Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Nelamurire notar

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
TequilaHD

TequilaHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 25.03.2011
Salut. Am gasit pe un site de vanzari un domn care vindea lemne la pretul de 30 milioane camionul. Zis si facut...il sun, ma intalnesc cu el dar problema e ca el vrea o jumatate din suma acum si jumatate din suma cand o sa mi le aduca acasa.
Mi-a spus sa ii dau suma de bani si sa mergem la notar sa facem o foaie cum ca eu i-am oferit aceea suma de bani.
In ce consta acea foaie la notar ? Si cum as putea eu sa imi recuperez suma de bani in caz ca el nu o sa se tina de cuvant ?
Va multumesc anticipat.

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Normal ar fi ca notarul sa retina toate 30 de milioane si dupa ce el/tu faceti dovada livrarii el ia banii de la notar. Lemnele de 30 de milioane nu apar si dispar legal asa fara nici un act, ii trebuie aviz de insotire a marfii.

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Teapa.
Prin localitatea in care m-am nascut vin furaciosii de lemne destul de des si te roaga sa negociezi.
    Nu da banii inainte!
Nu te complica, nu te lacomi, nu te grabi.
    Dai banii cand vezi marfa-n ograda.

View PostSpeedDemon, on 21 septembrie 2016 - 21:25, said:

Normal ar fi ca notarul sa retina toate 30 de milioane si dupa ce el/tu faceti dovada livrarii el ia banii de la notar. Lemnele de 30 de milioane nu apar si dispar legal asa fara nici un act, ii trebuie aviz de insotire a marfii.
  Unde-ai vazut ca notarul poate face asa ceva ?!

Edited by Topp, 21 September 2016 - 21:35.


#4
TequilaHD

TequilaHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 25.03.2011
Deci clar e teapa. El a zis ca are nevoie de siguranta si ca bonul respectiv pentru taierea lemnelor tine doar 24 ore si ca sunt costuri pe care nu le poate suporta fara sa aibe o jumatate din bani.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTequilaHD, on 21 septembrie 2016 - 21:16, said:

Salut. Am gasit pe un site de vanzari un domn care vindea lemne la pretul de 30 milioane camionul. Zis si facut...il sun, ma intalnesc cu el dar problema e ca el vrea o jumatate din suma acum si jumatate din suma cand o sa mi le aduca acasa.
Mi-a spus sa ii dau suma de bani si sa mergem la notar sa facem o foaie cum ca eu i-am oferit aceea suma de bani.
In ce consta acea foaie la notar ? Si cum as putea eu sa imi recuperez suma de bani in caz ca el nu o sa se tina de cuvant ?
Va multumesc anticipat.
o sa prespun ca stie el un notar bun care face acte din astea ?
acum, ori are lemne si le vinde, caz in care de ce ai face plata in avans?
ori nu stie cat sa fure, si din nou de ce ai da bani in avans unui hot ?

#6
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTequilaHD, on 21 septembrie 2016 - 21:33, said:

Deci clar e teapa. El a zis ca are nevoie de siguranta si ca bonul respectiv pentru taierea lemnelor tine doar 24 ore si ca sunt costuri pe care nu le poate suporta fara sa aibe o jumatate din bani.
Jmenarii sunt pregatiti mereu.
Si-au facut temele inainte, au un raspuns la orice.
Tu, om de buna credinta, vei fi surprins de aparenta corectitudine si onestitate. Surprins si convins.
Numerele din telefon din anunturi n-o sa le mai vezi dupa ce respectivii dau o teapa.  Merita 25 lei  o cartela prepay.
Nu da banii pana nu vezi lemnele in curte.

  Repet: Cei care vand lemne  vin si ti le aduc la poarta.
Striga in gura mare si acum,  ca pe vremuri: hai la vaar...hai la meree... hai la lemnee...harbuuuz...
   Pretul e mai mic, daca nu  ai interesul sa-i torni. Ei si-asa cotizeaza.
Sunt lemne, nu marfa greu de gasit.

Edited by Topp, 21 September 2016 - 21:45.


#7
TequilaHD

TequilaHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 25.03.2011
Exact. Ca in toate cazurile...hotii stiu dintotdeauna un notar unde se pot face prostii si ei sa iasa in castig.

#8
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTequilaHD, on 21 septembrie 2016 - 21:42, said:

Exact. Ca in toate cazurile...hotii stiu dintotdeauna un notar unde se pot face prostii si ei sa iasa in castig.
  Un notar n-are voie sa retina cuiva bani, nu e banca, nu e parior.
Teapa.

#9
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Exista si posibilitatea ca el sa aiba lemnele, dar trebuie sa angajeze camion pentru transport si nu are bani Intreaba-l daca e camionul lui

#10
TequilaHD

TequilaHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 25.03.2011

View Postsceptic_schizo, on 21 septembrie 2016 - 21:47, said:

Exista si posibilitatea ca el sa aiba lemnele, dar trebuie sa angajeze camion pentru transport si nu are bani Intreaba-l daca e camionul lui
E camionul lui...e padurea lui....dar cand l-am intrebat de ceva poze(la camion sau la lemne)...PAI N-AM.

#11
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postsceptic_schizo, on 21 septembrie 2016 - 21:47, said:

Exista si posibilitatea ca el sa aiba lemnele, dar trebuie sa angajeze camion pentru transport si nu are bani Intreaba-l daca e camionul lui
   Nu e plauzibil ce spui.
  Ar fi specificat asta in anunt.
in al doilea rand, oricine-si permite sa taie lemne, are un mijloc de transport. Macar o caruta.

View PostTequilaHD, on 21 septembrie 2016 - 21:50, said:

E camionul lui...e padurea lui....dar cand l-am intrebat de ceva poze(la camion sau la lemne)...PAI N-AM.
   Acte camion, numere de inamtriculare ?
  Lungim discutia inutil.
Nu da nici un ban pana nu vezi lemnele in curte !
Sau si mai bine, evita-l pe acest individ.  Doar pentru ca ti se pare suspect e suficient. Mai sunt anunturi, daca nu sunt, or sa apara, vine iarna.
  Cauta lemne dupa cum ti-am spus. Mai ai la dispozitie macar o luna pana vine frigul.

Edited by Topp, 21 September 2016 - 21:57.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsceptic_schizo, on 21 septembrie 2016 - 21:47, said:

Exista si posibilitatea ca el sa aiba lemnele, dar trebuie sa angajeze camion pentru transport si nu are bani Intreaba-l daca e camionul lui
asta e problema lui, nu a mea

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Dar tu camionul l-ai vazut ? Stii cum se pot aranja lemnele , ca sa iti iei mega teapa ?
Asta daca vezi vreun lemn dupa ce dai baniiPosted Image !

#14
TequilaHD

TequilaHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 25.03.2011
N-am vazut absolut nimic pentru ca eu m-am intalnit cu el in oras iar camionul si taful de care pretinde el ca il are se afla in padure.
Eu eram dezorientat in legatura cu notarul pentru ca nu am mai auzit asemenea metoda pana acum si de asta am si intrebat aici poate a mai auzit cineva de asemenea smecherii.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTequilaHD, on 21 septembrie 2016 - 21:16, said:

Salut. Am gasit pe un site de vanzari un domn care vindea lemne la pretul de 30 milioane camionul...
.

Tu vrei sa cumperi lemnele sau camionul?
Ce drac de lemne cumperi la 30 de milioane?

#16
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View PostTequilaHD, on 21 septembrie 2016 - 22:05, said:

N-am vazut absolut nimic pentru ca eu m-am intalnit cu el in oras iar camionul si taful de care pretinde el ca il are se afla in padure.
Eu eram dezorientat in legatura cu notarul pentru ca nu am mai auzit asemenea metoda pana acum si de asta am si intrebat aici poate a mai auzit cineva de asemenea smecherii.

Aplica regula "ce-i in mana nu-i minciuna".

#17
dumad

dumad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.04.2016
Atunci cand ai primit lemnele dai si bani. Nu dai nici un ban inainte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate