Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Radioul și situațiile de urgență

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,565
  • Înscris: 13.06.2004
Se zice că în situaţii de urgenţă aparatul de radiorecepţie este foarte util. Aşa să fie? Mă gândesc la faptul că undele radio pentru transmisie analogică (chiar şi cele F.M.) "bat" mai departe decât semnalul telefonului.
P.S. Domane fereşte să fie vreodată nevoie de aşa ceva.

Edited by djl, 22 September 2016 - 00:13.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am uitat de mult beneficiile radioului.
In caz de "ceva" suntem rupti de orice informatie.
Nu stiu cine mai are , in functiune, un aparat radio (analog) cu baterii.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
am vro 5 chinezerii de la bazar

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdjl, on 22 septembrie 2016 - 00:12, said:

Se zice că în situaţii de urgenţă aparatul de radiorecepţie este foarte util. Aşa să fie? Mă gândesc la faptul că undele radio pentru transmisie analogică (chiar şi cele F.M.) "bat" mai departe decât semnalul telefonului.
De acord cu tine. Orice "survival kit" ar trebui sa includa o "galena" + o "dioda" + vreo 10m de cablu [ :D ].
Si unul pe baterii solare, pentru ca si asa sunt extrem de ieftine.
Sau 2-3-4-5, daca sunt chinezesti.

Oare astia de pe la noi au acces la statiile de emisie in caz de bube?

View Postpasilla, on 22 septembrie 2016 - 00:20, said:

Nu stiu cine mai are , in functiune, un aparat radio (analog) cu baterii.
Nu retin sa avem radio [voce] digital p'aici. Mi-a scapat vreo informatie?

#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 22 septembrie 2016 - 00:12, said:

Se zice că în situaţii de urgenţă aparatul de radiorecepţie este foarte util. Aşa să fie? Mă gândesc la faptul că undele radio pentru transmisie analogică (chiar şi cele F.M.) "bat" mai departe decât semnalul telefonului.
P.S. Domane fereşte să fie vreodată nevoie de aşa ceva.

Un aparat de radio, inainte de a difuza o stire, necesita ca acea stire  :
-sa ajunga la  redactia radio
-sa fie  verificata
-sa se aprobe difuzarea ei, dupa verificare. O stire  de genul asta nu poate fi difuzata fara unele aprobari
   Caz in care necesita ceva timp

  O aplicatie pe smartphone care te poate atentiona asupra  producerii unui seism poate fi mai rapida. Exista astfel de aplicatii, moca.
  Informatia trece prin mai putine maini pana la emitere in eter.
  -------------------
Odata.
Apoi:
     Dpdv al legilor fizicii, ambele situatii sunt la fel de rapide.
Deoarece receptoarele radio, atat cat si telefoanele, primesc informatii prin unde radio.
   Unde care se propaga cu viteza luminii.
In functie de lungimea de unda, de reflexie, de zi, de noapte, de nivelul plafonului ...de  stratosfera, ionosfera... diferenta de timp in care informatia ajunge la tine este infima.

  Diferenta consta in altceva.
  Te afli sau nu in aria unei celule de telefonie mobila.
   Aici castiga telefonul.
   Daca esti in afara celulei (asa cum vezi emisiunile cu situatiile de supravietuire), degeaba ai smartphone..
   Castiga aparatul radio, insa nu ai emisie.

E mult de discutat, este vorba de propagarea undelor, de locul in care te afli, daca ai sau nu acoperire , receptie buna, de relief si vegetatie (padurile absorb undele radio),  daca ai un aparat bun  si de factorul uman.

Edited by Topp, 22 September 2016 - 01:06.


#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,565
  • Înscris: 13.06.2004
@ dexterash : vorbeam la modul general, nu făceam referinţe strict la România.

#7
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Tocmai m-am dotat cu un Tecsun! :)

... si multi uita ca majoritatea telefoanelor au si radio! ;)

#8
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postipel, on 22 septembrie 2016 - 01:14, said:

Tocmai m-am dotat cu un Tecsun! Posted Image
... si multi uita ca majoritatea telefoanelor au si radio! Posted Image
       Telefonul depinde de celula in care te afli.  O celula de telefonie mobila are raza relativ mica de emisie.
   Daca iesi putin in afara ei, telefonul tau este doar un obiect oarecare.
  Ai vazut cate antene de telefonie mobila sunt pe blocuri, in orase ?  De ce atat de multe, de dese  intr-un spatiu restrans ?
   Cate antene radio, TV,  ai vazut pana a aparut telefonia mobila ? Rare, instalate  la sute de km una de alta, corect ?

Nu ti s-a intamplat sa nu ai semnal la telefonul mobil  atunci cand te afli in locuri indepartate de orase ?  Despre asta vorbesc.

Informeaza-te despre proprietatile undelor radio (medii) si ai sa intelegi.
  Daca esti de exemplu izolat pe-o insula, in afara celulelor telefoniei mobile si ai la tine un  receptor radio si-un smartphone (cu radio, care face si clatite, cu tot)... la ce-ti foloseste telefonul ?
Poti tu asculta la smartphone un post de radio in situatia asta ? Iti poti tu suna familia ? Nu.
Pentru ca in acest caz, telefonul tau este ,,rupt'' de antena-mama.

Un receptor  radio nu depinde de celulele telefoniei mobile.  Aici e diferenta.
  Tu nu ai schimbat la un  radio, din selectorul de unde, diverse posturi ?
   Erau atunci telefonii mobile ?
  Expresia ,,aparat de radio'' este o expresie populara.  Prin ea intelegem un receptor caruia-i poti modifica lungimea de unda la receptie,  un aparat caruia cu ,,acordul fin'' si selectorul de unde  poti schimba frecventele si poti asculta diferite posturi care emit de la chiar mii de km.
Una-i una, alta-i alta.

Edited by Topp, 22 September 2016 - 02:17.


#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdjl, on 22 septembrie 2016 - 01:05, said:

@ dexterash : vorbeam la modul general, nu făceam referinţe strict la România.
Pai nici eu.
Nu bag mana'n foc, dar comunicarea radio de "baza" nu cred ca a disparut pe nicaieri - si nici nu cred ca va disparea. Si, da, cred ca ramane cea mai la indemana modalitate de informare a populatiei [uite, chiar ma gandeam acum o luna la o chestie de genul, de "baza", pentru cei de pe la noi care nu au nici macar acces la curent - radio + lumina LED nocturna pe baze solare; mi se pare un proiect cat-de-cat bun pentru lipsurile unora].

Oare juniorii stiu legatura simpla dintre frecventa si distanta/raza de propagare? Si frecventele folosite de radiourile clasice in AM, de FM si de GSM+4G+restul?

#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdexterash, on 22 septembrie 2016 - 02:28, said:

Nu bag mana'n foc, dar comunicarea radio de "baza" nu cred ca a disparut pe nicaieri -
N-o sa dispara niciodata propagarea undelor radio.  
Undele radio se propaga in eter ca si undele iscate din aruncarea unei pietre in apa.
          Pe un metru liniar de luciu apa, cate unde/secunda  se propaga din punctul X in punctul Y atunci cand arunc o piatra in apa ?
  Punctul X  fiind locul in care cade piatra.
    
Pastrand proportiile.
   Principiul propagarii undelor electromagnetice sta la baza legaturii radio.  Ele, undele,  se propaga cu viteza luminii, indiferent  de frecventa lor.
  Diferenta consta in faptul ca unele unde pot  parcurge in eter  o distanta mai mica sau mai mare,  masurand de la  de piatra aruncata (emitator).
   Acele unde (valuri) pot fi mai distantate sau mai apropiate unele fata de altele. Asta e lungimea de unda. Distanta dintre doua  valuri.
In  functie de diferiti factori, de ionosfera, stratosfera, de ora zi/noapte,  de straturile atmosferei care absorb sau reflecta undele electromagnetice... coboara sau urca vizavi de Terra...se construiesc sistemele de comunicatii.
  Eheee... si  de-aici incolo, multe-ar fi..

Edited by Topp, 22 September 2016 - 03:23.


#11
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Intr-o situatie de urgenta cred ca este important si sa poti emite semnal radio.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QDtxjjOSxFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Eu am Baofeng UV5R. Asta inseamna:
-receptie radio FM 88-108Mhz;
-rx/tx VHF;
-rx/tx UHF
-lanterna LED.

Edited by Lipsum, 22 September 2016 - 04:03.


#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Statiile radio de amatori fixe in banda de unde scurte acopera sute sau mii de km, la fel cele mobile in VHF pot acoperi in conditii ideale peste 100 km am reusit o legatura radio acum cativa anii, intre cota2000 Sinaia si Bucuresti, cu 2 statii Motorola gp300 in banda VHF de radioamatori, dar obisnuit reusesti cativa km sa poti vorbi intre 2 statii aflate la nivelul solului cu ceva obstacole intre ele.

Edited by baribalu, 22 September 2016 - 06:02.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTopp, on 22 septembrie 2016 - 03:00, said:

N-o sa dispara niciodata propagarea undelor radio.  
Undele radio se propaga in eter ca si undele iscate din aruncarea unei pietre in apa.

Problema e ca intre doua puncte de pe pamint in general nu e numai eter si ai nevoie de ceva sa-ti reflecte/retransmita undele "dupa colt" atunci cind intervine curbura pamintului (mai mult decit ocolesc undele obstacolele, in functie de lungimea de unda). Si atunci te folosesti fie de ce ai (ionosfera) fie de ce ai construit (statii de retransmisie, sateliti).

#15
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postpasilla, on 22 septembrie 2016 - 00:20, said:

Am uitat de mult beneficiile radioului.
In caz de "ceva" suntem rupti de orice informatie.
Nu stiu cine mai are , in functiune, un aparat radio (analog) cu baterii.

Eu si familia avem 2 radiouri analog SONY care functioneaza si ascutam zilnic la ele.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcostel_dima83, on 22 septembrie 2016 - 06:19, said:

"Se zice că în situații de urgență aparatul de radiorecepție este foarte util." ... si daca in caz de urgenta cade emitatorul ce mai faci cu radioul? Posted Image

"emitatorul" nu e unul singur, in functie de lungimea de unda si propagare poate sa fie la zeci, sute sau mii de km, in alt oras, tara sau continent. Avanatajul fundamental e ca emitatorul poate sa fie operat integral dintr-o singura incapere (eventual chiar masina) absolut fara nici un fel de infrastructura, lejer pe generator (iar radiourile cu baterii sint foarte comune si nu consuma mult). O retea de-asta moderna gen telefonie mobila depinde de o groaza de servere, de fibra (sau ce alta retea exista in zona) pina la persoanele care vor sa comunice si de alimentarea tuturor echipamentelor implicate. Dar in cazul in care functioneaza (chiar si foarte congestionat tot merge macar sa dai sms-uri) ai comunicatie bidirectionala, lucru posibil mult mai important.

View Postpasilla, on 22 septembrie 2016 - 00:20, said:

Nu stiu cine mai are , in functiune, un aparat radio (analog) cu baterii.

Ai o fereastra la strada? Scoate capul pe ea si o sa vezi o groaza de radiouri pe baterii, fie in trafic, fie parcate pe unde nu trebuie!

#17
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016

View Postpasilla, on 22 septembrie 2016 - 00:20, said:

Am uitat de mult beneficiile radioului.
In caz de "ceva" suntem rupti de orice informatie.
Nu stiu cine mai are , in functiune, un aparat radio (analog) cu baterii.

eu.

tecsun bcl 3000.

View PostTopp, on 22 septembrie 2016 - 00:38, said:

Un aparat de radio, inainte de a difuza o stire, necesita ca acea stire  :
-sa ajunga la  redactia radio
-sa fie  verificata
-sa se aprobe difuzarea ei, dupa verificare. O stire  de genul asta nu poate fi difuzata fara unele aprobari
   Caz in care necesita ceva timp

  O aplicatie pe smartphone care te poate atentiona asupra  producerii unui seism poate fi mai rapida. Exista astfel de aplicatii, moca.
  Informatia trece prin mai putine maini pana la emitere in eter.
  -------------------
Odata.
Apoi:
     Dpdv al legilor fizicii, ambele situatii sunt la fel de rapide.
Deoarece receptoarele radio, atat cat si telefoanele, primesc informatii prin unde radio.
   Unde care se propaga cu viteza luminii.
In functie de lungimea de unda, de reflexie, de zi, de noapte, de nivelul plafonului ...de  stratosfera, ionosfera... diferenta de timp in care informatia ajunge la tine este infima.

  Diferenta consta in altceva.
  Te afli sau nu in aria unei celule de telefonie mobila.
   Aici castiga telefonul.
   Daca esti in afara celulei (asa cum vezi emisiunile cu situatiile de supravietuire), degeaba ai smartphone..
   Castiga aparatul radio, insa nu ai emisie.

E mult de discutat, este vorba de propagarea undelor, de locul in care te afli, daca ai sau nu acoperire , receptie buna, de relief si vegetatie (padurile absorb undele radio),  daca ai un aparat bun  si de factorul uman.

am si asa ceva, in mai multe benzi: CB, pmr, etc

Edited by BogzaG, 22 September 2016 - 07:46.


#18
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
In caz de dezastru major, armata poate prelua transmisia pe frecventele consacrate, pentru informarea populatiei,
n-o sa mai plimbe nimeni hartii printre birouri ca sa aprobe cineva o stire...
Exista acum radiouri cu acumulator si dinam (manivela), care au si stroboscop si sirena de avertizare etc., exact
pentru situatii din acestea.
Eu am un radio analogic cu control digital in bucatarie (unul ieftin luat din Carrefour, memorii, ceas si cam atat)
si o statie Kenwood TH-F6A care face si treaba unui radio, si emisie. As prefera totusi sa-l folosesc doar in vacante...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate