Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ablatie unghie police

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajG_DD, pe 23 septembrie 2016 - 09:15, a scris:

Am spus ca e infectie bacteriana, nu e ciuperca
In mod logic, primul pas ar fi identificarea agentului ce a provocat infectia bacteriana, deci pt inceput cauta un laborator care sa-ti faca analiza microbiologica.
Dupa vindecare treci la pasul doi, adica tratarea afectiunii de baza, onicopapiloma (ma rog, nu am gasit alte metode decat cea chirurgicala).

#20
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

Vizualizare mesajKarhu, pe 24 septembrie 2016 - 07:40, a scris:


In mod logic, primul pas ar fi identificarea agentului ce a provocat infectia bacteriana, deci pt inceput cauta un laborator care sa-ti faca analiza microbiologica.
Dupa vindecare treci la pasul doi, adica tratarea afectiunii de baza, onicopapiloma (ma rog, nu am gasit alte metode decat cea chirurgicala).

Doua am facut, nu una(synevo si medcenter) ! Recoltate corespunzator, desigur si inainte de a fi inceput vreun tratament cu antibiotic
Rezultat negativ, asta in cazul in care de sub unghie iesea infectie asa cum se vede mai jos
Nu poate fi decat infectie bacteriana

Cat despre clinici...degeaba dau search pe google. Din experienta stiu ca acolo se duc aceiasi medici...nu zic cuvant urat :P....de la stat. Si tot din experienta stiu ca mai sunt si medici care se informeaza continuu si sunt la curent cu tot(de ce nu unu care vrea sa si documenteze un caz de onychopap..), numai ca nu ii gasesti la un simplu search.
De aia aveam nevoie de ajutorul vostru ;)

Attached Files


Edited by G_DD, 24 September 2016 - 09:27.


#21
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Iese puroi, ar trebui sa iti tai unghia scurt si sa ti pansament tot timpul timp de 2-3 saptamani + igiena + odihna + dezinfectante.

#22
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Aia era acum vreo 2 luni, cand intentionat am lasat sa se adune, sa avem ce recolta pt cultura...cu rezultat negativ :P
Sub antibiotic si dezinfectant a trecut imediat...aparent...la o luna s a infectat dinnou si asta din centrul unghiei, unde nici apa nu patrunde
Nu pot sta cu degetul in sus, din pacate
Scriu fff mult si asta contribuie la traumatizare, implicit reaparitia infectiei


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate