Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Astept pentru un RMN de juma' de an, solutii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu stiu, nu prea imi vine sa cred totusi. Eu fac CT si RMN la fiecare 6 luni intercalate la 3 luni de vreo 2 ani. Mai mult de o luna nu am stat niciodata. Acum mi-am facut programare ieri pentru 6 octombrie.
E adevarat ca sun la absolut toti (Sanador, Medicover, Sf Maria, Monza... etc), care ma programeaza cel mai repede acolo ma duc. Ieri am gasit la Sphera. E adevarat ca poate cateodata stau vreo saptamana in plus ca nu sunt fonduri dar in maxim o luna oricum m-am programat.
De la anul scap ... Posted Image ramane odata pe an de facut.
In afara de una toate le-am facut prin Casa de Asigurari. A trebuit sa fac una inainte de operatie si fiind timpul prea scurt am platit-o.

Edited by Seteh, 23 September 2016 - 15:26.


#20
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Pai si daca platesti asigurarea medicala pe care ti-o ia din salariu, nu mai stiu exact cum se numeste, sa zicem 200 de lei pe luna si timp de 10-15 ani nu calci prin spital, cand se intampla nenorocirea si ai nevoie de RMN, baga banul ca statul nu are banii pe care tu i-ai cotizat ca boul.

Bun, e bine asa!

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 tiestodj20, on 23 septembrie 2016 - 15:26, said:

Pai si daca platesti asigurarea medicala pe care ti-o ia din salariu, nu mai stiu exact cum se numeste, sa zicem 200 de lei pe luna si timp de 10-15 ani nu calci prin spital, cand se intampla nenorocirea si ai nevoie de RMN, baga banul ca statul nu are banii pe care tu i-ai cotizat ca boul.
Problema ta e cu asiguratorul, nu cu spitalul. Lui ii dai niste bani si nu stii ce servicii iti asigura.

#22
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Asiguratorul e statul, statul te taxeaza din salariu, nu?

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pe ce arie suntem ? Sigur ca statul. Da' Poiana e mai sus.

#24
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 Razvan_N, on 23 septembrie 2016 - 15:01, said:


Cam cate centre d-astea s-ar putea construi in forma de Cumintenia Pamantului?

Centre sunt destule in Bucuresti. Numai la cate am sunat eu, erau o groaza. Poate in alte orase ar mai fi nevoie.

Un aparat cu tot cu montaj se pare ca e scump, dupa cum a explicat britneysbitch, dar de banii dati pe Cumintenia Pamantului oare cati pacienti puteau face RMN in timp util (inainte sa ii viziteze domnul cu coasa) ? Nu eu, ca la mine am avut noroc si n-a fost grav, dar la altii e o chestiune urgenta, de viata si de moarte.

Faptul ca milioane de euro se duc pe un pietroi sculptat si oamenii mor asteptand prin spitale cred ca e o chestie de siguranta nationala. N-am nimic cu Bancusi, dar mai intai viata, dupa care arta.

#25
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016

 petre69, on 23 septembrie 2016 - 14:49, said:

iesi la vot daca vrei sa se mai schimbe ceva
Atenție!  Votul a fost inventat de, deștepți pentru prosti.Posted Image

#26
Anushk90

Anushk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.01.2009

 BG_183, on 23 septembrie 2016 - 14:41, said:

Salut.

Mi-am facut programare la RMN cerebral acum 6 luni. La telefon mi-au spus ca de obicei dureaza 3-4 luni, pentru ca nu sunt fonduri, dar poate dura si pana la 5 luni. Am sunat la mai multe policlinici din Bucuresti, unele mi-au spus ca nu fac decat pe bani, altele ca fac doar cu reducere, deci tot pe bani.

Ce s-a intamplat intre timp: i-am sunat de vreo 3 ori, nimic. Acum 2 saptamani am fost personal la sediu la ei, la Policlinica Monza si mi-a zis ca inca ma mai aflu pe lista de asteptare, sa am rabdare. Bine ca nu e ceva grav, ca daca era, dadeam coltul pana acum.

Ce alte solutii ar mai fi ? In afara de a marca banul evident.

Buna,

Incearca la Colentina la spital. La subsolul sectiei de Neurologie este Hiperdia, cauta numarul de telefon pe internet, nu tine de spital. Miercuri cand am fost noi chiar primisera o suplimentare de fonduri si ne-am putut programa pt un RMN cerebral saptamana viitoare.

Multa sanatate!!

#27
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 mishale, on 23 septembrie 2016 - 15:11, said:

Stiu ca nu iradiaza.Dar dace se defecteaza?

Sa inteleg ca ai vrut sa scrii "daca se defecteaza"? Nu, nici atunci nu iradiaza, daca asta era intrebarea. E doar un electromagnet EXTREM de puternic si niste senzori
care vad cum raspund tesuturile tale la acel camp. Sau vrei sa zici daca se defecteaza mecanic? Sansele sunt INFIME, tehnologia e matura si din cate stiu eu sunt doar
firme serioase care fac asa ceva (General Electric, Siemens, Philips etc.)

#28
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 BG_183, on 23 septembrie 2016 - 14:41, said:

Ce alte solutii ar mai fi ? In afara de a marca banul evident.
Tre' cu bani. Vezi daca medicii cu care interactionezi nu au reducere la vreun centru pentru ca le trimit clienti. Eu cu mama asa am ajuns la Hyperdia unde am platit mai putin de 200 de lei.

#29
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
bani. Te duci la un medic, te ia în evidenţă şi apoi îţi dă o trimitere la RMN. Aşa va dura poate câteva zile. Dai o sută pentru trimitere. Că dacă stai şi doar te programezi îţi vine rândul peste juma de an. Şi de ceva mai grav, nu mai apuci. Doar este vorba de sănătatea ta, dă-i la dracu de bani, aici nu mai este vorba de principiu, de şpagă, este vorba de ... supravieţuire.

#30
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

 eiffel, on 23 septembrie 2016 - 14:46, said:

Doar cu bani. Daca nu dai bani mori.
Asta e trend-ul in ziua de azi.

Noroc ca la noi inca nu au inceput sa se scumpeasca medicamentele ca in US - cu 5000% Cine are bani traieste, cine nu...

La noi sunt cele mai ieftine, dar nu le gasesti.

 mishale, on 23 septembrie 2016 - 14:53, said:

Asa e la stat.Si vezi ca alea la stat sunt uzate rau,merg incontinuu.Vrei radiatie neaparat?
Fa-l omule la particular ,costa intre 400-900 lei.

Ce radiatie la RMN?

#31
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Oare cand va apare o lege ca medicii sa aleaga daca vor sa lucreze la privat sau la stat.
Adica...ori stat ori privat..
Nu....mergi la o policlinica de stat si...esti chemat la un cabinet/firma privata pt restul...
Mie nu mi se pare normal sa fii conditionat a merge la privat pt continuarea tratamentului...
Competenta doctorilor ar trebuii sa faca selectia si nu fuga lor dupa bani...

#32
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 gcom61, on 23 septembrie 2016 - 19:49, said:

Oare cand va apare o lege ca medicii sa aleaga daca vor sa lucreze la privat sau la stat.
Adica...ori stat ori privat..
Nu....mergi la o policlinica de stat si...esti chemat la un cabinet/firma privata pt restul...
Mie nu mi se pare normal sa fii conditionat a merge la privat pt continuarea tratamentului...
Competenta doctorilor ar trebuii sa faca selectia si nu fuga lor dupa bani...
Pai cine te obliga sa mergi la privat ? Stai la cozi , la stat , pana nu mai poti si abia apoi treci pe la privat .

Ceea ce vrei tu sa zici este ca sa dispara programul de stat si sa fie tot privat - cu asta as fi foarte de acord ; alegi o clinica ( firma ) la care sa platesti contributia la sanatate si cand ai probleme esti tratat corect si imediat .

Edited by cobi1, 23 September 2016 - 19:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate