Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema instalare UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 queron, on 26 octombrie 2016 - 12:15, said:

Nu stiu ce aveti in capatana cand acceptati de la gunoaie de genul care umbla din casa in casa.
Daca te referi la mine, e simplu de tot: uneori scriu contracte. Adica le concep, nu le completez.  Asa ca stiu destul de foarte binisor care sunt drepturile mele. In cazul de fata, pot rezilia fara nici o penalitate / despagubire etc. contractul incheiat in 10 ori 14 zile. E acel termen legal de "razgandire". Si cum, vrand-nevrand, trec macar de doua ori pe zi prin dreptul unui sediu UPC... sunt extrem de relaxat. Ii mai astept pe baieti pana maine seara. Ori, daca preferi o astfel de exprimare, le dau sansa sa se dea pe brazda. Oricum, dincolo de faptul ca este cert ca daca nu revin la normal reziliez in termenul legal, publicitatea asta negativa nu cred ca ar trebui sa le placa prea tare. Basca faptul ca mi-au cerut sfatul inca vreo trei-patru vecini, care au incheiat si ei contracte si care si ei le pot rezilia... Plus OPC etc.etc...

#20
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Nu stii nimic, te amana aia, trec cele 14 zile si ramai cu beleaua pe cap.

UPC nu e de vina cu nimic, singurul de vina este agentul de vanzari, care si-a batut joc cum are el chef.

PS: A patit-o si o ruda de a mea, de data asta la RCS, dai si alearga dupa el... Posted Image

Edited by queron, 26 October 2016 - 12:31.


#21
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 queron, on 26 octombrie 2016 - 12:30, said:

Nu stii nimic, te amana aia, trec cele 14 zile si ramai cu beleaua pe cap
Ti-am zis ca-s hârșâit in materie de contracte. Vineri dimineata reziliez si, daca le convine sa joace ping pong, o luam de la inceput: contract nou si de la 0... Oricum, nu au absolut nici un act de la mine: nu tu carte de identitate, nu factura pentru portare (am cerut portarea in contract), nimic.

#22
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Sper sa ai dreptate si sa reusesti sa ii pui la punct.

Nu ai Telekom fibra in jur? Ce oferta ai luat de la UPC?

#23
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

 tdan08, on 26 octombrie 2016 - 10:46, said:

Nu există oferte locale la UPC...
Au fost oferte de acest gen anul trecut: Familia HD + mediabox sau CI+ inclus la 32 de lei. Oferta nu figura nicăieri pe pagina lor. Eu am aflat de pe forum de ofertă.

#24
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
La mine s-a rezolvat prin revenirea la Telekom. Cei de la UPC ma amanau dimineata pentru dupamasa iar dupamasa pentru a doua zi dimineata. Pe urma au inceput sa nu mai raspunda la telefon iar cand am fost la sediu sa vad despre ce este vorba m-au trimis in olanda sa vorbesc cu cineva de acolo sa imi traga cablul. Asa incat am renuntat la ei, revenit la Telekom, numai bine ca am auzit ca RDS-ul se apropie asa incat dupa aia voi trece direct la RDS, upc-ul vad e aiurit rau.

#25
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 e_miron, on 26 octombrie 2016 - 16:58, said:

La mine s-a rezolvat prin revenirea la Telekom.
La mine nu este cazul. Inca n-am plecat.   Posted Image

#26
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 queron, on 26 octombrie 2016 - 12:51, said:

Sper sa ai dreptate si sa reusesti sa ii pui la punct.

Nu ai Telekom fibra in jur? Ce oferta ai luat de la UPC?

Azi au venit baietii cu instalarea si, evident, i-am trimis la plimbare. Am convenit cu operatorul din Call Centerul UPC ca maine sa fac cererea de retragere din contract (e termenul din OUG 34/2014), urmand ca luni-marti sa vina alt agent de teren si sa inchei un contract nou. Ei vroiau sa "corectez" contractul existent, dar stiu ca asa ceva produce batai de cap si numai bine iesi din termenul de 14 zile.

Cat priveste alternativele, sunt de cinci-sase ani abonatul telekom, dar ei nu au decat ADSL in zona, care teoretic are 20/0,6, iar practic 14/0,6. Iar fibra nu dau semne ca vor sa traga prea curand. E si RDS-ul la vreo 300 de metri, dar ei nu extind decat pentru abonamente business. Pentru ca pot deconta, am cerut o estimare de pret: 52 de EUR/ luna, doar netul. In conditiile in care am incheiat de curand un alt contract business cu ei, la 7-8 km distanta, e drept cu fibra in dreptul cladirii, la 35 EUR lunar. In abonamentul acesta intrand si trei abonamente de telefonie mobila (varianta cu nelimitat) plus patru abonamente de fix (cu nelimitat in retelele fixe si parca ceva de ordinul sutelor in mobil si international).

Deci, in acest moment, pentru net UPC-ul pare varianta cea mai buna. Desi mie (strict mie) imi ajunge si Telekomul, trebuie sa recunosc.

Edited by dacis2, 27 October 2016 - 21:08.


#27
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Am cerut retragerea pe 28 octombrie si mi s-a promis ca voi primi prin mail lamuririle solicitate, urmand sa inchei un nou contract pe 29 ori pe 31. Singurul efect a fost ca am gasit o parte din anexele la contractul denuntat in cutia postala, sambata dupa-amiaza. E clar, nu le-am picat cu tronc astora de la UPC...

#28
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Aventura continua...

Am convenit termenii unui nou contract si am stabilit ce si cum. Ulterior, am stabilit sa vina echipa de instalare a serviciilor marti seara. Imi schimb cumva programul sa ajung la timp acasa.  Cu vreo 40 de minute inainte de ora programata sunt sunat si aflu ca baietii au ajuns deja. Insa, ghinion, constata ca distanta este cam mare (aproape 70 de metri de cablu pana la locul amplasarii routerului) si nu au nici destul cablu, nici de care trebuie (ca sa nu fie pierderile prea mari). Mi se spune ca voi fi sunat pentru o reprogramare, intr-o ora-doua. Nici a doua zi nu fusesem sunat. Am sunat eu si am reprogramat pe dimineata asta, la 8,40. Pe la 9,20 sunt sunat sa mi se spuna ca au primit un tambur de cablu S ori R 11, dar din pacate tamburul a venit gol. Mi se spune ca voi fi reprogramat... Astept sa vad ce si cum

Facand o comparatie intre diverse interactiuni, directe si telefonice, cu personalul UPC (din care unii, mai ales doamnele de la un CRC din Iasi, mi s-au parut foarte OK si chiar binevoitori si axati pe gasirea de solutii, iar altii... Dumnezeu cu mila), firma asta imi pare ca un fel de trib african care se vrea a fi organizat pe principii corporatiste emanate de pe Wall Street. Parerea mea

#29
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007
Oferte locale au fost si vor fi, zilele astea cableaza UPC la noi in localitate, iar in conditiile in care Akta a redus internet+tv la 44 lei, nu vad de unde si-ar atrage noi clienti si de a se justifica cablarea localitatii.

#30
Zexion

Zexion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2015
Asa se intampla cand este concurenta. :)

#31
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007
Va cer cateva sfaturi, am amanat echipa de instalare pentru ca:
1.Desi agentul mi-a zis ca se pot instala pana la 5 TV, tehnicianul mi-a spus ca maxim 3 pentru restul imi trebuie amplificator pe cheltuiala mea, altfel nu se vor vedea bine programele si netul va merge rau ?!
2.Am testat netul la un vecin cu 300 mbps si cu trei telefone mi-au dat valori jalnice pe wifi:
S3 neo 48 mbps
J5 2015 26 mbps
HTC M8 41 mbps
si surpriza... S6 edge 280-300 mbps
In plus mufe si cabluri de interior se vor regasi de plata pe factura.

Oare merita sa instalez in aceste conditii UPC?

#32
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
1. Crezi ca pe forum sunt tehnicieni care sa ghiceasca valorile de semnal de la adresa? Testeaza cu un in plus sa vezi daca afecteaza sau nu. La chirii poti renunta daca nu esti multumit si nu vrei amplificator.
2.Pai nu vrei 500 pe wifi pe un telefon ca s3 neo? Ai pretentii prea mari de la telefoanele alea

#33
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007

 k0r3k7, on 21 decembrie 2016 - 23:34, said:

1. Crezi ca pe forum sunt tehnicieni care sa ghiceasca valorile de semnal de la adresa? Testeaza cu un in plus sa vezi daca afecteaza sau nu. La chirii poti renunta daca nu esti multumit si nu vrei amplificator.
2.Pai nu vrei 500 pe wifi pe un telefon ca s3 neo? Ai pretentii prea mari de la telefoanele alea
Nu , nu vreau 500 dar de exemplu j5 are placa de retea 802.11 b/g/n ti se pare normal langa router sa nu am peste 100mbps

Edited by csachiri, 21 December 2016 - 23:50.


#34
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Da cat vrei sa ai pe telefon? Pentru ce ai nevoie de viteza asta? Tragi de pe torrente pe telefon?

#35
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007

 k0r3k7, on 21 decembrie 2016 - 23:53, said:

Da cat vrei sa ai pe telefon? Pentru ce ai nevoie de viteza asta? Tragi de pe torrente pe telefon?
Intrebam de ce nu suporta o viteza mai mare nu ca as avea neaparata nevoie si sunt in dilema de a renunta la akta unde am constant 30/30
Totusi se pare ca problema e din router:
The channel frequency width of each connection. 40M is required for 802.11n speeds.
Pe mac-ul de la laptop sta pe 40M iar pe cel al telefonului 20M

Asta e in router
Network Mode (e pus pe 802.11 b/g/n mixed mode)
SSID Broadcast
Enable Disable
Channel
Channel Bandwidth
20  20/40 ( e bifat 20/40)
Extension Channel
WMM Capable
Enable Disable
APSD Capable
Enable Disable

Edited by csachiri, 22 December 2016 - 00:26.


#36
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

 csachiri, on 21 decembrie 2016 - 23:48, said:

Nu , nu vreau 500 dar de exemplu j5 are placa de retea 802.11 b/g/n ti se pare normal langa router sa nu am peste 100mbps
Pe J5 nu o să vezi peste 100. Eu am A5 2016 și am atins 95 pentru că atât poate telefonul.
În rest depinde de locație. Eu am 4 televizoare pe digital și încă 2 pe analogic și nu am probleme de semnal, nu a fost nevoie de nici un amplificator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate