Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

incisiv colorat fara nerv

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ionutmarinescu

ionutmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.08.2015
Dintele 12(incisiv 2 dreapta sus) mi s-a colorat intr-o nuanta de gri-galbui, Am aflat ca medicul dentist imi scosese nervul dintelui acum aproximativ 3 ani(aveam carii destul de mari la acel incisiv). Restul dintillor sunt destul de albi in comparatie cu acesta. Ce solutie ar fi ca sa aiba o culoare cat mai asemanatoare a celorlalti?

Multumesc.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cam niciuna! Eventual imbracat, dar nici asa nu iese la fel. Fara nerv e un dinte mort si se va macina repede .

Edited by arab, 23 September 2016 - 18:28.


#3
ionutmarinescu

ionutmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.08.2015

 arab, on 23 septembrie 2016 - 18:27, said:

Cam niciuna! Eventual imbracat, dar nici asa nu iese la fel. Fara nerv e un dinte mort si se va macina repede .
fatetele dentare? sunt scumpe, dar macar rezolva problema?

#4
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Stai calm omule! E o problema comuna. Neaparat imbrat cu o coroana. Dintii fara nerv au sanse mari sa faca VRF ( fractura verticala de radacina). Practic se fractureaza la un moment dat ( nu intru acum in detalii ) si il extragi cu complicatii.
  Trebuie imbracat. Ai trei variante:
- coroana metalo ceramica
- coroana de ceramica pe oxid de zirconiu
- coroana din ceramica presata.
   Alegerea se face la fata locului dupa anumite considerente.

   Mai exista varianta sa nu il imbraci, ci sa-l albesti intern dar va reaparea mai tarziu culoarea mai inchisa.
   Sunt studii ce afirma ca la un dinte devital ( fara nerv ) riscul de fractura e de 80% in primii doi ani. Eu personal, dupa un tratament de canal ( scosul nervului) informez pacientul asupra acestui aspect iar daca nu doreste sa imbrace dintele, il pun sa semneze ca isi asuma riscul mai sus amintit. In 8 ani de practica, doar 11 pacienti si l-au asumat iar la 7 dintre ei, am avut fractura in primul an.
  Asa ca, fuga la dentist, iar, pana nu imbraci dintele nu-l forta. Succes!

#5
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011
Am avut aceeasi problema pana de curand pe care am rezolvat-o (nu eu personal, ci medicul stomatolog). Tot un incisiv si la mine, dar de pe partea stanga, fara nerv si el iar tratamentul de albire a avut loc dupa un tratament in trei etape, insa dupa prima din ele eram un pic dezamagit. La final l-am adus la culoarea celorlalti cu ajutorul unui gel (nu dau nume) pus in gutiere si tinute doua nopti consecutive pe dantura. Chiar sunt surprins de rezultatul final desi cum am mentionat, am fost un pic sceptic.
Asa ca fii optimist, solutii exista.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate