Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Garantie ignorata fara niciun raspuns - Arctic/Emag -> judecata?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am un frigider Arctic luat de pe emag, garantie 2 ani de zile.


Display-ul s-a defectat din senin, frigiderul isi schimba temperatura mereu si scoate sunete puternice de fiecare data cand deschid usa.

Sunat la service-ul Arctic, a venit tehnicianul, a constatat fara sa rezolve problema spunand ca va reveni.


Apoi nimeni de la Arctic practic nu mai raspunde la niciun email, au trecut vreo 2 saptamani de cand ii contactez si efectiv ma ignora.


Am produsul in garantie iar service-ul Arctic refuza practic sa se ocupe de problema, fara a-mi fi furnizat absolut niciun motiv sau raspuns.


Cum pot sa-i amenint si eventual sa-i dau in judecata ? De care text de lege ma pot folosi ?

Edited by allah2, 22 September 2016 - 18:55.


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
O bagi p'aia cu "Sunt un cetatean iuropean si am drepturi!" si ii contactezi pe cei de la ANPC: http://www.anpc.gov....ne-o-reclamatie

#3
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
http://reclamatii.anpc.ro/

#4
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Apoi nimeni de la Arctic practic nu mai raspunde la niciun email, au trecut vreo 2 saptamani de cand ii contactez si efectiv ma ignora.


La telefon ce zic?

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postallah2, on 22 septembrie 2016 - 18:54, said:

scoate sunete puternice de fiecare data cand deschid usa.

Si al meu. Si cand o inchid.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cu cat era mai ieftin deca urmatorul asemanator dar mai de calitate?

#7
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostSuper Chief, on 22 septembrie 2016 - 20:24, said:

Cu cat era mai ieftin deca urmatorul asemanator dar mai de calitate?

Atat timp cat au acelasi termen de garantie,  ce conteaza pretul sau calitatea?  Un produs defect,  e defect,  are garantie,  deci trebuie reparat.

#8
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
La telefon dau de o femeie care zice ca ea nu prea stie, ca sa dau mail, acolo se ocupa altii. A costat vreo 1700 lei.

#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Daca l-ai cumparat pe persoana fizica sunt obligati ca in termen de 15 zile calendaristice de la data la care le-ai adus la cunostinta defectul, sa iti repare frigiderul(sa ti-l aduca la confomritate). in cazul in care ai o dovada ca i-ai anuntat atunci te duci frumos la ANPC si depui o reclamatie imediat ce trec cele 15 zile. Apoi astetpti ca ANPC-ul sa-si faca datoria.
Poti sa scrii celor de la service ca, daca in 15 zile de la data anuntarii defectului nu-ti repara produsul, te duci la ANPC. De obicei devin mai sprinteni dupa astfel de informare primita de la clienti.
Daca l-ai cumparat pe firma e alta treaba. Trebuie sa-i dai in judecata.

#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostDorel-Mesterel, on 22 septembrie 2016 - 20:43, said:


Atat timp cat au acelasi termen de garantie,  ce conteaza pretul sau calitatea?  Un produs defect,  e defect,  are garantie,  deci trebuie reparat.
Cum de nu are 5 ani garantie? Arctic ofera 5 ani garantie de mult timp la produsele lui, ce-i drept tre sa te inregistrezi pe site, dar merita.

Si am luat si eu un Arctic de la emag anul trecut, 5 ani garantie... plus pret mic ca era black friday, plus urcat sus si transport gratuit.

#11
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postallah2, on 22 septembrie 2016 - 20:53, said:

La telefon dau de o femeie care zice ca ea nu prea stie, ca sa dau mail, acolo se ocupa altii. A costat vreo 1700 lei.
E-mag, Arctic nu au call center?
De multe ori emailurile se ignora. Telefonul e baza si sesizare cu nr de inreg de la call center.

Edited by misu183, 23 September 2016 - 11:28.


#12
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
S-a rezolvat, au raspuns la email imediat cum le-am spus ca voi contacta ANPC-ul si se pare ca imi vor schimba intreg frigiderul Posted Image

Edited by allah2, 23 September 2016 - 17:32.


#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Rahati parliti. Chiar si acum ma felicit a mia oara ca am plecat din romania. Mentalitatea aia este foarte proasta. Treaba de mantuiala, de sila si numai cu amenintare.

Fi-mi-ar scarba.

Multi o sa zica, pai da, a rezolvat treaba. Da, ii rezolvata. Dar cum, cu taraganare, amenintari?

Edited by Super Chief, 23 September 2016 - 21:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate