Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ablatie unghie police

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Bun gasit
Va rog sa imi recomandati o clinica in Bucuresti unde sa pot face ablatie unghiala (sa imi scoata unghia :P ) si in acelasi timp sa imi faca biopsie si examen histopatologic
Multumesc

Edited by G_DD, 22 September 2016 - 00:51.


#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Pentru ciuperci, ai incercat exoderil, ulei de argan toata ziua e reclama la tv?

Poze poti sa pui?

Ti-as recomanda un tratament dar tine mult de vointa.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Din pacate, banuiesc ca e mai mult decat o ciuperca! Posted Image Orice chirurg ar trebui sa stie sa scoata o unghie.

Exoderil e o gluma!Posted Image

#4
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Din nefericire Exoderilele, Bifonazoalele si alte tratamente de gen sunt fix vax.
Bani dati pe geam.

Stie cineva un tratament eficient?

#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Clotrimazol unguent

#6
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Cat de des se aplica, si in cat timp trece?

#7
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

 arab, on 22 septembrie 2016 - 07:15, said:

Din pacate, banuiesc ca e mai mult decat o ciuperca! Posted Image Orice chirurg ar trebui sa stie sa scoata o unghie.

Exoderil e o gluma!Posted Image

Asa e, nu e ciuperca. E onicopapiloma. Sunt f putine cazuri documentate, desi e o chestie banala. Un "fir" keratinizat care creste odata cu unghia direct din matrice.
Problema mare e ca in urma unui traumatism s-a infectat. Altfel nu m-ar fi deranjat niciodata.
Onicoliza este mediana si profunda, pana deasupra lunulei, care din cauza infectiei s-a si deformat
Asa ca singura solutie e ablatia

Si pt ca tot acel tesut( si infectat pe deasupra ) trebuie curatat nu e vb de o "simpla" ablatie
Si nu stiu cat de afectat e...si normal ca vreau sa se faca tot posibilul sa imi pastrez unghia...fara matricectomie :(

Ce spuneti voi aici sunt tratamente pt onicomicoza, ciuperca
La mine e infectie bacteriana
As fi "preferat" micoza in locul asteia :P

Attached Files


Edited by G_DD, 22 September 2016 - 10:49.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 arab, on 22 septembrie 2016 - 07:15, said:

Orice chirurg ar trebui sa stie sa scoata o unghie.
In vest maruntisuri din astea face medicul de familie.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Inseamna ca este o mare-mare diferenta intre medicii de familie din Vest si cei de pe la noi, sa zicem.Posted Image

#10
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 G_DD, on 22 septembrie 2016 - 10:32, said:

Asa e, nu e ciuperca. E onicopapiloma. Sunt f putine cazuri documentate, desi e o chestie banala. Un "fir" keratinizat care creste odata cu unghia direct din matrice.
Problema mare e ca in urma unui traumatism s-a infectat. Altfel nu m-ar fi deranjat niciodata.
Onicoliza este mediana si profunda, pana deasupra lunulei, care din cauza infectiei s-a si deformat
Asa ca singura solutie e ablatia

Si pt ca tot acel tesut( si infectat pe deasupra ) trebuie curatat nu e vb de o "simpla" ablatie
Si nu stiu cat de afectat e...si normal ca vreau sa se faca tot posibilul sa imi pastrez unghia...fara matricectomie Posted Image

Ce spuneti voi aici sunt tratamente pt onicomicoza, ciuperca
La mine e infectie bacteriana
As fi "preferat" micoza in locul asteia Posted Image

pune poze!

ce program de igiena ai?

ai pansat degetul?

dupa diagnostic eu m-am vindecat de infectie fungica, micoza dupa ce am incercat cam tot posibil! tratamentul l-am publicat

https://store.kobobo...nghii-incarnate

Ce vedeți în poze e o formă ameliorată aparută după ce am reanceput sa fac ce era gresit in viata mea și au reapărut pete albe și denivelări mai mari.

Attached Files



#11
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009

 inevitabil, on 22 septembrie 2016 - 10:14, said:

Din nefericire Exoderilele, Bifonazoalele si alte tratamente de gen sunt fix vax.
Bani dati pe geam.

Stie cineva un tratament eficient?
Eu am avut micoza la degetul mare si am dat cu exoderilul ala de 40 lei si mi-a trecut. Aparuse pe colt ciuperca, si am decupat din ea pana aproape de baza unghiei.

#12
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Poate te tratezi ca mine. Am avut o problema urata la un deget de la mana,cu foarte multi ani in urma. O infectie purulenta, cu umflarea degetului de aproximativ doua ori, in urma unei intepaturi accidentale intr-o aschie de lemn dintr-o apa statuta mizerabila. M-am prezentat la medic, trimitere la chirugie unde speram sa-mi curete chirurgical infectia.
Decizia medicului chirurg a fost de amputare a degetului. Am refuzat si in disperare am luat decizia sa incerc sa ma vindec singur dupa capul meu.
De cateva ori pe zi storceam materia si tineam degetul apoi cateva minute in tinctura de iod concentrata. Dupa cateva zile (patru,cinci) a inceput sa se dezumfle, sa cada fasii din zona care fusese cu materie si deasemenea a cazut si unghia. Arata hidos, subtire, fara piele si unghie, dar curat. Apoi in decurs de doua,trei luni s-a regenerat, inclusiv unghia.
Asa ca nu vad de ce n-ai incerca cu tinctura de iod (nu alcool iodat), poate rezolvi problema fara tot felul de medicamente miraculoase sau interventie chirurgicala.Sanatate.

#13
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 WarpS, on 22 septembrie 2016 - 11:35, said:

Eu am avut micoza la degetul mare si am dat cu exoderilul ala de 40 lei si mi-a trecut. Aparuse pe colt ciuperca, si am decupat din ea pana aproape de baza unghiei.

cred ca te grabesti sa tragi concluzii, pana in prezent in cel mai bun caz utilizand medicamente, creme, lotiuni m-am vindecat/ameliorat ptr. o perioanda!

#14
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Voi vorbiti in continuare de ciuperci :P
Si dupa cum am spus...nu e cazul la mine

#15
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
In primul post chiar tu ai indoieli despre diagnostic! Ai pus un pdf ce nu merge descarcat!

nu ai pus poza ca sa stiu daca te pot ajuta ! ciuperca sau fungi sau candita cam aceiasi familie!

onicopapiloma sau onico papiloma ce e?

#16
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
N-am dubii deloc ce e, examenul histo patologic il vroiam pt confirmare
Am spus ca e infectie bacteriana, nu e ciuperca
Nu stiam ca nu merge descarcat pdf ul
O sa mai incerc
Search pe google dupa onicopapiloma :)

Attached Files


Edited by G_DD, 23 September 2016 - 09:17.


#17
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
In primul post va rugam sa imi recomandati o clinica
Ceea ce nu am spus si era cel mai important, caut un medic dermatolog la curent cu ultimile noutati, care se mai si informeaza din cand in cand, poate propune un alt tratament decat chirurgical, ca majoritatea, mai ales prin zona mea se ghideaza dupa old school....atat au invatat...la revedere. Nu sunt la curent cu diagnostice noi..etc

#18
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Search pe google dupa clinici si trimiti mail cu poze etc daca ai timp de pierdut.

Ti-am trimis un pm cu ce sa incepi etc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate