Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ma dor ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
aberati si numai aberatii, te dor pt ca ai avut un timp indelungat o activitate statica fara pauze si sau atrofiat muschii (desi nu meritati sa va zic asta pe gratis) va explic ca din punct de vedere stiintific asta sa intamplat.

din cartea lui flavius am ajuns de la 1-2 ore cu exercitiile lui oculare la 3-4 ore zi sa pot sta la ecran dar nu am fost multumit si am cercetat si in prezent stau 6-7 ore!

faza cu clipitul nu o recomand...

cand mergi la medic primesti ocheti nu dezvoltarea musculaturii!

#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Seara pune un profil de culori calde si nu-ti vor mai obosi ochii, daca n-ai facut deja asta.

#21
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Sper ca e monitor care nu foloseste PWM pentru reducerea luminozitatii ecranului!

#22
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

View Postaazz, on 24 septembrie 2016 - 09:47, said:

aberati si numai aberatii, te dor pt ca ai avut un timp indelungat o activitate statica fara pauze si sau atrofiat muschii (desi nu meritati sa va zic asta pe gratis) va explic ca din punct de vedere stiintific asta sa intamplat.

din cartea lui flavius am ajuns de la 1-2 ore cu exercitiile lui oculare la 3-4 ore zi sa pot sta la ecran dar nu am fost multumit si am cercetat si in prezent stau 6-7 ore!

faza cu clipitul nu o recomand...

cand mergi la medic primesti ocheti nu dezvoltarea musculaturii!

Care muschi "sau" atrofiat domnule ? Daca tot e sa fie stiintific?
7  ore pe zi e  oricum  nesanatos din orice punct de vedere.

Edited by bondax, 24 September 2016 - 11:31.


#23
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

View Postaazz, on 24 septembrie 2016 - 11:52, said:

?oare a anusului!
In caz ca nu stii, exista muschi ai pupilei(pentru dilatare) si muschi pentru  miscarea  ochiului(cele 6  perechi) . Care din ei s-au atrofiat? Ca  tu  ii dai cu stiinta. Desi nu vad cum  se pot atrofia niste muschi dupa cateva ore, ca doar mai iesi si afara, nu stai cu lunile in fata pc-ului.

Edited by bondax, 24 September 2016 - 12:24.


#24
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Laptopul meu are caracterisiticile de mai jos, eram curios sa vad daca are sensor de ambient light, si se pare ca are, dar ce da asta in practica nu stiu..

http://www.ultrabook...-zenbook-ux305/

Ecranul e FHD IPS panels mai multe nu stiu.

Multumesc

#25
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Am setat FLUX-ul acum la 3400K si pe zi.

Am cautat in setarile monitorului si pot schimba si de acolo culorile, dar sunt foarte multe setari.. gamma, contrast... nu am modificat nimic decat albastrul l-am scos la maxim. Am facut bine? Nu am nevoie de albastru si oricum sunt un pic discromat asa ca nu e o problema, plus ca nu lucrez cu poze video...

Acum sincer sa fiu ar fi ok daca ecranul ar fi in alb-negru uneori (asta daca e mai bine pt ochi), si sa pot sa-l activez iar normal.

#26
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pe timpul zilei nu e rau sa ai si putin albastru in amestecul de culori. Pentru mine, un ecran cald pe timpul zilei e cam deranjant, seara e muult mai ok.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postleny29, on 24 septembrie 2016 - 00:07, said:

Salut,

Stau in fata ecranelor destul de multe ore pe zi, cam 10, la servici si apoi acasa. Cum sa fac sa ma doara ochii cat mai putin?
Mi-am instalat de ceva timp Flux si apreciez diferenta in special noaptea, dar ma gandeam ca poate o fi aparut ceva mai noua technologie acum... si poate nu sunt eu la curent, poate ceva in genul tabletelor Kindle (nu ma deranjeaza sa fie alb-negru)...

Monitoarele pe care le am sunt bune, sunt LCD-uri destul de noi, de un an, deci nu cred ca sunt ele de vina, e mai mult problema ca stau mult in fata calculatorului (din motive profesionale, nu chiar asa de nebun....)

Mai stau si noaptea(cu lumina stinsa in camera) uneori, nu asa de des, dar totusi de cateva ori pe saptamana...

Ce sa schimb/cumpar?

Va multumesc

Un monitor bun are flickerfree,blue light reducer,
Pe ce lucrezi tu cum sunt?
Faptul ca sunt de un an,sau de un an le ai,nu inseamna nimic.

#28
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
f.lux-ul este placebo din punctul meu de vedere, deşi sunt păreri pro şi contra. Ia pune tu mâna (ochii) pe un MONITOR, gen Dell U2415, calibrat din fabrică, fără PWM.

http://accessories.a...BBUW&redirect=1

du-te pe site-ul TFT central şi vezi cum l-au calibrat şi mai bine băieţii ăia, şi ei ştiu ceva meserie. Scade luminozitatea şi contrastul. Stai cu lumină ambientală din spate. Fă 5 minute pauză la o oră şi priveşte în depărtare când faci asta. Adoptă o poziţie corectă în faţa calculatorului, cu privirea drept înainte rama de sus să fie sub nivelul ochilor. Şi o să fie bine. A... şi clipeşte des. Dacă nu reuşeşti, lacrimi artificiale.

#29
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

View Postaazz, on 24 septembrie 2016 - 17:21, said:

... si numai pt ati mentine si reveni la starea initiala nu ma pun sa o scriu, daca m-as vindeca de ambliopie da!


Ai ambliopie? Si eu  am.  Nu se mai vindeca la varsta adulta.  Din ce am  inteles se poate creste acuitatea vizuala a ochiului slab,  insa vedere stereoscopica nu se mai  poate obtine.

P.S.  Nu dau 2 bani pe asa-zisele "Carti" scrise de niste neni caisa pe net.  Alea sunt scrise ca sa  faca bani. Mai bine  cu  banii aia merg la o consultatie la un  doctor bun.
Si am vazut si "carti" din alea de  pe net. Au doar informatii pe care le gasesti si in alta parte, nimic deosebit.

Edited by bondax, 24 September 2016 - 20:45.


#30
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postcraciuncostel, on 24 septembrie 2016 - 19:56, said:

f.lux-ul este placebo din punctul meu de vedere, deşi sunt păreri pro şi contra. Ia pune tu mâna (ochii) pe un MONITOR, gen Dell U2415, calibrat din fabrică, fără PWM.

http://accessories.a...BBUW&redirect=1

du-te pe site-ul TFT central şi vezi cum l-au calibrat şi mai bine băieţii ăia, şi ei ştiu ceva meserie. Scade luminozitatea şi contrastul. Stai cu lumină ambientală din spate. Fă 5 minute pauză la o oră şi priveşte în depărtare când faci asta. Adoptă o poziţie corectă în faţa calculatorului, cu privirea drept înainte rama de sus să fie sub nivelul ochilor. Şi o să fie bine. A... şi clipeşte des. Dacă nu reuşeşti, lacrimi artificiale.
La servici nu am de ales, monitorul care mi l-au dat ei, cu toate ca eu cred ca e bunicel, si oricum problema mea mare e acasa, si in special noaptea pe intuneric unde lucrez pe laptop deci varianta cu monitorul dedicat nu prea e aplicabila.
Am sa imi schimb monitorul de la desktop pe care il folosesc din an in paste, dar e prea vechi... si atunci o sa-mi iau altul mai bun, dar tot nu ma ajuta pt ca noaptea stau e laptop si acum am laptopul pe care l-am postat mai sus Asus UX305CA cu monitorul lui..

#31
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postleny29, on 24 septembrie 2016 - 00:07, said:

Salut,

Stau in fata ecranelor destul de multe ore pe zi, cam 10, la servici si apoi acasa. Cum sa fac sa ma doara ochii cat mai putin?
Mi-am instalat de ceva timp Flux si apreciez diferenta in special noaptea, dar ma gandeam ca poate o fi aparut ceva mai noua technologie acum... si poate nu sunt eu la curent, poate ceva in genul tabletelor Kindle (nu ma deranjeaza sa fie alb-negru)...

Monitoarele pe care le am sunt bune, sunt LCD-uri destul de noi, de un an, deci nu cred ca sunt ele de vina, e mai mult problema ca stau mult in fata calculatorului (din motive profesionale, nu chiar asa de nebun....)

Mai stau si noaptea(cu lumina stinsa in camera) uneori, nu asa de des, dar totusi de cateva ori pe saptamana...

Ce sa schimb/cumpar?

Va multumesc
Lumina stinsa nu ajuta deloc in lucrul cu ecranul.
Philips are unele TVuri cu ceva neoane in spate ca sa dea o lumina de fundal atat de necesara ochilor.

Deci lasa totusi o lumina undeva in spate eventual, slaba si lumina calda (becuri halogen sau led 2700k)

Cauta monitoare flicker-free, PWM-free, si cu tehnologii de reducere lumina albastra, si evident regleaza-le intensitatea la minim sau spre minim in functie de lumina din camera.

Flux ai instalat deja, f bine.

In rest, pauza la fiecare ora macar 10 minute in care sa te uiti pe geam, clipesti des etc.

View Postcraciuncostel, on 24 septembrie 2016 - 19:56, said:

f.lux-ul este placebo din punctul meu de vedere, deşi sunt păreri pro şi contra. Ia pune tu mâna (ochii) pe un MONITOR, gen Dell U2415, calibrat din fabrică, fără PWM.

http://accessories.a...BBUW&redirect=1

du-te pe site-ul TFT central şi vezi cum l-au calibrat şi mai bine băieţii ăia, şi ei ştiu ceva meserie. Scade luminozitatea şi contrastul. Stai cu lumină ambientală din spate. Fă 5 minute pauză la o oră şi priveşte în depărtare când faci asta. Adoptă o poziţie corectă în faţa calculatorului, cu privirea drept înainte rama de sus să fie sub nivelul ochilor. Şi o să fie bine. A... şi clipeşte des. Dacă nu reuşeşti, lacrimi artificiale.
probabil f f putine pareri contra. f.lux e f eficace.
Degeaba cauta Dell, calibrarile se fac oricum pe anumite luminozitati, CARE NU SE APLICA NOAPTEA.
Tot mai multe monitoare sint acum fara PWM, inclusiv cele ieftine.

View Postleny29, on 24 septembrie 2016 - 22:17, said:

La servici nu am de ales, monitorul care mi l-au dat ei, cu toate ca eu cred ca e bunicel, si oricum problema mea mare e acasa, si in special noaptea pe intuneric unde lucrez pe laptop deci varianta cu monitorul dedicat nu prea e aplicabila.
Am sa imi schimb monitorul de la desktop pe care il folosesc din an in paste, dar e prea vechi... si atunci o sa-mi iau altul mai bun, dar tot nu ma ajuta pt ca noaptea stau e laptop si acum am laptopul pe care l-am postat mai sus Asus UX305CA cu monitorul lui..
Luminozitatea o tii la minim noaptea banuiesc?
Ca ai zis ca ai laptop FullHD... eu lucrez acum pe un Lenovo T420 cu rezolutie 1600x900, fonturile mai mari sint extrem de odihnitoare pt ochi.
Am si laptop fullhd si pot compara f usor. Nu ai spus ce anume faci pe laptop, insa recomand rezolutie mai mica si/sau fonturi mai mari pt rezolvarea multor probleme cu ochii

Edited by maxtron_69, 25 September 2016 - 01:06.


#32
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Postbondax, on 24 septembrie 2016 - 20:43, said:

Ai ambliopie? Si eu  am.  Nu se mai vindeca la varsta adulta.  Din ce am  inteles se poate creste acuitatea vizuala a ochiului slab,  insa vedere stereoscopica nu se mai  poate obtine.

P.S.  Nu dau 2 bani pe asa-zisele "Carti" scrise de niste neni caisa pe net.  Alea sunt scrise ca sa  faca bani. Mai bine  cu  banii aia merg la o consultatie la un  doctor bun.
Si am vazut si "carti" din alea de  pe net. Au doar informatii pe care le gasesti si in alta parte, nimic deosebit.

Adica exercitile din carti nu iti dezvolta/intaresc musculatura si nu te simti mai bine!?

Am fost la medic de pe la cam 12 ani si mi sau dat niste ocheti de la care ma durea capul de plesnea si nu puteam sa i port, la medic ce primesti picaturi, ocheti antireflex si alte chesti fara efect!

Cam tot ce sa scris nu prea a avut efect in cazul meu, au efect anumite exercitii din cartile de 2 bani dupa altii dar si anumite exercitii si principii descooperite de mine.

Cam toti de pe aici i cred prosti pe Flavius, Dinu, Crastoiu sau Martin Sussman, Leo Angart etc si nu ar da 1 leu pe cartile lor, sunt zgarciti dar dau banii pe toate prostiile.

Eu i-am citit pe Flavius, Martin Sussman, Leo Angart + alte materiale si confirm ca iti revi cat de cat dar nu te vindeci de ambliopie in cazul meu.

Am si eu o metoda cred ca mai superioara ca a lor (prin care iti dezvolti musculatura oculara mai sanatos) dar oamenii sunt zgarciti si neincreezatori ... si numai pt ati mentine si reveni la starea initiala nu ma pun sa o scriu, daca m-as vindeca de ambliopie da!

Cred ca ar trebui sa se rezume la miopie boala de care afirma ca sau vindecat nu ca vindeca tot.

Edited by aazz, 25 September 2016 - 06:44.


#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxmanyacs77, on 24 septembrie 2016 - 08:06, said:

Eu stau si 12 ore in fata monitorului dar nu am probleme cu vederea / usturimi / inrosirea ochilor....Posted Image
Eu am luminozitatea la 34 din 100 pe un Philips briliance... nu e nevoie de mai mult pentru dinamica completa.

#34
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

View Postaazz, on 25 septembrie 2016 - 06:42, said:



Am fost la medic de pe la cam 12 ani si mi sau dat niste ocheti de la care ma durea capul de plesnea si nu puteam sa i port, la medic ce primesti picaturi, ocheti antireflex si alte chesti fara efect!


Pai sunt medici si "medici".
Apoi, ce-i aia cu "dezvoltarea musculaturii"  ochiului, de parca vorbesti de muschii de pe brate? In ce fel sa sa  se mai dezvolte muschii  ochiului?

#35
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ca sa iti mentii muschii in forma trebuie sa i antrenezi aproape zilnic altfel se atrofiaza si mai arunci bila de 7 kg tot mai putin la fel si cu ochiul.

deci boala putea fi tratata pe la 6-7 ani dar informatia nu a ajuns la parinti si imi aduc aminte ca de pe la 3-4 ani am fost la medici cu vaccine si alte prostii! parinti care platesc taxe si i sustin pe medici la facultate si la salari etc

Oare nu pute ceva in sistemul medical acolo sus unde se i-au decizii? in ministere, parlament, rectorate?

ei cunosc problema dar nu fac nimic pentru a fi obligati copii sa fie verificati dar salari si pensii grasane au?

La fel si in stomatologie probabil si in alte ramuri:

De mic am fost la dentişti dar în loc să primesc ca tratament pasta şi perie de dinţi ca să mă spăl după fiecare masă ( obligatoriu seara ) am primit obturarea sau ''urări de cât mai multe probleme dentare'' şi până în prezent nu am întâlnit medic care să atragă atenţia asupra igienei ca prim tratament de urmat !

#36
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
E o mare problema cu sistemul medical de stat intr-adevar.
Dar au si parintii o parte de vina, ca nu poate sa vina medicul acasa sa te controleze de ambliopie daca tu nu te duci cu copilul la un control. Mai ales ca problemele astea de ambliopie sunt mostenite genetic .
Nu ai facut si strabism din cauza ambliopiei? Eu da. Am poze de la un an in care mi se vedea strabismul evident, si totusi ei m-au dus la doctor abia la 5 ani cand ajunsese sa intre ochiul de tot spre nas...destul de tarziu si tratamentul n- a mai dat rezultate, ochiul fiind compromis dupa atata timp deoarece avea hipermetropie mare si astigmatism compus de la nastere, astea mostenite de la tata. Totusi operatia mi- a corectat strabismul atunci la 5 ani ibsa a revenit pe la 23. Acum trebuie sa imi fac iar.

Ar trebui ca statul sa faca control copiilor de mici ptr a evita astfel de probleme care raman pentru toata viata.

Deci daca si tu vezi doar cu un ochi, nu cred ca e bine sa stai 7 ore pe zi la calculator, trebuie protejat ochiul ala.

Edited by bondax, 25 September 2016 - 14:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate