Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

intrebare tratament dop de ceara

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
am fost vineri la un ORL privat unde am fost diagnosticat cu depunere cermued in urechea stanga. Mi-a spus ca e foarte tare dopul si adanc, si mi-a prescris ceva solutie "ciplox" pe care sa o aplic de vineri pana luni, si o alta solutie auriculara cu clorafnenicol si fluocinolon pe care sa o aplic de marti pana joi, vineri adica maine, urmand sa ma intorc pentru spalatura.
Eu nu am aplicat ciplox deloc si am folosit doar Solutia auriculara de marti pana joi, pentru ca sunt un prostovan :D
Intrebarea mea e pentru cei care se pricep in domeniu, daca ii va vi mai usor medicului sa imi socata dopul decat daca nu as fi aplicat nimic, sau fara cipox Solutia auriculara e degeaba?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Stii ce te asteapta, nu-i asa?

[ http://appsisecommerce.s3.amazonaws.com/clientes/cliente4241/produtos/20850/Z31451995506.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Nu-l mai speria și tu. Că poate se duce la farmacie și-și cumpăra conuri din alea periculoase.

#4
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
el vineri mi-a zis ca daca ar face spalatura m-ar durea foarte rau si de aia mi-a prescris medicamentele astea
sper ca poate sa imi faca spalatura, si sa nu ma refuze chiar daca ma va durea foarte tare, nu mai pot sa stau cu urechea infindata

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ia-ti mai bine o seringa de 20 ml si baga apa calduta. sa nu cumperi conurii fiindca sunt o mare teapa.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
rich - sincer acu, sa-i spui cuiva, nu te mai duce la medic, incearca leacuri babesti ca e mai bine asa .....

#7
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Spalatura nu doare !!!
Ar fi bine sa-ti pui putin ulei ( de gatit ) pe un tampon de vata / tifon si sa-l bagi in ureche , uleiul va inmuia dopul si va iesi mai usor la spalatura .

#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 cobi1, on 22 septembrie 2016 - 15:57, said:

Spalatura nu doare !!!
Ar fi bine sa-ti pui putin ulei ( de gatit ) pe un tampon de vata / tifon si sa-l bagi in ureche , uleiul va inmuia dopul si va iesi mai usor la spalatura .
chiar daca am folosit solutie auriculara cu cloranfinmocl?

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
Amice, fa doar ce ti-a recomandat medicul. Da si cu Ciplox si du-te inapoi la medic cand trebuie. S-ar putea sa fi vazut ca e lipit bine dopul acolo, si nu-i chiar de joaca cu chestia asta, sau posibil sa fi vazut semnele unei infectii (cloramfenicol e antibiotic).

Edited by Handicarpati, 22 September 2016 - 17:11.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-l speriati degeaba.
Spalatura nu doare deloc.Dureaza exact pana iese apa calduta din acea siringa,adica cateva secunde.

on64
Te reintorci la medic si nu-i spui nimic de faptul ca ai fost un prostovan,cum bine ai recunoscut.
O sa-si dea seama imediat si el de acest fapt.
In cel mai rau caz te va pune sa repeti,de asta data intocmai,tratamentul.
Sa nu te puna al' cu coarne sa te apuci tu sa te cureti.Operatia in sine este prea banala ca sa te auto-nenorocesti pe viata.

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Adm, on 22 septembrie 2016 - 15:20, said:

Stii ce te asteapta, nu-i asa?

[ http://appsisecommerce.s3.amazonaws.com/clientes/cliente4241/produtos/20850/Z31451995506.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e sfanta.....Chiar si in zilele noastre am vazut ca la spitale cu pretentii tot cu metoda asta se face treaba!
Nu e dureros deloc doar ca ai o senzatie aiurea!

#12
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Adm, on 22 septembrie 2016 - 15:20, said:

Stii ce te asteapta, nu-i asa?


Am avut si io parte de scula asta. Dupa ce-ti baga jetu' ala de apa-n urechi simti ceva vajait. Doar atat.

Tratament de ~45 de secunde si am dat 120 de lei, pare-mi-se. Asta m-a durut, in schimb :D

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
120 de lei?

#14
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si eu am dat 90 de lei si nu mi-a rezolvat problema

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
@on64 - tirbusonul e sfant!

#16
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Mai bine cauta o clinica care are aspirator, acum câțiva ani asa am scăpat de dop, nu a fost deloc dureros, bine, dupa o saptamana de soluții care au muiat ceara.

Edited by UWE, 22 September 2016 - 23:57.


#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Apa oxigenata.
Bagi un betisor de urechi in apa oxigenata si-l presezi usor pe intrarea in canalul ca sa-l "storci" in ureche. Faci de 2-3 ori operatiunea asta si va dizolva ceara. De preferat dupa ce faci baie pt a fi "inmuiata" zona. Dupa aia clatesti din nou.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ce inseamna "dopul e foarte tare si foarte adanc"? Te-au speriat aiurea... Dopurile de cerumen nu se solidifica, sunt doar dense, dar totusi lichide.
Asa ca, poti incerca acasa cu o seringa normala de plastic (fara ac, desigur) sa bagi apa calda (sau ceai de musetzel), cu presiune in ureche, in serii de 10-15 irigari, apoi pauza. E un pic dureros, dar pana la urma, incepe sa curga mizeria, iar in 2 zile inflamatia ar trebui sa treaca.

Nu incerca cu betzisoare. Mai bine baga inainte cu cateva ore un mic tampon cu tinctura (alcoolica) de propolis..Ar trebui sa se mai inmoaie un pic dopul, inainte sa bagi apa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate