabil nu as fi reusit sa tratez strabismul fara operatie. Dupa ce am facut operatia ochii au fuzionat singuri fara sa mai fac efort.

Repet nu cred in vindecarea afectiunilor oculare prin leacuri babesti insa in unele cazuri de strabism cu efort poti sa iti aliniezi ochii sa arate normal sau aproape normal.

Acum sa fiu ceva mai on-topic, dupa parerea mea exista doua cauze principale care determina "durerea" ochilor atunci cand este folosita pe timp indelungat vederea de aproape:
1) prezenta unei hipermetropii mici necorectate sau a unui astigmatism mic, la fel necorectat
2) sindromul ochiului uscat

Pentru cazul 1) am cititi dar si ascultat parerile mai multor oftalmologi care spun ca un numar foarte mare de tineri care in mod normal nu au nevoie de corectie optica au de fapt mici valori de hipermetropie sau astigmatism pentru care nu se prescriu dioptrii. Daca acesti tineri insa folosesc pe timp indelungat vederea de aproape aceste mici vicii de refractie nu mai pot fi compensate si incep sa creeze probleme.

Am o ruda care a patit asta. Ea avea o mica hipermetropie pentru care nu i s-au prescris ochelari. Pentru ca era tanara hipermetropia nu i-a facut probleme nici macar la vederea de aproape folosita in mod normal. A trebuit insa sa invete la un moment dat foarte mult pentru rezidentiat si a folosit vederea de aproape mult mai mult ca de obice asa ca hipermetropia i-a facurt probleme pana cand si-a pus ochelari. Cu ochelarii nu a mai avut nicio problema.

Ce vreau de fapt sa spun? Ca in foarte multe cazuri in care oamenii se plang ca ii dor ochii cand stau la calculator sau citesc mult nu este de vina monitorul ci micile probleme de vedere pe care ei le au si nu le corecteaza. Eu am ochelari buni si nu am nici sindromul ochiului uscat si nu m-au durut niciodata ochii indiferent de cat de mult timp stau la calculator. Ma rog dupa o vreme obosesc cu totul dar ochii nu ma dor.

#41
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 e2k, on 25 septembrie 2016 - 22:46, said:


Acum sa fiu ceva mai on-topic, dupa parerea mea exista doua cauze principale care determina "durerea" ochilor atunci cand este folosita pe timp indelungat vederea de aproape:
1) prezenta unei hipermetropii mici necorectate sau a unui astigmatism mic, la fel necorectat
2) sindromul ochiului uscat


Multumesc pt on topic.
Spre rusinea mea parca asta mi-a spus oftalmologul si mie , ca am ochii uscati sa-mi pun picaturi...

Imi fac programare si ma duc iar asap, ca nici nu mai stiu unde am pus reteta aia de acum 2-3 ani...
Eu nu mai stiu ce am la un ochi, din nastere, dar mi-au zis toti doctorii ca nu e nici o problema, e ceva cu ceva lipit de altceva... si de aia mai mergeam la control asa o data la cativa ani.

Revenind la monitor (asta pana o sa ajung la doctor), pot sa fac mai mult decat sa scot tot albastrul si sa dau luminozitatea la minim cum am facut acum, asta pentru citit noaptea in intuneric? (cum fac acum...)

#42
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
daca te duci la farmacie iti va zice ce picaturi se dau pt ochiul uscat! dar nu cred ca se va rezolva! tu trebuie sa cauti cauza si cauza cred  ca e lipsa miscarii, atrofierea muschiilor, mai multe aflii daca citesti pe aici http://www.renuntala...i.ro/prevenire/

Referitor la faptul ca as vrea sa dau teapa dupa Bondaru: Am iesit eu cu o carte de vedere ca sa tepuiesc pe cineva?, fara a citi un rand din cartea mea tu ma acuzi ca vreau sa dau teapa carte pe care o ofer fara nici un ban inainte spre testare etc!!!!!!!!!!!!!!! daca nu esti in toate mintile atunci cum esti?

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Eu stau pe luminozitate setată la 0 și contrastul la jumătate, becul este aprins întotdeauna, nu folosesc computerul cu lumina stinsă. În felul acesta, pot sta și 10 ore pe zi, nu mă dor ochii deloc.

#44
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 leny29, on 26 septembrie 2016 - 00:52, said:

asta pentru citit noaptea in intuneric? (cum fac acum...)
Cred ca trebuie evitata o astfel de practica http://www.secretele...-cu-cancer.html

#45
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

 aazz, on 25 septembrie 2016 - 18:16, said:

crezi ce vrei dute opereazate de ce mi-as pierde timpul cu tine, si la revedere

Problema nu e  ca-ti  pierzi timpul cu mine, ci ca dezinformezi si induci in eroare lumea.
Unii mai naivi  te-ar  putea crede.
Tu esti  un fel de Olivia Steer.

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Recomand extensia pentru Chrome, ”night mode pro”, o dați la 70%.
Cine nu știe să o instaleze/folosească, îi pot explica. Durerile de ochi vor fi o amintire.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 leny29, on 24 septembrie 2016 - 08:28, said:

Eu ma gandeam ca poate a aparut o alta tehnologie care nu fac ochii sa doara asa de tare... dar nu prea cred ca s-a inventat nici o minune intre timp Posted Image
Alti ochi ? :)

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Aș recomanda, de asemenea, add-on-ul ”owl” pentru Firefox, apare așa interfața forumului, mult mai odihnitoare pentru ochi -


[ https://s21.postimg.org/wp2583587/rd01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 23 November 2016 - 09:49.


#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003
E mai obositor pentru mine sa merg pe negativ.

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Dap, și eu prefer mai bine extensia asta, de care am amintit.

[ http://www.trishtech.com/wp/wp-content/uploads/2015/08/firefox-night-mode-pro-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
fatacareteadatpestecap

fatacareteadatpestecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.08.2009

 cobi1, on 24 septembrie 2016 - 00:15, said:

Ochelari .
Există ochelari care blochează lumina albastră, nocivă ochilor. Se găsesc online dar nu am voie să fac publicitate la marcă.

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Recomand Dark Reader în Chrome, vă lasă să modificați tot ce vreți! E super! Adio durere de ochi!

[ https://s16.postimg.org/sjx7sfin9/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://chrome.googl...rch/dark reader

#53
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
"Ochelari" scrie pe tine. Am patit-o si eu.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

 misu183, on 02 decembrie 2016 - 19:41, said:

"Ochelari" scrie pe tine. Am patit-o si eu.

La ce faci referire? La dioptriile lentilelor? Strat antireflex? Stratul antireflex nu prea ajută.

Pe mine mă ajută dacă scad luminozitatea și modific contrastul în așa fel încât să pot citi cu ușurință, totuși.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate