Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

As fi interesata despre meseria de sofer profesionist

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
MihaelaSimion

MihaelaSimion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2016
Buna ziua! M - ar interesa cam cat ar costa toate actele pentru un post de sofer profesionist. Tot aud diferite preturi de la 2000 de euro, la 6000 de lei, la 5000 de lei etc. Sunt interesata cat costa exact. Am vazut ca scoala costa 2400 de lei C + E. Cred ca mai am nevoie de atestat tansport marfa si card tahograf. Nu stiu exact cat costa astea si cat dureaza. As putea lua un credit. Sotul lucreaza si ar fi si el de acord, numai sa ne recuperam banii din salariu. Am vazut salariu la cursa scurta ( la Coca - Cola, aprovizionari, ceea ce mi - ar cam surade la inceput sa fiu seara acasa ) 2000 de lei, la cursa lunga nu stiu cat e, imi puteti spune? Am auzit si aici diferite informatii, ba e cu plata la kilometru, ba ca e cu salariu fix si diurna etc. M - ar interesa sa stiu care e adevarul pana la urma  Si nu in ultimul rand cat de usor ar fi sa gasesti de lucru, mai ales ca femeie? Sincera sa fiu am vazut rar siferite de TIR pe net, nu - mi amintesc sa fi vazut una in persoana. Ma puteti ajuta cu informatii?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Adevarul e ca unele firme platesc la km, iar altele dau salar fix. Per km stiam de 35 de bani/km. Acum depinde si de firma. Poate sa dea mai mult sau mai putin. Si mai conteaza sa ai si curse. Ca sunt unele firme care platesc la km, dar is vai de capu lor cand vine vorba de contracte si ajungi sa iei de-al de 1000 de lei pe luna ca nu ai km. La inceput, fara experienta nu te astepta sa te angajeze firmele bune. De obicei astea cauta soferi cu experienta. Cand faci atestat transport marfa, baga si un agabaritic. Sa fie acolo. Prinde bine.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai pana la urma, ce vrei? Sa distribui cola prin oras, sa cari lazi, sau sa mergi pe tir, sa fii plecata cu lunile de acasa? Salariul difera functie de firma.

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu cred ca mai e companie care sa plateasca la km si sa lucreze in afara, nici alea de incepatori nu mai fac asta.
Scoala categoria C+E ii 22-24 si mai ai atestat marfa generala vreo 300-400 de lei, daca vrei si ADR + agabaritic ajungi in total la atestate cu 600 de lei, cartela tahograf 240 de lei, mai ai de depus la ARR bani pt atestate, tot vreo 200 de lei, valoarea plasticelor. Atestatul de marfa e tot examen cu camionul, si ala e vreo 100-200 de lei. Daca pici mai trebuie sa faci parca 6 ore, depinde cat te costa in functie de scoala/camion.
Eu lucrez doar pe afara, cursa lunga, am intalnit soferite romance, de regula lucrau alaturi de sot in echipaj, e chin lucrul in echipaj, program de 21 de ore dar altfel nu ai cum sa inveti meseria.
Diferenta intre cursa lunga si cursa scurta e ca la aia lunga gen 3000 km 4 zile doar conduci programul de 8 ore, la alea scurte e mult lucru manual, incarcat/descarcat, e faina totusi si variatia, una lunga, alta scurta.
In Romania cu exceptia curselor ADR se lucreaza cu coji de camioane. In afara de exemplu in Austria noaptea nu circula decat EURO 6, taxele difera in functie de noxe si se umbla cu camioane bune. Dupa 500.000 km oricum orice camion devine naspa.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 Serafim606, on 22 septembrie 2016 - 20:00, said:

Inca ceva. Le ai cu trasu la furtun din rezervor Posted Image? Nu de alta, dar poate mai dai pe traseu. Deh... bonus Posted Image.
Vorba aia. Tre sa iasa mancarea si tigarile Posted Image).
Cu furtunul e fixpix, sunt si pompe, sunt curios sa vad cum schimba roata cand are pana. Cand esti blonda, cu autoturism, te ajuta toti, cand te vad cu ditamai camionul, mai greu.

#6
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
meseria de sofer profesioist nu implica viata de familie.
"soferii profesionisti" care sunt seara acasa langa sotie/sot  cara marfa din depozit in masina si viceversa

 Nero-d, on 22 septembrie 2016 - 20:09, said:

femeile sunt incompatibile cu meseria de sofer profesionist... atat fizic cat si psihic!
idem

gandeste-te la o pana la tir.....

#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mai, nu ar fi nici prima, nici ultima:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7zdG_PUcozk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6JgxRJUYWIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xC0CqCoHwRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o-q7j7cW2lk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scoala costa numai 2400 de ron C+E, dar vezi ca acolo ei nu au bagat decat  3 sedinte de practica cu camionul si doua cu camionul si remorca. O sedinta are 45 de minute ... deci nu vei conduce decat 3 ore si 45 de minute. Daca nu reusesti sa inveti sa strunesti camionul in orele astea, trebuie sa mai platesti alte ore de conducere. Stiu asta ca si pe mine ma batea gandul anul trecut sa fac scoala ... dar intre timp mi-a trecut!
Daca si sotul tau lucreaza pe camion, poate va bagati ca echipaj pe extern. Pe extern se plateste destul de bine, totalitatea veniturilor (salariu + diurna) poate sari de 2000 de euro. Insa esti plecat cu lunile de acasa, dar fiind impreuna cu familia (sotul) cred ca e ok.

Edited by roland_s, 22 September 2016 - 20:22.


#8
MihaelaSimion

MihaelaSimion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2016

 SpeedDemon, on 22 septembrie 2016 - 20:06, said:

Nu cred ca mai e companie care sa plateasca la km si sa lucreze in afara, nici alea de incepatori nu mai fac asta.
Scoala categoria C+E ii 22-24 si mai ai atestat marfa generala vreo 300-400 de lei, daca vrei si ADR + agabaritic ajungi in total la atestate cu 600 de lei, cartela tahograf 240 de lei, mai ai de depus la ARR bani pt atestate, tot vreo 200 de lei, valoarea plasticelor. Atestatul de marfa e tot examen cu camionul, si ala e vreo 100-200 de lei. Daca pici mai trebuie sa faci parca 6 ore, depinde cat te costa in functie de scoala/camion.
Eu lucrez doar pe afara, cursa lunga, am intalnit soferite romance, de regula lucrau alaturi de sot in echipaj, e chin lucrul in echipaj, program de 21 de ore dar altfel nu ai cum sa inveti meseria.
Diferenta intre cursa lunga si cursa scurta e ca la aia lunga gen 3000 km 4 zile doar conduci programul de 8 ore, la alea scurte e mult lucru manual, incarcat/descarcat, e faina totusi si variatia, una lunga, alta scurta.
In Romania cu exceptia curselor ADR se lucreaza cu coji de camioane. In afara de exemplu in Austria noaptea nu circula decat EURO 6, taxele difera in functie de noxe si se umbla cu camioane bune. Dupa 500.000 km oricum orice camion devine naspa.
Deci daca iau credit 1000 de euro mi - ar ajunge pentru tot ce - mi trebuie la mana?

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ia in calcul ca s-ar putea sa nu iei din prima orasul si atunci ai de facut alte ore suplimentare.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si cine iti garanteaza ca vei gasi de lucru? Tot n-ai zis ce anume vrei sa lucrezi, sa poti primi sfaturi la obiect. Sunt o gramada de oameni cu toate categoriile luate, care nu lucreaza ca soferi, ca nu le convine.

#11
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

 Nero-d, on 22 septembrie 2016 - 20:09, said:

femeile sunt incompatibile cu meseria de sofer profesionist... atat fizic cat si psihic!

Sa  nu generalizam. Poate exista si exceptii.
Insa daca abia faci scoala...cred ca o sa fie  foarte greu spre  imposibil sa gasesti de lucru, si soferita si incepatoare.

Edited by bondax, 22 September 2016 - 20:46.


#12
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
Nu cred ca e cazul unor raspunsuri  "brutale". In definitiv, daca asta  ii place, nu e imposibil. Acum depinde si de  piata muncii, din cate stiu e lipsa de soferi de TIR in  Romania.
Dar intr-adevar, meseria pare nepotrivita  pentru o femeie si e posibil ca multi  angajatori sa prefere un barbat. Mai ales cand evorba de  o femeie  si fara experienta la categoriile profesioniste.

Dar,  exista si alte variante, spre exemplu  pe la firmele de curierat, etc. Pe masina de curierat  locala pare  mai potrivit  ptr o femeie decat  pe tir.

Edited by bondax, 22 September 2016 - 21:24.


#13
MihaelaSimion

MihaelaSimion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2016

 rumegus, on 22 septembrie 2016 - 20:30, said:

Si cine iti garanteaza ca vei gasi de lucru? Tot n-ai zis ce anume vrei sa lucrezi, sa poti primi sfaturi la obiect. Sunt o gramada de oameni cu toate categoriile luate, care nu lucreaza ca soferi, ca nu le convine.
Pe cursa luinga clar. Nu - mi prea convine sa incarc si sa descarc toata ziua si atunci prefer drumuri mai lungi in schimb. Nu - i vorba, cu condus distanta lunga cu remorca de 750 de kg sunt invatata, dar cu TIR - ul stiu ca e alta mancare de peste, dar cred ca daca ma invat sa stapanesc TIR - ul ma descurc la capitolul energie.

#14
dann52

dann52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.04.2013
Bravo. Daca ai ambitie si iti doresti asta ....go 4 it fata !  Posted Image

#15
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
1000 euro ar ajunge. N-am inteles daca sotul lucreaza tot ca sofer. Daca da, e OK, puteti merge impreuna. Altfel pentru o femeie e destul de dificil, nu o sa poti incepe singura, cateva luni o sa trebuiasca sa lucrezi in echipaj, pana o sa deprinzi chestiile de baza. Gandeste-te cum e sa fii in echipaj cu un barbat strain, sa impartiti un spatiu de cativa metri patrati in care e absolut imposibil sa ai intimitate.
De lucru ae gaseste, e nevoie mare de soferi in toata Europa. Stiu o firma care plateste scoala de soferi si toate celelalte acte, cu conditia sa semnezi un contract cu ei pe cativa ani.

#16
MihaelaSimion

MihaelaSimion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2016

 bondax, on 22 septembrie 2016 - 21:23, said:

Nu cred ca e cazul unor raspunsuri  "brutale". In definitiv, daca asta  ii place, nu e imposibil. Acum depinde si de  piata muncii, din cate stiu e lipsa de soferi de TIR in  Romania.
Dar intr-adevar, meseria pare nepotrivita  pentru o femeie si e posibil ca multi  angajatori sa prefere un barbat. Mai ales cand evorba de  o femeie  si fara experienta la categoriile profesioniste.

Dar,  exista si alte variante, spre exemplu  pe la firmele de curierat, etc. Pe masina de curierat  locala pare  mai potrivit  ptr o femeie decat  pe tir.
Am incercat la curierat, dar e enorm de multa corespondenta de descarcat din camioane ( corespondenta poate insemna pana si frigidere sau amvelope, nu doar scrisori ), de sortat corespondenta pe zone mai mari in timp ce o descarci si apoi de ales din zona mare corespondenta din sub - zona care ti - e alocata tie, si toate astea cat de repede se poate ( si nu se pune ca esti femeie, mi - a zis - o din topor unul din sefi " sa nu crezi ca o sa te menajez "). La 8 incepe programul, la 10, cel tarziu 11 trebuie sa fii pe masina ( eu eram rupta de atata carat deja ), Dupa aia trebuie sa cunosti bine orasul daca primesti prin oras ( eu asa am primit ) si sa identifici cat mai rapid drumul cel mai eficient, sa - ti termini livrarile pana la ora 17, altfel stai peste program. Si nu in ultimul rand mai ai de preluat corespondenta pe care trebuie sa o depui tot pana la ora 17. Nu e asa de usor cum pare ( cum am crezut eu ).

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Sa  nu generalizam. Poate exista si exceptii.
exceptii care nu fac altceva decat sa confirme regula!!!

cum s-ar descurca spre exemplu o femeie in minerit? in abataj frontal?

e nevoie de indemanare si coordonare la manevre... plus forta fizica, rezistenta, concentrare si o stabilitate si concentrare psihica...
notiuni incompatibile cu femeia!... demonstrat stiintific...
PMS e incompatibil cu condusul :)
de responsabilitate nici nu mai vorbim...
plus ca e un job eminamente sedentar care predispune la ingrasare mai ales la femei!

#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Daca ai ceva experienta in soferie si iti place treaba asta care nu e usoara da-i inainte!
Nu pot sa zic ca-ti vei gasi repede angajator, patronii sunt reticenti cand aud de femeie sofer pe tir.
Eu am vazut multe soferite pe camioane mari in strainatate.

Conduc femeile avioane...de ce n-ar conduce un camion?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tGCoyRxXcOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexa32, 22 September 2016 - 22:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate