Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Actiuni Hidroconstructia.SA sunt tranzactionate pe bursa?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 bladhaund, on 23 septembrie 2016 - 18:16, said:

Dai telefon la H., vezi cat iti dau aia pe actiuni, adaugi dividendele, apoi compari cu cat te costa succesiunea. Si vezi dupa aceea ce mai e de facut. Vezi ca e posibil sa se fi schimbat numarul de actiuni intre timp, daca au facut vreo majorare sau micsorare de capital. Scrie in haria aia de la stiri la ei pe site ca rascumpara cu 2,81 - 3 lei / actiune (daca ai citi-o, deh, de aia am dat linkul). Dar, atentie, e de la unii anume, care se pare ca au ceva de impartit cu cine o fi acum la conducere. Nu inseamna automat ca iti fac si tie aceasta oferta. Sau le pastrezi sau faci ce vrei tu.


am gasit ca in 2011 era pretul minim pe actiune 5lei/actiune
http://www.dailybusi...-mil-lei-67196/

da am gasit si unde scrie ca ei rascumpara acuma cu 2.8minim si 3 ron maxim/actiune   http://www.hidrocons...att/07/1407.pdf

Nu stiu ce cifra de afaceri si ce profit net au pe 2015 repsectiv 2016.
In 2011 cand dadeau pret minim de 5ron/actiune cifra de afaceri era 1002milioane lei cu un profit net de 50mil lei

Edited by July02, 23 September 2016 - 18:55.


#20
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
cum ziceam : "cineva mort acum".... incercare preluare ostila si alte lucruri .
da , 2,8 - 3 lei. Incearca ... sunt 5000+ de lei acolo ! Minus impozitul etc etc etc ...

#21
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 lauredd, on 23 septembrie 2016 - 19:07, said:

cum ziceam : "cineva mort acum".... incercare preluare ostila si alte lucruri .
da , 2,8 - 3 lei. Incearca ... sunt 5000+ de lei acolo ! Minus impozitul etc etc etc ...


adica concret crezi ca or sa creasca actiunile asta vrei sa spui... ?

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 July02, on 23 septembrie 2016 - 18:42, said:

am gasit ca in 2011 era pretul minim pe actiune 5lei/actiune

da am gasit si unde scrie ca ei rascumpara acuma cu 2.8minim si 3 ron maxim/actiune   http://www.hidrocons...att/07/1407.pdf

Nu stiu ce cifra de afaceri si ce profit net au pe 2015 repsectiv 2016.
In 2011 cand dadeau pret minim de 5ron/actiune cifra de afaceri era 1002milioane lei cu un profit net de 50mil lei
Sunt niste subtilitati aici. Folosesc profitul ca sa isi cumpere propriile actiuni, adica pe net le revin gratuit. Oameni isteti.

 July02, on 23 septembrie 2016 - 19:44, said:

adica concret crezi ca or sa creasca actiunile asta vrei sa spui... ?
Vrea sa spuna ca daca e un razboi intre actionari si daca aluia care are mai putin ii frige buza, o sa-ti dea mai mult decat majoritarii care dau 3 lei. Dar nu se stie cat mai dureaza situatia, orice razboi se incheie cu victoria unei parti.

#23
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 July02, on 23 septembrie 2016 - 18:08, said:

am gasit : 1868 actiuni
interesacu cat se vind la Hidroconstructia actiunile....?



da chestia e ca sa nu ma coste mai mult succesiunea decat valoreaza actiunuile..., tata avea cam 1868 actiuni la Hidrocosntructia

Chestia e ca oricum trebuie sa faci succesiunea.

 bladhaund, on 23 septembrie 2016 - 17:14, said:

Inteleg ca initiatorul topicului nu e cunoscator al pietelor de capital si nu are tangente cu subtilitatile legii societatilor comerciale,

initiatorul topicului nici macar nu are acces in sala AGA, nici macar sa asculte ce vorbesc cei mari si tari.

Pai si ce sa caute in AGA, cand el nu stie ce inseamna o succesiune, sau cum se distribuie dividendele, sau cum functioneaza de fapt o societate comerciala? ce sa caute in "sala AGA" ? :)


Prietene, si ca sa incasezi dividendele, si ca sa vinzi actiunile, si orice, tu oricum trebuie sa faci succesiunea.

O sa te coste, si poate sa si sa dureze ceva timp.

Oricum, presupun ca tatal tau a detinut  actiunile acestea o perioada de mai multi ani. De ce te-ai grabi sa le vinzi?

#24
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
La Hidroconstructia proprietari sunt cei din conducere de la Bucuresti. Firma o conduc cum vor ei, daca vor sa faca pierdere si sa-si transfere bani, fac asa. Valoarea firmei per total este mare dar numai daca preiei un pachet de actiuni care sa-ti permita sa o conduci. Ca mic actionar n-ai de ales decat sa vinzi la ce iti ofera ei sau sa ramai cu ele. Realist, ei pot sa emita milioane de actiuni si ale tale sa isi piarda toata valoarea, alte companii au facut-o. Odata si o data o sa se vanda compania la o mare companie straina, dar o sa vanda numai cei de la conducere. Chiar daca un cumparator ar vrea sa cumpere si actiunile tale, o sa li se spuna ca proprietarii sunt necunoscuti, nu raspund la corespondenta, etc. Deci nu prea ai solutii. Am avut si eu o tentativa sa tin niste actiuni la o societate inchisa si intr-o zi m-a sunat unul din directori si mi-a zis ca daca nu le vand, or sa faca marire de capital si n-or sa mai valoreze nimic actiunile. Erau cateva mii de lei si clar nu merita sa iau avocati sa ma bat cu ei ca-mi incalca drepturile. Le-am vandut si un an mai tarziu acelasi director s-a laudat unui prieten ca actiunile valoreaza dublu si ca a strans actiuni de peste 100000 euro cautand toti actionarii si convingandu-i sa vanda. Ce sa zic? Pana la urma nu regret, ca am luat bani nu am dat. Iar omul ala inca nu le-a vandut, deci el e cu banii dati.

#25
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 Damascus77, on 24 septembrie 2016 - 09:34, said:

Chestia e ca oricum trebuie sa faci succesiunea.



Pai si ce sa caute in AGA, cand el nu stie ce inseamna o succesiune, sau cum se distribuie dividendele, sau cum functioneaza de fapt o societate comerciala? ce sa caute in "sala AGA" ? Posted Image


Prietene, si ca sa incasezi dividendele, si ca sa vinzi actiunile, si orice, tu oricum trebuie sa faci succesiunea.

O sa te coste, si poate sa si sa dureze ceva timp.

Oricum, presupun ca tatal tau a detinut  actiunile acestea o perioada de mai multi ani. De ce te-ai grabi sa le vinzi?

Stiu ce inseamna succesiune n-ai grija ca trebuie a fac dupa bunurile tatei... , problema era ca nu stiam ca trebuie sa fac succesiune si dupa actiuni....
Stiu si eu economie si cum functioneaza o societate comerciala..., poate nu am fost implicat direct in asta dar asta nu inseamna ca nu am drepturi ca si actionar...
nu ma grabesc sa le vand neaparat..., si mai ales ca societatea e pe trend ascendent paote se vor aprecia.. si redeveni mai valoroase...
dar trebuie sa am si eu un beneficiu dupa ele macar dividente sa pot lua...

 bladhaund, on 23 septembrie 2016 - 18:16, said:

Dai telefon la H., vezi cat iti dau aia pe actiuni, adaugi dividendele, apoi compari cu cat te costa succesiunea. Si vezi dupa aceea ce mai e de facut. Vezi ca e posibil sa se fi schimbat numarul de actiuni intre timp, daca au facut vreo majorare sau micsorare de capital. Scrie in haria aia de la stiri la ei pe site ca rascumpara cu 2,81 - 3 lei / actiune (daca ai citi-o, deh, de aia am dat linkul). Dar, atentie, e de la unii anume, care se pare ca au ceva de impartit cu cine o fi acum la conducere. Nu inseamna automat ca iti fac si tie aceasta oferta. Sau le pastrezi sau faci ce vrei tu.


Eu am gasit la tata printre acte o foaie cum ca are 1868 actiuni, poate acum s-au facut majorari de capital sau miscsorari si este alt numar asa e...
Dar nu am gasit inca actiuni sub forma de cupoane ca sa pot face succesiunea dupa ele....
Cum sa procedez? sa le cer celor de la Hidroconstructia sa-mi elibereze certificat cu numarul de actiuni pe baza caruia sa pot face succesiunea...?

Multumesc

 yndy, on 24 septembrie 2016 - 21:19, said:

La Hidroconstructia proprietari sunt cei din conducere de la Bucuresti. Firma o conduc cum vor ei, daca vor sa faca pierdere si sa-si transfere bani, fac asa. Valoarea firmei per total este mare dar numai daca preiei un pachet de actiuni care sa-ti permita sa o conduci. Ca mic actionar n-ai de ales decat sa vinzi la ce iti ofera ei sau sa ramai cu ele. Realist, ei pot sa emita milioane de actiuni si ale tale sa isi piarda toata valoarea, alte companii au facut-o. Odata si o data o sa se vanda compania la o mare companie straina, dar o sa vanda numai cei de la conducere. Chiar daca un cumparator ar vrea sa cumpere si actiunile tale, o sa li se spuna ca proprietarii sunt necunoscuti, nu raspund la corespondenta, etc. Deci nu prea ai solutii. Am avut si eu o tentativa sa tin niste actiuni la o societate inchisa si intr-o zi m-a sunat unul din directori si mi-a zis ca daca nu le vand, or sa faca marire de capital si n-or sa mai valoreze nimic actiunile. Erau cateva mii de lei si clar nu merita sa iau avocati sa ma bat cu ei ca-mi incalca drepturile. Le-am vandut si un an mai tarziu acelasi director s-a laudat unui prieten ca actiunile valoreaza dublu si ca a strans actiuni de peste 100000 euro cautand toti actionarii si convingandu-i sa vanda. Ce sa zic? Pana la urma nu regret, ca am luat bani nu am dat. Iar omul ala inca nu le-a vandut, deci el e cu banii dati.

da asa este
dar eu zic ca majorare de capital ca nu au fost pe profit mai mare, deci majorarea de capital eu zic ca se face cand creste si profitul ceea ce nu e cazul zic eu...

Edited by July02, 25 September 2016 - 18:04.


#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 July02, on 25 septembrie 2016 - 18:02, said:

nu ma grabesc sa le vand neaparat..., si mai ales ca societatea e pe trend ascendent paote se vor aprecia.. si redeveni mai valoroase...
dar trebuie sa am si eu un beneficiu dupa ele macar dividente sa pot lua...
Rationamentul tau functioneaza atunci cand actiunea e cotata pe o bursa. Pentru firmele necotate, primesti pe actiune fix atat cat vrea cineva sa-ti dea. Iar in general oamenii nu se inghesuie sa-ti dea nimic pe 0,000x% dintr-o firma necotata.

#27
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
BTW , pentru 'speculatii' cu respectivele actiuni ai intarziat , cam vreo 6 ani , asa Posted Image Grupul principal controleaza deja peste 70% din actiuni, restul .... sunt cei ca tine . Deci , niciun pericol din partea lor.

uite o problema de matematica : daca plecand de la unu (1)  certificat in ~anul 199x de 2500 de actiuni cu val nominala de 1 LEU , ai ajuns la 1868 , cat actiuni crezi ca vor detine mostenitorii tatalui tau peste 5 ani ?

Edited by lauredd, 26 September 2016 - 20:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate