Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

ajutor! violete invadate de daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
Salutare! Imi plac foarte mult violetele africane, am peste 20 de ghivece si in ultimii 2 ani de cand le am, nu am intampinat nici un fel de probleme cu ele.

Pana de curand, cand am observat niste paducei/viermisori albiciosi care nu stiu de unde au aparut .. par sa-si fi stabilit cuibul in centrul florilor si se tarasc pe petale (am atasat poze, am incercuit creaturile cu rosu, pt identificare). Pe frunze, sub frunze, pe tulpini sau pe pamant, nu am observat sa fie.

Metodele de exterminare aplicate pana acum (fara succes, pt ca oricand infloreste un boboc nou, apar pe el imediat paduceii): manual prin strivirea celor pe care ii prind si indepartarea florilor pe care le vad atacate; pulverizandu-i cu apa; un spray cu actiune tripla (insecticid/fungicid/acaricid) pe care l-am folosit insa doar de 2 ori (si fara efecte memorabile) pt ca mi-e teama sa nu afecteze florile in locul creaturilor. Urmatoarea actiune pe care as vrea sa o incerc este sa schimb pamantul tuturor violetelor.

Daca v-ati confruntat cu aceasta problema sau aveti idee ce se intampla, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Tin enorm la violete si nu as vrea sa le pierd.

Va multumesc!

Attached Files



#2
wifi_hunter000

wifi_hunter000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 11.08.2016
Vezi daca nu e vreo planta de vina. Si eu am patito din cauza muscatelor (violetele erau pline de purici.) Posted Image

#3
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
Multumesc pt raspuns!
toate violetele cu flori par sa fie de vina pt ca toate au paduceii, nu-mi dau seama care e sursa ..
Cum ai rezolvat problema?

#4
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Diatomit, ceai de nicotina, neem oil

pepper spray (9 parts water, one tablespoon of cayenne pepper and 1 part dishwashing soap, additive free), nicotine tea (15 grams of organic tobacco steeped in hot water overnight),

ce ai tu acolo par ca sunt afide

Edited by a3ds, 23 September 2016 - 18:02.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Prinde o buburuza. Va fi bucuroasa sa-i manance.

Daca mai gasesti pe vremea asta.

#6
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
gargarite la primavara :)
acum voi schimba pamantul si voi aplica tratamentul cu ceai de nicotina recomandat de a3ds.

sper sa functioneze!

#7
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Sa incerci sa cauti diatomit, e magic cand vine vorba de absolut orice fel de daunatori. Dar nu stiu unde se gaseste. E practic pulbere de micro-crustacee sau ceva, non toxic.

Si neem-oil se gaseste usor.

Uite ce zice cineva despre unde s-ar putea gasi diatomit:

Incercati fie la magazinele naturiste, fie la magazinele care aduc materiale de constructii/ casa si gradina din China. Produsul este foarte ieftin, daca s-ar pune la vanzare in farmaciile veterinare dau faliment cei care produc substantele scumpe deparazitante. Nu va pot oferi indicatii precise pentru Romania, dar cautati si la magazinele de bricolaj, casa si gradina, raionul pentru pamant de flori.

Edited by a3ds, 24 September 2016 - 18:47.


#8
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu stiu cine imprastie chestia asta prin internet, da e grozav sa citesti cum "paduchii sau puricii dispar complet deoarece sunt eficient distrusi de particule minuscule din pulberea de diatomit care le patrund treptat in organism". Cum naiba intra pulberea de diatomit in purice, ca ala respira aproape de nivel molecular!!! diatomitul e in mare pulbere de siliciu neutra chimic. In cel mai fericit caz poti omori fiinte cu sistem respiratoriu dezvoltat, prin inhalare, blocarea brohiilor, etc.
Uleiul de neem e bun, formeaza o pelicula care sufoca cele ginganii, dar din cauza asta unele plante nu reactioneaza bine la el. si zeama de nicotina e buna, poate fi turnata si in ghiveci. nenorocirea cu solutiile astea e ca sint destul de slabe. duc la reducerea populatiei de ginganii dar nu la distrugerea lor totala. pina la urma to la mospilan si milbeknock  ajungem.

Edited by gomez99, 25 September 2016 - 11:55.


#9
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
nu vreau sa ma bucur inca dar odata ce le-am schimbat pamantul si am folost solutia cu tutun, nu am mai vazut insectele... nu cred sa fi scapat totusi atat de usor, le tin sub observatie!
tratamentul asta cu nicotina afecteaza calitatea pamantului, ph'ul sau alte proprietati?

am comandat si neem oil, just in case.
va multumesc tuturor pt sfaturi, iata si o poza cu cateva din ele Posted Image

Attached Files



#10
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Sa-ti traiasca. Daca nu dai in exces, nu face rau. Ideea e sa dai pe frunze, nu pe pamant, pe ambele parti.

#11
ioana-liviana

ioana-liviana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2016
Buna,
Si eu am o problema cu violeta mea. Nu stiu exact ce daunatori are, am cautat pe net dar nu imi pot da seama cu exactitate ce sunt.
Seamana cu cei din pozele tale, insa, ai mei stau ascunsi in pamant si la suprafata pamantului, iar cand ud planta se ascund tot inauntru. Sunt extraordinar de mici, de culoare alba.
Solutia pe care ai folosit-o tu vad ca nu o pot folosi si eu pe pamant :(
Help ? :( ?

#12
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
cred ca sunt paducei din aceia care se fac de la prea multa umezeala. n-ar trebui sa afecteze planta.
eu as sugera fie sa pui un strat nou de pamant deasupra, fie mai bine sa dezinfectezi ghiveciul si sa schimbi cu totul pamantul.

sper sa te ajute!

#13
ioana-liviana

ioana-liviana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2016
Am inlocuit complet pamantul am dat pe frunze cu Perfect Plant.
Momentan vad ca planta isi revine si nu am mai vazut nimic suspect in pamant.
E posibil sa fi scapat de infractori :D
Thank you!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate