Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Actiuni Hidroconstructia.SA sunt tranzactionate pe bursa?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
buna ziua,

Actiunile Hidroconstructia.SA sunt tranzactionate pe bursa?
as vrea sa le vand la un pret de cerere oferta dar nu stiu cum sa fac

tata nu mai este , eu ca mostenitor trebuie sa fac succesiune sau pot incasa dividente, si le pot vinde pur si simplu fara a face succesiunea actiunilor?


multumesc

#2
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Tatal a lucrat la TCH ?

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
A lucrat la tch si tu nu lucrezi la tch?
p.s. ai rabdare ca or sa-si revina.....

#4
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
Cerere oferta ? HA

Cumpara numai actionarii mari din firma la oferta pe care ti-o fac ei .... Ce sa zic : erau de vandut acum cativa ani (actionarilor mari ) cand cineva mort azi le cauta ....

Acum ? O actiune netranzactionata nu poate avea un pret corect cand piata e formata din potential 10 cumparatori si potential 20 vanzatori .

Ce sucursala ?

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 hyperized, on 23 septembrie 2016 - 14:24, said:

Tatal a lucrat la TCH ?

da

 arg, on 23 septembrie 2016 - 14:44, said:

A lucrat la tch si tu nu lucrezi la tch?
p.s. ai rabdare ca or sa-si revina.....


nu eu nu lucrez la TCH
are probleme TCH-ul acum ?

 lauredd, on 23 septembrie 2016 - 15:13, said:

Cerere oferta ? HA

Cumpara numai actionarii mari din firma la oferta pe care ti-o fac ei .... Ce sa zic : erau de vandut acum cativa ani (actionarilor mari ) cand cineva mort azi le cauta ....

Acum ? O actiune netranzactionata nu poate avea un pret corect cand piata e formata din potential 10 cumparatori si potential 20 vanzatori .

Ce sucursala ?

tata sta in arges , cred ca sucursala arges

Edited by July02, 23 September 2016 - 15:43.


#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 July02, on 23 septembrie 2016 - 13:56, said:

tata nu mai este , eu ca mostenitor trebuie sa fac succesiune sau pot incasa dividente, si le pot vinde pur si simplu fara a face succesiunea actiunilor?
Vezi si tu ceva pe aici: http://www.hidrocons.../rom/stiri.html

Nu pare a fi listata, vad ca rascumpara actiuni, posibil niste smecheri din conducere vor sa puna mana pe toata firma, dar acum e ocazia sa vinzi, pentru ca daca ramai minoritar cu 0,0000x% la o societate necotata, degeaba ramai, poti sa dai apoi foc la actiuni.

Trebuie sa faci succesiune, nu poti vinde fara.

#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 bladhaund, on 23 septembrie 2016 - 15:43, said:

Vezi si tu ceva pe aici: http://www.hidrocons.../rom/stiri.html

Nu pare a fi listata, vad ca rascumpara actiuni, posibil niste smecheri din conducere vor sa puna mana pe toata firma, dar acum e ocazia sa vinzi, pentru ca daca ramai minoritar cu 0,0000x% la o societate necotata, degeaba ramai, poti sa dai apoi foc la actiuni.

Trebuie sa faci succesiune, nu poti vinde fara.

sau mai bine astept sa creasca din nou actiunile dupa ce isi mai revine firma ? ca sa nu vand actiunile pe nimic...

Edited by July02, 23 September 2016 - 15:46.


#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 July02, on 23 septembrie 2016 - 15:46, said:

sau mai bine astept sa creasca din nou actiunile dupa ce isi mai revine firma ? ca sa nu vand actiunile pe nimic...
Sa creasca unde? Daca e societate necotata (nu e listata la bursa), trebuie sa cauti tu pe cineva de pe strada care e dispus sa le cumpere. Macar acum smecherii vor sa puna mana pe ele si ai cui sa le vinzi.

Dai un telefon si vezi care e situatia, cat iti ofera, dupa aceea te decizi. Insa succesiunea e oricum primul pas, fara nu faci nimic.

#9
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
NU de pe strada . Nu-ti explic de ce !  Cauta din actionarii existenti deja : uite o lista cu potentiali cumparatori ;)
btw, firma NU sta rau . Adica sta mult mai bine ca acum 3 ani , sa zicem ....
Cate actiuni ai ?

#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 lauredd, on 23 septembrie 2016 - 16:25, said:

NU de pe strada . Nu-ti explic de ce !  Cauta din actionarii existenti deja : uite o lista cu potentiali cumparatori Posted Image
btw, firma NU sta rau . Adica sta mult mai bine ca acum 3 ani , sa zicem ....
Cate actiuni ai ?

nu mai situ exact o sa caut sa vad

 bladhaund, on 23 septembrie 2016 - 15:43, said:

Vezi si tu ceva pe aici: http://www.hidrocons.../rom/stiri.html

Nu pare a fi listata, vad ca rascumpara actiuni, posibil niste smecheri din conducere vor sa puna mana pe toata firma, dar acum e ocazia sa vinzi, pentru ca daca ramai minoritar cu 0,0000x% la o societate necotata, degeaba ramai, poti sa dai apoi foc la actiuni.

Trebuie sa faci succesiune, nu poti vinde fara.

ma gandeam ca se mai redreseaza si intra pe profit si mai mare si automat cresc actiunile

EU POT SA RIDIC DIVIDENTELE ?daca inca nu am facut succesiunea ?

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 July02, on 23 septembrie 2016 - 16:45, said:

ma gandeam ca se mai redreseaza si intra pe profit si mai mare si automat cresc actiunile
E un fenomen care se produce daca firma e listata undeva, la o bursa. Daca nu, depinde de cumparator, unde si cum il gasesti.

 July02, on 23 septembrie 2016 - 16:45, said:

EU POT SA RIDIC DIVIDENTELE ?daca inca nu am facut succesiunea ?
NU. E logic sa nu ti le dea direct, daca mai sunt si alti mostenitori, cei de la firma nu au de unde sa stie. Trebuie sa demonstrezi ca esti tu indreptatit sa iei banii. Iar asta o faci cu certificatul de mostenitor.

#12
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
uite ca ii merge bine : (niste info actuale pe acolo ) http://www.zf.ro/com...reveni-15607969

#13
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 bladhaund, on 23 septembrie 2016 - 16:49, said:

E un fenomen care se produce daca firma e listata undeva, la o bursa. Daca nu, depinde de cumparator, unde si cum il gasesti.

NU. E logic sa nu ti le dea direct, daca mai sunt si alti mostenitori, cei de la firma nu au de unde sa stie. Trebuie sa demonstrezi ca esti tu indreptatit sa iei banii. Iar asta o faci cu certificatul de mostenitor.

Pai pot demonstra ca sunt singurul mostenitor si ca tata nu mai are alti copii? da nu stiu cum?
Deci daca pot dovedi ca nu mai sunt si alti mostenitori pot ridica DIVIDENTELE ? de anul acesta inainte sa fac succesiunea ?

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 lauredd, on 23 septembrie 2016 - 16:50, said:

uite ca ii merge bine : (niste info actuale pe acolo ) http://www.zf.ro/com...reveni-15607969
Inteleg ca initiatorul topicului nu e cunoscator al pietelor de capital si nu are tangente cu subtilitatile legii societatilor comerciale, dar din ce va eu la linkul acesta, ma cam sperii:
http://www.hidrocons.../rom/stiri.html

Mai intai, precizez ca e doar opinia mea, opinie personala si descriu ce inteleg eu si ce as face eu. Nu exista nicio garantie ca ar fi ceva corect din ce inteleg sau ca as face bine.

Mai intai, vad ca si-au votat un prag de 70% fara de care nu se pot lua hotarari privind fuziunea, capitalul social, administratorul si altele. Asta inseamna ca exista deja o mare concentrare la un om sau grup de persoane care actioneaza concertat si in mod practic cu firma se intampla ce doresc acestia. Faptul ca rascumpara actiuni semnalizeaza ca doresc sa faca o concentrare si mai mare. Aceasta e un aspect defavorabil micilor actionari.
Apoi, tot la stiri acolo la ei pe site vad ca in noiembrie 2015 au votat un prag de reprezentare ca sa poti participa la Adunarea Generala a Actionarilor (AGA). Prag de 2%. Adica enorm, pentru un mic actionar. Aceasta inseamna ca initiatorul topicului nici macar nu are acces in sala AGA, nici macar sa asculte ce vorbesc cei mari si tari. Trebuie sa se stranga multi, sa adune 2%, care sa dea o procura cuiva ca sa poata intra in sala si sa-i reprezinte. Se pare ca au avut si un proces pe aceasta tema, cand pragul era doar 1%: http://www.euroavoca...rticipa_la_AGA.

Cu alte cuvinte, ai niste actiuni cu care nu poti sa decizi nimic. Fara ca societatea sa fie cotata, practic vinzi cand vor ei, cu cat vor ei si cui vor ei. Asta e o situatie defavorabila unui mic actionar. Macar acum cumpara. Nu se stie pana cand, exista posibilitatea ca dupa ce ating un prag favorabil (de regula peste 90%) sa inceapa cu alte tipuri de scheme pentru a dilua (a scadea procentul de detinere) pentru micii actionari. Si atunci chiar plangi cu actiunile in mana, ca nu vor mai valora nimic si nu le va mai dori nimeni.

Ce as face eu (dar eu am mai investit la Bursa, nu o luati ca cel mai bun sfat, e posibil sa ma insel amarnic): as vinde actiunile H. si cu banii respectivi as cumpara ceva de pe Bursa. Fiind o firma cotata, as putea oricand sa vand actiunile, nu ca la H.
Exista totodata posibilitatea si ca firma H. sa mearga din ce in ce mai bine, sa nu faca scheme de diluare si sa distribuie dividende generoase in anii urmatori. Nimeni nu poate sti care e viitorul.

 July02, on 23 septembrie 2016 - 17:12, said:

Pai pot demonstra ca sunt singurul mostenitor si ca tata nu mai are alti copii? da nu stiu cum?
Deci daca pot dovedi ca nu mai sunt si alti mostenitori pot ridica DIVIDENTELE ? de anul acesta inainte sa fac succesiunea ?
Te rog intelege ca fara certificat de mostenitor nu poti demonstra nimic. Cred ca repet pentru a treia oara. Inainte de orice altceva, trebuie sa faci succesiunea.

#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 bladhaund, on 23 septembrie 2016 - 17:14, said:

Inteleg ca initiatorul topicului nu e cunoscator al pietelor de capital si nu are tangente cu subtilitatile legii societatilor comerciale, dar din ce va eu la linkul acesta, ma cam sperii:
http://www.hidrocons.../rom/stiri.html

Mai intai, precizez ca e doar opinia mea, opinie personala si descriu ce inteleg eu si ce as face eu. Nu exista nicio garantie ca ar fi ceva corect din ce inteleg sau ca as face bine.

Mai intai, vad ca si-au votat un prag de 70% fara de care nu se pot lua hotarari privind fuziunea, capitalul social, administratorul si altele. Asta inseamna ca exista deja o mare concentrare la un om sau grup de persoane care actioneaza concertat si in mod practic cu firma se intampla ce doresc acestia. Faptul ca rascumpara actiuni semnalizeaza ca doresc sa faca o concentrare si mai mare. Aceasta e un aspect defavorabil micilor actionari.
Apoi, tot la stiri acolo la ei pe site vad ca in noiembrie 2015 au votat un prag de reprezentare ca sa poti participa la Adunarea Generala a Actionarilor (AGA). Prag de 2%. Adica enorm, pentru un mic actionar. Aceasta inseamna ca initiatorul topicului nici macar nu are acces in sala AGA, nici macar sa asculte ce vorbesc cei mari si tari. Trebuie sa se stranga multi, sa adune 2%, care sa dea o procura cuiva ca sa poata intra in sala si sa-i reprezinte. Se pare ca au avut si un proces pe aceasta tema, cand pragul era doar 1%: http://www.euroavoca...rticipa_la_AGA.

Cu alte cuvinte, ai niste actiuni cu care nu poti sa decizi nimic. Fara ca societatea sa fie cotata, practic vinzi cand vor ei, cu cat vor ei si cui vor ei. Asta e o situatie defavorabila unui mic actionar. Macar acum cumpara. Nu se stie pana cand, exista posibilitatea ca dupa ce ating un prag favorabil (de regula peste 90%) sa inceapa cu alte tipuri de scheme pentru a dilua (a scadea procentul de detinere) pentru micii actionari. Si atunci chiar plangi cu actiunile in mana, ca nu vor mai valora nimic si nu le va mai dori nimeni.

Ce as face eu (dar eu am mai investit la Bursa, nu o luati ca cel mai bun sfat, e posibil sa ma insel amarnic): as vinde actiunile H. si cu banii respectivi as cumpara ceva de pe Bursa. Fiind o firma cotata, as putea oricand sa vand actiunile, nu ca la H.
Exista totodata posibilitatea si ca firma H. sa mearga din ce in ce mai bine, sa nu faca scheme de diluare si sa distribuie dividende generoase in anii urmatori. Nimeni nu poate sti care e viitorul.

Te rog intelege ca fara certificat de mostenitor nu poti demonstra nimic. Cred ca repet pentru a treia oara. Inainte de orice altceva, trebuie sa faci succesiunea.

Dar eu pot lua dividente pe actiuni inainte sa fac succesiunea daca dovedesc ca sunt singurul mostenitor ?

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 July02, on 23 septembrie 2016 - 17:17, said:

Dar eu pot lua dividente pe actiuni inainte sa fac succesiunea daca dovedesc ca sunt singurul mostenitor ?
Pentru a patra oara: NU AI CUM SA DOVEDESTI FARA SA FACI SUCCESIUNEA!

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 lauredd, on 23 septembrie 2016 - 16:25, said:

NU de pe strada . Nu-ti explic de ce !  Cauta din actionarii existenti deja : uite o lista cu potentiali cumparatori Posted Image
btw, firma NU sta rau . Adica sta mult mai bine ca acum 3 ani , sa zicem ....
Cate actiuni ai ?


am gasit : 1868 actiuni
interesacu cat se vind la Hidroconstructia actiunile....?

 bladhaund, on 23 septembrie 2016 - 17:24, said:

Pentru a patra oara: NU AI CUM SA DOVEDESTI FARA SA FACI SUCCESIUNEA!

da chestia e ca sa nu ma coste mai mult succesiunea decat valoreaza actiunuile..., tata avea cam 1868 actiuni la Hidrocosntructia

Edited by July02, 23 September 2016 - 18:07.


#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 July02, on 23 septembrie 2016 - 18:08, said:

da chestia e ca sa nu ma coste mai mult succesiunea decat valoreaza actiunuile..., tata avea cam 1868 actiuni la Hidrocosntructia
Dai telefon la H., vezi cat iti dau aia pe actiuni, adaugi dividendele, apoi compari cu cat te costa succesiunea. Si vezi dupa aceea ce mai e de facut. Vezi ca e posibil sa se fi schimbat numarul de actiuni intre timp, daca au facut vreo majorare sau micsorare de capital. Scrie in haria aia de la stiri la ei pe site ca rascumpara cu 2,81 - 3 lei / actiune (daca ai citi-o, deh, de aia am dat linkul). Dar, atentie, e de la unii anume, care se pare ca au ceva de impartit cu cine o fi acum la conducere. Nu inseamna automat ca iti fac si tie aceasta oferta. Sau le pastrezi sau faci ce vrei tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate